Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2021

Vitamín D

Slunce je bezpochyby nejvýznamnějším zdrojem vitamínu D. Uvádí se, že ze slunce získáme až 90 % potřebné dávky. Nedostatkem vitamínu D trpíme hlavně v zimních obdobích, kdy je málo slunečního svitu. Z dat vyplývá, že až 70 % Čechů trpí jeho nedostatkem. Jeho deficit se projevuje v zimě hlavně proto, že k jeho syntéze je potřeba sluneční záření, hlavně UVB složka, která v těchto obdobích chybí.

Jak dlouho bychom měli být denně na slunci, je individuální a v tomto se odborníci rozcházejí. Obecně lze říct, že doporučené potřebné množství by mělo zajistit 10–15 minut slunění alespoň 3× týdně.  Vystavena by měla být alespoň ¼ těla, což odpovídá nohám od kolen dolů či pažím, obličeji a dekoltu.

Od jara do podzimu máme potřebu vitamínu D pokrytou, horší je to v zimních měsících, kdy musí organismus čerpat ze zásob z jater anebo se spoléhat na příjem potravou. Z potravy získáme cca 50–150 IU/den (IU jsou mezinárodní jednotky a v přepočtu je 1µg 40 IU). Od narození až po dospělost je denní potřeba vitamínu D 800–1000 IU. V období, kdy je dostatek slunečního svitu, bez mraků a smogu (které snižují efektivitu až o 50 %), získáme kolem 700 IU právě UV zářením.

Nejbohatším zdrojem je olej z rybích jater, tučné ryby jako úhoř, losos, pstruh, makrela, tuňák aj. Dále vnitřnosti, především játra, vaječný žloutek. Vydatným zdrojem je také vepřové sádlo a slanina (pouze z prasat chovaných na slunci) anebo vaječné žloutky (od šťastných slepic z volného chovu, které obsahují až 6× více vitamínu D než od slepic z klecového chovu).

Do popředí se dostávají tzv. fortifikované potraviny, tj. potraviny uměle obohacované vitamíny, jako jsou cereálie, kakao. Avšak je jasné, že dostatek vitamínu D lze stravou zajistit jen velmi těžko.

A proč je vitamín D pro naše tělo potřebný? Je potřebný pro stavbu a mineralizaci kostí a zubů a podporuje vstřebávání vápníku a fosforu ve střevě. Jeho nedostatek může vést ke zvýšenému riziku osteoporózy nebo k oslabení kostí. Pokud není dostatek „déčka“, tělo nedokáže vstřebat dostatek vápníku z potravy a začne si ho odebírat z kostí, což může vést ke ztrátě kostní hmoty a k demineralizaci. Proto je potřeba současně s vápníkem přijímat také vitamín D.

V současné době se vitamín D dostává do popředí zájmu také proto, že byl zjištěn jeho komplexní vliv na náš organismus. Má také prokázaný vliv na funkci některých buněk imunitního systému, posiluje bariérovou funkci a zlepšuje protizánětlivou odpověď. Jeho dostatek je nezbytný pro správný vývoj mozku, nervů, imunitního systému a kostry miminka.

Jeho nedostatek má za následek nejen rozvoj osteoporózy, ale souvisí také s nízkou obranyschopností organismu, který pak snadno podléhá infekcím. Je spojován s mnoha nemocemi, jako je rakovina, nemoci nervového a oběhového systému nebo autoimunitní choroby, poruchy imunity či rozvoj duševních poruch. Jeho nedostatek je prokazatelně jednou z příčin zhoršení paměti a různých funkcí mozku. Dokonce může být příčinou rozvoje některých psychiatrických poruch (jako je schizofrenie či bipolární porucha). Nedostatek vitamínu D byl zaznamenán v souvislosti s některými srdečními chorobami a s ukládáním vápníku do cévních stěn. Může způsobit inzulínovou rezistenci, tedy nízkou vnímavost tkání vůči jeho působení a podpořit rozvoj diabetu typu I, případně jeho zhoršení.

Jeho nedostatek v těhotenství je spojován s častějším výskytem alergií a astmatu u dětí.

Sluňte se, sluníčkem se nelze předávkovat. J

PharmDr. Vendula Víchová

Úvodní slovo pana Hadka

Po dlouhém, téměř nekonečném čekání je zde květen. Měsíc lásky, zelenající se přírody, vonících květů. Ne nadarmo lze konstatovat, že pro mnohé se jedná o nejkrásnější měsíc v roce. Po letošní zimě, která krom běžných zimních specifik přinesla i mnohá drastická omezení prakticky ve všech oblastech života v souvislosti s doslova nekontrolovatelným šířením koronaviru, bylo čekání na příchod teplého ročního období spojeno nejen s netrpělivostí, ale i nadějí.

Den „D“ je 11. 6. 2021

Pomalu se již blíží pro nás všechny nejdůležitější datum velké změny a to je 11. 6. 2021. Od tohoto dne budete dělat své objednávky na novém e-shopu.

Éterický olej z pelyňku pravého – NOVINKA!

Pelyňků na světě existuje řada druhů (pelyněk roční, pelyněk černobýl,…), náš nově nabízený éterický olej pochází z pelyňku pravého, latinsky Artemisia absinthium. Už samotný latinský název je zajímavý, odkazuje na bohyni antického Řecka Artemis.

Bradavice

Jedním z obtěžujících problémů, který velice často znepříjemňuje život, jsou bradavice. Jejich latinské označení je verruca. Je známa více než stovka různých lidských papilomavirů, jež bradavice způsobují. Bradavice se u člověka vyskytují v jakémkoli věku, někdy jednotlivě, jindy ve skupinách.

Ach ty nohy…

Na problém, který je celkem častým důvodem dotazů, a který je v populaci značně rozšířeným, nás upozorňují naše vnímavé nosánky. Aromaterapie je, až na malé výjimky (např. česnekový olej), spojena s příjemnými vůněmi, takže problém nepříjemného zápachu nohou lze vnímat doslova jako ukázkovou anti-aromaterapii.

Cedrový olej

Aby pojednání o cedrovém oleji nebylo nudné, hned v úvodu uvedu, že i cedrových olejů je několik odlišných typů. Jako takzvaný „pravý cedrový“ je označovaný olej pocházející z libanonského cedru (Cedrus libani) a je na trhu prakticky nedostupný. Další verze cedrových olejů pochází z Cedrus atlantika, Cedrus deodora či Cedrus brevifolia.

Svědivost pokožky

Snad každý se již v životě seznámil s občasnými pocity nepříjemného svědění pokožky, které někdy bez zjevných důvodů člověka postihne. Ovšem nic, co se týká projevů naší pokožky či sliznic není bezdůvodné, a i pro svědivost existuje široká paleta příčin. Jako příklad lze zmínit svědivost partií pohlavních orgánů, která bývá dost často vyvolána mycími tenzidovými přípravky.

Plumérie bílá – přičichněte k exotice

Plumérie nás okouzlí nejen krásou svých květů, ale i vůní a účinky z ní získávaných složek. Stálezelený strom s latinským názvem Plumeria alba má původ ve Střední Americe a Karibiku, v současnosti je pěstována i v Africe a Asii. Nazývána je také frangipani, pagoda tree, indický jasmín nebo „strom života“. Květy má zářivě bílé se žlutým středem.

Co dokážou Th buňky?

Podpora obranyschopnosti je stálé a nevyčerpatelné téma. Imunita je zajištěna obrovským spektrem buněk, které se navzájem ovlivňují a regulují jak přímým kontaktem, tak i komunikačními molekulami – cytokiny.

VAGINÁLNÍ DYSKOMFORT

Pojmem dyskomfort vyjadřujeme jakési „nepohodlí“, které patří k velmi častým obtížím, na které si ženy stěžují. Nejčastěji bývá doprovázen svěděním, výtokem a pálením nebo jen pocitem, že tam „dole“ není něco v pořádku.

Opalování a ochrana před UV zářením

SPF ochranný sluneční faktor označuje, jak bude opalovací přípravek chránit pokožku proti UVB slunečnímu záření, které způsobuje spálení pokožky. Pokožku poškozuje a může přispět ke vzniku rakoviny kůže. Z toho důvodu je uvedení míry SPF ochrany na opalovacích přípravcích povinné.

Vitamín D

Slunce je bezpochyby nejvýznamnějším zdrojem vitamínu D. Uvádí se, že ze slunce získáme až 90 % potřebné dávky. Nedostatkem vitamínu D trpíme hlavně v zimních obdobích, kdy je málo slunečního svitu. Z dat vyplývá, že až 70 % Čechů trpí jeho nedostatkem.

Fototoxicita

V aromaterapeutické literatuře se u éterických olejů pocházejících z některých druhů rostlin můžete dozvědět, že jsou fototoxické. Co si pod tímto termínem představit a na co si dát pozor? Fototoxicita je vlastnost některých chemických látek, které v kombinaci se slunečním zářením (ale i např. při opalování v soláriu) vyvolají poškození tkáně, tedy kůže.

Záhady třezalky tečkované

Sluníčko nabírá na síle a blíží se doba, kdy budeme dokonce potřebovat i opalovací krém. Jednou z důležitých složek našich opalovacích olejů je macerát z třezalky tečkované – i přes to, že třezalka obsahuje hypericin známý svou fototoxicitou (tzn. po ozáření sluncem poškozuje vlivem fototoxické reakce kůži).

RECENZE klientů

INTIMISS – tento produkt používám již mnoho let. Je to naprosto skvělý multifunkční preparát, který si poradí s jakýmkoli pleťovým dyskomfortem. Původně jsem si ho zakoupila pro jeho prvotní účel – jako intimní balzám. Postupným užíváním jsem ze svého života naprosto eliminovala jakékoli mykózy či nepříjemné pocity v intimních partiích.

Pochvala – CANDIÖL

Vážený pane Hadku, ráda bych poděkovala za Vaše voňavé a hlavně účinné výrobky. A chtěla bych se podělit o mé zkušenosti z CANDIÖLEM. Původně jsem si směs éterických olejů objednala na celkovou očistu organismu. CANDIÖL, jak je v popisu, má mít silné antimikrobiální, protiplísňové a antivirální účinky.

Poradna: Bolavé klouby a HARPAGOFYT

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na informace ohledně harpagofytu – pořídila jsem si jak prášek, který jsem začala užívat, tak i extrakt. Po týdnu užívání jsem zjistila, že moje kolena jsou zase schopná chůze bez bolesti. Je nějaká doporučené doba užívání?

Volné radikály, jarní únava, opalování a ANTIOXI

Letošní jaro si slunce dává s prvními paprsky na čas. Za každý teplý den nás hned odmění/uzemní několika sněhovými. Možná, že si svoji sílu šetří až na letní dny, aby nám vynahradilo celoroční LOCKDOWN a my se potom mohli naLO(C)KAT léta plnými doušky.

INTIMISS – zázrak od AKH

S přípravkem INTIMISS jsem se intenzivně seznámila, když jsem ho používala k ošetření stehů a bradavek při kojení. Tento týden se mi dcera ze dne na den hodně oprudila. Vylezla jí i vyrážka na těle, tak předpokládám, že jde o alergickou reakci na některou z nově přidaných potravin.

Bolí? Nebolí!

Masážní lecitinové emulze COPAFLEX, zkušenosti s používáním. Coby vhodný objekt (v důsledku sportovních aktivit mě bolí kde co) pro testování novinky COPAFLEX jsem došel k poznatkům, o které je dobré se podělit.