Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2021

Plísně v zažívacím traktu

Nepříjemnými potížemi převážně u jedinců středního a vyššího věku je svědivost v oblasti konečníku. Nicméně, v žádném případě nelze toto svědění označit za bezdůvodné. Takto postižení jedinci mívají krom zmíněné svědivosti ještě mnohé další specifické průvodní problémy. Jedním z nich bývá nadýmání, hlavně pak, pokud požili něco s vysokým obsahem cukrů. Obvyklým jevem bývá i střídání zácpy a průjmu. V pozdějších stádiích se pak objevuje i permanentní únava. Původcem těchto problémů bývá až v 90 % kvasinka Candida albicans, která je běžnou součástí střevní mikroflóry. Při pro ni příhodných podmínkách může dojít k jejímu přemnožení a ze symbiotického organismu se velice rychle stává patogenní.

V případě podezření je vhodné provést mikrobiologické testy, kterými lze potvrdit přemnožení plísňových mikroorganismů v trávicím traktu.  Důvod „bezdůvodného“ svrbění je tedy na světě. Plísňová onemocnění trávicího traktu se šíří v populaci stále rychleji, úměrně zhoršujícímu se životnímu prostředí. Pochopitelně též denaturovaná strava s množstvím různých chemických aditiv, léčba antibiotiky, jež v trávicím traktu zdecimují prospěšné bakterie, jakož i mnoho dalších neblahých faktorů, včetně nedostatku pohybu, zde sehrává důležitou roli. Nelze zapomenout, že značná část imunity je dána právě vyváženou střevní symbiotickou mikroflórou. Pokud dojde k oslabení imunitního systému a nadměrnému množení plísní v trávicím traktu, většinou uplyne jistá doba, než si toho daný jedinec vůbec povšimne. Avšak již ve fázi projevů prvních příznaků je žádoucí problému věnovat náležitou pozornost.

Každý organismus má specifickou látkovou výměnu. Podíváme-li se velmi zjednodušeně na člověka a jeho vylučování produktů látkové výměny, pak je to vydechovaný vzduch zbavený časti kyslíku a obohacený o kysličník uhličitý. Některých látek se tělo zbavuje potem, jiných močí nebo stolicí. Netřeba zdůrazňovat, že i plísně jsou živý organismus a mají též svoji látkovou výměnu. Bohužel, plísně nemají k dispozici „člověčí“ vynález – toaletu, v jejich případě jim slouží k tomuto účelu jejich hostitel. Organismus takto postiženého jedince musí permanentně zvyšovat svoji aktivitu a úsilí, aby vyloučil tyto pro něho nejen cizorodé, ale hlavně i toxické látky. Odtud pak může pramenit i ona trvalá únava, velmi často spojovaná i s pocitem nedostatku spánku. A nejen to. Candida albicans, pokud se přemnoží a stane patogenní bakterií, vytváří toxin candidalysin, který hraje zásadní roli jako velice aktivní, nebezpečný jed, jenž perforuje membrány hostitelských buněk a nakonec je zničí. Nutno zmínit i možnost, že se neléčená kandidóza může z trávicího traktu rozšířit do celého těla a způsobovat velmi široké spektrum mnoha dalších zdravotních problémů, včetně rakoviny tlustého střeva.

Dalším důležitým momentem je pak skutečnost, že přemnožené plísně odchází z těla ven. K tomu jim slouží anální otvor. Jeho okolí osídlí, i zde produkují své toxiny a dráždí okolí. Nutno zmínit i fakt, že vzhledem k anatomii pohlavních orgánů zde mají ženy oproti mužům značnou nevýhodu. Pro migrující plísně není nejmenším problémem překonat vzdálenost od análního otvoru k ženským pohlavním orgánům a osídlit i je. Zde potom platí, že pokud se dotyčná žena nezbaví plísní v trávicím traktu, prakticky neexistuje šance, aby vyřešila plísňový problém v oblasti pohlavních orgánů.

Při podezření na plísně v trávicím traktu je vhodná návštěva specializovaného odborníka, který v případě pozitivního nálezu navrhne i speciální protiplísňovou léčbu. Léčení samotné je dlouhodobější záležitost, a pokud dojde k jeho přerušení či předčasnému ukončení, původní stav se velice rychle navrátí. Ani samotné vyléčení není důvodem k přílišnému jásání. Jak již bylo zmíněno, plísně jsou živé organismy a v případě pro ně příhodných podmínek je zde velmi vysoká pravděpodobnost reinfekce. Právě proto, již v rámci prevence, je nutné věnovat plísním mimořádnou pozornost. Vyhneme se nemilým překvapením, která opravdu nepřicházejí jako blesk z čistého nebe. K tomu, abychom byli v léčbě co nejúspěšnější, je třeba o nepříteli, v tomto případě plísních, vědět co nejvíce. Mnohé informace jsou na internetu. Bohužel nemohu se zbavit pocitu, že mnohé pochází od autorů, kteří sice hezky píšou, ale netuší o čem. Než hledat tam, spíše bych doporučoval investovat do kvalitní knihy, která bude zcela jistě dobrým průvodcem.

Jedním ze zásadních opatření je výběr vhodné stravy. Speciální protiplísňovou dietu je nutné dodržovat alespoň po dobu 6 měsíců a i nadále se vhodně stravovat. Plísně se živí převážně cukry, proto je nezbytně nutné maximálně omezit konzumaci všeho, co obsahuje vysoký podíl uhlohydrátů. Vyloučení cukrů ze stravy samo o sobě sice přemnoženou kandidu nezlikviduje, ale pokud se jí sladké, též se jí nelze zbavit. To znamená vyhýbat se všem formám cukru a potravin, jež je obsahují (cukrovinky, koláče, med, bonbony, sirupy, sladké nápoje apod.). To se samozřejmě týká v tomto případě i jinak zdravého sladkého ovoce (hroznové víno, švestky, kiwi, třešně a mnohé další).

Kvasinky milují i alkohol, který z tohoto pohledu není nic jiného, než štěpný produkt cukru. Zapomínat ale nesmíme ani na vyšší formy cukru, polysacharidy (např. škrob), které jsou enzymaticky rozkládány na cukr stravitelný jak pro člověka, tak ale především pro plísně. Enzym amyláza rozkládající škrob je vlastním produktem lidského organismu a je již obsažen ve slinách. Bohaté na škrob jsou hlavně pečivo (moučné výrobky), brambory, rýže, luštěniny, pudink. Toto vše je jen malý výčet doporučení, čemu se vyhýbat. Jinými slovy spíše seznam zákazů. Vzniká otázka, které z potravin jsou v daném případě prospěšné. Primárně je třeba věnovat se normalizaci střevní mikroflóry. Oponentní mikrokulturou jsou laktobacily. Je tedy třeba zaměřit se na probiotika. Jako velice vhodné lze označit kysané mléčné produkty, které obsahují živé mikrokultury, hlavně pak Lactobacilus acidophilus. Příjem laktobacilů je dobré navýšit i používáním potravinových doplňků s jejich obsahem.

Taktéž potraviny s vysokým obsahem vlákniny jsou důležitou součástí protikvasinkové diety, vláknina aktivně čistí střevní stěny od plísní. Zajímavé je i čerstvě mleté lněné semínko, které krom dalších zdraví prospěšných složek (vitamíny skupiny B, E, minerály, omega-3 nenasycené mastné kyseliny, lecitin, vlákniny, proteiny) obsahuje i polyfenoly, látky podporující růst probiotik (symbiotických bakterií) v zažívacím traktu. Jedinečným zdrojem vlákniny je potravinový doplněk Psyllium. Nutno zmínit i konzumaci listů pampelišky, která obsahuje jak vysoký podíl na vláknině, tak i hořčiny, které napomáhají plísně likvidovat. Zde mohu doporučit článek „Plísně, plísně, pampeliška“, který je v archivním čísle časopisu Aromaterapie 2–3, 2007, na stranách 7 až 9.

Samozřejmě i aromaterapie má zde co nabídnout. Mnohé éterické oleje vykazují antifungální účinky, i proto je mnohými autory doporučováno používání bylin či koření s jejich obsahem. Takovýchto olejů je celá řada, mezi nejúčinnější patří skupina olejů fenolických (tymián, dobromysl, saturejka, mateřídouška). Dále čajovník, skořice, hřebíček, šalvěj, levandule, borovice, růžová palma. V nabídce naší společnosti se nachází osvědčená specialita, kompozice nejúčinnějších olejů s antifungálními účinky s názvem CANDIÖL. Nutno zmínit i další vhodné preparáty, které velice dobře poslouží při plísňových problémech, hlavně pokud se plísně objeví i na pokožce: osvědčený mycí olej HY-INTIMA, balzám FEMISHEA, ČAJOVNÍKOVÝ SPRCHOVACÍ OLEJ TYMIÁNOVÝ KOUPELOVÝ OLEJ.

 

 

Karel Hadek

Ohlédnutí za končícím rokem

V každém roce dochází ke změnám. Přichází něco nového, končí to, co bylo nové kdysi. Přichází změny nutné i ty dlouho plánované.

Informace k objednávkám

I v letošním roce bychom vám chtěli udělat radost a poděkovat za vaši přízeň. Prvním dárkem je VÁNOČNÍ SLEVA 15 % na výrobky z našeho e-shopu www.aromakh.cz. Sleva platí od 5.11. do 5.12.2021.

Novinky COPACOOL a COPATHERM Pro sportem namáhané i věkem poznamenané klouby a svaly

V loňském roce se v našem sortimentu nově objevila KOPAIVA, éterický olej typický vysokým obsahem β-karyofylenu. Tato silice s pryskyřičným aromatem působí silně protizánětlivě, regeneračně a dokáže pomoci při tlumení bolesti.

Voňavý ADVENTNÍ KALENDÁŘ

Překvapením letošního roku je VOŇAVÝ ADVENTNÍ KALENDÁŘ, kterým Vám chceme zpříjemnit předvánoční čas. V dřevěné krabičce z masivního dřeva se ukrývá 24 malých lahviček éterických olejů nebo jejich směsí různých vůní.

Vánoční aromaterapie

Sešel se rok s rokem a Vánoce již opět stojí přede dveřmi. Vánoce v sobě skrývají mnohá kouzla a půvaby. Jsou to nejkrásnější svátky roku, svátky klidu, pohody, svátky v kruhu rodinném. Vánoce povětšinou trávíme v kruhu svých blízkých.

Vetiverový olej

Rostlina, z níž se pojednávaný olej vyzískává, pochází z tropických oblastí. Původem je z Indie, byť v dnešní době je pěstována i v dalších tropických oblastech světa, jako je Čína, Indonésie, Brazílie, Haiti, Paraguay a třeba i na ostrovech Cejlon a Réunion.

Plísně v zažívacím traktu

Nepříjemnými potížemi převážně u jedinců středního a vyššího věku je svědivost v oblasti konečníku. Nicméně, v žádném případě nelze toto svědění označit za bezdůvodné. Takto postižení jedinci mívají krom zmíněné svědivosti ještě mnohé další specifické průvodní problémy.

Voňavá cesta smrkového éterického oleje z Tyrolska

Příjemná jehličnanová vůně smrku ztepilého potěší snad každý nos. S nástupem chladnějšího ročního období při nákupu padne volba na tento éterický olej určitě častěji než za horkého července. Jehličnany v nás evokují blížící se vánoční naladění.

Jak pomocí aromaterapie pečovat o posed cyklistů?

Otlačený zadek je nejčastější stížnost, kterou slýcháme od cyklistů a cyklistek, a zároveň jeden z hlavních důvodů, proč jsme se s naší firmou Posedla pustili do vývoje cyklistických sedel na míru pomocí 3D tisku.

Proč miluji Altheu?

Když jsem v jednom z minulých čísel psala o své lásce k jalovci, trochu jsem opomněla zmínit krém ALTHEA. A to by rozhodně byla velká škoda. Jak roky přibývají, začíná se to projevovat i v obličeji.

Vůně vyvolávající vzpomínky aneb čichová paměť

Zavřete oči a nadechněte se. Co cítíte? Není vám ta vůně poněkud povědomá? Určitě se vám už někdy stalo, že jste se ocitli na místě, které vás svou vůní teleportovalo o několik desítek let do minulosti nebo tisíce kilometrů daleko.

Co by byly Vánoce bez pohádek

Co by byly pohádky bez Popelky? Co by byla Popelka bez svého ztraceného střevíčku…? Jenže na to musíte mít dámy (i pánové) hedvábnou nožku a hladkou patu, aby střevíček padl jako ulitý.

Přípravky pro děti

Pěkný den, ráda bych se s vámi podělila o svou dobrou zkušenost. V červnu se mi narodila dcera, u které jsem se rozhodla používat Vaši kosmetiku, protože už roky ji sama také používám.

Tipy na vánoční dárky

Vánoce máme za dveřmi a je čas přemýšlet o dárcích pod stromeček. Výběrem voňavého dárku ať už v podobě éterických olejů nebo speciálního výrobku uděláte radost svým blízkým.