Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2008

Poradna

Dobrý den, pane Hadku,

zdravím Vás srdečně z Brna a dovoluji si obrátit se na Vás s následujícím dotazem. Poradil byste mi prosím něco účinného na opakující se zánět koutků? Vyzkoušela jsem různé mastičky, dlouhodobě užívala vitamin B, ale zánět se mi neustále vrací. Předem Vám velice děkuji za radu.

S pozdravem M. V. Brno


Milá paní Mirko,

díky Vám za pozdrav z Brna i zaslaný dotaz.

Při zánětech koutků úst bych doporučil i nadále užívat B-komplex. Dalším doporučením je nepoužívat žádné pěnivé zubní pasty, tedy takové, co obsahují tenzidy. Díky svému chemizmu jsou schopny narušovat rovnováhu ústní mikroflóry a toto se pak může projevit i zvýšenou náchylností k zánětům koutků úst. Jako vhodný bych zde viděl některý ze zubních olejů. Nejen, že ústní dutinu ošetřují fyziologicky, nejsou dráždivé, ale vykazují i velmi dobré protizánětlivé účinky.

Rty samotné včetně koutků bych pak doporučil ošetřovat preparátem HERPILAN, který se právě u tohoto problému osvědčil. Jako alternativu k HERPILANU snad lze ještě jmenovat preparáty INTIMISS a FEMISHEA. Všechny jmenované preparáty mají velmi dobré protizánětlivé účinky.

Budu rád, pokud Vám moje informace pomůže vyřešit Váš problém.

Karel Hadek

 

 

Vážený pane Hadku,

i já ráda používám Vaše přípravky na pleť, jakož i éterické oleje. Často čtu ve Vašem časopise nebo na internetu o spokojených lidech, kterým jste velmi dobře poradil, a tak se na Vás také se svým problémem obracím. Jedná se o nadměrné pocení. Samozřejmě jsem si pořídila šalvějový olej do koupele a šalvějový sprchovací olej. Ale zajímalo by mě, zda je možné používat i nějaký přípravek vnitřně, protože si myslím, že je potřeba tento problém řešit hlavně vnitřně. Předem velmi děkuji za radu a přeji moc hezký den! Se srdečným pozdravem,

Martina S.



Vážená paní Martino,

pocení je naprosto přirozenou součástí termoregulace organizmu i látkové výměny. Z tohoto důvodu jej lze označit jako nepostradatelné.

Použiji-li termín přirozenou součástí, pak mám na mysli ono běžné fyziologické pocení, které nikomu nečiní problémy a kterému běžně ani nevěnujeme pozornost. Tu si pak vyžádá pouze ve výjimečných případech, za tropických veder, či při značné fyzické námaze.

Je zde však i chorobná potivost odborně nazývaná hyperhydróza. Vzhledem k tomu, že zde nejen může být, ale i je celá řada různých vyvolávajících faktorů na tělesné úrovni, od psychických, přes zdravotní až po hormonální, vždy bych v tomto případě doporučoval odborné lékařské vyšetření. Nadměrné pocení může být totiž průvodním jevem nějakého jiného onemocnění (tak jak je známe např. u horečnatých onemocnění). Zde bych pak rád zmínil např. chronické infekce, období menstruace, dysfunkce štítné žlázy apod.

Pokud lékařské vyšetření vyloučí jakékoliv onemocnění, pak lze přijmout opatření spočívající ve snížení příjmu potravin s vysokým obsahem vody. Taktéž je vhodné snížení konzumace cukru, sladkostí a alkoholických nápojů. V neposlední řadě je též vhodné vyhýbat se konzervovaným potravinám a nápojům.

Taktéž lze doporučit vyzkoušení konzumace čajů s močopudnými účinky. Jako podpůrnou záležitost lze též vidět používání oleje z jalovcových bobulí a to 3x denně 2 kapky po dobu jednoho měsíce. Snížená aktivita ledvin se taktéž může projevit zvýšenou potivostí. Olej z jalovcových bobulí aktivně podporuje jak látkovou výměnu, tak i činnost ledvin. Vhodné je také zahrnout do celkové terapie i koupele či sprchování s šalvějovými koupelovými a sprchovacími oleji.

Jedním z negativních důsledků nadměrného pocení může být i snížená hladina minerálních solí a stopových prvků v organizmu. Jako velice důležitý lze označit hořčík, který má kromě jiných i protistresové účinky a jeho nedostatek může samozřejmě zvýšené pocení podporovat. Hořčík je pak obsažen v zeleném rostlinném barvivu – chlorofylu. Nemá však smysl se vrhnout na různé tablety se stopovými prvky, které se na trhu nachází. Jak jejich nedostatek, tak i nadbytek není pro organismus žádoucí.

Za účelem stanovení bilance stopových prvků v organizmu bych z uvedených důvodů doporučoval provedení vlasové analýzy, na jejímž základě pak lze chybějící prvky v adekvátním množství přijímat jako potravinové doplňky. Z uvedeného je pak zřejmé, že stejný problém, tedy nadměrné pocení, může být zapříčiněn z velice rozdílných důvodů. Odborné vyšetření a individuální terapie jsou nezbytně nutné pro jeho řešení.

Karel Hadek

Veškeré informace o vlasové analýze Vám poskytne paní Marie Grafová
mobil: 603 279 056
e-mail: grafova@email.cz

 

 

Dobrý den,

chtěla bych vás požádat o radu ohledně toho, jak postupovat a co pořídit z vaší nabídky preparátů pro intimní hygienu. Před necelým rokem jsem měla v nálezu nepříjemnou breberku streptokoka, kandidózu a snad ještě něco dalšího, znělo to úplně jak seznam ze „zoologické zahrady…“

Následovala klasická situace: lokální přeléčení kandidózy. Streptokoka hlídali jen kvůli miminku během porodu. Po více jak půl roce se vyšetření opakovalo, streptokok se mě drží, sice v menší míře, ale stále, nevím, jak moc je to riskantní. Myslíte, že je možno ho vypudit přírodními prostředky? Navíc zřejmě i kvůli tomu, že jsem víc jak tři roky buď v jiném stavu či kojící, mám sklon k oné kandidóze. Mám za sebou jednu dávku antibiotik a nerada bych nastartovala ten nekonečný řetěz, o kterém podobně postižené ženy často mluví. Je možné zasáhnout preventivně? Léta jsem používala Intimu, ale i přes to jsem několikrát musela použít lokální léčbu kandidy. Děkuji za váš čas a rady.

S pozdravem Magda.


Milá paní Magdo,

děkuji Vám za Váš mail a omlouvám se, že jsem neodpověděl obratem, jak by se slušelo. Občas se stává, že začínají hořet různé pevně stanovené termíny. Ač mě to vůbec netěší, ostatní věci musí prostě posečkat. Nyní ale k Vašemu dotazu.

Začal bych asi konstatováním, že čím horší imunita, tím dříve přijde někdo na nežádoucí návštěvu z Vámi zmíněné „zoologické zahrady“.

Na posílení imunity bych Vám pak doporučil co jiného než extrakt z kořene eleutherococcu. Sám sice nic neléčí, ale dává tělu jedinečnou možnost, aby se samo lépe a efektivně bránilo. A INTIMA... To je vynikající, osvědčený preparát, ale mycí INTIMU je nutno vnímat jako prevenci možných poškození a jejich důsledků, které vznikají používáním nevhodných tenzidových výrobků, sama o sobě však není žádným lékem. Zde bych Vám pak doporučil vyzkoušet osvědčenou novinku, balzám FEMISHEA. Jedná se o preparát se silnými antimikrobiálními účinky, kde nosnými ingrediencemi jsou velice jemné rostlinné tuky a oleje. Jeho použití je jednoduché. Nejlépe kovovou lžičkou se odebere množství cca jednoho čípku a před spaním zavede do pochvy. Zde dochází tělesným teplem k jeho rozpuštění. Obsažené složky vůbec „nevoní“ převážné většině mikroorganizmů. Myslím, že tento preparát by Vám mohl přidlouhodobějším pravidelném používání pomoci.

Také bych Vám doporučil odborné vyšetření (výtěry z úst a konečníku), zda nemáte kandidu v trávícím traktu. Ta pak pochopitelně z těla odchází análním otvorem. Vzdálenost k pohlavním orgánům pak bezproblémově překonává a dělejte co dělejte, vyléčení za této situace je prakticky nemožné. Skutečnost, že jste se léčila antibiotiky, dělá tuto alternativu celkem velmi reálnou... Doufám, že Vám moje informace alespoň trošku poslouží. V případě dalších dotazů jsem Vám samozřejmě i nadále k dispozici.

Karel Hadek



Dobrý den pane Hadku,

chtěla bych vám velice poděkovat... Mám půl ročního syna s AE, vyzkoušeli jsme spoustu lékařů, mastičkářů atp. Až jsme jednoho dne našli cestu k Vaší aromaterapii, a jsem za to neskutečně vděčná. Mažu celé tělíčko ATOP-DERMEM, koupeme v MEDUŇKOVÉM koupelovém oleji, a ekzémek ho už tolik nesvědí a pomalu vybledl. Dokonce se zdá, že pomaličku mizí, akorát si nevím rady s pusinkou, na tvářičkách mu ekzémek přetrvává. Zkusila jsem mazat ATOP-DERM, ale zdál se mi tak trochu sušší. Možná bych měla promašťovat nějakou vazelínou, ale bojím se, aby se mu to ještě víc nezhoršilo. Trošku se bojím zkoušet další krémy, i kortikoidy se nám zatím vyhnuly, neb jsme bojovali jako lvi, v noci jsme dokonce vstávali co půl hodinky. Díky Vašemu krému ATOP-DERM a MEDUŇKOVÉMU koupelovému oleji se budí prcek jen 2x za noc. Touto cestou vám moc děkuji a také prosím o radu, co a jak mám mazat na pusinku.

Děkuji, s pozdravem M. B.

 

Vážená paní Mirko,

děkuji Vám za Váš mail i pochvalu, byť ta patří především Vám. Dle mého je podstatně jednodušší vytvořit recepturu na preparát, který je určen k ošetřování pokožky, byť problematické. Byla jste to Vy, kdo pro svého syna jmenované preparáty nejen objevil, ale hlavně s nimi obětavě a trpělivě malého ošetřuje. Mně už zbývá jen a jen popřát, aby i tentokráte dobře posloužily. Ani zde totiž není samozřejmostí, že i sebelepší ošetřování přinese úspěch, třeba jen částečný.

A teď k Vašemu dotazu... Vazelínu bych Vám v žádném případě nedoporučoval. Jedná se o minerální tuk, který se nevstřebává do pokožky, ale zůstává na jejím povrchu! Je ale schopen mísit se s kožními tuky, které pak pokožce odebírá, a tím jí vysouší. Nehledě na to, že brání přirozeným procesům látkové výměny, tzv. „dýchání pokožky“. Vlhko a teplo pod touto neprodyšnou vrstvou pak může být více než příjemné některým mikroorganizmům.

K ošetřování bych Vám doporučil hned vícero možností, hlavně pak proto, že předem nelze říci, na kterou alternativu bude Váš syn nejlépe reagovat a která mu poslouží.

Jako velice jemný, nedráždivý a dobře osvědčený tuk bych Vám doporučil vyzkoušet čisté BAMBUCKÉ MÁSLO. Je sice značně tuhé, ale pokud ho před použitím necháte nahřát na teplotukolem 30 °C, nebude s jeho roztíráním problém. Důvodem jedinečné snášenlivosti tohoto tuku je jeho složení z převážně nasycených mastných kyselin. Jedinečnou vlastností BAMBUCKÉHO MÁSLA je skutečnost, že obsahuje až 12 % nezmýdelnitelných složek, které pokožku chrání, ale také velmi zjemňují. Tyto vlastnosti pak mají i preparáty, kde je BAMBUCKÉ MÁSLO jednou z hlavních surovin použitých v receptuře. Rád bych zmínil novinku WINTERSHEA, se kterou bylo v průběhu vývoje dosahováno velmi dobrých výsledků. Dále by mohl posloužit i balzám INTIMISS a samozřejmě i měsíčkový balzám CALEN B. Pokud by pokožce chyběla i voda, pak bych doporučil vyzkoušet buď krém BODYEM NEUTRAL, popřípadě SHEADERM TH. Oba krémy mají shodnou emulgaci jako pokožka a jsou vyrobeny bez chemické konzervace.

Budu rád, pokud Vám moje informace poslouží a kdyby se nějaké problémy objevily, dejte vědět. Hezké a bezproblémové podzimní dny přeje,

Karel Hadek



Vážený pane Hadku,

asi jako každá žena i já mám jisté představy o hygieně, včetně té intimní. V poslední době jsem zaznamenala v časopisech několik článků na téma bio-intimní hygiena. Já sama již dlouhá léta používám k mé plné spokojenosti Vaše preparáty, a abych pravdu řekla, ono slůvko „bio“ v oblasti intimní hygieny se mi již jeví jako přehánění. Mohl byste na téma bio-intimní hygieny napsat více? 

Předem Vám děkuji za případné vyjádření.

A.S. Praha


Intimní hygiena, jak už sám název říká, není ničím jiným, než specifickou součástí hygieny každodenní. Ač jako u středoevropského průměru je naše vnímání hygieny poměrně na vysoké úrovni, ve způsobu provádění hygienických procedur jsme v životě nejvíce ovlivňováni výchovou v rodině, doslova již od prvních krůčků. Víme, že si musíme mýt ruce, vyjít na ulici bez osprchování se už pomalu vnímá jako přestupek. Když už si pod sprchou zamočíme vlasy, bude lepší si je hned umýt také. A hygienu v „prvním poschodí…?“ Netřeba zmiňovat, je prováděna současně.

Za mých mladých let kdosi vymyslel krásné heslo: „Čistota – půl zdraví“. Toto nám pak tak poctivě vtloukali do hlavy, že mi tam straší dodnes. Nechci zde však rozebírat ani význam slova čistota, ani se zamýšlet nad tím, jak půl zdraví vypadá. Hlavně pak proto, že všichni jsme čistí – někteří dokonce i biočistí – a… pohled do ordinací lékařů napovídá, že i „půlzdraví“ No není to hezké, politicky přijatelné, označení pro ty, kteří jsou nemocní jen tolik, že to ještě není na neschopenku?

A myslím, že právě v tom je zakopaný pes. Hygieně je věnována obrovská pozornost, ale jak je to s prostředky k jejímu provádění? O tom asi netřeba mluvit, lze je přece pořídit na každém rohu. Mám však pocit, že zde už nejde ani tak o hygienu samotnou, jako o byznys s hygienou. Standardně prodávané prostředky pro hygienu, včetně té intimní, jsou všeobecně chemi ckého původu. Pro ty dražší pak chemický průmysl dokonce zvolil suroviny rostlinného původu a vyrobil je na přírodní bázi. A pro ty ještě dražší pak bio-suroviny… Že by čistily špatně, se opravdu, ale opravdu (jak občas zdůrazňuje pan prezident) říci nedá. Právě naopak, díky jejich „skvělým“ čisticím schopnostem jsou pro pokožku příliš agresivní! Nejen, že ji v průběhu let postupně vysouší, ale s postupem času i likvidují přirozené životní prostředí symbiotické mikroflóry, která je jednou z podmínek zdravé pokožky i sliznic každého jedince. Důsledkem pak je čistota, jež s sebou přináší jen půl zdraví, projevující se kožními problémy a nezřídka i různými kožními onemocněními. Z tohoto důvodu nepovažuji za vhodnéspoléhat se na fantazií obdařenou reklamou deklarované termíny jako jsou přírodní, léčebné, bio a mnohé další. Jako vhodnější se mi jeví spoléhat se na selský rozum a upřednostňovat prostředky fyziologické, pokožku ani sliznice nepoškozující. Zde pak doporučuji olejové mycí preparáty, které tyto požadavky splňují. Ani v oblasti hygieny opravdu nejde v žádném případě primárně o „bio“ ale o pokožku či sliznice! I z „bio“ surovin lze vyrobit přípravek, který nemusí být pro pokožku či sliznici vhodný. A intimní hygiena? Jak jsem již v úvodu uvedl, není ničím jiným než specifickou součástí hygieny celkové.

Karel Hadek



Dobrý den pane Hadku,

zdravím Vás z jižních Čech a prosím o radu.

Týká se mé zákaznice, která je již delší dobu v „přechodu“ a jedním z problémů je i suchost sliznice na intimních místech. Problém s výtoky nemá. Už delší dobu používá HY-INTIMU a pro další ošetření váhám, zda je na tento problém vhodnější INTIMISS nebo FEMISHEA.

Nevím, zda je možné tento problém vyřešit, proto také prosím o radu, zda lze pak doporučený přípravek používat denně. Děkuji za odpověď a těším se na Vaše další novinky. Zatím si je se zákaznicemi nemůžeme vynachválit. Pomohly u mnoha problémů. A ty nejnovější – jako byste mi četl myšlenky...

Jen je vyzkoušet.

Přeji příjemný den

I. H.


Milá paní Ivo,

díky za Váš mail, zaslaný dotaz a samozřejmě i pochvalu novinek. A nyní k Vašemu dotazu...

Dle mého názoru, jak sama píšete, bude asi velice těžké ovlivnit samotný problém bez hormonální léčby.

Vámi zmiňovanou suchost lze označit jako následek snižující se hladiny hormonu estrogenu v období ženského přechodu i po něm. Pokles estrogenové hormonální hladiny je u některých žen příčinou značně nepříjemných pocitů v pochvě. Taktéž pohlavní styk za těchto okolností bývá nepříjemný, může dojít až ke krvácení. To jsou důvody, proč byste Vaší klientce měla doporučit návštěvu odborného lékaře.

V dnešní době existuje celá řada léků, kterými je možné nedostatečnou tvorbu hormonů doplnit. Jako doplněk stravy bych doporučil provitamin A, tedy betakaroten, a vitamin E.

V úvahu přichází též doplnění stravy o slunečnicová a dýňová semínka či mandle, které obsahují nejen nenasycené mastné kyseliny, ale hlavně i lecitin.

Pro účely běžné hygieny a kosmetického ošetřování lze doporučit oba preparáty – jak INTIMISS, tak i FEMISHEU. Z tohoto terapeutického pohledu jsou si velmi podobné. Vzhledem k tomu, že Vaše klientka netrpí na výtoky, doporučuji začít INTIMISSEM. Jako další alternativy lze pro úplnost zmínit i čisté BAMBUCKÉ MÁSLO, či balzám WINTERSHEA.

Samozřejmě, že jmenované preparáty lze používat každodenně. Obsahovými složkami jsou velmi jemné, nedráždivé rostlinné tuky a oleje, které neobsahují žádná barviva ani chemickou konzervaci. Preparáty INTIMISS FEMISHEA nejen zvláčňují sliznici a působí proti nepříjemným pocitům způsobeným suchostí, ale navíc díky antimikrobiálním účinkům v nich obsažených éterických olejů jsou i vhodnou prevencí možných infekcí, na které je takto postižená sliznice ve zvýšené míře náchylná. Oba preparáty se plně osvědčily i jako vynikající lipidové lubrikanty. Doufám, že Vám moje informace alespoň trochu poslouží a Vaší zákaznici pomohou.

Karel Hadek



Vážený pane Hadku,

maminka už si CANDIÖL zakoupila a v současné době ho užívá dle Vašeho doporučení. Dělá mu reklamu, kde může, a na základějejího doporučení ho už užívá i několik jejích kamarádek. Mám na Vás přece jen ještě jeden dotaz ohledně tohoto přípravku, který se stal pro mě nyní aktuální. Lze CANDIÖL užívat v těhotenství a následně v době kojení? 

Předem velmi děkuji za odpověď, s pozdravem

Iva F.


Milá paní Ivo,

děkuji Vám za Váš milý mail a současně bych chtěl poděkovat Vaší mamince za její propagační činnost. Obzvlášť mě pak těší, že to není reklama, která se na nás hrne ze všech směrů a kterou financují spotřebitelé zakoupením daného výrobku, ale propagace formou doporučení od spokojeného klienta.

Na Vaši otázku, zda lze CANDIÖL užívat v těhotenství a následně v době kojení, musím bohužel odpovědět, že nikoli. Jednou z účinných složek tohoto preparátu je i šalvějový olej. Ten je znám svými prokrvujícími účinky, kterých je mimo jiné možné využít k vyvolání opožděné menstruace, či její posílení, pokud je slabá. Stejně tak je šalvějový olej znám svou schopností omezit až úplně zastavit tvorbu mateřského mléka. Byť obsah šalvějového oleje v CANDIÖLU je relativně nízký, nutno vzít v úvahu, že tento preparát je účinný pouze při pravidelném a dlouhodobém používání. A to je důvod, proč by CANDIÖL v době těhotenství a kojení neměl být používán. Samozřejmě, že to neznamená, ať již pro těhulku, či kojící maminu, že s plísněmi v trávícím traktu se v tomto stavu nedá nic dělat. Zde bych pak doporučil dodržování protiplísňových diet a zařazení potravin s vysokým obsahem hořčin, které pro jejich hořkost sice nelze označit slůvkem delikatesa, ale jsou jedinečnými přírodními pomocníky.

Karel Hadek

 

 

Vážený pane Hadku,

na radu své kamarádky se na Vás obracím s žádostí o doporučení nějaké "terapie" pro mé dvě děti. Jsou ve věku dva a půl a tři a půl roku a trpí chronickým zánětem horních cest dýchacích. Jsou hodně zahleněné a často pokašlávají. Existují nějaké přípravky – éterické oleje, které by mohly pomoci? Na rýmu používáme jak DONOSOL, tak i dětský nosní olej a jsme s nimi více než spokojeni. Prosím Vás o radu, co bych mohla použít, či zda máte nějaké olejíčky, které usnadňují dýchání a napomáhají odhlenění. Předem Vám za jakoukoli radu děkuji.

Alena

 
 
Milá paní Aleno,

v případě Vámi dotazovaného problému bych doporučoval hned několik opatření.

Tím prvním by bylo užívání ELEUTHEROCOCCU, který posiluje imunitní systém. U dětí je samozřejmě nutné dbát na nižší dávkování než u dospělých. Správné dávkování propočítáte takto: 15 (kapek): 75 (cca váha dospělého) × aktuální váha děcka. To odpovídá zhruba jedné kapce eleutherococcového extraktu na 4 kg váhy. Dále bych doporučoval inhalace éterického oleje z borovicového jehličí. Má sekretolytické účinky a je vhodný ve směsi s olejem EUKALYPTUS KOALA a z MATEŘÍDOUŠKY, která má velmi silné antibakteriální účinky.

Inhalace by měly být dlouhodobější záležitostí (aromalampa, zvlhčovač vzduchu apod.). Přes den v pokoji, kde se děti zdržují, a v ložnici na noc.

U dospělého vždy doporučuji i konzumaci česneku, ale u tak malých dětí si nedovedu představit, jak ho do nich dostat. Doporučit lze i koupele nohou v KOUPELOVÉM OLEJI NA NOHY. Každopádně by napomohly k lepšímu odchodu hlenu.

Pokud by se Vám to povedlo, bylo by i dobré rozmíchat jednu kapku mateřídouškového oleje s medem, rozdělit na tři díly a dát sníst. Toto by byla současně i jednodenní dávka.

Doufám, že jsem nic důležitého nezapomněl a budu rád, když mi dáte vědět, zda Vám moje informace alespoň trochu posloužily.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Pokud mi paměť dobře souží, vzpomínám si na svá dětská léta, kdy skončil můj první rok ve škole. Dvouměsíční prázdniny mezi první a druhou třídou se tenkrát zdály nekonečně dlouhé… Stejné – dvouměsíční prázdniny pár let po té, před ukončením školní docházky, byly „z nepochopitelných důvodů“ neporovnatelně kratší.

Novinky: Co to voní o Vánocích…?

Již samotná zmínka o Vánocích vytváří v naší představivosti obrázek sladkostmi ozdobeného a krásně rozzářeného vánočního stromečku, mís s napečeným cukrovím, svátečních jídel a samozřejmě i dárků. Vánoce jsou typické i svými vůněmi.

Novinky: Sensishea

Jedním z kosmetických problémů, který jako by rostl před očima, je všeobecně se zvyšující citlivost pokožky. Ne zřídka se stává, že slůvko citlivost zde dokonce přerůstá přímo v nesnášenlivost. „Mezi námi děvčaty“, ono se není čemu divit. Trh je zaplaven výrobky, které samy sebe označují za kosmetické, ale při pohledu na jejich složení je zřejmé, že by měly být spíše označovány jako antikosmetika.

Novinky: Moje „štěstí“ vši…

Původně měly být „vši“ vlastně v poradně… Dotazů „co s nimi“ se ale objevilo takové množství, že jsem se rozhodl využít starších zkušeností a… Začněme ale po pořádku. Když jsem byl s aromaterapií ještě v začátcích, jako by se potvrzovalo, že kdo neměl vši, do školy nejspíše ani nechodil. A tak jsem měl možnost se s tímto „darem“ dětských kolektivů věcně seznámit (asi tak rok 1986).

Novinky: Kurzy aromaterapie u moře…

Kdy vznikla myšlenka uspořádat kurz aromaterapie někde jinde, než jak je mnohaletým zvykem, si opravdu nevzpomínám, je to již hodně dávno. Každopádně povstala na některém z kurzů aromaterapie, kde jsme se s účastníky bavili o vůni, sluníčku, teplu, mořské vodě a čistém vzduchu a také relaxaci Příliš lákává představa, než aby mohla být odložena či dokonce zapomenuta. A tak jsem si s ní pohrával až do chvíle, než jsem dostal více než zajímavou nabídku od přední české cestovní kanceláře Pretty Tour, která má dlouholeté zkušenosti s pořádáním zájezdů do slunného Řecka.

Škola aromaterapie: Skořicový olej

Skořici jistě netřeba dlouze představovat. Je všeobecně známa jako velice příjemně vonící koření. Její exotická, dráždivá a teplá vůně jako by ji předurčovaly pro použití v zimním období. V tom by bylo možné spatřovat jeden z důvodů, proč vůni skořice vnímáme jako typickou vánoční vůni.

Škola aromaterapie: Alkohol v kosmetice

Látku, která je označována chemickým vzorečkem C2H5OH, asi netřeba dospělákům dlouze představovat. Pivo, víno, tuzemák, vodka, slivovička a další alkoholické nápoje se bez ní neo - bejdou. Správně by mělo být požíváno označení etylalkohol, neboť různých alkoholů, ať již více či méně známých, existuje obrovské množství.

Škola aromaterapie: Těhotenství, kojení

Jak ELEUTHEROCOCC, tak CANDIÖL si získaly srdíčko mnohých, a patří do kategorie mimořádně ceněných preparátů. A není se čemu divit. Imunitní systém každého člověka dostává zabrat doslova na každém kroku, a důsledky jsou čím dál tím více zřetelné. A tak ELEUTHEROCOCC, ať již jako čaj, či ještě lépe jako extrakt (praktičtější používání), dostává příležitost dokázat, že nad něj lepšího není.

Vánoční soutěž

Dle účasti usuzuji, že se soutěže staly velmi oblíbenou součástí časopisu Aromaterapie. I tentokráte se sešly stovky odpovědí, byť oněch správných bylo podstatně méně než v soutěži předešlé. Že by soutěžní otázky byly podstatně obtížnější? O to zaslouženější jsou pak výhry těch, na které se při losování tentokráte usmálo štěstí.

Aktuální téma: Akné – věčné téma.

Některé věci lze označit za věčné. Nejen město Řím, egyptské pyramidy a další historické relikvie bývají takto označovány. Bez dlouhého přemýšlení bych do skupiny „věčných“ zařadil i zdravotní a kosmetické problémy. Tedy i akné.

Aktuální téma: Éterické rešerše…

Období kolem Vánoc a končící rok jsou často obdobím různých statistik či hodnocení. Někdo se chlubí dosaženými výsledky, jiný nad nimi pláče. Takže jaký byl ten rok 2008? Řekl bych, že jako každý jiný… Jen trochu jiný než jiné roky.

Aktuální téma: Cenová ruleta…

Jeden se nestačí divit, kolik informací se na nás odevšud hrne. A aby toho nebylo málo, občas i značně protichůdné.

Z vašich dopisů: Lecitol miláček či milenec...

V minulém čísle Aromaterapie jsem se s vámi dělila o zkušenosti s jarními novinkami a popisovala, jak jsem nedovedla ocenit multifunkční preparát LECITOL. Ještě nyní se kaji, a asi stále více.

Z vašich dopisů: Dárečky

Nadešel listopad... Letos v létě jsme však měli hodně krásných, slunečných dní a babí léto nám opět ukázalo veliké množství rozmanitých barev. Pěkné počasí a aromakosmetika nám pomohly nabrat hodně síly na nadcházející zimu. Doufejme, že paní Zima nám nadělí sněhovou peřinu. Vánoce jsou svátky klidu, míru, pohody, rodinného štěstí. Ježíškovi píšeme o dárky a někdy sdělíme i tajná přání.

Z vašich dopisů: Molusan a Kariosan

.. ani jsem netušil, že něco jako molusky existuje, až mi manželka řekla, že to je přesně to, co si byl můj 12letý syn nechat „vyškrabávat“ před půl rokem u kožního lékaře. Po bližším „ohledání místa“ jsem zjistil, že mu tam zůstaly zarudlé jizvičky a na druhé půlce se mu utvořila moluska nová (byla už pěkně zarudlá).

Z vašich dopisů: Milý pane Hadku,

tak jsme zdárně zvládli kúru Vaším novým preparátem. Určitě jste zvědav, jak to celé probíhalo a jakých výsledků jsme se dobrali. Dcerka měla masivní výskyt molusek a ke všemu ještě ne lokálně, nýbrž po celém těle.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,

moc Vás zase po dlouhé době pozdravuji a přeji Vám pevné zdraví. Opět jsem se rozhodla Vám napsat po velmi dobré zkušenosti s Vašim dalším olejíčkem. Jedná se o téměř nový výrobek – olej na křečové žíly a unavené nohy PREVENTY.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

Chci se s Vámi podělit o zkušenosti s olejem CAYATHERM, které udělal můj syn na vlastní kůži. Můj syn Karel, rekondiční masér, nerad píše, a tak místo něho Vám jeho zkušenost sdělím já.

Z vašich dopisů: Proč nejsme zdraví?

Stále jsme informováni o nových a nových přístrojích, které jsou velice drahé, ale mnohem dokonalejší než ty předchozí, a dovedou lépe, včas a šetrněji zjistit nemoci, které nás trápí. Rovněž se vyrábí mnoho nových a účinnějších léků s daleko méně škodlivými vedlejšími účinky než byly u těch předešlých. Jsou stále dražší a existuje dost léků, které se musí užívat stále. Tak se ptám: proč nejsme ZDRÁVI?

Poradna Karla Hadka: O „Poradně“ v poradně…

Jsem rád, že kosmetika s logem KH je klienty tak pozitivně přijímána. To, že tyto preparáty jsou vyráběny z těch doslova nejkvalitnějších surovin asi zdůrazňovat netřeba. Přesto jsem nikdy nepustil ze zřetele, že kvalita surovin je věc jedna a jejich výroba a používání věc druhá.

Poradna

Hadkovské zamyšlení: Špinavé ruce…?

Poslední dobou slýchávám velice často termíny jako žloutenka a s ní i související spojení „špinavé ruce“.

Hadkovské zamyšlení: Interview

Dotazů, které dostávám (nejčastěji e-mailem) přibývá. Je zvláštní, jak roční období ovlivňuje jejich tématiku. S chladem, který se nestydí vlézt až do morku kostí, s kapénkovými infekcemi, které s potěšením vyhledávají útulné prostředí našich nosů, přibývá i dotazů na „specificky“ zimní éterické oleje.

Ježíškova poradna

Některé záležitosti mají svoji nadčasovou pravidelnost. Do této oblasti spadají i každoročně se opakující otázky definování Vánočních dárků Ježíškem, zatímco jejich obstarání zůstává výhradně naší starostí. Co vše se jako dárek může hodit, bude zcela jistě značně ovlivněno i vědomím o možných přáních toho jež chceme obdarovat.

Kurzy: Kurzy a nové kurzy

Je tomu asi tak rok, co mi pan Hadek nabídl spolupráci na kurzech Aromaterapie jím pořádaných, a já ji přijala. Dozvědět se něco nového je zajímavé a prospěšné všem. A co teprve v oblasti aromaterapie, v odvětví mě tak blízkém.