Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2009

Poradna

Vážený pane Hadku, 

dostal se mi do rukou Váš časopis Aromaterapie č. 3/2008 a musím říct, že mě velmi zaujal. Chtěla bych se na Vás obrátit s prosbou o radu pro mou 11letou dceru. Už delší dobu má na obou chodidlech na patách několik bradavic, které se pořád zvětšují. 

Letos v létě se k tomu přidala i nepříjemná plíseň, která se začala projevovat loupáním kůže hlavně mezi prsty, pak následně na celých chodidlech zespodu. 

Kůže jí přitom nesvědí. Na plíseň jsme používaly několik týdnů mast Canesten, ale po jejím vysazení se problém znovu objevil. Jsem zastáncem přírodní medicíny, a tak jsme se s naší dětskou lékařkou dohodly, že nebudeme nadále zatěžovat dětský organismus mé dcery těžkou chemií, a rozhodly jsme se vyzkoušet něco přírodního. Na bradavice jsem použila lidový recept s cibulí. Přerušovaně několik týdnů jsem jí na noc přikládala na bradavice lupínky cibule namočené v octě. Reakce bradavic na tyto vyčerpávající procedury byla taková, že každé ráno byly namokvané a dcera po probuzení nemohla ani pořádně chodit. Středy, zřejmě kořínky bradavic, sice na chvíli zčernaly, ale po ukončení celé procedury bradavice nezmizely a opět se zvětšují. Proti plísni si dcera mazala chodidla dle návodu 2krát denně po dobu několika týdnů olejíčkem H STOP od firmy Atok. Ten celkem zabral, kůže byla hladká, jemná a neloupala se. Ovšem po jeho vysazení se kůžička na chodidlech opět začala loupat.  Dočetla jsem se ve Vašem časopise o novém preparátu MOLUSAN, a chtěla jsem se zeptat, jestli je možné ho na tyto bradavice také použít.

Děkuji Vám předem za odpověď a za případné rady a přeji mnoho dalších úspěchů ve Vašem pracovním i osobním životě. 

S pozdravem Lenka Č. 

 

Milá paní Lenko,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte.

Omlouvám se, ale bohužel ne vždy je možné odpovědět obratem. Často bývám na cestách, a tak mě Váš mail zastihl v době, kdy jsem byl na cestě na kurz Aromaterapie v Ostravě. Proto se k odpovědi dostávám až nyní.

Co se bradavic týče, celkem spolehlivě funguje rostlinka vlaštovičník, která po utrhnutí pouští žluté až oranžové mléko. Bradavice se tímto mlékem pravidelně cca 2x denně natírá, dokud se neztratí. Vzniká otázka, kde nyní sehnat vlaštovičník...? Na ten by se muselo čekat až do jara. Myslím ale, že by mohl pomoci preparát THYMION - specialita na bradavice. Použití je celkem jednoduché. Bradavice se zakápne a přelepí náplastí. I zde doporučuji bradavici zakapávat 2 - 3x denně. Běžně se ztrácí během 7 - 10 dnů. Znám ale i případ, kdy se bradavice ztratily až po 2 měsících používání preparátu.

Dále by bylo možné vyzkoušet i preparát HERPILAN, ale předpokládám, že THYMION bude podstatně účinnější.

A k plísním pokožky nohou... Zde lze použít buď MYKOSAN H nebo taktéž HERPILAN, vyrábí se nejen ve rtěnkovém balení. Zde je však potřeba věnovat pozornost nejen nohám, ale i ponožkám a botám.

I když plísně vyléčíte, jako by se nic nestalo, protože plísně přežívají i na ponožkách, a hlavně v botách dochází bleskově k reinfekci. 

Zde bych doporučil pravidelné dezinfikování bot i ponožek preparátem THYMICON a po ošetření, pokud se boty nenosí či ponožky před praním, ukládat do igelitových sáčků, čímž dojde k likvidaci plísní v thymiconové atmosféře.

U plísní celkově bych řekl, že není problém jejich vyléčení, ale daleko náročnější je zabránit následné reinfekci. A to je pak úkol na celý život. 

Doufám, že Vám moje odpověď alespoň trošku poslouží. Potěší mě, pokud mi sdělíte, jak se Vám moje doporučení osvědčila. V případě jakýchkoli dotazů jsem Vám samozřejmě i nadále k dispozici.

Karel Hadek



Dobrý den,

obracím se na vás s dotazem, který se týká použití droždí ve vašich produktových řadách kosmetiky. Blahodárný účinek droždí byl prokázán historicky. 

Našlo by se tedy droždí ve složení některého z vašich výrobků?
Předem děkuji za odpověď, 

Milada Ch.


Vážená paní Milado,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte. Ano, máte pravdu, droždí se od pradávna v kosmetice používá. Byť správnější než „používá“ by ale byla formulace „používalo“.

Kvasinky jsou živé organizmy, které produkují některé, pro člověka velice zajímavé, látky. Jejich použití v olejových preparátech postrádá smysl, zde by vznikl jen „kvasnicový zákal“. V emulgovaných systémech vidím problém jinde.

Kvasinky by deaktivovala (zničila) chemická konzervace výrobků, které jsou tak výrobci chráněny před mikrobiální kontaminací. Co by zůstalo…? Možnost planého povídání o vitaminech, bioaktivitě, zdraví a výživě pokožky v prospektu na daný výrobek. (Zde jsou míněny živé kvasinky, nikoli produkty jejich látkové výměny, či produkty z nich.)

Firma Aromaterapie Karel Hadek chemické konzervanty nepoužívá, mikrobiální stabilitu preparátů s logem KH zajišťuje speciální směs éterických olejů. V případě, že by v našich preparátech zůstalo droždí funkční, bylo by riziko, že v preparátu objeví „něco k snědku“, a rozběhnou se kvasné procesy. Zákazník by pak nedostal krém, ale nějaký ten „napěněný“ přípravek.

V praxi by pak nejspíše došlo k tomu, že kvašením vznikající kysličník uhličitý by způsobil nárůst objemu výrobku a jeho unikání z dózy, popřípadě by vyrazil víčko dózy… Onen blahodárný účinek kvasnic pak lze využívat vnitřně, ať již jako běžné čerstvé droždí, či přípravky z něj, např. tablety ze sušeného pivovarského droždí. Vitaminy skupiny B, stopové prvky, i další obsažené látky jsou zde v naprosto přirozené formě, a jejich účinky se pak mohou projevit jak vnitřně, tak i zlepšením stavu pokožky. Mimoto lze kvasnice doporučit např. sportovcům, ale stejně tak i těhulkám…

Samozřejmě i v kosmetice lze droždí použít. Tím je míněno nikoli komerční, ale domácí použití. Zde nám nehrozí žádná konzervace ani napěnění. Jediné, co musíme investovat, je troška času. Dobrou domácí masku lze připravit takto: 1 lžíce plnotučného mléka, 1 lžička medu a kvasnice. Smícháním těchto tří substancí získáme na vitaminy bohatou masku pro mastnou pleť, eventuálně i pro pleť s drobnými záněty. Pokožku zjemňuje a zjasňuje. Používá se na mladší pleť 2x za měsíc, na zralejší pleť pak jednou týdně, po dobu 30 minut. Poté se maska smyje vlažnou vodou.

Karel Hadek



Dobrý den,

prosím je vaše kosmetika čistě přírodní? Je zajímavá a líbí se mi. Je možnost koupit přes internet?
Děkuji za odpověď, 

Jana V.


Milá paní Jano,

děkuji Vám za Váš mail i dotaz, který jste mi zaslala.

Bohužel odpověď není vůbec jednoduchá...

Hlavně pak proto, že termín „přírodní kosmetika“ není zákonem definován, a tak si jej každý může vysvětlovat po svém. V praxi to pak vypadá tak, že přírodní je vše, co bylo „přírodou ke spotřebiteli dopravováno“.

Podle mě pak může být přírodní kosmetika např. „pouze to, co z přírody opravdu pochází“.

A to je nejspíš jen čistá pramenitá voda. Možná i jílovitá zemina, která by se nechala použít na masky...

Je mi ale jasné, že na toto jste se mě neptala.

Snad Vám napoví skutečnost, že kosmetické preparáty s logem KH jsou vyráběny bez chemické konzervace, jakož i dalších substancí, které do kosmetiky dle mého prostě nepatří.

Na otázku, zda se dá zakoupit tato kosmetika přes internet, je odpověď daleko jednodušší: ANO.

Na webové adrese: www.karelhadek.eu najdete i e-shop.

A nejen to. Snad na Vaši předešlou otázku z části odpoví i to, že u každého preparátu v e-shopu je k dispozici i příbalový leták včetně kompletního složení preparátu dle INCI.

Na této webové adrese najdete i prozatím vydaná čísla časopisu Aromaterapie KH ve formátu PDF, obsahující různé články, které se zabývají problematikou kosmetiky.

Mohu Vám jen a jen doporučit se tam podívat. Možná i Vy potom změníte názor na „přírodní kosmetiku“ a přijmete moje dělení na kosmetiku „dobrou“ a „mizernou“.

Doufám, že Vám moje odpověď alespoň trošku poslouží.

Karel Hadek



Dobrý večer,

chtěla jsem se zeptat, jestli je nějaký přípravek, který odstraní již vzniklé strie. 

Zatím ještě nezesvětlaly. Jinak jsem moc ráda, že je tady někdo, kdo pomáhá lidem k vyřešení zdravotních problémů. Mně osobně pomáhají výrobky z řady Intima.

S pozdravem Gabriela Č.

 

Vážená paní Gabrielo,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte.

Dle mého názoru však tento dotaz přišel trošku opožděně. Strie jsou díky Bohu jen „vizuálním“ problémem, který někdy vzniká v důsledku „přibrání na váze“. Často si na ně stěžují například kulturisté.

Dle mého ale nejčastěji vznikají jako důsledek průběhu těhotenství. Postiženy bývají obvykle bříško, prsa a boky a hýždě... Zde je nezbytně nutná prevence. Masážní olej MUTTISOFT je preparátem, který je schopen zlepšit elasticitu pokožky, a tím i případnému vzniku strií předejít.

Pokud se však strie vytvoří, pak je tento důsledek rozpínání pokožky (povětšinou) v těhotenství nevratný. Na ošetřování strií bych Vám doporučoval buď speciální masážní olej na jizvy NARBENOL, popřípadě i LECITOL SUPER.

Nepředpokládám, že by se Vám strie úplně ztratily, ale pravidelným ošetřováním, tedy každodenní kratší automasáží postižených partií, lze dosáhnout jejich podstatného vyblednutí, snížení kontrastu vůči okolní pokožce a jejich podstatně menší viditelnosti. A také musím zmínit, že k onomu pravidelnému ošetřování nutno přidat i trpělivost.

Karel Hadek



Doznání…

Tento článek vznikl na základě dotazů, které sice nebývají až tak časté, zato lze prohlásit, že přicházejí celkem pravidelně. Když pak přišel následující dotaz naposledy, rozhodl jsem se ho zpracovat jako odpověď, a nejspíše si tím pro budoucnost ušetřit i trošku práce. 

Když pak přišel následující dotaz naposledy, rozhodl jsem se ho zpracovat jako odpověď, a nejspíše si tím pro budoucnost ušetřit i trošku práce. Dotaz zněl:

 

Dobrý den,

asi svou otázku nepíši na správnou adresu, ale bohužel jsem ve Vašem časopise jinou nenašla. Ráda bych začala používat Vaši kosmetiku, a proto by mě zajímalo, zda netestujete kosmetiku nebo její jednotlivé složky na zvířatech.

Děkuji, Hana F.


Je potěšitelnou skutečností, že se neustále více lidí zajímá i o „maličkosti“ související nejen s výrobou kosmetiky, ale hlavně čím dále častěji podmiňují zakoupení preparátu tím, že zvolený preparát nebyl testován na zvířatech.

Na straně druhé nelze přehlédnout ani argumenty nepolepšitelných zastánců těchto testů.

Už jsem slyšel několik vtipů, které mají shodný začátek: „Mám pro Tebe dvě zprávy, jednu dobrou a druhou špatnou, kterou chceš slyšet jako první?“

Ač se v této souvislosti o vůbec žádný vtip nejedná, začněme tou horší. Obrovské prostředky investované do zpitomění spotřebitele, společensky přijatelněji zvané reklamní výdaje, pochopitelně nezůstávají bez vlivu ve společnosti. Přání člověka buď nestárnout, či alespoň stárnout podstatně pomaleji je s největší pravděpodobností téměř stejně tak staré jako člověk sám. Nelze se potom divit, že někteří lidé, a není jich málo, jsou ochotni investovat do „omlazujících“ přípravků značné částky peněz. To v podstatě dává šanci těm, kteří vymýšlí již od dob císaře Rudolfa II. neustále něco „nového“. Proklatě často dokonce tak nového, že ani sami autoři, netušíce, co jejich novinka může způsobit, prostě nemohou jinak než testovat. Němé tváře se nemohou bránit, a tak v „boji za lidský pokrok a likvidaci vrásek“ musí potichu trpět to, co si pán tvorstva – člověk – na ně vymyslí. Takovýto přístup ke kosmetice však nepovažuji za vhodný. I kdyby nikoli z důvodů etických, pak už jenom proto, že zvíře není člověk. Reakce či účinek mohou být u zvířete jiné než u člověka.

Malý příklad, který zcela jistě rozesměje… Kozlíkový éterický olej má vůni…, tedy z mého pohledu a hlavně diplomaticky vyjádřeno, nic moc. Je známou skutečností, že u koček (čtyřnohých) působí jako excelentní afrodiziakum. Využijme tohoto jedinečného poznatku a namíchejme si pro intimní chvíle kozlíkový afrodiziakální masážní olejíček. Nebo raději ne… Toto kočičí afrodiziakum by mohlo způsobit, že lidstvo nevymře ani po přeslici, ani po meči, ale po „kozlíku“.

Na straně druhé, a zde se dostáváme k té dobré části sdělení, člověk ve své historii empiricky odzkoušel velké množství surovin, které od nepaměti používá ať již jako potraviny, či pro kosmetické účely. Historie kosmetiky nám říká, že již staří Egypťané, Římané, Řekové, Féničané a mnozí další používali pro účely kosmetiky vonné oleje a masti. Čtenář se mnou jistě bude souhlasit, že pokožka člověka za nějakých 3 - 5 000 let prakticky nezměnila svoje vlastnosti, a netřeba tedy za každou cenu hledat něco nového, s tím, že to bude i zázračné. Výroba aromaterapeutických preparátů firmou Aromaterapie Karel Hadek, které si nejen v České republice, ale i na mezinárodní úrovni vydobyly na trhu s kosmetikou své postavení, je v dnešním světě „novinkou, která mohla vzniknout díky cestě zpět“. Může to znít podivně či snad i komicky, ale v nabídce firmy AKH nenajdete jediný preparát, který by obsahoval tenzidy. Marně budete hledat „hydratační“, či „výživné“ krémy. A ani ovocné kyseliny – byť název sám jakoby pěšky z přírody přišel – v kosmetice nejsme ochotni akceptovat. A tak životně důležitý kyslík budeme i nadále doporučovat dýchat, samozřejmě co nejčistší, nebudeme však prodávat „krémy s kyslíkem“. Pro výrobu aromaterapeutické kosmetiky se využívají tradiční suroviny jako MANDLOVÝ OLEJSEZAMOVÝ OLEJ, jakož i mnoho dalších výhradně rostlinných olejů, jejichž účinky jsou staletími ověřeny a prostě testovat je postrádá jakýkoli smysl. Taktéž ty, kteří si myslí, že účinné látky aromaterapeutických preparátů je cosi převratně nového a módního, musím trpce zklamat. I zde se jedná o substance používané již celé věky, o substance rostlinného charakteru. Nové mohou připadat jen tomu, kdo nezná jejich bohatou historii. Byla zde doba, kdy rozvoj chemického průmyslu, samozřejmě že pod vedením komunistické strany tehdejšího Československa, přivedl některé soudruhy-optimisty k závěrům, že v brzké budoucnosti nebudeme již přírodu potřebovat. Moderní chemický průmysl bude schopen vše dodávat nejen v lepší formě, ale i ve větším množství. Jó, jó, i toto patří k výbavě, již jsem si odnesl ze školy do života! Nelze se divit, že za této situace i éterické oleje byly úmyslně drženy v zapomenutí. Z historického hlediska však ne na dlouho. Dnes slaví svůj návrat, a pro nás by měly být přinejmenším poučením, co pro nás lidi příroda znamená, co nám dává. Že člověk je stejně jako zvíře produktem přírody. Mám za to, že těchto pár řádků je dostatečným zdůvodněním, proč aromaterapeutické preparáty firmy Aromaterapie Karel Hadeknejenže nejsou testovány na zvířatech, ale jakékoli testování je v tomto smyslu naprosto zbytečné.

Karel Hadek 

 

Jak jsem si všiml po napsání tohoto článku, podobné problematice jsem se věnoval již v Aromaterapii č. 2–3/2007 na straně 30 - 31. Pro případné zájemce je na našem webu ve formátu PDF k přečtení či ke stažení.

 

 

Dobrý den, pane Hadku,

kdysi jsem od paní N., která se léta zabývá aromaterapií, slyšela, že výborné proti stárnutí pleti je přidat do krému či neutrálního obličejového oleje éterický olej kadidlovníkový. 

Chtěla bych znát Váš názor a popř., zda je možné a jaké množství přidat do NEUTRÁLNÍHO Lipio séra. Lipio sérum jako preparát pro péči o obličej mně velice vyhovuje. Objednala jsem si LEVANDULOVÉ, a přestože vůně levandule mně nijak nevadí, tady je přece jenom na mě moc intenzivní.

Děkuji za odpověď a přeji krásný víkend, 

Jitka Z.


Milá paní Jitko,

děkuji Vám za Váš mail i dotaz, který jsem od Vás obdržel. To, co jste slyšela od paní N., je sice hezké, ale spíše věcí názoru, než konstatováním faktů. Musím přiznat, to co Vy jste slyšela, to já jsem nejednou četl v knihách od různých autorů.

A nejen o kadidlovníkovém oleji. Předpokládám, že Vám paní N. neposkytla žádné věcné zdůvodnění, proč by tomu tak mělo být. Na jakém principu toho lze s kadidlovníkem dosáhnout. Pokud bych nekriticky dále šířil to, co jsem si přečetl, nejen, že bych si velice často odporoval, ale i rychle pohořel, pokud by někdo požadoval zdůvodnění.

Běžné stárnutí a s tím spojené stárnutí pleti je naprosto přirozená záležitost. Bohužel existují i faktory, které procesy stárnutí tohoto „vnějšího tělesného orgánu“ urychlují.

Špatná a neodborná péče, tedy doslova narušování funkcí pokožky nevhodnou (anti)kosmetikou, nikoli opalování, ale „grilování“, pracoviště v přírodě, mizerná ekologie, kouření a mnohé, mnohé další. Při nejlepší vůli, samotný kadidlovníkový olej není schopen tyto faktory neutralizovat.

Kdysi, na začátku devadesátých let, jsem přednášel na jednom pražském kurzu Aromaterapie. Po jeho ukončení zbyl nějaký prostor pro diskuzi. Padaly nejrůznější otázky, a já jsem odpovídal. Jedna z účastnic kurzu položila otázku, který krém bych označil jako nejlepší proti vráskám. Upřel jsem oči v sloup a v duchu si říkal, tak děvče, jsi hvězda, tobě se podařilo položit nezodpověditelnou otázku.

Trn z paty mi vytrhl, a navíc mě z omylu vyvedl pan Doc. MUDr. Otakar Feřtek, CSc., který stál vedle mě. Zaslechl jsem: Pane Hadku, dovolíte, mohl bych na tuto otázku odpovědět? Tonoucí se stébla chytá, jak všeobecně známo: Samozřejmě, pane docente… Pan docent Feřtek tehdy pronesl památná slova: „Možná se Vám to bude zdát divné, ale nejlepším krémem proti vráskám jsou dámské kalhotky…

Po těchto slovech jednoho z nejlepších českých dermatologů se rozhostilo hrobové ticho… Pan docent nespouštěl oči ze své oběti, a tak se v krátkosti dočkal doplňujícího sdělení: „Promiňte pane docente, ale tomu nerozumím“. Odpověď byla stejně tak precizní, jakož i odzbrojující. „To je celkem jednoduché vysvětlení. Máte doma babičku, tetičku nebo někoho jiného blízkého ve věku nad 70 let?“ Ozvalo se nesmělé špitnutí: „Ano, mám babičku…“ Pan docent pokračoval: „Tak až přijdete domů, tak ji chytněte, na její protesty neberte zřetel, ohněte ji přes koleno, zvedněte sukni a stáhněte jí kalhotky. Pořádně a soustředěně si prohlédněte její prdelku. Garantuji vám, a ona vám to jistě ráda potvrdí, že si tam nikdy nemazala žádný hydratační, výživný ani noční krém. Dokonce, k věčné lítosti kosmetického průmyslu, i bez masek se tato partie musela obejít. A pak se jí podívejte do obličeje. Porovnejte stav pokožky v obličeji a na prdelce. Jistě nebude problém pochopit, proč tvrdím, že nejlepším krémem proti vráskám jsou dámské kalhotky.

No ale od babiččiných kalhotek zpět k našemu kadidlovníkovému oleji. Jeho nejdůležitějšími složkami jsou mono- a sesquiterpenické uhlovodíky. Tím se zařazuje mezi oleje, které mají mírně povzbuzující účinky. Dále působí antivirálně a silně protizánětlivě, což je dáno obsahem sesquiterpenů. Obě tyto složky mohou u některých kožních podráždění a alergií působit natolikúčinně, že je lze přirovnávat ke kortikoidům. Zajímavou vlastností, kterou využívám u některých preparátů ke zvýšení jejich trvanlivosti, jsou pak jeho antioxidační vlastnosti. Kadidlovníkový olej má i jisté analgetické účinky. Jeho vůni, většině zcela jistě příjemnou, lze označit jako teplou, uklidňující až antidepresivní. Zde už je pak jen krůček k jeho použití při meditacích a odbourávání stresu. Jeho složení jej předurčuje i jako imunostimulační složku např. v koupelových či masážních přípravcích. Mohl bych zde definovat i další léčebné účinky, ale stejné pak vykazují mnohé další oleje, např. z jehličnanů, přičemž jejich pořizovací cena je nesrovnatelně nižší.

Je tedy zřejmé, že kadidlovníkový olej je z kosmetického hlediska velmi zajímavý, s mnoha výbornými vlastnostmi. Proti jeho použití v přípravcích proti stárnutí nic nemám, až na to, že on sám zmíněnou funkci babiččiných ochranných kalhotek plnit nemůže. Tuto funkci může mít komplexní kosmetický preparát pro dané specifické podmínky.

Ani takový preparát však nebude „výborný proti stárnutí“… Bude optimalizovat funkce pokožky, chránit ji… a stárnutí se pak bude projevovat pouze pomaleji.

Ale i zato patří dobrým preparátům díky.

A dávkování? Na to bych málem zapomněl. Asi před dvěma lety jsem prováděl nějaké ty testy s kadidlovníkem. Vyrobil jsem masážní olej s 10 % kadidlovníkového oleje. Nikomu tato koncentrace pokožku nepodráždila. Toto je však jen informace, která vypovídá o jeho výborné snášenlivosti! Standardní dávkování pak bude daleko nižší. U regeneračního oleje se jedná o bezvodý preparát, a lze použít kolem 2 % (objemové), tj. na 30 ml oleje 15 - 20 kapek kadidlovníkového oleje. U Lipio séra, které obsahuje vodu a díky lecitinům extrémně rychle proniká do pokožky, pak použijeme kolem 1 %, což při standardním balení 35 ml preparátu odpovídá zhruba 10 kapkám kadidlovníkového oleje. Na dózu krému s obsahem 50 ml pak lze použít množství do 15 kapek.

Karel Hadek

Na trhu se nachází několik druhů kadidlovníkových olejů. Kadidlovníkový olej s logem KH pochází ze Somálska a vykazuje tu nejlepší kvalitu. Svůj původ má v biotopu Boswellia carterii. Nesrovnatelně nižší cenu, ale i kvalitu, má například olej pocházející z Indie.



Vážený pane Hadku,

patřím k těm, kteří se snaží v rámci možností zdravě žít. K tomu dle mého náleží i používání kvalitní kosmetiky. Vzniká otázka, jak se v tom všem má člověk vyznat. Vaši kosmetiku kupuji u své kosmetičky, která s ní pracuje a doporučila mi ji. Musím říci, že s ní jsem naprosto spokojená. Nedávno jsem dostala v rámci zdravé výživy od kamarádky tip na firmu, která se zabývá prodejem mnoha druhů bio potravin a olejů. Mezi nimi i oleje olivového. Paní kosmetička mi říkala, že Vy jej nabízíte také. Když jsem však pročítala jejich a Vaše stránky, zjistila jsem, že podle popisu Váš olivový olej bude asi nějaká kosmetická specialita, ale nejspíše nevhodný jako strava, z důvodů značné překyselenosti. Panenský olej smí mít pouze 1 % kyseliny olejové, ale ten Váš jí má, jak uvádíte, cca 77 %. Paní kosmetička se v chemizmu olejů také moc nevyzná, a tak mi doporučila obrátit se přímo na Vás. Říkala, že byla na Vašich kurzech a že máte přehled. Informace, které jsou předmětem mého dotazu, jsem získala na následné webové adrese. www.bionebio.cz
Specifikace jednotlivých olejů s výše uvedenými údaji se mi nepodařilo zkopírovat, tak je manžel nafotografoval a posílám je jako přílohu. Předem Vám děkuji za Vaše vyjádření.

Pavla J.

 

Milá paní Pavlo,

i já Vám děkuji za Váš mail, byl pro mě opravdu velice „poučný“. Na fotografiích nebyl krásný západ slunce, a tak mě chytly nikoli u srdce, ale u mozku… Pochopitelně, že jsem neodolal a prokliknul jsem Vámi zaslaný webový odkaz, zda jste třeba jen špatně nečetla...

Vy a paní kosmetička to máte dobré, nejste chemici… To, co jsem viděl já, a bylo to stejné jako to, co jste viděla Vy, mě olivově bolelo…

Náš olej, přísahám, kyselý není. Ani při masáži, ani při koupeli Vás nesežere. Dokonce ani v žaludku díru nevypálí a zuby po něm karies nechytnou… Zpětná vazba mi ale napovídá, že lidé musí být značně kyselí….

Obávat se ničeho nemusíte. Náš olej prostě patří k těm nejkvalitnějším olivovým olejům. Extra panenský. Lisován při teplotě do 40 °C! Obsah volných mastných kyselin nesmí být dle naší interní firemní normy vyšší než 0,5 %! Obsah kyseliny olejové je opravdu na výši kolem 77 %. Ale takto je to od přírody v pořádku! Oni „Bionebio“ jsou tak trochu (hodně) bokem, když označují kyselinu olejovou (C 18:1) za volnou mastnou kyselinu. Odborné informace firmy „Bionebio“ v kontextu s prezentovanou absurditou (formátu Bylo-nebylo) jsou na stejné úrovni, jako kdybych slůvkem Bio, označil vyjetý motorový olej jen proto, že jsem ho „vyjel“ v přírodě. Bionebio, olej neolej. A tak pokud jste si již dala tu práci napsat mně, asi by bylo dobré napsat dotyčné firmě, ať buďto vyhodí to, co prodávají, protože s 1 % kyseliny olejové to není olivový olej, byť to tak nazývají, a nebo, což je pravděpodobnější a čemu věřím, jen si pletou pojmy.

Doporučuji kratší odborné školení o volných mastných kyselinách, o složení olivového oleje a následnou opravu „zveřejněné kyselosti“. Na rozdíl od kvalitního olivového oleje jsou jejich informace nestravitelné.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Není to tak dlouho, co se blížil konec roku, a já jsem rozjímal nad tím, jak ten čas rychle letí. Na stránkách vánoční Aromaterapie jsem čtenářům popřál to, co bych si přál i pro sebe, tedy aby ten nadcházející rok byl lepší a vydařenější než ten předchozí.

Novinky: Změna k lepšímu

Lepší a jemnější. Již při svém zrodu a příchodu na německý trh na začátku osmdesátých let minulého století byly masážní oleje vyrobené výhradně z rostlinných surovin nad očekávání dobře přijímány. Zasloužily se o to jak svými vlastnostmi, tak i svojí kvalitou a účinky.

Novinky: Kufřík - vzorkovnice

Jak asi voní DOBROMYSL? A nejen DOBROMYSL…! Otázky týkající se vůní éterických olejů, ať již jednotlivých či jejich směsí, jsou zcela jistě jedny z nejčastějších. Vzniká problém, jak na ně odpovědět. Popisovat vůně slovy?

Škola aromaterapie: Jalovcový olej

Pokud bychom vytvářeli skupinu VIP éterických olejů, pak olej z jalovcových bobulí by zde v žádném případě nesměl chybět. Snad jen pro upřesnění dodávám, že „jalovců“ je několik desítek, takže v tomto pojednání se budeme věnovat biotypu, který je označován česky jako jalovec obecný, lat. Juniperus communis a slovensky borievka obyčajná.

Škola aromaterapie: Saturejkový olej

Saturejka horská má svůj původ v horských oblastech středomoří. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která má ráda vlhko a teplo, ale snáší velice dobře i chlad.

Škola aromaterapie: Zdravé oleje?

Poslední dobou mají dotazy na téma „zdravosti“ rostlinných olejů sezónu. A nelze se divit. Každý, kdo nějaký olej dodává na trh, nezapomene okamžitě argumentovat posledními vědeckými poznatky, a tak nás ani nemůže překvapit, že ať koupíme, co koupíme, nemáme šanci koupit nic jiného než jen a jen to nejlepší…

Škola aromaterapie: Babyán je zimomřívý!

BADYÁN je natolik zajímavý a příjemně vonící olejíček, že mu zcela jistě věnujeme ještě letos v Aromaterapii vlastní stránku.

Z vašich dopisů: Lecitol miláček či milenec

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem se zmínila o používání a využívání multifunkčního preparátu Lecitol. Mnohé z vás tento článek oslovil, a proto jsem se rozhodla se s vámi podělit o další zkušenosti s jeho účinky.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,

chtěl bych Vám poděkovat nejen za čas, který jste věnoval odpovědi na můj mail, ale i za Vaši poradnu po telefonu. CANDIÖL jsem si zakoupil u svého maséra, jak jste mi doporučil, a nezbývá než konstatovat, že je to opravdu vynikající preparát.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

s Vaší kosmetikou pracuji teprve rok, a zároveň ji prodávám zákaznicím. Chtěla jsem Vám za Vaši kosmetiku poděkovat, protože každá zákaznice si z Vašeho sortimentu vybere svoje, od krémů po oleje, přípravky na vlasy, dětské výrobky.

Z vašich dopisů: Zdravím Vás, pane!

V podzimním čísle Aromaterapie píšete o praní v mýdlových ořeších, a tak se chci podělit o zkušenosti pradleny.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku.

Moc Vám děkuji za rychlou odpověď, FEMISHEU jsem si již objednala. Zároveň bych Vám chtěla především za svou pětiletou dceru poděkovat za preparát MOLUSAN.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,

chtěl bych Vám poděkovat za Vaše odpovědi na moje otázky. Nevím, kolik firem se ve světě zabývá výrobou kosmetiky a poskytuje k ní poradenské služby jako Vy.

Z vašich dopisů: Milý pane Hadku,

už je to více než rok, co jsem se rozhodla Vám napsat do Vaší poradny. Důvod byl jednoduchý. Počátek prvního těhotenství, a já dostávala dobré rady zleva i zprava, od známých i odborníků. Občas jsem byla bezradná, neboť ony informace byly ne zřídka i protichůdné.

Co je co: V němém údivu…

Tak jsem se zase po několika dnech vrátil z cest a pustil se do vyřizování došlé hromady mailů. Nějaká ta reklama, tu jsem hned vymazal, a potom několik mailů se stejným obsahem. Nejen pošli to dál, jinak umřeš, ale také několik zajímavých dotazů, co tomu říkám. A abych nezapomněl, i pár odkazů na internet. Zde je onen mail, který mi v uplynulých dnech přišel 14x.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Aromaterapie v Námestove

Námestovo je malé malebné městečko s bohatou historií ležící na břehu Oravské přehrady, obklopené horami Oravskou Magurou a Podbeskydskou vrchovinou. V centru města v obchodním centru Klinec se nachází nedávno otevřené medicínskokosmetické centrum Corrective, kde vás s kosmetikou Aromaterapie Karel Hadek seznámí kosmetičky Veronika a Mirka.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Jarní únava

Věčné téma… po před- a povánočním úklidu bytu nás čeká neméně důležitý úklid, a to úklid a očista naší tělesné schránky, která nasbírala z podzimních a zimních nečasů mnoho nečistot.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Kouzelná aromaterapie

Jsem velmi ráda, že jsem poznala účinky Aromaterapie již před 14 lety. V té době jsem měla značný zdravotní problém (už jsem o něm v Aromaterapii psala), a dnes jsem vlastně za něj vděčná, protože jinak bych nepovažovala za nutné dělat pro své zdraví něco jiného, krom návštěvy lékaře.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Plísně

Plísně byly tématem loňské jarní Aromky a já se o nich zmíním i v té letošní. Plísně s námi žijí a nelze se jim ubránit, ovlivňují náš život několika způsoby.

Poradna

Pražská PiP, tedy poradna i prodej

Jedním z často se opakujících dotazů, které se schází ze všech koutů republiky, je otázka, kde se preparáty KH dají pořídit. Odpovídat na ně, že v e-shopu, by sice bylo správné, ale u malých zakázek hraje poštovné vždy značnou roli.

Náš tip: Voňavá Public TV

O tom, že velký zájem o aromaterapii není jen módní záležitostí, asi netřeba nikoho dlouho přesvědčovat. Ani se mi nechce věřit, že již příští rok to bude 20 let, co jsem s aromaterapií přišel do tehdejšího Československa a v Ústí nad Labem se uskutečnil první kurz Aromaterapie.

Náš tip: Cenové rešerše 2009

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem se zabýval nemilým vývojem cen na trhu s éterickými oleji. Nejsa jasnovidec, tehdy jsem ještě netušil, v jaké síle se projeví fenomén ekonomické krize.

Aktuální téma: Omluva

Rád bych se zde omluvil těm zákazníkům, kterým v tom předvánočním shonu vznikly nějaké problémy.

Aktuální téma: Žádní virové nejsou

Jedním sice zřídkavým, ale o to nepříjemnějším upozorněním, které od klientů dostávám, jsou texty tohoto typu: „Dobrý den, ráda bych udělala na Vašich stránkách objednávku, ale Vaše stránky mi hlásí vir – Trojský kůň – a je problematické je otevřít. Můžete prosím ověřit, zda není někde problém?“

Soutěž: Jarní soutěž

Odpovědi na otázky vánoční soutěže se scházely od vydání Aromaterapie 4/2008 až do uzávěrky soutěže, tedy 7. prosince. Poslední odpověď přišla ještě krátce před půlnocí. Nezbývá než konstatovat, že Ježíšek měl o dostatek pomocníků postaráno.