Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2011

Škola aromaterapie: Podzim a naše orgány

Podle tradiční čínské medicíny je v měsíci září zapotřebí posilovat slinivku a slezinu. Slezina je uložena pod levým žeberním obloukem, hluboko při páteři. Tvarem se podobá kávovému zrnu. Denně jí proteče velké množství krve, ze které se zde odfiltrují poškozené krvinky, bakterie a chemické složky, mezi nimiž jsou i různá barviva, zahušťovadla z potravin. Činnost sleziny souvisí s lymfatickým a imunitním systémem. Slezina se nám většinou hlásí jako píchání v levém boku.

Slinivka je žláza s vnitřní sekrecí ležící pod bránicí v horní části břišní dutiny. Jejím úkolem je vytváření šťávy ke štěpení tuků, bílkovin a sacharidů. Příčinu většiny potíží se slinivkou hledejme v souvislosti se žlučníkem a ucpanými žlučovody, poněvadž slinivka a žlučník mají společný vývod do dvanácterníku. Slinivka produkuje hormon inzulin a glukagon, regulující hladinu krevního cukru.

Žaludek je podle čínské medicíny nejohroženějším orgánem v měsíci říjnu. Jde o dutý, vakovitý orgán, který je součástí trávicí soustavy a vše, co mu pošleme, upravuje do kašovité hmoty před jejím přesunem do střeva. Stravu bychom měli důkladně rozkousat, a tím i proslinit, poněvadž sliny obsahují trávicí enzymy, které rozkládají škrob a „natravují“ tuky.

Mezi symptomy tohoto okruhu patří obezita nebo nadměrná štíhlost, srdeční neuróza, časté noční močení, gynekologické výtoky, chuť na sladké, suché nebo slabé rty, otok kloubu palce nohy, mnoho hlenu na sliznicích, hormonální poruchy, nepravidelná menstruace, vodnatá rýma, záněty vedlejších dutin, únava a slabost končetin, chladné končetiny, krvácení dásní, únava po jídle, svědění pod levou lopatkou, bolest nebo křeče v lýtkách, bolest v lymfatických uzlinách, bolesti a zduření prsů, otoky dásní, otoky spodního víčka, zatínání zubů, afty, paradontóza, herpes, vidiny jídla ve snu, nezvládání točivých pohybů.

Čím si můžeme pomoci? Funkci těchto orgánů podporuje sladká chuť, která by měla být v tomto období dominantní. Tím však není míněno, že se budeme přecpávat buchtami, sušenkami, pít pepsi atd. Vhodné jsou složité a jednoduché cukry, které jsou důležité pro energetické zásoby glykogenu ve svalech a játrech. Do stravy přidáme obiloviny, nejlépe celozrnné, pro toto období jsou nejvhodnější jáhly. Můžeme z nich uvařit kaši, kterou dochutíme oříšky a ovocem. Jistě si vzpomeneme na jáhelník, nákyp se švestkami a tvarohem.

Jaké další potraviny doplní do našeho těla vhodné cukry? Zelenina, nejlépe kořenová, mrkev, celer, petržel, pastiňák, ale i dýně, zelí atd. Ovoce, jablka, hrušky, švestky a další v tuto dobu sbírané ovoce. Stále platí, že je pro nás nejvhodnější to, které vyrostlo v našem zeměpisném pásmu, nejlépe u nás na zahradě.

Nedáme-li tělu dostatek potravin se správnou sladkou chutí, míváme nutkání jíst potraviny s obsahem bílého cukru, bílé mouky. Následkem nedostatku minerálů, vitamínů, enzymů a stopových prvků trpí funkce slinivky, kdy kolísá hladina cukru v krvi, což zvyšuje nervozitu. V případě sleziny se narušuje tvorba červených a bílých krvinek, čímž dochází ke špatné obranyschopnosti organizmu a žaludeční sliznice je náchylnější k tvorbě zánětů a vředů.

Ovoce i zeleninu můžeme jíst syrové, ale je dobré je dodat i tepelně upravené. V případě, kdy nás pálí žáha, je vhodné mimo popíjení citrónové šťávy i popíjení šťávy z kvašeného zelí, mátový čaj, žvýkání anýzového nebo fenyklového semínka.

Mezi bylinky podporující správnou funkci zmíněných orgánů patří zeměžluč, hořec, šalvěj, pampeliška, řebříček. Tyto mají schopnost aktivovat organizmus. K uklidňujícím patří mateřídouška, máta, meduňka, třezalka. Aktivační čaje pijeme po ránu, nejlépe nalačno, pro povzbuzení organizmu, očistu sliznic, vysrážení kyselých produktů v trávení. Uklidňující bylinky pijeme pozdě odpoledne a před spaním.

Pro toto období jsou i typické vůně a v aromaterapii vhodnější olejíčky. Pokud tělo zadržuje tekutiny, a tím vytváří stav vlhkosti a hlenovitosti, zmenšíme obtíže pomocí JALOVCOVÉHO ÉO, GRAPEFRUITU, ZÁZVOR. V případě, kdy se objeví potíže s trávením, nechutenství, plynatost, prospěje tělu KARDAMOMOVÝ OLEJ, FENYKL, anýz, TYMIÁN. U potíží se zácpou, přeplněností, a to i v případě vědomostí, je vhodný CITRONOVÝ OLEJ a KADIDLOVNÍK. Při zvýšených obavách o své blízké pomůže CITRONOVÝ OLEJ. VETIVER, MAJORÁNKA pomohou při ovládání sebe sama a pomoci sobě. V době pozdního léta jistě oceníte i vůně MYRHY, PELARGÓNIOVÝ, SANTÁLOVÉ DŘEVO, ŘEBŘÍČEK, KORIANDR. Zmíněné silice můžete použít v různých „nosičích“. Jedním z nich je koupelový olej, nejčastěji používaný večer, proto je vhodné, pokud si nepořídíme olej již připravený, do něho přidávat uklidňující silice.

Druhým nosičem je sprchovací olej, zde je použití častější a bereme v potaz, zda jde o sprchování ranní či večerní, kdy opět dodržujeme zmíněný princip, ráno aktivujeme a večer uklidňujeme. Pokud se vám nechce si koupelové nebo sprchovací oleje připravovat sami, najdete je hotové mezi preparáty AKH.

Třetí možností je masáž. Většinou ji provádí masér, za pomoci masážních olejů nebo rostlinných olejů, mezi něž patří olej MANDLOVÝ, SEZAMOVÝ, Z JADER HROZNŮ, canolový olej, s přidáním éterických olejů. Masírovat se však můžeme i doma. Zařadit automasáž mezi denní úkony bývá velice prospěšné. Mnohdy je to jediné pohlazení, jediná pozornost, které se nám dostane od sebe sama.

V nabídce AKH je i multifunkční preparát nesoucí název LECITOL NEUTRAL SUPER a LECITOL NEUTRAL Z. Oba tyto preparáty umožní využití všech tří zmíněných činností. V lecitolech je použito jiných olejů a emulgátorů než v koupelových a sprchovacích olejích, proto je cílový preparát „mastnější“. Při míchání oceníte malý mixér „kapučínovač“, případně směs vody a lecitolu nalijte do uzavíratelné nádobky a hodně silně protřepte. Pokud se rozhodnete pro automasáž, nejprve tělo lehce namočte. Efekt oceníte sami, pokožka bude hebká, sametová.

Malý tip pro vás: Lecitol s éteráčky použít ve sprše. Před nanesením nejprve ošetřete mokré tělo žínkou – lufou, naneste připravený preparát postupně na všechny partie těla a proveďte automasáž. Po krátkém působení se jenom lehce osprchujte.

Velice krásnou a prospěšnou možností je utvoření vlastního „parfému“. Vyberete si éterické oleje, které podpoří správnou funkci okruhu slinivky, sleziny a žaludku a přidáte je do základního oleje, kterým je nejlépe JOJOBOVÝ OLEJ. Vůně je na vás, který olej bude dominantnější a který bude jenom doplňovat a podporovat správnou činnost. Věřím, že výsledek bude jedinečný a stejnou vůni u kolegyně nenajdete.

Michaela Švorcová, akce@karelhadek.eu
mobil: 603 513 774

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Jaro, léto, podzim, zima – čtyři střídající se roční období, jež individuálně přijímáme každý po svém.

Novinky: Dekubitol a proleženiny

Proleženiny neboli dekubity, jsou jedním z problémů, který je pro medicínu těžko řešitelný. O tom svědčí již dlouhá léta přicházející dotazy, jak proleženiny ošetřovat.

Novinky: Baby-Dent

Dětský pláč, horečka z neznámého důvodu, průjem. Co to má být? Následují zduřelé dásně. Děťátku porostou zoubky…

Novinky: Menoton

Jedním z dobrých zvyků Karla Hadka je vytvářet preparáty, které prospívají lidem, činí jim radost, pomáhají jim v životních situacích. Jednou velice závažnou etapou v našich životech je klimakterium – menopauza.

Novinky: Antiinsekt spray (repelent)

Již pár let jsou v nabídce kompozice éterických olejů s názvem ANTIINSEKT a INSEKTOL. Jedná se o preparáty, které odpuzují hmyz.

Novinky: Proatem

Jistě každý z nás zná tu beznaděj při respiračním onemocnění našich dětí. Z počátku kašel, suchý a dráždivý nebo zahleněný, který se může rozvinout až v zánět průdušek. V poslední době se častěji a častěji vyskytuje laryngitida, zánětlivé onemocnění hrtanu.

Novinky: Dobrý den (Guten Tag)

„Dobrý den“ – dvě slova vystihující pozdrav i přání. Používáme je denně několikrát. Zdravíme tak, někdy s úsměvem, někdy bez, známé i neznámé lidi na ulici, v obchodě, v zaměstnání nebo při různých příležitostech. Zvoní telefon a na druhé straně slyšíme: „Dobrý den…“

Novinky: Leci-Carre

Dnes je tomu již pár let, co přišly na trh lecitinové regenerační krémy. Znamenaly velikou, přímo revoluční změnu v péči o pokožku. Lecitinové krémy jsou preparáty bez chemické konzervace i emulgace.

Novinky: Leciderma Supra

Vznik lecitinových krémů byl doprovázen vytvořením kompozice éterických olejů, které působí jako konzervace v krému a přitom podporují symbiotickou mikroflóru pokožky.

Slovo odborníka: Krásná po létě

Užili jsme si kouzelné léto plné sluníčka, koupání, vycházek do přírody či večerního posezení u táboráku. Vrátili jsme se od moře nabití energií a krásnými zážitky. Ale najednou zjišťujeme, že máme přesušené, lámající se vlasy, sice opálenou, ale vysušenou pokožku, vějířky vrásek okolo očí, třepící se nehty a hrubou kůži na loktech, kolenou a patách.

Slovo odborníka: Podzimní nálada

Léto končí a začínáme se těšit na podzim. No ano, opravdu těšit! Toto roční období jsem dlouho brala jako depresivní přechod k tomu, než zase budu lyžovat.

Slovo odborníka: Pro začínající kosmetičky

S aromaterapií jsem se seznámila před cca 12 lety, kdy jsem poprvé podstoupila kosmetické ošetření s preparáty Karel Hadek.

Slovo odborníka: Lipioséra a žehlení

Již pár let používám „Galvanickou žehličku“ na vrásky a chtěla bych se s vámi podělit o své zkušenosti a poznatky.

Zkušenosti a rady: Preparáty – postřehy, zkušenosti z domácnosti

Krásné jarní dny, plno sluníčka, kvetoucí květiny, stromy, byliny se pomalinku přehouply do letních dnů, sluníčko stále lákalo ven.

Škola aromaterapie: Konopí, rostlina v roli zakázaného léku aneb neposlouchejte vše, co vám říkají

Kdykoliv se dnes řekne konopí, každý si hned vybaví rostlinu, která nesmí být pěstována, protože se z ní získává droga v podobě sušených květů. Nevím, jestli si lidé uvědomují, co činí, a nechci to tu rozebírat, ale pár důležitých faktů bych k tomu říci chtěl.

Škola aromaterapie: Země původu

Jako spotřebitel si vždy přeji být řádně informován. A tak se velice často i vyptávám. V mezidobí jsem již přivykl i tomu, že občas i zde platí ono: „Mluviti stříbro, mlčeti zlato“.

Škola aromaterapie: Vítání růžového dřeva

Jaro bylo v plném proudu, když jsem chtě nechtě pro stránky Aromky psal článek „Loučení s růžovým dřevem“. Jednalo se od druh Aniba rosaeodora var. amazonica, tedy olej pocházející z oblasti Amazonky.

Škola aromaterapie: Opakování je matka moudrosti

Již v některém z minulých čísel Aromaterapie jsem psala, jak pečovat o pleť a ošetřovat ji, abychom byli s jejím stavem spokojeni. Jelikož se stále setkávám s těmito dotazy, rozhodla jsem se opět popsat, jakou péči si naše pleť zaslouží.

Škola aromaterapie: Podzim a naše orgány

Podle tradiční čínské medicíny je v měsíci září zapotřebí posilovat slinivku a slezinu.

Škola aromaterapie: Klimakterium (přechod, klimax)

Téma, o kterém se ne vždy mluví pozitivně. Většinou jde o období, na které se netěšíme a je pro mnoho žen velikým strašákem, především v důsledku informovanosti a neinformovanosti našich babiček, maminek a lékařů.

Škola aromaterapie: Lymfa

Na počátku byla voda. Z vody jsme vzešli. Celé naše tělo je prakticky vodní prostředí, ve kterém probíhají všechny děje potřebné k životu. Vodě v živém organizmu se říká lymfa – míza. Je to tekutina, ve které se jakoby „koupou“ všechny buňky a v tomto vodním prostředí probíhají procesy látkové výměny.

Poradna

Koutek pro maminky: Ale když pan doktor říkal vazelína…

Poměrně často v našem Nekky clubu slýchám otázku: „Prosím vás, nemáte něco, čím bych mohla namazat svoje dítě, ono má na sobě takové červené suché fleky. A pan doktor říká, mažte ho přece vazelínou. Ale ono se to vůbec nelepší.“

Koutek pro maminky: Zeptali jsme se v Nekky

Baby club Nekky je jedna z našich prvních prodejniček, která se zpočátku zaměřila jen na dětský sortiment a postupně nabídku rozšířila. S naší firmou spolupracuje od roku 2006.

Koutek pro maminky: Aromaterapie a děti

Moje zkušenost s aromaterapií je poměrně čerstvá. Před čtyřmi lety se u našeho tehdy osmiměsíčního syna objevilo podezření na atopický ekzém. Nechtěla jsem se smířit s tím, že bychom ho měli natírat kortikoidními mastmi, a tak jsemse začala zajímat o alternativní způsoby léčby tohoto dnes tak rozšířeného onemocnění.

Aktuálně: Platby a počítač

V dnešní „zelektronizované“ době si již mnozí zvykli platit své internetové nákupy bankovním převodem. I u nás můžete využít tento způsob platby. Na rozdíl od mnohých jsme jedna z mála firem, které nevyžadují platbu předem, ale naopak, až po dodání zboží.

AromaFauna: Proč AromaFauna?

V září loňského roku jste byli seznámeni se vznikem aromaterapeutických preparátů AromaFauna. První rok přinesl další preparáty, mnoho zkušeností s novými klienty, ale hodně mne obohatil v oblasti vědomostí, zkušeností, a především mi ukázal jiný pohled na svět.

AromaFauna: Fauna spot

Kožíšky našich zvířat bývají častým útočištěm různých parazitů a bodavého hmyzu. Díky éterickým olejům, které tvoří hlavní obsahové složky preparátu Fauna Spot, můžete škůdcům zabránit v jejich činnosti.

AromaFauna: Lidé i zvířata potřebují péči

V posledních letech rapidně stoupá počet chovaných psů, objevují se nová a nová plemena. Pes již není hlídačem u boudy, ale stává se rovnocenným partnerem člověka.

AromaFauna: Rok s kosmetikou AromaFauna

V dnešní době se k používání přírodních produktů přiklání velké množství majitelů pejsků. Někteří z nich sami používají kosmetiku pana Karla Hadka, a tak ji chtějí dopřát i svému psímu mazlíčkovi, uvítali proto s nadšením kosmetiku AromaFauna.

Podzimní prevence

Léto bylo skromné na teplo. Občas se objevila tropická horka a nyní doufáme, že „babí léto“ s sebou přinese teplé dny.