Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2021

Vetiverový olej

Rostlina, z níž se pojednávaný olej vyzískává, pochází z tropických oblastí. Původem je z Indie, byť v dnešní době je pěstována i v dalších tropických oblastech světa, jako je Čína, Indonésie, Brazílie, Haiti, Paraguay a třeba i na ostrovech Cejlon a Réunion. V Asii bývá velice často označován jako „olej klidu“. Latinské pojmenování vetiveru zní Vetiveria zizanioides. Jedná se o travinu, která dorůstá běžně výšky 150 cm, za mimořádně příznivých podmínek i dvojnásobek. Zajímavé jsou kořeny vetiveru, které na rozdíl od většiny trav nevytváří horizontálně se rozšiřující kořenové systémy, ale rostou směrem dolů, do hloubky 2 až 4 metrů. Navíc jsou na travinu velice silné a odolné, a tak celkem bezproblémově přežívají jak období sucha, tak i případné povodně.

Právě pro tyto vlastnosti je vetiver velice často vysazován za účelem zabránit erozi půdy. Jeho použití je však daleko širší. Užívány jsou nejen kořeny, ale i nadzemní části. Slouží např. jako krmivo pro hospodářská zvířata, na provazy, do nepálených cihel jako termoizolant či i na trvanlivé doškové střechy. Vzhledem k hezkému květenství slouží i jako okrasná rostlina. Olej vetiveru se získává z kořene rostliny stejně jako u většiny éterických olejů parní destilací. Nejkvalitnější olej pochází z kořenů, jejichž stáří je 18 až 24 měsíců. Po vykopání dochází k jejich očištění a sušení. Před destilací jsou kořeny drceny na drobné štěpky a namáčeny do vody.

Olej má hnědočervenou až hnědou barvu a je hustý. Na vyzískání 1 kg oleje je třeba kolem 250 kg kořene. Po vyzískání je olej uskladňován a několik měsíců se nechává „zrát“. Jako éterické oleje pačuli a santalového dřeva i vůně vetiveru se vyvíjí a zlepšuje s jeho stárnutím. Vůně je pro vetiverový olej specifická, lze ji popsat jako nasládlou, dřevitou, zemitou, s podtónem kouře. Ne každému se musí zamlouvat, občas bývá označována za výhradně ženskou záležitost. Vlastnosti i vůně oleje se mohou v závislosti na místu původu vetiveru mírně lišit, ne všude jsou stejné jak klimatické, tak i půdní podmínky.

Vetiverový olej původem z Haiti nebo Réunionu má více květnatou vůni a je považován za lepší olej než z Jávy, Indonésie a Číny, které vykazují silnější podtóny kouře. V severní Indii se olej destiluje z divoce rostoucího vetiveru. Tento olej je známý jako Khus, případně Khas a v Indii je považován za kvalitnější a upřednostňován před oleji získanými z kultivovaných odrůd. Bohužel, tento druh oleje se v nabídce mimo Indii prakticky nenachází, protože většina toho oleje je spotřebována právě tam. Tamní specialitou je též nabídka vonných sáčků, jež obsahují rozemletý vetiverový kořen.

Vetiverový olej je velice komplexní, v jeho složení bylo identifikováno více než 150 jednotlivých složek. Nejvíce jsou zastoupeny seskviterpenové uhlovodíky, alkoholy, ketony a estery. Právě tyto složky z něj dělají velice zajímavý olej hned z několika pohledů. Parfémový průmysl vetiverový olej velice často využívá jako vynikající fixátor vůní. Údajně by měl být obsažen až v 90 % vyráběných parfémů. Běžné je jeho použití v ajurvédských léčebných prostředcích. Vysoký obsah seskviterpenových složek je důvodem používání v tradiční medicíně jižní a jihovýchodní Asie a také západní Africe, neboť byl prokázán stimulační účinek na endokrinní žlázy a krevní systém. V ajurvédské medicíně bývá doporučován v případě hysterických či epileptických záchvatů. Některé zdroje uvádí, že v kombinaci s levandulí je velice vhodný také při skleróze multiplex. Dále se osvědčil jako imunostimulant při snížené imunitě.

V neposlední řadě je východní medicínou ceněn i jeho pozitivní vliv na nervový systém, což je alespoň z části dáno jeho uklidňujícími účinky. I proto bývá doporučován např. v klimakteriu. Zde je velice vhodná kombinace s éterickým olejem šalvěje muškátové, neboť oba oleje vykazují estrogenní účinky. Často jsou zmiňovány i jeho detoxikační schopnosti, neboť stimuluje tok lymfatických tekutin i krve a napomáhá tak organismu zbavovat se produktů látkové výměny. Další možná použití jsou při artritidě, revmatismu, svalové bolesti, případně křečích. Nutno zmínit i jeho insekticidní vlastnosti.

Své místo má samozřejmě vetiverový olej i v kosmetice. Díky svému silnému uklidňujícímu účinku je vetiver ať již sám, či v kombinaci s dalšími oleji ideálním olejem pro masážní přípravky. Osvědčil se při nervozitě, stresu, má posilující účinek na organismus, regeneruje pokožku, zejména je vhodný při problémech s pojivovou tkání. Také bývá s oblibou používán při striích či celulitidě. Lze jej použít i při křečích svalů, případně bolestech kloubů. Zde je ale nabídka osvědčených, na zmíněné problémy speciálně vytvořených preparátů poměrně bohatá. U několika autorů jsem objevil zmínku, že tento olej zpevňuje, a dokonce zvětšuje ženská prsa. Bohužel nic bližšího. Byť aromaterapie nabízí několik olejů s estrogenními účinky, neumím si dost dobře představit, že by vetiverový olej právě toto „uměl“.

Stejně jako u masáží se nabízí možnost využití účinků vetiveru v domácích podmínkách v koupelovém oleji. Ten nabízí hlavně v zimních měsících velice aktivní relaxaci (k 200 ml neutrálního koupelového oleje přidat 10 ml vetiverového oleje). Zajímavá je možnost vmasírování vetiverového oleje před spaním do chodidel, neboť podporuje klidný spánek. Lze taktéž pár kapek aplikovat na papírový kapesník nebo aromatácek (nikoli přímo na polštář, zanechával by barevné fleky) a položit na polštář v blízkosti hlavy. Vetiverový olej podporuje regeneraci pokožky a tkání. Krom uklidňujících a protizánětlivých účinků, které je možné vyzkoušet u akné, při dlouhodobém použití zesvětluje hyperpigmentace. Vetiverový olej optimalizuje funkce tukových žláz. To jej činí vhodným pro každý typ pokožky. Regenerační schopnosti vetiverového oleje lze využít i v krémech na ošetřování pokožky obličeje. Je uváděn jeho pozitivní vliv na pružnost pokožky, zpomaluje tvorbu vrásek. Doporučit jej lze na ošetření zralé pleti. Ulevuje též v případech svědivosti. Pokud je vůně vetiverového oleje vnímána jako příjemná, je tento olej pro zmíněné uklidňující účinky vhodný k aromatizaci obývaných prostor. Jako zajímavá se nabízí kombinace s éterickými oleji z citrusových plodů.

 

 

Karel Hadek 

Ohlédnutí za končícím rokem

V každém roce dochází ke změnám. Přichází něco nového, končí to, co bylo nové kdysi. Přichází změny nutné i ty dlouho plánované.

Informace k objednávkám

I v letošním roce bychom vám chtěli udělat radost a poděkovat za vaši přízeň. Prvním dárkem je VÁNOČNÍ SLEVA 15 % na výrobky z našeho e-shopu www.aromakh.cz. Sleva platí od 5.11. do 5.12.2021.

Novinky COPACOOL a COPATHERM Pro sportem namáhané i věkem poznamenané klouby a svaly

V loňském roce se v našem sortimentu nově objevila KOPAIVA, éterický olej typický vysokým obsahem β-karyofylenu. Tato silice s pryskyřičným aromatem působí silně protizánětlivě, regeneračně a dokáže pomoci při tlumení bolesti.

Voňavý ADVENTNÍ KALENDÁŘ

Překvapením letošního roku je VOŇAVÝ ADVENTNÍ KALENDÁŘ, kterým Vám chceme zpříjemnit předvánoční čas. V dřevěné krabičce z masivního dřeva se ukrývá 24 malých lahviček éterických olejů nebo jejich směsí různých vůní.

Vánoční aromaterapie

Sešel se rok s rokem a Vánoce již opět stojí přede dveřmi. Vánoce v sobě skrývají mnohá kouzla a půvaby. Jsou to nejkrásnější svátky roku, svátky klidu, pohody, svátky v kruhu rodinném. Vánoce povětšinou trávíme v kruhu svých blízkých.

Vetiverový olej

Rostlina, z níž se pojednávaný olej vyzískává, pochází z tropických oblastí. Původem je z Indie, byť v dnešní době je pěstována i v dalších tropických oblastech světa, jako je Čína, Indonésie, Brazílie, Haiti, Paraguay a třeba i na ostrovech Cejlon a Réunion.

Plísně v zažívacím traktu

Nepříjemnými potížemi převážně u jedinců středního a vyššího věku je svědivost v oblasti konečníku. Nicméně, v žádném případě nelze toto svědění označit za bezdůvodné. Takto postižení jedinci mívají krom zmíněné svědivosti ještě mnohé další specifické průvodní problémy.

Voňavá cesta smrkového éterického oleje z Tyrolska

Příjemná jehličnanová vůně smrku ztepilého potěší snad každý nos. S nástupem chladnějšího ročního období při nákupu padne volba na tento éterický olej určitě častěji než za horkého července. Jehličnany v nás evokují blížící se vánoční naladění.

Jak pomocí aromaterapie pečovat o posed cyklistů?

Otlačený zadek je nejčastější stížnost, kterou slýcháme od cyklistů a cyklistek, a zároveň jeden z hlavních důvodů, proč jsme se s naší firmou Posedla pustili do vývoje cyklistických sedel na míru pomocí 3D tisku.

Proč miluji Altheu?

Když jsem v jednom z minulých čísel psala o své lásce k jalovci, trochu jsem opomněla zmínit krém ALTHEA. A to by rozhodně byla velká škoda. Jak roky přibývají, začíná se to projevovat i v obličeji.

Vůně vyvolávající vzpomínky aneb čichová paměť

Zavřete oči a nadechněte se. Co cítíte? Není vám ta vůně poněkud povědomá? Určitě se vám už někdy stalo, že jste se ocitli na místě, které vás svou vůní teleportovalo o několik desítek let do minulosti nebo tisíce kilometrů daleko.

Co by byly Vánoce bez pohádek

Co by byly pohádky bez Popelky? Co by byla Popelka bez svého ztraceného střevíčku…? Jenže na to musíte mít dámy (i pánové) hedvábnou nožku a hladkou patu, aby střevíček padl jako ulitý.

Přípravky pro děti

Pěkný den, ráda bych se s vámi podělila o svou dobrou zkušenost. V červnu se mi narodila dcera, u které jsem se rozhodla používat Vaši kosmetiku, protože už roky ji sama také používám.

Tipy na vánoční dárky

Vánoce máme za dveřmi a je čas přemýšlet o dárcích pod stromeček. Výběrem voňavého dárku ať už v podobě éterických olejů nebo speciálního výrobku uděláte radost svým blízkým.