Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2022

Úvodní slovo Karla Hadka

Siličnaté rostliny, tedy ty, z nichž vyzískáváme éterické oleje, mají na planetě Zemi daleko delší historii než existence člověka. Je naprosto evidentní, že éterické oleje provází člověka po celou dobu jeho vývoje. Pokud žil v lesích, inhaloval tyto voňavé a zdraví prospívající produkty jehličnanů. Stejně jako my dnes konzumujeme éterické oleje, jež jsou přítomny např. v ovoci a zelenině, činili tak i naši předchůdci. Svou roli v této předlouhé historii má i posledních 40 let.

Psal se rok 1982 a vzhledem k tomu, že jsem stále ležel v knihách s tematikou léčebných rostlin, přicházeli za mnou moji tehdejší známí a jejich přátelé s dotazy, zda bych jim na jejich problém mohl něco bylinného poradit. A tak jsem radil a často jsem se sám divil, jak se dotazovatelům tyto rady osvědčily. S dotazem mě navštívila i paní Erika Voigt, kterou trápil dlouhotrvající ekzém (jenž si dělal co chce, jak už to u ekzémů bývá), se kterým si nikdo nevěděl rady. Po asi půlhodinovém rozhovoru bylo poradenství u konce a paní Erika vyslovila dotaz, zda bych jí nějaký ten krém dle předcházejících doporučení nemohl udělat. Přiznávám, mě samotného by rozhodně nenapadlo cokoli vyrábět. Ale toto byla zajímavá výzva, a tak se stalo. Vyrobil jsem první krém. Byl s obsahem třezalkového oleje, z éterických olejů pak byl přítomen levandulový. Že paní Erice příjemně voněl, když si jej přebírala, jsem se nedivil, spíše mě pobavil její údiv nad tím, že je červený. Obrovskou radost mi učinilo i asi po 14 dnech následné sdělení, že „červený“ krém je zázrak a s ekzémem se vypořádal. Díky účinkům „červeného“ krému nutno zmínit, že paní Erika se stala chodící reklamou, díky jejíž chvále se značně rozšířil počet těch, kteří přicházeli jak s kosmetickými, tak i zdravotními problémy. To bylo asi i důvodem, proč na řadu přišly i další preparáty.

„Červený“ krém následovaly koupelové oleje. Mnozí z těch, kteří užívali různé pěny do koupele (tenzidové), přicházeli s tím, že po koupeli mají suchou pokožku a svědivost. Musím přiznat, do této doby jsem i já používal „přírodní“ borovicovou pěnu do koupele (díky Bohu, u mě bez pozorovatelných následků). Byť původní profesí chemik, nikdy mě ani ve snu nenapadlo zajímat se o to, z čeho se tyto pěny do koupele skládají. K tomu mě přivedly problémy mých tehdejších klientů. Byl pro mě doslova šok, když jsem zjistil, že se jedná o tenzidy. A tak jsem s údivem objevil, že na mé oblíbené přírodní borovicové pěně, jediné, co lze označit jako přírodní, bylo vyobrazení borovicového jehličí a šišky na etiketě. Dokonce i vůně imitující borovici byla chemická syntetika. Pádný důvod vyrábět koupelové oleje byl na světě. Následovaly další beztenzidové mycí preparáty, krémy, masky a oleje. Netrvalo dlouho a aromaterapeutické olejové preparáty si našly cestu i k profesionálům do kosmetických salonů. V průběhu následujících let se mi podařilo splnit další svůj sen. Tím byl vývoj a realizace technologie výroby emulzí bez chemické konzervace, která v žádném případě není potěšením pro pokožku. Ba právě naopak, chemické konzervanty mají negativní vliv na symbiotickou mikroflóru a nezřídka způsobují i další problémy. Život šel dál, v průběhu následujících let se mi podařilo vytvořil lecitinové emulze, a zbavit se tak i běžně používaných emulgátorů.

Oněch 40 let uběhlo jak voda, jsem však rád, že to byly roky doslova voňavé, roky s aromaterapeutickými preparáty, které klientům nejen voněly, ale i pomáhaly od jejich problémů. Koneckonců, aroma znamená vůně a původní význam řeckého slova terapie (θεραπεία) byl doprovázet na cestě ke zdraví. I v roce 2022, celých 40 let od vzniku „červeného krému“, se o slovo přihlásí jaro se všemi svými příjemnostmi. Přeji vám všem krásné slunné jarní dny a také, aby vás aromaterapie doprovázela každodenně na cestě ke zdraví i nadále.

Váš Karel Hadek    

Úvodní slovo Karla Hadka

Psal se rok 1982 a vzhledem k tomu, že jsem stále ležel v knihách s tematikou léčebných rostlin, přicházeli za mnou moji tehdejší známí a jejich přátelé s dotazy, zda bych jim na jejich problém mohl něco bylinného poradit. A tak jsem radil a často jsem se sám divil, jak se dotazovatelům tyto rady osvědčily.

10 let… ANO, je to tak

Deset let pro vás vyvíjíme a vyrábíme aromaterapeutické přípravky. Před deseti lety, 1. 4. 2012 v malé vesničce Kšice u Stříbra, zahájila svou činnost nově vzniklá společnost 1. AROMATERAPEUTICKÁ KH a.s.

Kanuka – aromaterapeutický poklad z Tasmánie

Fyzioterapeuty je éterický olej oceňován jako perfektní součást masážních přípravků. Přináší výraznou úlevu při namožení svalů a otocích a při bolestech doprovázejících artrotické změny na kloubech.

MASTICHA – víc než péče o zuby

Díky antibakteriálnímu účinku omezuje vznik zubního plaku, pomáhá při zánětech dásní a chronických periodontitidách. Vykazuje preventivní efekt proti rozvoji zubnímu kazu, bojuje proti zápachu z úst, podporuje hojení a působí protizánětlivě.

Imunita při respiračních infekcích

Imunita buněčná, látková/humorální, lokální/slizniční, systémová reakce, specifická/adaptivní/získaná nebo nespecifická/vrozená… co si pod těmito pojmy představit?

Šetrná dezinfekce rukou i pro zdravotníky

Kosmetika AKH má řadu příznivců, ačkoli ji nenaleznete v běžné kamenné drogerii. Díky přírodnímu složení má kratší dobu minimální trvanlivosti, nelze ji skladovat dlouhodobě. Zákazníci na nás narazí často až při nějakém problému.

Amyrisový olej

Podobně jako ylangový olej bývá označován „jasmínem chudých“, amyrisový éterický olej bývá nazýván jako „santal chudých“. To je dáno jejich rozdílnou cenou.

Oleje v kosmetice

Až do začátku technické revoluce měly rostlinné a živočišné tuky v oblasti pěstování pokožky exkluzívní postavení. Teprve rozvoj chemického průmyslu umožnil výrobu levných tzv. minerálních olejů, jako je vazelína a parafín.

Vitamín A

Máme zde však i látky, které jsou nejen pokožce, ale celému organismu prospěšné. K nim patří např. vitamíny. Jsou všeobecně velmi důležitými složkami nejen potravin, ale i kvalitních kosmetických výrobků.

Aromaterapeutické koupele

Koupele byly od pradávna symbolem očisty těla i duše a často mívaly náboženský a společenský přesah. Ze známějších připomeňme očistnou židovskou lázeň mikve nebo velmi společensky oblíbené římské lázně. Dlouhou tradici mají i veřejné lázně rozšířené zejména v Turecku, Sýrii, Balkáně, Indii či severní Africe.

Solné obklady aneb co ledviny milují? Teplo!

SOLNÉ OBKLADY. Ledviny teplo milují. Ať jim ho dáte ve formě koupele, sauny nebo obkladů, neuděláte chybu. Solné obklady jsou netradičním způsobem, jak ledviny prohřát a pomoci dodat tělu energii při zánětu.

Tělové peelingy – oleosoly

Prokrví pokožku, zlepší látkovou výměnu včetně toku lymfatických tekutin a podpoří detoxikaci organismu. Mikrokrystaly soli mírně obrušují vrchní vrstvu zrohovatělé pokožky, která však není díky tukovému základu vystavena intenzivnímu dráždění jako při klasickém peelingu.

ZDRAVĚJŠÍ DÍKY SAUNOVÁNÍ odpočinek, který posiluje imunitu

Imunita je schopnost organismu bránit se vnějším i vnitřním vlivům, mimo jiné i všudypřítomným bakteriím a virům. Může se zdát (mylně), že podpora imunity je důležitá zejména před zimním obdobím, ale i teplejší měsíce jsou plné nástrah atakujících náš imunitní systém.