Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2009

Aktuální téma: Omluva

Rád bych se zde omluvil těm zákazníkům, kterým v tom předvánočním shonu vznikly nějaké problémy. Ať již to bylo přehlédnutí odpočtu vyhrané částky při vystavování faktury u několika výherců Vánoční soutěže, či potíže s preparáty jako SENSISHEA, WINTERSHEA, INTIMISS či FEMISHEA, které byly díky obrovskému zájmu vyráběny ve velkém množství, a při jejichž výrobě je jednou z technologických nutností co nejrychlejší zchlazení z tekutého do pevného stavu po jejich naplnění do dóz, aby nedocházelo k tvorbě tukových krystalů. Chladicí zařízení sice pracovalo na plné obrátky, ale nestíhalo… Dózy s preparáty se vkládají do lednic na platech a nedostatečná rychlost chlazení se pak projevila výhradně u preparátů v prostředku plat, kde preparáty stydnuly daleko pomaleji než na okrajích.

Největším zklamáním se pro mnohé stal VLASOVÝ MYCÍ OLEJ pro normální až mastné vlasy s výrobní šarží 20130. Sice nechápu, jak je to možné, ale byl vyroben bez emulgátoru a místo aby vlasy umyl, jen a jen je zamastil. Samozřejmě, že „ježíšovské zmetky“ nelze chápat jako „zpestření vánoční nabídky“, a tak každý, kdo oproti očekávání obdržel tento výrobek, má pochopitelně nárok na jeho výměnu za funkční preparát. Rozčilovat se asi opravdu nemá cenu (byť je to nad lidské síly), a tak po
zjištění těchto závad jsem si jako modlitbu velice aktivně odříkával: „jen ten, kdo nic nedělá, nic nezkazí, jen ten, kdo nic nedělá, nic nezkazí…“.

Je mi líto, že na podobné řádky musí v Aromaterapii padnout místo, které bych daleko raději věnoval pojednání o prospěšných účincích éterických olejů. I já však jsem v běžném životě spotřebitelem a asi nemusím psát, jak na případné zakoupení zmetků reaguji já… Možná ale poslouží i dotyčným zaměstnancům jako rada, že vůbec není na škodu si po sobě výsledky své práce raději dvakrát zkontrolovat, než posílat zákazníkům to, co by si sami - podotýkám - ze své vlastní produkce ani omylem nekoupili.

Objevují se však i oprávněné reklamace, které jsou v jistém slova smyslu daní zato, že nepoužíváme minerální či syntetické oleje, které podstatným způsobem stabilizují emulze. Zde pak stačí, aby i dobře vyrobený krém během přepravy k zákazníkovi zmrznul, a nastává velké riziko, že se takový krém „srazí“. 

 

Stabilita emulzí

Vyrobit stabilní emulzi není teoreticky žádný velký problém. Například vznik novinky BODYEM je tak trošku popsán v Aromaterapii č. 2/2008 a i pár fotografiemi zdokumentován. První pokusy vedou k výrobě emulze, která se sráží, výsledkem jejich opakování a pozměňování receptur je později dobrý, stabilní výrobek. V praxi však situace vypadá poněkud jinak. Ona „příroda“ s sebou přináší jeden veliký technologický háček… Tím jsou samotné použité suroviny, které v tomto případě pochází z rostlin. Rostlinné oleje a tuky, které používáme k výrobě krémů, jsou směsí různých nasycených a nenasycených mastných kyselin a jejich množství se s každou novou partií olejů nejen může měnit, ale také fakticky mění….

Tento jev se u kosmetiky vyráběné z minerálních či syntetických olejů objevit prakticky nemůže, neboť právě jejich původ je z hlediska technologického i garantem jejich stále stejného chemického složení. Např. parafin se šestnácti uhlíky v molekule dodaný v roce 2000 má naprosto stejné fyzikálně chemické vlastnosti jako šestnáctiuhlíkový parafin v roce 2009. Proto i původní stabilita emulze zůstane nezměněná. 

Toto naopak v žádném případě neplatí o olejích rostlinných. Biotyp rostliny, místo původu, počasí, to vše se podepisuje na různosti složení „druhově stejného“ oleje. Tento fakt ale pouhýma očima zjistit nelze… A tak dle našich subjektivních vjemů je např. slunečnicový olej, sojový či olivový olej „stále stejný“. Chemické rozbory olejů nám ale ukazují, že složení olejů je stále stejné asi tak jako je „neměnná“ velikost brambor. Potom snadno dojde k tomu, že se takový krém začne srážet již při výrobě. V takovém případě je nezbytně nutné znovu upravovat receptury. Může se však stát, že z výroby odejde naprosto v pořádku, pouze je u něho v důsledku změny složení rostlinných olejů snížená tepelná stabilita, a může na tepelné výkyvy reagovat daleko větší tendencí se srazit. Nelze se divit, že většina výrobců aby se těmto problémům vyhnula používá při výrobě kosmetiky minerální oleje. A když už ne minerální oleje, pak alespoň nějakou tu syntetiku. Technologicky to výrobu podstatně zjednoduší a nikdo si pak nikdy na takovouto „přírodní“ kosmetiku nestěžuje.

 

Osmá třída.

Tedy asi osmá třída… Abych pravdu řekl, to je jen takový hrubý odhad, že o krystalizaci jsem poprvé něco slyšel na hodinách chemie právě ve zmíněné osmé třídě. Bylo zajímavé v rámci školních pokusů pozorovat, jak se v teplém, nasyceném roztoku chloridu sodného, neboli kuchyňské soli, při rychlém ochlazení vytvořil nespočet mrňavounkých mikrokrystalů. 

Pokud stejný roztok necháme chladnout co nejpomaleji, nejprve se vytvoří „zárodky“ krystalů, které pak s postupem času narůstají na velikosti…

Jako děcko školou povinné mě tenkrát zcela jistě ani ve snu nenapadlo, jakou důležitost tato informace v mém životě bude hrát. Nikoli sůl samotná…

Někdy v roce 1994, tedy zhruba před 15 lety, jsem začal v kosmetice používat tehdejší „novinku“ BAMBUCKÉ MÁSLO. Vzhledem k tomu, že bylo receptováno jako jedna ze součástí krémů, bylo vše v nejlepším pořádku. Jak léta utíkala a přibývalo různých kožních příběhů, začal jsem přemýšlet a experimentovat i s preparáty bezvodými, kde se BAMBUCKÉ MÁSLO díky svým účinkům i příznivé ceně stalo hlavní složkou. 

Vyrobené pokusné preparáty byly vždy odlity do dóz, a aby byla dosažená homogenita preparátu zajištěna, nechávaly se rychle ztuhnout v mrazicím boxu. Vše probíhalo vždy jako na drátku. Po ukončení vývoje došlo k předání preparátu do výroby a začaly se projevovat problémy z vývojové fáze naprosto neznámé… Místo heboučkého balzámu se v dóze objevovalo cosi barvou sice preparátu odpovídajícího, ale se strukturou jakési extra tuhé „krupicové kaše“. Osmá třída se hodila… V katalogu se lze dočíst, že hlavní obsahovou složkou bambuckého másla (cca 44 %) je nasycená osmnáctiuhlíková kyselina stearová. Tabulka v katalogu na str. 127 nám pak prozrazuje, že tato složka začíná tuhnout již při cca 70 °C. Pokud takový výrobek necháme chladnout pomalu, vytvoří se tuhnoucí mikropartikly kyseliny stearové, které se pak stávají základem pro nabalování dalších rychle tuhnoucích složek a nárůst „tukových krystalů“. Výsledkem je preparát, který sice funguje tak, jak má, ale rozhodně tak nevypadá. Ani jeho použití nám nepřinese příjemné pocity. Řešení se nabízí hned dvě. Jak už jsem se výše zmiňoval, „obohatit“ recepturu o minerální nebo syntetické oleje, a nebo dostatečně aktivně chladit. Proto je nutné jako součást technologie výroby i rychlé ochlazení
zhotoveného preparátu.

Klientům, kterým se stalo, že dostali výrobek někde ze středu plata, jsem nabídl možnost preparát vyměnit, nebo jej jednoduše zregenerovat. Stačí zahřátí na teplotu cca 45 °C až do zkapalnění výrobku. Potom jej vsadit asi na dvě hodiny do mrazáku.
Musím přiznat, že jsem byl mile potěšen, že Ti, kteří se rozhodli si doma preparát převést do jemného stavu, a to byli téměř všichni, byli příjemně překvapeni, jak jednoduché to bylo.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Není to tak dlouho, co se blížil konec roku, a já jsem rozjímal nad tím, jak ten čas rychle letí. Na stránkách vánoční Aromaterapie jsem čtenářům popřál to, co bych si přál i pro sebe, tedy aby ten nadcházející rok byl lepší a vydařenější než ten předchozí.

Novinky: Změna k lepšímu

Lepší a jemnější. Již při svém zrodu a příchodu na německý trh na začátku osmdesátých let minulého století byly masážní oleje vyrobené výhradně z rostlinných surovin nad očekávání dobře přijímány. Zasloužily se o to jak svými vlastnostmi, tak i svojí kvalitou a účinky.

Novinky: Kufřík - vzorkovnice

Jak asi voní DOBROMYSL? A nejen DOBROMYSL…! Otázky týkající se vůní éterických olejů, ať již jednotlivých či jejich směsí, jsou zcela jistě jedny z nejčastějších. Vzniká problém, jak na ně odpovědět. Popisovat vůně slovy?

Škola aromaterapie: Jalovcový olej

Pokud bychom vytvářeli skupinu VIP éterických olejů, pak olej z jalovcových bobulí by zde v žádném případě nesměl chybět. Snad jen pro upřesnění dodávám, že „jalovců“ je několik desítek, takže v tomto pojednání se budeme věnovat biotypu, který je označován česky jako jalovec obecný, lat. Juniperus communis a slovensky borievka obyčajná.

Škola aromaterapie: Saturejkový olej

Saturejka horská má svůj původ v horských oblastech středomoří. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která má ráda vlhko a teplo, ale snáší velice dobře i chlad.

Škola aromaterapie: Zdravé oleje?

Poslední dobou mají dotazy na téma „zdravosti“ rostlinných olejů sezónu. A nelze se divit. Každý, kdo nějaký olej dodává na trh, nezapomene okamžitě argumentovat posledními vědeckými poznatky, a tak nás ani nemůže překvapit, že ať koupíme, co koupíme, nemáme šanci koupit nic jiného než jen a jen to nejlepší…

Škola aromaterapie: Babyán je zimomřívý!

BADYÁN je natolik zajímavý a příjemně vonící olejíček, že mu zcela jistě věnujeme ještě letos v Aromaterapii vlastní stránku.

Z vašich dopisů: Lecitol miláček či milenec

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem se zmínila o používání a využívání multifunkčního preparátu Lecitol. Mnohé z vás tento článek oslovil, a proto jsem se rozhodla se s vámi podělit o další zkušenosti s jeho účinky.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,

chtěl bych Vám poděkovat nejen za čas, který jste věnoval odpovědi na můj mail, ale i za Vaši poradnu po telefonu. CANDIÖL jsem si zakoupil u svého maséra, jak jste mi doporučil, a nezbývá než konstatovat, že je to opravdu vynikající preparát.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

s Vaší kosmetikou pracuji teprve rok, a zároveň ji prodávám zákaznicím. Chtěla jsem Vám za Vaši kosmetiku poděkovat, protože každá zákaznice si z Vašeho sortimentu vybere svoje, od krémů po oleje, přípravky na vlasy, dětské výrobky.

Z vašich dopisů: Zdravím Vás, pane!

V podzimním čísle Aromaterapie píšete o praní v mýdlových ořeších, a tak se chci podělit o zkušenosti pradleny.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku.

Moc Vám děkuji za rychlou odpověď, FEMISHEU jsem si již objednala. Zároveň bych Vám chtěla především za svou pětiletou dceru poděkovat za preparát MOLUSAN.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,

chtěl bych Vám poděkovat za Vaše odpovědi na moje otázky. Nevím, kolik firem se ve světě zabývá výrobou kosmetiky a poskytuje k ní poradenské služby jako Vy.

Z vašich dopisů: Milý pane Hadku,

už je to více než rok, co jsem se rozhodla Vám napsat do Vaší poradny. Důvod byl jednoduchý. Počátek prvního těhotenství, a já dostávala dobré rady zleva i zprava, od známých i odborníků. Občas jsem byla bezradná, neboť ony informace byly ne zřídka i protichůdné.

Co je co: V němém údivu…

Tak jsem se zase po několika dnech vrátil z cest a pustil se do vyřizování došlé hromady mailů. Nějaká ta reklama, tu jsem hned vymazal, a potom několik mailů se stejným obsahem. Nejen pošli to dál, jinak umřeš, ale také několik zajímavých dotazů, co tomu říkám. A abych nezapomněl, i pár odkazů na internet. Zde je onen mail, který mi v uplynulých dnech přišel 14x.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Aromaterapie v Námestove

Námestovo je malé malebné městečko s bohatou historií ležící na břehu Oravské přehrady, obklopené horami Oravskou Magurou a Podbeskydskou vrchovinou. V centru města v obchodním centru Klinec se nachází nedávno otevřené medicínskokosmetické centrum Corrective, kde vás s kosmetikou Aromaterapie Karel Hadek seznámí kosmetičky Veronika a Mirka.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Jarní únava

Věčné téma… po před- a povánočním úklidu bytu nás čeká neméně důležitý úklid, a to úklid a očista naší tělesné schránky, která nasbírala z podzimních a zimních nečasů mnoho nečistot.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Kouzelná aromaterapie

Jsem velmi ráda, že jsem poznala účinky Aromaterapie již před 14 lety. V té době jsem měla značný zdravotní problém (už jsem o něm v Aromaterapii psala), a dnes jsem vlastně za něj vděčná, protože jinak bych nepovažovala za nutné dělat pro své zdraví něco jiného, krom návštěvy lékaře.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Plísně

Plísně byly tématem loňské jarní Aromky a já se o nich zmíním i v té letošní. Plísně s námi žijí a nelze se jim ubránit, ovlivňují náš život několika způsoby.

Poradna

Pražská PiP, tedy poradna i prodej

Jedním z často se opakujících dotazů, které se schází ze všech koutů republiky, je otázka, kde se preparáty KH dají pořídit. Odpovídat na ně, že v e-shopu, by sice bylo správné, ale u malých zakázek hraje poštovné vždy značnou roli.

Náš tip: Voňavá Public TV

O tom, že velký zájem o aromaterapii není jen módní záležitostí, asi netřeba nikoho dlouho přesvědčovat. Ani se mi nechce věřit, že již příští rok to bude 20 let, co jsem s aromaterapií přišel do tehdejšího Československa a v Ústí nad Labem se uskutečnil první kurz Aromaterapie.

Náš tip: Cenové rešerše 2009

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem se zabýval nemilým vývojem cen na trhu s éterickými oleji. Nejsa jasnovidec, tehdy jsem ještě netušil, v jaké síle se projeví fenomén ekonomické krize.

Aktuální téma: Omluva

Rád bych se zde omluvil těm zákazníkům, kterým v tom předvánočním shonu vznikly nějaké problémy.

Aktuální téma: Žádní virové nejsou

Jedním sice zřídkavým, ale o to nepříjemnějším upozorněním, které od klientů dostávám, jsou texty tohoto typu: „Dobrý den, ráda bych udělala na Vašich stránkách objednávku, ale Vaše stránky mi hlásí vir – Trojský kůň – a je problematické je otevřít. Můžete prosím ověřit, zda není někde problém?“

Soutěž: Jarní soutěž

Odpovědi na otázky vánoční soutěže se scházely od vydání Aromaterapie 4/2008 až do uzávěrky soutěže, tedy 7. prosince. Poslední odpověď přišla ještě krátce před půlnocí. Nezbývá než konstatovat, že Ježíšek měl o dostatek pomocníků postaráno.