Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2011

Koutek pro maminky: Aromaterapie a děti

Moje zkušenost s aromaterapií je poměrně čerstvá. Před čtyřmi lety se u našeho tehdy osmiměsíčního syna objevilo podezření na atopický ekzém. Nechtěla jsem se smířit s tím, že bychom ho měli natírat kortikoidními mastmi, a tak jsem se začala zajímat o alternativní způsoby léčby tohoto dnes tak rozšířeného onemocnění.

Paní homeopatka, kterou jsme se synem navštívili, nám předepsala „kuličky“ a doporučila promazávat pokožku krémy bez chemické konzervace, vyráběnými z přírodních surovin. Kolegyně mne tehdy upozornila na výrobky firmy Karel Hadek, se kterou měla velmi dobré zkušenosti nejenom ona sama, ale i její vnouček, který se s atopickým ekzémem potýkal hned od narození. Objednala jsem tedy BAMBUCKÉ MÁSLO na promašťování postižených míst (několikrát denně), které jsem po týdnu střídala s ATOP-DERMEM. K mytí jsme používali MEDUŇKOVÝ sprchovací a koupelový olej.

Kombinace homeopatik a přírodní kosmetiky skvěle zabrala, protože do půl roku nebylo po ekzému ani památky. Ten, kdo toto onemocnění zažil u někoho z blízkých, ví, jak dokáže znepříjemnit život, a dobře pochopí naši radost, když jsme se ekzému zbavili.

Motivována tímto prvním úspěchem jsem se přihlásila na základní kurz aromaterapie, abych se o ní a zvláště výrobcích pana Hadka dozvěděla víc. Od té doby se u nás doma bílé kelímky se zelenými nápisy doslova zabydlely. Zvykli jsme si na ně všichni a s úspěchem je šíříme mezi další členy rodiny, což by bylo tématem na samostatný článek. Proto se zaměřím pouze na ošetřování pokožky našeho dnes už pětiletého syna, u nějž to všechno začalo.

Než byl na trh uveden meduňkový krém SHEA-MELISSEA, na obličej jsme používali krém BABY K heřmánkový a BABY L levandulový. Všechny uvedené krémy se velmi dobře roztírají a vstřebávají, pokožka po nich není mastná. Pro vytvoření účinné ochranné vrstvy stačí nanést malé množství, což prohlubuje pocit, že kelímek s krémem je bezedný.

Meduňkové preparáty u nás vůbec zdomácněly, používáme je i ke koupeli a mytí celého těla. Skutečně navozují pocit uklidnění a uvolnění, napomáhají při vnitřním neklidu a nespavosti a navíc krásně provoní koupelnu i celý byt. Jen v letních měsících vyměníme meduňku za sprchovací OLEJ Z CITRONOVÉ RŮŽE, který velmi příjemně voní, má osvěžující účinky a je zdrojem dobré nálady.

Na vlasy používáme VLASOVÝ MYCÍ OLEJ. Vlasy jsou po něm lesklé, dobře se rozčesávají a díky obsahu éterických olejů velmi příjemně voní. Syn si ani jednou nestěžoval, že by ho štípal v očích nebo že by mu mytí bylo nepříjemné.

Jen v péči o chrup se synem trochu bojuji. Ne, že by si zuby nechtěl čistit, ale dožaduje se jahodové chuti a pěny v ústech. Nechci tlačit na pilu, a tak jsme se dohodli na kompromisu: 1x denně zubní olej KARIOSAN, 1x denně zubní pasta. Věřím, že je to jenom otázka času, kdy zvítězí prvně jmenovaný preparát, protože už nyní proti KARIOSANU nic nenamítá.

S podzimem přichází čas na éterický olej EUKALYPTUS KOALA, aby nejen v dětském pokoji vyčistil vzduch, zpříjemnil dýchání a přispěl ke klidnému a nerušenému spánku. Stačí nakapat 2 - 3 kapky na plátěný či papírový kapesník a položit na topení.

Na kašel se nám osvědčil ATEMOL, který nakapeme buď na již zmíněný kapesník nebo přímo na polštář či na plyšového kamaráda. Může se užívat i vnitřně, např. jako medová alternativa, ale s tím jsem u syna neuspěla. Zato tatínkovi uvedená medicína velmi chutnala a dožadoval se další.

Naším dalším pomocníkem, bez kterého se dnes už neobejdeme, je Levandulový éterický olej. Odřeniny, rány, boule, štípance od komárů nebo odstranění klíštěte – vše spolehlivě zahojí a zklidní. Máme ho stále po ruce a vozíme ho s sebou i na naše cyklistické výpravy.

Vynikajícím přípravkem, který na svých dětech už vyzkoušela (a následně pak pochválila) nejedna kamarádka, je NOSNÍ OLEJ BABY. Používáme ho nejenom k odstranění následků nachlazení, ale i jako prevenci. U nás doma je volbou č. 1, když má syn ucpaný nos nebo ho postihne bolest ucha. Určitě to zná každý z vás: dítě usne, a když konečně zaberou i rodiče, probudí je pláč, který doslova trhá uši. Do postiženého ucha kápneme 1 kapku nosního oleje, na ucho přiložíme plátěný pytlík naplněný nahřátou strouhankou (teplota musí být dítěti příjemná), chováme, hladíme, tišíme... Po pár hodinách je po bolesti a dítě i rodiče většinou ještě spokojeně usnou.

A ještě bych se ráda zmínila o jednom preparátu, díky kterému jsme před dvěma lety prožili šťastné a veselé vánoční svátky. Po štědrovečerní večeři, kdy už byly i dárečky rozdány a rozbaleny, se tatínek rozhodl uložit syna ke spánku. Po chvilce se ozve volání se žádostí, abych se přišla na něco podívat. Vidím to jako dnes: syn stojí nahý obklopen svými dárečky a na jeho zádech se červená něco, co tam ještě odpoledne nebylo. No nazdar, napadlo mě, snad to nebudou neštovice. Obvolala jsem babičky a sestru, které mi moji domněnku potvrdily. Přemýšlela jsem, co máme doma za zázrak, kterým bychom našemu vyděšenému synovi pomohli. Vzpomněla jsem si, že jsem už na podzim objednala NELINOL, který tehdy na pravidelném kurzu pan Hadek uvedl jako specialitku na tento problém. A začala doslova mravenčí práce. Každou neštovičku (a že jich na zádech byla ale úroda) jsme potřeli vatovou tyčinkou namočenou ve zmíněném preparátu. Do rána pak bylo osypáno celé tělo. A tak jsme následující sváteční dny místo návštěv našich blízkých natírali a natírali. Po čtyřech dnech se desetimililitrová lahvička vyprázdnila, a protože nebylo nic jiného po ruce, používali jsme náš oblíbený levandulový éterický olej. Za deset dní nebylo po neštovicích ani vidu ani slechu. Synovi dokonce nezůstala jediná jizvička. Během boje s neštovicemi jsme také pročišťovali vzduch našeho domu směsí EUKALYPTU, LITSEY CUBEBY, ČAJOVNÍKU a BOROVICE. Uvedené éterické oleje jsme nakapali na misku aromalampy a nechali volně odpařovat.

Co dodat na závěr: přípravky pana Hadka stejně jako i samotná aromaterapie se staly běžnou součástí života naší rodiny.

Když se na mě někdo obrátí s prosbou o radu na bolavé koleno či záda, bolest zubů, opar apod., už mě ani nenapadne poslat je do lékárny, ale pátrám v paměti či hledám v katalogu výrobků, který vhodný aromaterapeutický preparát zvolit ke zmírnění či úplnému odstranění vzniklého problému.

Jarka K., Kyjov

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Jaro, léto, podzim, zima – čtyři střídající se roční období, jež individuálně přijímáme každý po svém.

Novinky: Dekubitol a proleženiny

Proleženiny neboli dekubity, jsou jedním z problémů, který je pro medicínu těžko řešitelný. O tom svědčí již dlouhá léta přicházející dotazy, jak proleženiny ošetřovat.

Novinky: Baby-Dent

Dětský pláč, horečka z neznámého důvodu, průjem. Co to má být? Následují zduřelé dásně. Děťátku porostou zoubky…

Novinky: Menoton

Jedním z dobrých zvyků Karla Hadka je vytvářet preparáty, které prospívají lidem, činí jim radost, pomáhají jim v životních situacích. Jednou velice závažnou etapou v našich životech je klimakterium – menopauza.

Novinky: Antiinsekt spray (repelent)

Již pár let jsou v nabídce kompozice éterických olejů s názvem ANTIINSEKT a INSEKTOL. Jedná se o preparáty, které odpuzují hmyz.

Novinky: Proatem

Jistě každý z nás zná tu beznaděj při respiračním onemocnění našich dětí. Z počátku kašel, suchý a dráždivý nebo zahleněný, který se může rozvinout až v zánět průdušek. V poslední době se častěji a častěji vyskytuje laryngitida, zánětlivé onemocnění hrtanu.

Novinky: Dobrý den (Guten Tag)

„Dobrý den“ – dvě slova vystihující pozdrav i přání. Používáme je denně několikrát. Zdravíme tak, někdy s úsměvem, někdy bez, známé i neznámé lidi na ulici, v obchodě, v zaměstnání nebo při různých příležitostech. Zvoní telefon a na druhé straně slyšíme: „Dobrý den…“

Novinky: Leci-Carre

Dnes je tomu již pár let, co přišly na trh lecitinové regenerační krémy. Znamenaly velikou, přímo revoluční změnu v péči o pokožku. Lecitinové krémy jsou preparáty bez chemické konzervace i emulgace.

Novinky: Leciderma Supra

Vznik lecitinových krémů byl doprovázen vytvořením kompozice éterických olejů, které působí jako konzervace v krému a přitom podporují symbiotickou mikroflóru pokožky.

Slovo odborníka: Krásná po létě

Užili jsme si kouzelné léto plné sluníčka, koupání, vycházek do přírody či večerního posezení u táboráku. Vrátili jsme se od moře nabití energií a krásnými zážitky. Ale najednou zjišťujeme, že máme přesušené, lámající se vlasy, sice opálenou, ale vysušenou pokožku, vějířky vrásek okolo očí, třepící se nehty a hrubou kůži na loktech, kolenou a patách.

Slovo odborníka: Podzimní nálada

Léto končí a začínáme se těšit na podzim. No ano, opravdu těšit! Toto roční období jsem dlouho brala jako depresivní přechod k tomu, než zase budu lyžovat.

Slovo odborníka: Pro začínající kosmetičky

S aromaterapií jsem se seznámila před cca 12 lety, kdy jsem poprvé podstoupila kosmetické ošetření s preparáty Karel Hadek.

Slovo odborníka: Lipioséra a žehlení

Již pár let používám „Galvanickou žehličku“ na vrásky a chtěla bych se s vámi podělit o své zkušenosti a poznatky.

Zkušenosti a rady: Preparáty – postřehy, zkušenosti z domácnosti

Krásné jarní dny, plno sluníčka, kvetoucí květiny, stromy, byliny se pomalinku přehouply do letních dnů, sluníčko stále lákalo ven.

Škola aromaterapie: Konopí, rostlina v roli zakázaného léku aneb neposlouchejte vše, co vám říkají

Kdykoliv se dnes řekne konopí, každý si hned vybaví rostlinu, která nesmí být pěstována, protože se z ní získává droga v podobě sušených květů. Nevím, jestli si lidé uvědomují, co činí, a nechci to tu rozebírat, ale pár důležitých faktů bych k tomu říci chtěl.

Škola aromaterapie: Země původu

Jako spotřebitel si vždy přeji být řádně informován. A tak se velice často i vyptávám. V mezidobí jsem již přivykl i tomu, že občas i zde platí ono: „Mluviti stříbro, mlčeti zlato“.

Škola aromaterapie: Vítání růžového dřeva

Jaro bylo v plném proudu, když jsem chtě nechtě pro stránky Aromky psal článek „Loučení s růžovým dřevem“. Jednalo se od druh Aniba rosaeodora var. amazonica, tedy olej pocházející z oblasti Amazonky.

Škola aromaterapie: Opakování je matka moudrosti

Již v některém z minulých čísel Aromaterapie jsem psala, jak pečovat o pleť a ošetřovat ji, abychom byli s jejím stavem spokojeni. Jelikož se stále setkávám s těmito dotazy, rozhodla jsem se opět popsat, jakou péči si naše pleť zaslouží.

Škola aromaterapie: Podzim a naše orgány

Podle tradiční čínské medicíny je v měsíci září zapotřebí posilovat slinivku a slezinu.

Škola aromaterapie: Klimakterium (přechod, klimax)

Téma, o kterém se ne vždy mluví pozitivně. Většinou jde o období, na které se netěšíme a je pro mnoho žen velikým strašákem, především v důsledku informovanosti a neinformovanosti našich babiček, maminek a lékařů.

Škola aromaterapie: Lymfa

Na počátku byla voda. Z vody jsme vzešli. Celé naše tělo je prakticky vodní prostředí, ve kterém probíhají všechny děje potřebné k životu. Vodě v živém organizmu se říká lymfa – míza. Je to tekutina, ve které se jakoby „koupou“ všechny buňky a v tomto vodním prostředí probíhají procesy látkové výměny.

Poradna

Koutek pro maminky: Ale když pan doktor říkal vazelína…

Poměrně často v našem Nekky clubu slýchám otázku: „Prosím vás, nemáte něco, čím bych mohla namazat svoje dítě, ono má na sobě takové červené suché fleky. A pan doktor říká, mažte ho přece vazelínou. Ale ono se to vůbec nelepší.“

Koutek pro maminky: Zeptali jsme se v Nekky

Baby club Nekky je jedna z našich prvních prodejniček, která se zpočátku zaměřila jen na dětský sortiment a postupně nabídku rozšířila. S naší firmou spolupracuje od roku 2006.

Koutek pro maminky: Aromaterapie a děti

Moje zkušenost s aromaterapií je poměrně čerstvá. Před čtyřmi lety se u našeho tehdy osmiměsíčního syna objevilo podezření na atopický ekzém. Nechtěla jsem se smířit s tím, že bychom ho měli natírat kortikoidními mastmi, a tak jsemse začala zajímat o alternativní způsoby léčby tohoto dnes tak rozšířeného onemocnění.

Aktuálně: Platby a počítač

V dnešní „zelektronizované“ době si již mnozí zvykli platit své internetové nákupy bankovním převodem. I u nás můžete využít tento způsob platby. Na rozdíl od mnohých jsme jedna z mála firem, které nevyžadují platbu předem, ale naopak, až po dodání zboží.

AromaFauna: Proč AromaFauna?

V září loňského roku jste byli seznámeni se vznikem aromaterapeutických preparátů AromaFauna. První rok přinesl další preparáty, mnoho zkušeností s novými klienty, ale hodně mne obohatil v oblasti vědomostí, zkušeností, a především mi ukázal jiný pohled na svět.

AromaFauna: Fauna spot

Kožíšky našich zvířat bývají častým útočištěm různých parazitů a bodavého hmyzu. Díky éterickým olejům, které tvoří hlavní obsahové složky preparátu Fauna Spot, můžete škůdcům zabránit v jejich činnosti.

AromaFauna: Lidé i zvířata potřebují péči

V posledních letech rapidně stoupá počet chovaných psů, objevují se nová a nová plemena. Pes již není hlídačem u boudy, ale stává se rovnocenným partnerem člověka.

AromaFauna: Rok s kosmetikou AromaFauna

V dnešní době se k používání přírodních produktů přiklání velké množství majitelů pejsků. Někteří z nich sami používají kosmetiku pana Karla Hadka, a tak ji chtějí dopřát i svému psímu mazlíčkovi, uvítali proto s nadšením kosmetiku AromaFauna.

Podzimní prevence

Léto bylo skromné na teplo. Občas se objevila tropická horka a nyní doufáme, že „babí léto“ s sebou přinese teplé dny.