Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2021

Opalování a ochrana před UV zářením

SPF ochranný sluneční faktor označuje, jak bude opalovací přípravek chránit pokožku proti UVB slunečnímu záření, které způsobuje spálení pokožky. Pokožku poškozuje a může přispět ke vzniku rakoviny kůže. Z toho důvodu je uvedení míry SPF ochrany na opalovacích přípravcích povinné. Opalovací přípravek pokožku chrání i před zářením UVA. Dostatečná dávka UVA tak vyvolává zhnědnutí kůže.

SPF udává, že pokud by se vaše pokožka spálila po 10 minutách pobytu na slunci, tak použití opalovacího přípravku SPF 15 by vám umožnilo zůstat na slunci bez spálení přibližně 150 minut. To značí, že SPF 15 je faktor prodlužující čas 15krát. Samozřejmě hodně záleží na typu pokožky, intenzitě slunečního záření, zeměpisném pásmu a mnoha dalších okolnostech. Jednou z nich je i kvalita kožního filmu vaší pokožky. Jako optimální ochranu před slunečními paprsky doporučují odborníci použít opalovací přípravek s minimální hodnotou SPF 15, aplikovat dostatečné množství přípravku, přibližně 2 mg/cm2 pokožky, a opakovat aplikaci každé 2 hodiny. Aplikovat novou vrstvu přípravku máte i po každém plavání. Mnoho klientů se domnívá, že pokud použije opalovací přípravek SPF 15 ve dvojnásobném množství, bude jejich ochrana dvojnásobná. Tak tomu však není.

SPF 15 blokuje 93 % UVB paprsků.

SPF 30 blokuje 97 % UVB paprsků.

SPF 50 blokuje 98 % UVB paprsků.

SPF 100 blokuje 99 % UVB paprsků.

Ochrana před UV zářením je zajišťována ochrannými faktory, které dělíme do tří skupin.

Chemické absorbéry – jsou látky, které pohlcují UV záření. Při tomto jevu nastává častá změna struktury molekuly. Za určitých podmínek může vést ke vzniku látky o nových biologických vlastnostech a původně nesenzibilizující UV filtr se mění na senzibilizující nebo jinak toxický. Chemické UV filtry jsou na rizikové vlastnosti přísně sledovány. Přesto nelze zcela vyloučit senzibilizační nebo alergické reakce. Patří sem například Benzophenone-3, Ethylhexyl Methoxycinnamate, 3-Methylbenzylidene Camphor.

Výhody – nevytváří na kůži bílý povlak, existují vhodné varianty pro filtrování UVA i UVB složky.

Nevýhody – ochrana nastupuje až 20-30 minut po namazání. Riziko nežádoucích reakcí je vyšší než u jiných typů UV filtrů.

Fyzikální blokátory – jsou látky, které rozptylují a odrážejí, UV záření nepohlcují. Z tohoto pohledu jsou pokládány za bezpečné. Účinnost je ovlivněna velikostí a rozptýlením jejich částic. Patří sem Titanium Dioxide, Zinc Oxide.

Výhody – riziko senzibilizace je prakticky vyloučené.

Nevýhody – hůře filtrují UVA složku, proto se ve vyšších koncentracích kombinují s jinými typy UV filtrů. Často vytváří na kůži bílý povlak. Pokud se však používají ve formě nanočástic, vstřebatelné jsou. Může se jednat o škodlivou látku, která je schopna zapříčinit záněty a genetická poškození. Nanočástice jsou do přípravků přidávány pro zvýšení ochrany před UV zářením a proto, aby po aplikaci na kůži nezůstával bílý film. Mikronizované formy musí být předmětem speciálního bezpečnostního posouzení.

Hybridní filtry – jsou chemické filtry, chovající se jako fyzikální filtry, na rozdíl od typických chemických filtrů, UV záření nepohlcují, ale odrážejí. Prokazují dobrou fotostabilitu a nízké zdravotní riziko. Ve snášenlivosti jsou srovnatelné s fyzikálními filtry. Do této skupiny patří Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol

Výhody – riziko senzibilizace je u nich maximálně omezeno, jsou vhodné pro UV ochranu pokožky i velmi malých dětí. Nevytváří na kůži bílý povlak.

Nevýhody – jsou dražší než většina organických chemických nebo fyzikálních filtrů.

Hybridní filtry jsou nejmodernějšími typy UV filtrů. Fyzikální filtry spolu s hybridními filtry bývají použity ve vyšších třídách přípravků pro UV ochranu a u speciálních dermatokosmetických přípravků.

Každý z nás musí zvážit, jaké přípravky bude používat. Opalovací oleje KAREL HADEK jsou voděodolné a obsahují filtry hybridní, šetrné k dětské pokožce. Pro snadnější použití mohu doporučit, aplikovat na vlhkou pokožku nebo do lahvičky s rozprašovačem dát 1/3 vody a 2/3 opalovacího oleje. Protřepat a nanášet. Na pokožce se voda odpaří a olej zůstává. V lahvičce se olej opět oddělí od vody, a proto je potřeba před aplikací opět protřepat. Po opalování použijte PANTESON, LECISON nebo ARADEU na intenzivní regeneraci pokožky vystavené slunečnímu záření.

Nezapomeňte, že na sezónu je potřeba se připravit a podpořit organismus vitamínem E, provitamínem vitamínu A – betakarotenem. Vhodná strava, antioxidanty, šetrná fyziologická kosmetika, která neodstraňuje kožní film, jsou to nejlepší, co především pro sebe můžete udělat. Sluníčko se vám odmění dostatkem vitamínu D, doplněním energie a krásnými chvílemi strávenými v přírodě v horách, u moře.

Michaela Švorcová

Úvodní slovo pana Hadka

Po dlouhém, téměř nekonečném čekání je zde květen. Měsíc lásky, zelenající se přírody, vonících květů. Ne nadarmo lze konstatovat, že pro mnohé se jedná o nejkrásnější měsíc v roce. Po letošní zimě, která krom běžných zimních specifik přinesla i mnohá drastická omezení prakticky ve všech oblastech života v souvislosti s doslova nekontrolovatelným šířením koronaviru, bylo čekání na příchod teplého ročního období spojeno nejen s netrpělivostí, ale i nadějí.

Den „D“ je 11. 6. 2021

Pomalu se již blíží pro nás všechny nejdůležitější datum velké změny a to je 11. 6. 2021. Od tohoto dne budete dělat své objednávky na novém e-shopu.

Éterický olej z pelyňku pravého – NOVINKA!

Pelyňků na světě existuje řada druhů (pelyněk roční, pelyněk černobýl,…), náš nově nabízený éterický olej pochází z pelyňku pravého, latinsky Artemisia absinthium. Už samotný latinský název je zajímavý, odkazuje na bohyni antického Řecka Artemis.

Bradavice

Jedním z obtěžujících problémů, který velice často znepříjemňuje život, jsou bradavice. Jejich latinské označení je verruca. Je známa více než stovka různých lidských papilomavirů, jež bradavice způsobují. Bradavice se u člověka vyskytují v jakémkoli věku, někdy jednotlivě, jindy ve skupinách.

Ach ty nohy…

Na problém, který je celkem častým důvodem dotazů, a který je v populaci značně rozšířeným, nás upozorňují naše vnímavé nosánky. Aromaterapie je, až na malé výjimky (např. česnekový olej), spojena s příjemnými vůněmi, takže problém nepříjemného zápachu nohou lze vnímat doslova jako ukázkovou anti-aromaterapii.

Cedrový olej

Aby pojednání o cedrovém oleji nebylo nudné, hned v úvodu uvedu, že i cedrových olejů je několik odlišných typů. Jako takzvaný „pravý cedrový“ je označovaný olej pocházející z libanonského cedru (Cedrus libani) a je na trhu prakticky nedostupný. Další verze cedrových olejů pochází z Cedrus atlantika, Cedrus deodora či Cedrus brevifolia.

Svědivost pokožky

Snad každý se již v životě seznámil s občasnými pocity nepříjemného svědění pokožky, které někdy bez zjevných důvodů člověka postihne. Ovšem nic, co se týká projevů naší pokožky či sliznic není bezdůvodné, a i pro svědivost existuje široká paleta příčin. Jako příklad lze zmínit svědivost partií pohlavních orgánů, která bývá dost často vyvolána mycími tenzidovými přípravky.

Plumérie bílá – přičichněte k exotice

Plumérie nás okouzlí nejen krásou svých květů, ale i vůní a účinky z ní získávaných složek. Stálezelený strom s latinským názvem Plumeria alba má původ ve Střední Americe a Karibiku, v současnosti je pěstována i v Africe a Asii. Nazývána je také frangipani, pagoda tree, indický jasmín nebo „strom života“. Květy má zářivě bílé se žlutým středem.

Co dokážou Th buňky?

Podpora obranyschopnosti je stálé a nevyčerpatelné téma. Imunita je zajištěna obrovským spektrem buněk, které se navzájem ovlivňují a regulují jak přímým kontaktem, tak i komunikačními molekulami – cytokiny.

VAGINÁLNÍ DYSKOMFORT

Pojmem dyskomfort vyjadřujeme jakési „nepohodlí“, které patří k velmi častým obtížím, na které si ženy stěžují. Nejčastěji bývá doprovázen svěděním, výtokem a pálením nebo jen pocitem, že tam „dole“ není něco v pořádku.

Opalování a ochrana před UV zářením

SPF ochranný sluneční faktor označuje, jak bude opalovací přípravek chránit pokožku proti UVB slunečnímu záření, které způsobuje spálení pokožky. Pokožku poškozuje a může přispět ke vzniku rakoviny kůže. Z toho důvodu je uvedení míry SPF ochrany na opalovacích přípravcích povinné.

Vitamín D

Slunce je bezpochyby nejvýznamnějším zdrojem vitamínu D. Uvádí se, že ze slunce získáme až 90 % potřebné dávky. Nedostatkem vitamínu D trpíme hlavně v zimních obdobích, kdy je málo slunečního svitu. Z dat vyplývá, že až 70 % Čechů trpí jeho nedostatkem.

Fototoxicita

V aromaterapeutické literatuře se u éterických olejů pocházejících z některých druhů rostlin můžete dozvědět, že jsou fototoxické. Co si pod tímto termínem představit a na co si dát pozor? Fototoxicita je vlastnost některých chemických látek, které v kombinaci se slunečním zářením (ale i např. při opalování v soláriu) vyvolají poškození tkáně, tedy kůže.

Záhady třezalky tečkované

Sluníčko nabírá na síle a blíží se doba, kdy budeme dokonce potřebovat i opalovací krém. Jednou z důležitých složek našich opalovacích olejů je macerát z třezalky tečkované – i přes to, že třezalka obsahuje hypericin známý svou fototoxicitou (tzn. po ozáření sluncem poškozuje vlivem fototoxické reakce kůži).

RECENZE klientů

INTIMISS – tento produkt používám již mnoho let. Je to naprosto skvělý multifunkční preparát, který si poradí s jakýmkoli pleťovým dyskomfortem. Původně jsem si ho zakoupila pro jeho prvotní účel – jako intimní balzám. Postupným užíváním jsem ze svého života naprosto eliminovala jakékoli mykózy či nepříjemné pocity v intimních partiích.

Pochvala – CANDIÖL

Vážený pane Hadku, ráda bych poděkovala za Vaše voňavé a hlavně účinné výrobky. A chtěla bych se podělit o mé zkušenosti z CANDIÖLEM. Původně jsem si směs éterických olejů objednala na celkovou očistu organismu. CANDIÖL, jak je v popisu, má mít silné antimikrobiální, protiplísňové a antivirální účinky.

Poradna: Bolavé klouby a HARPAGOFYT

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na informace ohledně harpagofytu – pořídila jsem si jak prášek, který jsem začala užívat, tak i extrakt. Po týdnu užívání jsem zjistila, že moje kolena jsou zase schopná chůze bez bolesti. Je nějaká doporučené doba užívání?

Volné radikály, jarní únava, opalování a ANTIOXI

Letošní jaro si slunce dává s prvními paprsky na čas. Za každý teplý den nás hned odmění/uzemní několika sněhovými. Možná, že si svoji sílu šetří až na letní dny, aby nám vynahradilo celoroční LOCKDOWN a my se potom mohli naLO(C)KAT léta plnými doušky.

INTIMISS – zázrak od AKH

S přípravkem INTIMISS jsem se intenzivně seznámila, když jsem ho používala k ošetření stehů a bradavek při kojení. Tento týden se mi dcera ze dne na den hodně oprudila. Vylezla jí i vyrážka na těle, tak předpokládám, že jde o alergickou reakci na některou z nově přidaných potravin.

Bolí? Nebolí!

Masážní lecitinové emulze COPAFLEX, zkušenosti s používáním. Coby vhodný objekt (v důsledku sportovních aktivit mě bolí kde co) pro testování novinky COPAFLEX jsem došel k poznatkům, o které je dobré se podělit.