Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2008

Škola aromaterapie: Skořicový olej

Skořici jistě netřeba dlouze představovat. Je všeobecně známa jako velice příjemně vonící koření. Její exotická, dráždivá a teplá vůně jako by ji předurčovaly pro použití v zimním období. V tom by bylo možné spatřovat jeden z důvodů, proč vůni skořice vnímáme jako typickou vánoční vůni.

Její latinský název Cinnamomum ceylanicum již sám napovídá o původu nejznámějšího druhu skořice. Ceylon je název ostrova na němž se nacházel i stát Ceylon, ale roku 1972 došlo k přejmenování na Srí Lanka. Stejně kvalitní skořice pochází taktéž z Madagaskaru. Skořicovník je pěstován i v dalších asijských zemích. Známá je také čínská skořice (Cinnamomum cassia), ale tento druh není tolik ceněn a lze ho označit za kvalitativně druhořadý.

Skořice je oloupaná a usušená kůra z mladých výhonků těchto stromů. Rozemletím na prášek získáváme zmiňované koření, parní destilací pak éterický olej. (Jen pro úplnost uvádím, že /levný/ skořicový olej se také vyrábí ze skořicového listí, ale má podstatně jiné složení než OLEJ Z KŮRY SKOŘICE. Vzhledem k vysokému obsahu eugenolu svou vůní daleko více připomíná hřebíček než skořici. Tento olej není v naší nabídce). Nutno podotknout, že skořice je v zemích tradičního pěstování součástí lidového léčitelství, kde v různých formách slouží ponejvíce k prohřívání těla.

Skořicový olej patří k těm nejteplejším v aromaterapii. To je dáno vysokým obsahem skořicového aldehydu. Právě zmíněná biochemikálie je taktéž důvodem, proč mnozí autoři tento olej z použití v aromaterapii vylučují. Myslím, že neprávem a ku škodě aromaterapie. Stejně jako v kuchyni při pečení je základem pečiva mouka, nikoli skořice sama, pak i v aromaterapii s ní nutno zacházet velice šetrně... Jako s kořením.

Lze jej použít v nízkých koncentracích (nejlépe do 0,5%, hranice 1% by neměla být překračována) do různých masážních prokrvujících preparátů, téměř výlučně ve směsích s dalšími éterickými oleji. Preparáty se skořicovým olejem výborně prohřívají, uvolňují svalovou ztuhlost a zmírňují svalové bolesti i bolesti kloubů a napomáhají regeneraci tkáně. Skořicový éterický olej tak aktivuje metabolismus a zlepšuje látkovou výměnu.

Jeho schopnost prokrvit a prohřát jistě ocení mnozí z těch, kteří si stěžují na stále studené nohy (natírání nohou THERMO-BALSAM). Tento preparát se pak osvědčil i u různých projevů revmatizmu. Skořicové preparáty aktivují krevní oběh, a lze je tudíž označit za výborný životabudič. Vřele jej doporučuji těm dříve narozeným, jeho povzbuzující účinky např. v kombinaci s rozmarýnem, pepřem a jalovcem zvyšují chuť do pohybu a napomáhají očistě organizmu. Použití těchto preparátů ve večerních hodinách nelze doporučit, vnímavým jedincům by se mohlo stát, že po nich několik hodin neusnou.

Skořicový olej lze jen a jen doporučit pro aromatizaci obytných prostorů. Takto se mohou vyhnout jeho dermální dráždivosti ti, kteří by ho na pokožce nesnesli. Je jedno, zda použijeme aromalampu, zvlhčovač na radiátoru, či jej nakapeme jen na kousek bavlny či buničiny a necháme volně odpařovat. Kromě vánočně provoněného obydlí a duševní pohody, již pomáhá navodit, nám skořicový olej díky svému složení poslouží i jako spolehlivý bič na různé aerobní mikroorganismy.

Skořice je, jak už jsem se zmínil, široce používána jako koření. Jejích léčebných účinků se však příliš nevyužívá. Skořice má velmi pozitivní účinek na trávicí trakt. Její antimikrobiální účinky se nevyhýbají ani plísním, které se mohou v trávicím traktu nacházet. Taktéž ji lze použít při průjmových onemocněních a působí i proti nadýmání.

Prokrvující účinky skořice se pak projevují i zlepšenou schopností rozkládat tuky. Tato „tuková“ aktivita má pozitivní vliv i na snižování hladiny cholesterolu v krvi. V neposlední řadě nutno zmínit, že taktéž podporuje tvorbu enzymu trypsinu, který se podílí na trávení.

Dezinfekční, antimikrobiální účinky spojené se schopností prohřát organismus lze označit i jako velice účinnou pomoc při léčbě nachlazení. Zde lze skořici doporučit jako součást bylinkových čajů. Pití čajů se skořicí je také vhodné při onemocněních močových cest. 

Taktéž pro diabetiky je používání skořice velice zajímavé, neboť snižuje hladinu cukru v krvi. 

Chemické složení skořice z ní činí také jedinečný antioxidant. Tím chrání naše tělesné schránky před možným vznikem volných radikálů.

Skořici lze označit za naprosto bezpečnou drogu. Vyhnout by se jí měly jen těhotné a kojící ženy pro její silně povzbuzující a prokrvující účinky. Tyto účinky naopak přijdou vhod ženám s menstruačními problémy. Urychluje nástup menzesu, snižuje bolestivost a pravidelné používání může mít pozitivní vliv i na jeho pravidelnost. Též jsou známy schopnosti skořice mírnit velmi nepříjemné, průvodní klimakterické potíže.

Díky jejím všeobecně povzbuzujícím účinkům ji lze doslova označit za vnitřní „mikrosluníčko“. Nechci tvrdit, že podporuje či aktivuje i tvorbu serotoninu, ale právě v období chudém na sluneční záření není právě málo těch, kteří trpí, šetrně vyjádřeno, špatnou náladou, silnější projevy lze označit jako deprese. Zřídkavé nejsou ani bolesti hlavy. Není bez zajímavosti, že i v těchto případech je právě teplá, voňavá vánoční skořice jedinečným pomocníkem.

Co se užívání skořice týče, éterický olej bych k vnitřnímu používání hlavně u laiků nedoporučoval. Riziko nesprávného použití či předávkování je zde příliš vysoké. Jako maximální jednotlivou dávku lze doporučit 2 kapky. Ty pak lze aplikovat až 3x denně. Vzhledem k vysoké dráždivosti skořicového oleje jej nelze nakapat „přímo do úst“, ale je nutné jej nejprve rozředit. Jak alkohol tak i med, které bývají velmi často doporučovány nelze akceptovat, neboť jejich rozředěním vodou se skořicový olej může uvolnit a dráždit. K ředění skořicového oleje lze tedy doporučit buď nějaký ten rostlinný olej (který je běžně k dispozici v každé kuchyni) v množství jedné čajové lžičky, či šlehačku. Šlehačky pak doporučuji vzít více, nejlépe polévkovou lžíci. Za účelem snížení možné dráždivosti skořicového oleje doporučuji jej přijímat až po jídle. Upozorňuji, že ne každý skořicový olej má dostatečnou kvalitu pro vnitřní použití. Z našich ji zaručeně splňuje éterický OLEJ Z KŮRY SKOŘICE s objednacím číslem 4070.

Zvýšenou pozornost tedy budeme věnovat samotné skořicové kůře, a tuto formu také přednostně používat. A to ať celou, či rozemletou na prášek. Především z praktických důvodů bych upřednostňoval skořici mletou. Maximální denní množství jsou zhruba 4 gramy. To odpovídá přibližně jedné, mírně navršené čajové lžičce. Mírně navršená mocca lžička pak představuje něco kolem 2 gramů. Kromě běžného použití skořice v pečivu ji lze využít jako „koření“ např. při výrobě různých čajů. K šálku ovocného či černého čaje lze přidat množství zhruba 0,5 - 1 g skořicového prášku. Já sám jsem si oblíbil – jak jinak to nazvat než „vánoční“ kávu: Do šálku čerstvě připravené kávy přidám skořici a rozmíchám. Množství je velmi individuální, od aromatizující „špetky“, až po terapeutický cca 1 g. Samozřejmě, že vynalézavosti se meze nekladou. Skořice másvé místo ve „svařáku“, zavařeninách, lze ji přidat i do grogu.

Vzpomínám si, že jeden můj dávný přítel přidával skořicové rolky myslím že do rumu či vodky, a chlubil se „chutnými exotickými“ nápoji z daleké ciziny. A když manželka peče jablečný závin, s rozinkami, ořechy a samozřejmě se skořicí... ...na datum nekoukám, a vždy mám Vánoce.

Karel Hadek

 

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Pokud mi paměť dobře souží, vzpomínám si na svá dětská léta, kdy skončil můj první rok ve škole. Dvouměsíční prázdniny mezi první a druhou třídou se tenkrát zdály nekonečně dlouhé… Stejné – dvouměsíční prázdniny pár let po té, před ukončením školní docházky, byly „z nepochopitelných důvodů“ neporovnatelně kratší.

Novinky: Co to voní o Vánocích…?

Již samotná zmínka o Vánocích vytváří v naší představivosti obrázek sladkostmi ozdobeného a krásně rozzářeného vánočního stromečku, mís s napečeným cukrovím, svátečních jídel a samozřejmě i dárků. Vánoce jsou typické i svými vůněmi.

Novinky: Sensishea

Jedním z kosmetických problémů, který jako by rostl před očima, je všeobecně se zvyšující citlivost pokožky. Ne zřídka se stává, že slůvko citlivost zde dokonce přerůstá přímo v nesnášenlivost. „Mezi námi děvčaty“, ono se není čemu divit. Trh je zaplaven výrobky, které samy sebe označují za kosmetické, ale při pohledu na jejich složení je zřejmé, že by měly být spíše označovány jako antikosmetika.

Novinky: Moje „štěstí“ vši…

Původně měly být „vši“ vlastně v poradně… Dotazů „co s nimi“ se ale objevilo takové množství, že jsem se rozhodl využít starších zkušeností a… Začněme ale po pořádku. Když jsem byl s aromaterapií ještě v začátcích, jako by se potvrzovalo, že kdo neměl vši, do školy nejspíše ani nechodil. A tak jsem měl možnost se s tímto „darem“ dětských kolektivů věcně seznámit (asi tak rok 1986).

Novinky: Kurzy aromaterapie u moře…

Kdy vznikla myšlenka uspořádat kurz aromaterapie někde jinde, než jak je mnohaletým zvykem, si opravdu nevzpomínám, je to již hodně dávno. Každopádně povstala na některém z kurzů aromaterapie, kde jsme se s účastníky bavili o vůni, sluníčku, teplu, mořské vodě a čistém vzduchu a také relaxaci Příliš lákává představa, než aby mohla být odložena či dokonce zapomenuta. A tak jsem si s ní pohrával až do chvíle, než jsem dostal více než zajímavou nabídku od přední české cestovní kanceláře Pretty Tour, která má dlouholeté zkušenosti s pořádáním zájezdů do slunného Řecka.

Škola aromaterapie: Skořicový olej

Skořici jistě netřeba dlouze představovat. Je všeobecně známa jako velice příjemně vonící koření. Její exotická, dráždivá a teplá vůně jako by ji předurčovaly pro použití v zimním období. V tom by bylo možné spatřovat jeden z důvodů, proč vůni skořice vnímáme jako typickou vánoční vůni.

Škola aromaterapie: Alkohol v kosmetice

Látku, která je označována chemickým vzorečkem C2H5OH, asi netřeba dospělákům dlouze představovat. Pivo, víno, tuzemák, vodka, slivovička a další alkoholické nápoje se bez ní neo - bejdou. Správně by mělo být požíváno označení etylalkohol, neboť různých alkoholů, ať již více či méně známých, existuje obrovské množství.

Škola aromaterapie: Těhotenství, kojení

Jak ELEUTHEROCOCC, tak CANDIÖL si získaly srdíčko mnohých, a patří do kategorie mimořádně ceněných preparátů. A není se čemu divit. Imunitní systém každého člověka dostává zabrat doslova na každém kroku, a důsledky jsou čím dál tím více zřetelné. A tak ELEUTHEROCOCC, ať již jako čaj, či ještě lépe jako extrakt (praktičtější používání), dostává příležitost dokázat, že nad něj lepšího není.

Vánoční soutěž

Dle účasti usuzuji, že se soutěže staly velmi oblíbenou součástí časopisu Aromaterapie. I tentokráte se sešly stovky odpovědí, byť oněch správných bylo podstatně méně než v soutěži předešlé. Že by soutěžní otázky byly podstatně obtížnější? O to zaslouženější jsou pak výhry těch, na které se při losování tentokráte usmálo štěstí.

Aktuální téma: Akné – věčné téma.

Některé věci lze označit za věčné. Nejen město Řím, egyptské pyramidy a další historické relikvie bývají takto označovány. Bez dlouhého přemýšlení bych do skupiny „věčných“ zařadil i zdravotní a kosmetické problémy. Tedy i akné.

Aktuální téma: Éterické rešerše…

Období kolem Vánoc a končící rok jsou často obdobím různých statistik či hodnocení. Někdo se chlubí dosaženými výsledky, jiný nad nimi pláče. Takže jaký byl ten rok 2008? Řekl bych, že jako každý jiný… Jen trochu jiný než jiné roky.

Aktuální téma: Cenová ruleta…

Jeden se nestačí divit, kolik informací se na nás odevšud hrne. A aby toho nebylo málo, občas i značně protichůdné.

Z vašich dopisů: Lecitol miláček či milenec...

V minulém čísle Aromaterapie jsem se s vámi dělila o zkušenosti s jarními novinkami a popisovala, jak jsem nedovedla ocenit multifunkční preparát LECITOL. Ještě nyní se kaji, a asi stále více.

Z vašich dopisů: Dárečky

Nadešel listopad... Letos v létě jsme však měli hodně krásných, slunečných dní a babí léto nám opět ukázalo veliké množství rozmanitých barev. Pěkné počasí a aromakosmetika nám pomohly nabrat hodně síly na nadcházející zimu. Doufejme, že paní Zima nám nadělí sněhovou peřinu. Vánoce jsou svátky klidu, míru, pohody, rodinného štěstí. Ježíškovi píšeme o dárky a někdy sdělíme i tajná přání.

Z vašich dopisů: Molusan a Kariosan

.. ani jsem netušil, že něco jako molusky existuje, až mi manželka řekla, že to je přesně to, co si byl můj 12letý syn nechat „vyškrabávat“ před půl rokem u kožního lékaře. Po bližším „ohledání místa“ jsem zjistil, že mu tam zůstaly zarudlé jizvičky a na druhé půlce se mu utvořila moluska nová (byla už pěkně zarudlá).

Z vašich dopisů: Milý pane Hadku,

tak jsme zdárně zvládli kúru Vaším novým preparátem. Určitě jste zvědav, jak to celé probíhalo a jakých výsledků jsme se dobrali. Dcerka měla masivní výskyt molusek a ke všemu ještě ne lokálně, nýbrž po celém těle.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,

moc Vás zase po dlouhé době pozdravuji a přeji Vám pevné zdraví. Opět jsem se rozhodla Vám napsat po velmi dobré zkušenosti s Vašim dalším olejíčkem. Jedná se o téměř nový výrobek – olej na křečové žíly a unavené nohy PREVENTY.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

Chci se s Vámi podělit o zkušenosti s olejem CAYATHERM, které udělal můj syn na vlastní kůži. Můj syn Karel, rekondiční masér, nerad píše, a tak místo něho Vám jeho zkušenost sdělím já.

Z vašich dopisů: Proč nejsme zdraví?

Stále jsme informováni o nových a nových přístrojích, které jsou velice drahé, ale mnohem dokonalejší než ty předchozí, a dovedou lépe, včas a šetrněji zjistit nemoci, které nás trápí. Rovněž se vyrábí mnoho nových a účinnějších léků s daleko méně škodlivými vedlejšími účinky než byly u těch předešlých. Jsou stále dražší a existuje dost léků, které se musí užívat stále. Tak se ptám: proč nejsme ZDRÁVI?

Poradna Karla Hadka: O „Poradně“ v poradně…

Jsem rád, že kosmetika s logem KH je klienty tak pozitivně přijímána. To, že tyto preparáty jsou vyráběny z těch doslova nejkvalitnějších surovin asi zdůrazňovat netřeba. Přesto jsem nikdy nepustil ze zřetele, že kvalita surovin je věc jedna a jejich výroba a používání věc druhá.

Poradna

Hadkovské zamyšlení: Špinavé ruce…?

Poslední dobou slýchávám velice často termíny jako žloutenka a s ní i související spojení „špinavé ruce“.

Hadkovské zamyšlení: Interview

Dotazů, které dostávám (nejčastěji e-mailem) přibývá. Je zvláštní, jak roční období ovlivňuje jejich tématiku. S chladem, který se nestydí vlézt až do morku kostí, s kapénkovými infekcemi, které s potěšením vyhledávají útulné prostředí našich nosů, přibývá i dotazů na „specificky“ zimní éterické oleje.

Ježíškova poradna

Některé záležitosti mají svoji nadčasovou pravidelnost. Do této oblasti spadají i každoročně se opakující otázky definování Vánočních dárků Ježíškem, zatímco jejich obstarání zůstává výhradně naší starostí. Co vše se jako dárek může hodit, bude zcela jistě značně ovlivněno i vědomím o možných přáních toho jež chceme obdarovat.

Kurzy: Kurzy a nové kurzy

Je tomu asi tak rok, co mi pan Hadek nabídl spolupráci na kurzech Aromaterapie jím pořádaných, a já ji přijala. Dozvědět se něco nového je zajímavé a prospěšné všem. A co teprve v oblasti aromaterapie, v odvětví mě tak blízkém.