Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2010

Poradna

Dobrý den,

Vaše preparáty používám k plné spokojenosti již několik let. Nyní Vám zasílám dotaz týkající se Vašich regeneračních obličejových olejů. V návodu na jejich použití se zmiňujete, že je vhodné oleje nanášet na navlhčenou pleť. Co by se stalo při aplikaci regeneračního oleje na suchou, tedy nenavlhčenou pokožku? Je možné, že by se tím snížila jejich účinnost?

Předem Vám děkuji za Vaši odpověď, 

Anna J.

 

Vážená paní Anno,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte.

Dotaz s tématem, který jste mi zaslala Vy, přichází od zákazníků celkem pravidelně a často. Mám pocit, že mnohé tazatelky se domnívají, že regenerační oleje jsou cosi úplně nového na trhu s kosmetikou. Opak je však pravdou. Pokud se začtete do literatury pojednávající o historii kosmetiky, pak by nemělo uniknout Vaší pozornosti (a zde se již musím usmívat): „Že již staří Římané, Řekové, Egypťané, Féničané a já nevím kdo ještě, neznali a tedy nepoužívali různé „noční“, „výživné“, „hydratační“ a čert ví jaké ještě krémy, ale vonné oleje a masti.

Regenerační oleje tedy nejsou nic jiného než návrat ke „starým dobrým časům“, kdy dle mého, ještě převládal zdravý selský rozum a tehdejší lidé koncipovali svoji tehdejší kosmetiku na základě empirických poznatků o jejím působení na pokožku a nikoli „na základě vědeckých poznatků“ učiněných v reklamních agenturách. V této souvislosti bych ještě rád upozornil, na stále probíhající diskuzi, ať již laiků či odborníků, zda lze vyrábět kosmetiku bez konzervace, či nikoli. A tak milý čtenáři mudruj, kde slečna (paní) Kleopatra Egyptská ještě před začátkem našeho letopočtu sháněla parabeny, phenoxyethanol a podobné „lahůdky“ jimiž se dnešní kosmetika jen hemží. Tehdejší kultury ještě nevyráběly emulze, tedy krémy, které jsou dnes naprosto běžnou záležitostí, ale jak již jsem zmínil, vonné oleje a masti. U bezvodých preparátů nehrozí mikrobiální kontaminace, bezvodý preparát nepředstavuje pro mikroorganismy akceptovatelné životní prostředí. Jak vidno, sama historie nám říká, že bezvodé preparáty, v tomto případě regenerační oleje , lze samozřejmě aplikovat i na suchou pokožku. V zimním období bych slůvko „lze“ nahradil spojením „je nutno“. Při použití preparátu obsahujícího vodu dochází k jejímu odpařování z povrchu pokožky a jejímu rychlejšímu, svrchovaně nežádoucímu ochlazování. Oč rychlejší pohyb vzduchu (lyžování, vítr apod.), o to silnější chlazení. Při jízdě na lyžích, po použití hydratačního krému, lze i při teplotách nad 0 °C utrpět omrzliny. Nelze opomenout ani fakt, že při teplotách pod 7 °C pokožka snižuje tvorbu vlastních kožních tuků. Jak známo, tuky mají dobré termoizolační vlastnosti. Je tedy logické, že regenerační oleje právě v zimním období jsou díky absenci vody vynikajícím ochráncem pleti před nežádoucími účinky chladu a mrazu. Zde bych rád upozornil i na jednu zajímavou maličkost. Vzhledem ke snížení produkce vlastních kožních tuků v zimních měsících je naprosto normální, že spotřeba regeneračních obličejových olejů se z tohoto důvodů může o poznání zvýšit. V teplém ročním období je tomu obráceně. Obsah vody v preparátu nemůže být na škodu, právě naopak. Hlavně pak proto, že i některé účinné látky jsou rozpustné nikoli v oleji, ale právě ve vodě. Za všechny bych jmenoval, dle mého tu nejdůležitější, pantenol. To je pak hlavním důvodem proč doporučuji nanášet oleje na navlhčenou pokožku. Pro zvlhčení pokožky se pak jeví jako ideální pleťové vody a tonika díky obsahu zmíněných, pokožce prospěšných, ve vodě rozpustných, účinných látek. 

V závěru bych rád podotkl, že z mého pohledu je nutno regenerační obličejové oleje považovat doslova a do písmene za „bezvodé krémy“. Konec konců je to dáno i jejich složením. I zde by asi bylo ku prospěchu poněkud rozšířit jejich název na „lecitinové regenerační obličejové oleje“. Díky obsahu lecitinu, pokud jsou aplikovány na navlhčenou pokožku, z nich jejich použivatel vmasírováváním, či vhlazováním vytváří krém přímo na pokožce.

Zanedlouho převezme žezlo od paní Zimy, miláček snad všech, co znám – jaro. Do té doby, než nám jarní sluníčko začne prohřívat „staré, zimou ztuhlé kosti a svalstvo“ a přispěje svými teplými paprsky k tvorbě tolik potřebného serotoninu, bude ještě hodně příležitostí k přemýšlení, zda použít regenerační obličejové oleje na suchou či navlhčenou pokožku.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Každoročně to propuká před svátky Vánočními. Vzájemně si přejeme jen vše hezké, samá krásná nej. Souhlasím, je to hezký obyčej a navíc je příjemné poslouchat slova, která hladí po duši. A Vánocemi to vše rozhodně nekončí. Naopak.

Novinky: Bazalkový olej (Ocimum basilicum)

V oblasti éterických olejů je stále co objevovat. Ono slůvko „objevovat“ je v tomto smyslu nutno chápat samozřejmě s rezervou. Nejde o objev něčeho nového, spíše by tedy bylo na místě říci „všímat si“. V nabídce se nachází široká paleta éterických olejů od samého začátku. Pak zde lze nalézt i pár těch, které již „nastupovaly do rozjetého vlaku“. Dnes k nim přistoupí i BAZALKOVÝ OLEJ.

Novinky: Čínská směs

Pojednání o tomto preparátu je třeba začít vysvětlením. Na trhu se nachází oleje s názvy jako čínský, nebo japonský. Zde se téměř vždy jedná pouze o éterický olej z MÁTY PEPRNÉ . Asi proto, že jak v Číně, tak i Japonsku se mátě více než daří a mátové oleje tam jsou produkovány ve velkém. Jako zajímavost bych pak zmínil, že právě japonské oleje jsou známy svojí mimořádně vysokou kvalitou, zatímco čínské oleje se tímto hodnocením chlubit nemohou. Tím však v žádném případě nechci říci, že by měly kvalitu podřadnou.

Z vašich dopisů: Hubnutí, diety…?

…nejenom jako novoroční předsevzetí. Často slyšíme o hubnutí, dietách. Televize, rádio, knihy, časopisy. Letáky v ordinacích lékařů. Obezita je často zmíněným tématem a stále častěji slyšíme i o anorexii, bulimii. Někde není něco v pořádku. V moudrých knihách jsem četla, že: ,,Každá nemoc vzniká v naší hlavě, v našem mozku.“

Z vašich dopisů: Karel Hadek z Uherského Brodu nezmizel

V době, kdy se Karel Hadek rozhodl výrobu svých preparátů přestěhovat z Uh. Brodu do Stříbra, jsem kosmetiku KH v laboratoři vyráběla téměř dva roky. Rozhodla jsem se proto využít svých znalostí o jeho kosmetice i aromaterapii a předávat je dál.

Z vašich dopisů: Lucie mi napsala...

Kamarádka Lucie mi napsala o zkušenostech s pleťovou vodou YLANGOVOU, vzorky krémů ROSEANA a SANTALIA a ÉO HARMONIE. Neodolala jsem a úryvky z jejího bezprostředního a nadšeného e-mailu Vám přeposílám (s jejím svolením). Určitě máte podobných odezev spoustu, ale podle mě není chvály nikdy dost. Mějte se moc pěkně!

Z vašich dopisů: Aromaterapie na každém kroku

Obavu a strach, že dostaneme prasečí či jinou v tomto ročním období běžnou chřipku nemusíme mít, když pro sebe „něco“ děláme. Snažíme-li se dávat tělu to, co potřebuje, denně a nejen, když se objeví chřipkové nebezpečí. Jde nám hlavně o prevenci!

Z vašich dopisů: Masáže s Lecitoly

LECITOL WALO používám již od listopadu, kdy jsem si ho objednal s LECITOLEM ROYALE a LECITOLEM MCS-N. V prvním kole jsem ho aplikoval neředěný, ale časem jsem ho začal ředit olejem slunečnicovým v poměru 5:2. Mohu říci, že se mi osvědčil při problémech zažívacího traktu.

Zkušenosti a rady: Rozhovor

Z úspěšné fotomodelky se stala ještě úspěšnější kosmetička. Dobří holubi se vracejí, říká se v jednom českém rčení, a tak jsem se opět objevil v salónu kosmetičky Soni Zikmundové, abych si zase jednou nechal vylepšit obstarožní fasádu.

Zkušenosti a rady: Éterický olej z máty peprné

Olej z máty peprné je jedním z nejdůležitějších éterických olejů používaných v aromaterapii. Vzhledem k jeho širokému použití lze říci, že by neměl chybět v žádné domácí lékárničce, neboť se jedná o prostředek, který velmi rychle pomůže při bolestech hlavy, závratích, zažívacích a žlučníkových problémech, zvracení, migréně, rýmě, chřipce, senné rýmě, pálení žáhy, bolestech kloubů, atd.

Zkušenosti a rady: Neutrální krémy a oleje

Máte pocit, že si z katalogové nabídky krémů nebo olejů nevyberete? Nedivím se vám! Také mívám období, že chci něco jiného, netuctového, přímo pro mne. Něco mimořádného, co mne osloví, co potřebuji a v nabídce to chybí.

Zkušenosti a rady: Tak jak to vlastně je…?

Napadlo vás někdy, proč si obličej ošetřujeme jiným krémem než ruce? Proč je krém pro mámu a pro tátu jiný? Proč je maska maskou a krém krémem? Proč učíme děti, že zubní pasta patří na zoubky, ale ne do bříška? Přitom je tak dobrá, jahodová… Je toho asi hodně, co vás teď napadá. Někoho napadne i otázka: Co tím sleduje? Ona se zbláznila!

Zkušenosti a rady: Aromaterapie v Aroma studiu

Ráda bych se s příznivci „voňavého kouzlení“ a zvláště firmy Aromaterapie Karel Hadek s. r. o. podělila o své zkušenosti a zážitky při práci na zdraví svém, svých blízkých i fanoušků přírodní medicíny.

Poradna

Aktuální téma: Jde to i bez dobírek

Mám pocit, že jedním z fenoménů doby je (ne)přemýšlet, jak lidem vytahat z kapsy peníze.

Aktuální téma: 10 %, 20 %

letošní příchod nového roku byl již tradičním důvodem k oslavám změny letopočtu. Bohužel krom změny letopočtu nám přinesl i změny výše vybíraného DPH. A tak nejen devátý rok třetího tisíciletí se změnil v desátý, stejné postihlo i lidově zvané dépéháčko. A nejen to devítkové! I z 19 máme, chtě nechtě, 20. Míním tím procenta.

Aktuální téma: Pro zlepšení služeb

Tímto bych se chtěla vyjádřit k problémům, které občas nastávají při objednávání zboží, a pak následně i při fakturaci.

Aktuální téma: Mimořádná nabídka

V životě často stojíme před problémem volby. S blížící se změnou ročního období se nevyhnutelně blíží i velký jarní úklid. Stačí se porozhlédnout kolem sebe. Bordel a smrad, kam se člověk podívá. Jedinou výjimku samozřejmě tvoří státní kasa. Ta je nejen čistá, jak slovo boží, ale nejmodernější čistící technika ji až chorobně přečistila.

Předjarní zamyšlení: Těším se na jaro

Nechci říci, že zima je krásná, jen pokud se na ni díváme přes okno příjemně vytopené místnosti. Na bílé Vánoce se těší snad každý. Lednové příděly sněhu pak sice potěší ty, jež holdují zimním sportům, současně ale i aktivují touhy po jaru, po slunečním svitu a jeho hřejivých paprscích. Sníh pomalu mizí a objevuje se první zeleň.

Škola aromaterapie: Letální…? A kolik?

K zamyšlení se nad problematikou používání éterických olejů mě přivedly nejen dotazy čtenářů časopisu Aromaterapie, či jen na internetu informace hledajících, ale i informace pouštěné do světa různými autory. Dotazů na toto téma přichází poslední dobou přebohatě, je již pomalu nad mé síly každému tazateli odpovídat individuálně.

Předjarní kalendář

V době, kdy píši tyto řádky, je kolem plno sněhu, a místo toho, abychom pomýšleli na jaro, by bylo lepší se teple obléknout a jít stavět „huhuláky“. Živen však optimismem jsem se pro jistotu se zimou rozloučil dříve, než začala. Pokukuji do vánoční Aromky a jak jinak, než stejně jako tenkrát, když se psala, sedím v teple vytopené kanceláře.

Na poslední stránce: Naše soutěž

Nejprve bych rád poděkoval všem, kteří se s fotoaparátem v ruce, zúčastnili naší zimní fotosoutěže.