Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2008

Hadkovské zamyšlení: Špinavé ruce…?

Poslední dobou slýchávám velice často termíny jako žloutenka a s ní i související spojení „špinavé ruce“. Některé souvislosti asi špatně vnímám. Vždyť to není až zase tak dlouho, co jistá politická partaj v rámci ozdravění ohlásila a prováděla akci „čisté ruce“. Jímá mě děs při pomyšlení, že to byl jen prázdný politický skřek, a ruce nejen nebyly očištěny, ale naopak, pomalu se to bojím vyslovit, dále špiněny. Ale kde by se tu jinak mohla vzít žloutenka, když je to nemoc špinavých rukou…?

Asi nezbude nic jiného, než znova spustit onu akci čisté ruce, a místo politického mytí, či spíše vymývání mozků, zvolit nějakou vhodnější očistnou techniku výhradně a jenom pro ruce. Co takhle zajít do drogerie či supermarketu? Tam se přece regály pod tíhou mycích prostředků doslova prohýbají. Lahvičky jsou hezky barevné, dokonce i kytičky na nich bývají vyobrazeny, a ty vůně... Snad ani nemohou pocházet odjinud, než z (kdysi) zelené louky uprostřed přírody, kde stojí chemická fabrika.

V úvahu samozřejmě přichází i Aromaterapie. Nabízí kosmetiku pro celé tělíčko od hlavy až k patě, preparáty na mytí rukou nevyjímaje. Jak dalece jsou pro tento případ vhodné?

K zodpovězení této otázky je nejprve nutno specifikovat vlastnosti oné nečistoty, a pak nejen hledat, ale snad i najít řešení. Popisovat, podle čeho zjistíme, že máme žloutenku, rozhodně nechci, to už by nám ani čisté ruce nepomohly.

Pokud zalovím v paměti, ono samotné označení „žloutenka“ není tak úplně správné. Zežloutnutí může postihnout člověka i z jiných důvodů, než je nakažení virem, který způsobuje nemoc, správně a odborně označovanou jako hepatitida typu A. Jako výlučný zdroj infekce, ať již přímo či nepřímo, lze označit jedince touto chorobou infikované. U nich dochází k vylučování viru stolicí, a tak se zdá být nad slunce jasné, že nejen špinavé, ale hlavně po použití toalety nemyté ruce představují obrovský rizikový potenciál. K nemoci samotné budiž podotknuto, že má poměrně dlouhou inkubační dobu – kolem tří až šesti týdnů, ale daleko dříve, nežli se nemoc projeví, je nakažený jedinec schopen žloutenku – hepatitidu dále šířit. Nemusí to být přímé přenášení nemoci rukama kontaminovanýma nakažlivým virem. Častá je i nepřímá cesta, přes potraviny či nápoje, u dětí pak i hračky, které s oblibou strkají do úst. Virus se nejčastěji do organizmu dostává právě ústy. Mluvíme-li o prevenci, pak by bylo chybou nezmínit se o možnosti očkování proti této chorobě, zejména pak u různých rizikových skupin.

Očkování by však v žádném případě nemělo být chápáno jako náhrada hygieny. Hygiena samotná by se neměla omezovat jen na chapadýlka, která prošla akcí čisté ruce, ale i mnoha předmětů, kterých se v průběhu dne dotýkáme. A tak není vůbec překvapující, že to úplně první, co bych jako prevenci proti zežloutnutí doporučoval, by nebylo nic na mytí rukou, ale starý dobrý THYMICON, tedy aromaterapeutická desinfekce. Kliky u záchodů a domovních dveří, zábradlí a další předměty, kterých se dotýkají mnohé ruce, bych doporučoval ošetřovat tímto přípravkem, neboť zjednodušeně vyjádřeno obsahuje v lihu rozpuštěné éterické oleje, které jsou známy nejen antimikrobiálními, ale i antivirálními účinky. Jeho obrovskou, nikoli však nekonečnou výhodou je, že i po odpaření lihu z povrchu ošetřených předmětů zde ještě po nějakou dobu zůstávají zbytky éterických olejů, které se odpařují podstatně pomaleji, a tak i nadále případné mikronávštěvníky likvidují. A mytí rukou samotných? Mýdlům, tekutým mýdlům, gelům a podobným čistítkům bych dal trvalou dovolenou. Naopak aromaterapii a její možnosti bych označil za přímo ideální.

Olejové přípravky na mytí rukou nejen spolehlivě odstraní všechny nečistoty rozpustné jak ve vodě, tak i v tucích (jiný, tedy takto neodstranitelný typ nečistot budeme marně hledat), ale obsahují i proti mikroorganismům velice účinné éterické oleje, které se v olejích výborně rozpouští. Nejen to, rostlinné oleje které jsou základem těchto mycích preparátů, nejsou těkavé, a část z nich je vstřebána pokožkou, včetně obsažených éterických olejů. Pokožka rukou je po jejich aplikaci nejen čistá a jemná, ale díky vstřebaným tukovým složkám a éterickým olejům též zbavena choroboplodných zárodků. I zde lze u těchto preparátů hodnotit jako obrovské plus, že ona antimikrobiální ochrana zdaleka nekončí osušením rukou, ale vstřebaný preparát zajišťuje ochranu před mikroby a viry i následně. Zvláštní pozornosti si zde zaslouží mycí olej na ruce DESINFI. Již samo jeho jméno jasně napovídá, k jakému účelu je určen. Díky svým účinným látkám, např. éterickým olejům z čajovníku, tymiánu, mateřídoušky, borovice, se tento olej stává zcela jednoznačně volbou číslo jedna.

V této době bych taktéž odrazoval od používání společných textilních ručníků, jako vhodné lze označit papírové na jedno použití, elektrické sušiče rukou, v nejhorším i nějaký ten vlastní ručník. Za zmínku stojí i možnost „bezvodého“ použití mycích olejů na ruce s logem KH.

V případě potřeby je možné přiměřeným množstvím oleje ruce promnout bez toho, že bychom ruce oplachovali. Přebytky oleje stačí prostě utřít – např. do papírového kapesníku.

Přestože hepatitida typu A je povětšinou vyléčena bez následků, na lehkou váhu by se v žádném případě brát neměla. I po jejím vyléčení je třeba dlouhodobě dodržovat přísnou jaterní dietu, která s sebou přináší mnohá odříkání a omezení. A tak jsem zase u onoho přísloví, že předcházet je daleko lepší, než následně léčit. Jistě se mnou, nejen z titulu vrozené skromnosti, budete souhlasit, že opravdu nemusíme mít všechno…

Karel Hadek

 

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Pokud mi paměť dobře souží, vzpomínám si na svá dětská léta, kdy skončil můj první rok ve škole. Dvouměsíční prázdniny mezi první a druhou třídou se tenkrát zdály nekonečně dlouhé… Stejné – dvouměsíční prázdniny pár let po té, před ukončením školní docházky, byly „z nepochopitelných důvodů“ neporovnatelně kratší.

Novinky: Co to voní o Vánocích…?

Již samotná zmínka o Vánocích vytváří v naší představivosti obrázek sladkostmi ozdobeného a krásně rozzářeného vánočního stromečku, mís s napečeným cukrovím, svátečních jídel a samozřejmě i dárků. Vánoce jsou typické i svými vůněmi.

Novinky: Sensishea

Jedním z kosmetických problémů, který jako by rostl před očima, je všeobecně se zvyšující citlivost pokožky. Ne zřídka se stává, že slůvko citlivost zde dokonce přerůstá přímo v nesnášenlivost. „Mezi námi děvčaty“, ono se není čemu divit. Trh je zaplaven výrobky, které samy sebe označují za kosmetické, ale při pohledu na jejich složení je zřejmé, že by měly být spíše označovány jako antikosmetika.

Novinky: Moje „štěstí“ vši…

Původně měly být „vši“ vlastně v poradně… Dotazů „co s nimi“ se ale objevilo takové množství, že jsem se rozhodl využít starších zkušeností a… Začněme ale po pořádku. Když jsem byl s aromaterapií ještě v začátcích, jako by se potvrzovalo, že kdo neměl vši, do školy nejspíše ani nechodil. A tak jsem měl možnost se s tímto „darem“ dětských kolektivů věcně seznámit (asi tak rok 1986).

Novinky: Kurzy aromaterapie u moře…

Kdy vznikla myšlenka uspořádat kurz aromaterapie někde jinde, než jak je mnohaletým zvykem, si opravdu nevzpomínám, je to již hodně dávno. Každopádně povstala na některém z kurzů aromaterapie, kde jsme se s účastníky bavili o vůni, sluníčku, teplu, mořské vodě a čistém vzduchu a také relaxaci Příliš lákává představa, než aby mohla být odložena či dokonce zapomenuta. A tak jsem si s ní pohrával až do chvíle, než jsem dostal více než zajímavou nabídku od přední české cestovní kanceláře Pretty Tour, která má dlouholeté zkušenosti s pořádáním zájezdů do slunného Řecka.

Škola aromaterapie: Skořicový olej

Skořici jistě netřeba dlouze představovat. Je všeobecně známa jako velice příjemně vonící koření. Její exotická, dráždivá a teplá vůně jako by ji předurčovaly pro použití v zimním období. V tom by bylo možné spatřovat jeden z důvodů, proč vůni skořice vnímáme jako typickou vánoční vůni.

Škola aromaterapie: Alkohol v kosmetice

Látku, která je označována chemickým vzorečkem C2H5OH, asi netřeba dospělákům dlouze představovat. Pivo, víno, tuzemák, vodka, slivovička a další alkoholické nápoje se bez ní neo - bejdou. Správně by mělo být požíváno označení etylalkohol, neboť různých alkoholů, ať již více či méně známých, existuje obrovské množství.

Škola aromaterapie: Těhotenství, kojení

Jak ELEUTHEROCOCC, tak CANDIÖL si získaly srdíčko mnohých, a patří do kategorie mimořádně ceněných preparátů. A není se čemu divit. Imunitní systém každého člověka dostává zabrat doslova na každém kroku, a důsledky jsou čím dál tím více zřetelné. A tak ELEUTHEROCOCC, ať již jako čaj, či ještě lépe jako extrakt (praktičtější používání), dostává příležitost dokázat, že nad něj lepšího není.

Vánoční soutěž

Dle účasti usuzuji, že se soutěže staly velmi oblíbenou součástí časopisu Aromaterapie. I tentokráte se sešly stovky odpovědí, byť oněch správných bylo podstatně méně než v soutěži předešlé. Že by soutěžní otázky byly podstatně obtížnější? O to zaslouženější jsou pak výhry těch, na které se při losování tentokráte usmálo štěstí.

Aktuální téma: Akné – věčné téma.

Některé věci lze označit za věčné. Nejen město Řím, egyptské pyramidy a další historické relikvie bývají takto označovány. Bez dlouhého přemýšlení bych do skupiny „věčných“ zařadil i zdravotní a kosmetické problémy. Tedy i akné.

Aktuální téma: Éterické rešerše…

Období kolem Vánoc a končící rok jsou často obdobím různých statistik či hodnocení. Někdo se chlubí dosaženými výsledky, jiný nad nimi pláče. Takže jaký byl ten rok 2008? Řekl bych, že jako každý jiný… Jen trochu jiný než jiné roky.

Aktuální téma: Cenová ruleta…

Jeden se nestačí divit, kolik informací se na nás odevšud hrne. A aby toho nebylo málo, občas i značně protichůdné.

Z vašich dopisů: Lecitol miláček či milenec...

V minulém čísle Aromaterapie jsem se s vámi dělila o zkušenosti s jarními novinkami a popisovala, jak jsem nedovedla ocenit multifunkční preparát LECITOL. Ještě nyní se kaji, a asi stále více.

Z vašich dopisů: Dárečky

Nadešel listopad... Letos v létě jsme však měli hodně krásných, slunečných dní a babí léto nám opět ukázalo veliké množství rozmanitých barev. Pěkné počasí a aromakosmetika nám pomohly nabrat hodně síly na nadcházející zimu. Doufejme, že paní Zima nám nadělí sněhovou peřinu. Vánoce jsou svátky klidu, míru, pohody, rodinného štěstí. Ježíškovi píšeme o dárky a někdy sdělíme i tajná přání.

Z vašich dopisů: Molusan a Kariosan

.. ani jsem netušil, že něco jako molusky existuje, až mi manželka řekla, že to je přesně to, co si byl můj 12letý syn nechat „vyškrabávat“ před půl rokem u kožního lékaře. Po bližším „ohledání místa“ jsem zjistil, že mu tam zůstaly zarudlé jizvičky a na druhé půlce se mu utvořila moluska nová (byla už pěkně zarudlá).

Z vašich dopisů: Milý pane Hadku,

tak jsme zdárně zvládli kúru Vaším novým preparátem. Určitě jste zvědav, jak to celé probíhalo a jakých výsledků jsme se dobrali. Dcerka měla masivní výskyt molusek a ke všemu ještě ne lokálně, nýbrž po celém těle.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,

moc Vás zase po dlouhé době pozdravuji a přeji Vám pevné zdraví. Opět jsem se rozhodla Vám napsat po velmi dobré zkušenosti s Vašim dalším olejíčkem. Jedná se o téměř nový výrobek – olej na křečové žíly a unavené nohy PREVENTY.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

Chci se s Vámi podělit o zkušenosti s olejem CAYATHERM, které udělal můj syn na vlastní kůži. Můj syn Karel, rekondiční masér, nerad píše, a tak místo něho Vám jeho zkušenost sdělím já.

Z vašich dopisů: Proč nejsme zdraví?

Stále jsme informováni o nových a nových přístrojích, které jsou velice drahé, ale mnohem dokonalejší než ty předchozí, a dovedou lépe, včas a šetrněji zjistit nemoci, které nás trápí. Rovněž se vyrábí mnoho nových a účinnějších léků s daleko méně škodlivými vedlejšími účinky než byly u těch předešlých. Jsou stále dražší a existuje dost léků, které se musí užívat stále. Tak se ptám: proč nejsme ZDRÁVI?

Poradna Karla Hadka: O „Poradně“ v poradně…

Jsem rád, že kosmetika s logem KH je klienty tak pozitivně přijímána. To, že tyto preparáty jsou vyráběny z těch doslova nejkvalitnějších surovin asi zdůrazňovat netřeba. Přesto jsem nikdy nepustil ze zřetele, že kvalita surovin je věc jedna a jejich výroba a používání věc druhá.

Poradna

Hadkovské zamyšlení: Špinavé ruce…?

Poslední dobou slýchávám velice často termíny jako žloutenka a s ní i související spojení „špinavé ruce“.

Hadkovské zamyšlení: Interview

Dotazů, které dostávám (nejčastěji e-mailem) přibývá. Je zvláštní, jak roční období ovlivňuje jejich tématiku. S chladem, který se nestydí vlézt až do morku kostí, s kapénkovými infekcemi, které s potěšením vyhledávají útulné prostředí našich nosů, přibývá i dotazů na „specificky“ zimní éterické oleje.

Ježíškova poradna

Některé záležitosti mají svoji nadčasovou pravidelnost. Do této oblasti spadají i každoročně se opakující otázky definování Vánočních dárků Ježíškem, zatímco jejich obstarání zůstává výhradně naší starostí. Co vše se jako dárek může hodit, bude zcela jistě značně ovlivněno i vědomím o možných přáních toho jež chceme obdarovat.

Kurzy: Kurzy a nové kurzy

Je tomu asi tak rok, co mi pan Hadek nabídl spolupráci na kurzech Aromaterapie jím pořádaných, a já ji přijala. Dozvědět se něco nového je zajímavé a prospěšné všem. A co teprve v oblasti aromaterapie, v odvětví mě tak blízkém.