Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2016

Záněty

 

Nejčastější dotazy, které do poradny dostávám, mají společného jmenovatele, byť naprosto rozdílné projevy. Jedná se o různé záněty. Mohou se projevovat na povrchu pokožky jako např. akné, jindy skrytě uvnitř organismu, jako je např. Crohnova choroba. Stejně jako zvýšená teplota, tedy horečka, i zánět není nic jiného než odpověď imunitního systému na napadení organizmu bakteriemi, viry, případně i chemickou intoxikaci. Principiálně bychom měli rozlišovat, zda se jedná o akutní zánětlivý proces, který je tělu prospěšný, doslova léčebný, zatímco záněty chronické mají doslova devastující účinky na organizmus postiženého člověka. Vzniká otázka, co je příčinou vzniku oněch chronických zánětů. Odpověď je v principu celkem jednoduchá. Definoval bych ji jako vzdalování a odcizování se přírodě. Každého jedince lze definovat jako značně složitou biochemickou laboratoř, jejíž schéma funkčnosti se utvářelo od prvních kroků přímého předka člověka na této planetě. Tedy nějakých 150.000 generací. Bez nároku na absolutní přesnost, nějaké ty tři miliony let. Aby ona žijící biochemická laboratoř „člověk“ fungovala, potřebuje krom jiného zdroj energie, jinými slovy stravu. Zatímco po nějakých 149.995 generací byla strava tvořena tím, co dodala příroda, zhruba posledních 5 generací je strava tvořena hlavně tím, co nám dodá nikoli příroda, ale průmyslová výroba. V mnoha případech strava denaturovaná, též chemicky modifikovaná, konzervovaná, dochucovaná, barvená. Tedy složky, na které náš organizmus není vývojově uzpůsoben, a tudíž je v mnoha případech považuje za cizorodé. Ona doba průmyslové výroby potravin s sebou přináší i změny jak na kvalitativní, tak i kvantitativní úrovni. Cukr jako důležitá složka stravy provází člověka po celou jeho existenci. Nyní však velice často slýcháme o škodlivosti cukru. Informace stejně tak pravdivá, jakož i zavádějící! To je dáno tím, že forma jeho konzumace se podstatně změnila. Zatímco prakticky po celou dobu existence člověka byl konzumován téměř výhradně jako složka z přírodních zdrojů, např. ovoce, dnes stoupá spotřeba rafinovaného cukru jako takového, nemluvě o jeho skrytých formách v průmyslově vyráběných potravinách, hlavně pak sladkostech.

 

K tomu musíme nutně připočítat i složitější cukry v potravinách obsažených, které jsou po použití následně v organizmu štěpeny na jednoduché sacharidy. Cukr nutno označit jako nezbytnou složku stravy, jako zdroj energie, ale i zde na 100% platí ono heslo o zlaté střední cestě. Při nadměrné konzumaci cukru dochází k vazbě bílkovin na cukr, což vede k poškozování arteriálních stěn. Takováto dlouhodobá nadměrná konzumace cukru, v dnešní době zcela běžná, vyvolává záněty v těle. A aby toho nebylo málo, nespotřebovaný cukr se pak mění v tukové zásoby. Další samostatnou kapitolu v naší stravě tvoří tuky. Mám pocit, že to, co má být prodáno, je vždy a dokonce „vědecky doloženo“ zdravé. Zde bych rád zmínil různá „téměř nesmrtelnost zajišťující“ rostlinná másla. Reklama pokřikuje, že neobsahují cholesterol, ale jako nejstřeženější státní tajemství utajuje, že se jedná o zčásti hydrogenované rostlinné oleje, kde právě hydrogenací z tekutého oleje vzniká ona máselná konzistence, a že hydrogenací vznikají zdraví škodlivé, tzv. transmastné kyseliny. Co způsobují tyto utajované složky? Např. zvyšují hladinu LDL cholesterolu, jehož vysoké hodnoty jsou jedním z důvodů vzniku onemocnění „kornatění tepen“. Dále se podepisují na vzniku kardiovaskulárních nemocí, podporují vznik obezity, dále diabetu 2. typu, navyšují kvantitativně podíl volného tuku v krvi. Nelze opomenout, že způsobují i zvýšenou spotřebu antioxidantů. V neposlední řadě často bývají dávány do souvislosti se vznikem rakoviny. Jako pozitivní, doslova léčebná skutečnost, navíc bývá prezentován vysoký obsah „polynenasycených mastných kyselin“. Dle mého údaj z jistého úhlu pohledu pravdivý, ale současně i zavádějící až nebezpečný. Jedná se o kyselinu linolovou, jinak též nazývanou mastná kyselina Omega 6. A tak u tuků jako takových ale ještě chvíli zůstaneme.

 

Dnes jsme bombardováni údaji „mastné kyseliny Omega 3, 6, 9“. I zde plně platí ona moudrost o zlaté střední cestě. Začněme u zmiňované Omega 6, tedy dvojnásobně nenasycené kyseliny linolové. Velice důležitá složka tuků, která je součástí každé buněčné membrány v těle člověka. V současné době hlavně průmyslová potrava a i oleje v domácnosti používané vykazují nadměrné množství této složky. Nadbytek mastné kyseliny Omega 6 aktivuje v rámci látkové výměny vytváření látek, jež vyvolávají v organizmu záněty. V této souvislosti nutno zmínit i mastnou kyselinu Omega 3. Zde se jedná o trojnásobně nenasycenou mastnou kyselinu. Optimální vzájemný poměr konzumace zmíněných dvou mastných kyselin by měl být v poměru zhruba 3 (O6) : 1(O3). Bohužel prováděné studie dokazují, jak daleko k tomuto poměru máme. Výjimkou není ani konzumační poměr až 30 (O6) oproti 1 (O3). Z uvedeného konstatování je evidentní, že nevhodné složení olejů ve stravě může být zásadní pro vznik chronických zánětů v organizmu. V této souvislosti nutno zmínit, že je to právě mastná kyselina Omega 3, která naopak vykazuje protizánětlivé účinky. Kde ji najdeme? Poslední dobou jsou často prezentována jako bohatý zdroj Omega 3 semena španělské šalvěje (salvia hispanica), tzv. Chia semena. Jistě, obsah O3 je vysoký, ale poněkud nákladný. Jako vynikající, cenově daleko výhodnější zdroj O3 poslouží i čerstvě umleté semeno lnu. Používání často doporučovaného lněného oleje zásadně nedoporučuji pro jeho chemickou nestabilitu, tedy extrémně rychlé stárnutí/oxidaci. I to je důvod, proč mnohé firmy do lněného oleje přidávají tvrdé, chemické, jinými slovy i toxické látky (BHT, BHA), jež žluknutí oleje podstatně zpomalují. Nehledě na to, i lněný olej, byť lisovaný za studena, nutno považovat za denaturovanou potravinu! V oleji se již nenachází vláknina, bílkoviny, slizovité složky, lignany, lecitin, tedy látky každému jedinci velice prospěšné. Lněné semeno obsahuje kolem 40% oleje, zbytek tvoří výše zmíněné složky. Lněný olej obsahuje oné O3 mastné kyseliny kolem 55%. O6 je v něm obsažena 20% a dále i O9 kolem 15%. Z dalších prospěšných látek v semenech obsažených možné zmínit vitamíny B, C, E (byť v malém množství) a také mnohé stopové prvky. Zde doporučuji používat vždy jen čerstvě namleté semeno (nedoporučuji mlít do zásoby), vhodný je např. tříštivý mlýnek na kávu. Při pravidelné, nepřetržité konzumaci lněného semene lze doporučit jednu polévkovou lžíci denně jako vynikající doplněk stravy. V případě zánětlivých problémů v organizmu pak 2 PL.

 

U složení lidské stravy ještě chvíli zůstaneme. Průmyslová výroba přináší používání velkého množství složek, vůči nimž a jejich následné konzumaci nutno mít zásadní námitky. Ať již se jedná o zbytky agrochemie, konzervační složky, chuťové aktivátory, naprosto zbytečná barviva a mnohá další aditiva. Jednorázové požití takovýchto látek povětšinou žádné pozorovatelné nepříjemnosti nezpůsobí, pokud zde není nějaká alergie, případně individuální nesnášenlivost. Nebezpečí spočívá v pravidelné konzumaci takovýchto látek, které se mohou v těle ukládat a permanentně oslabovat funkce jednotlivých orgánů a pomalu ale jistě vyvolávat zánětlivé procesy v organismu. Zdravá strava se bez cukru neobejde, ale zde je třeba upřednostňovat cukry v přírodní formě obsažené v ovoci, případně i zelenině. Stejně tak v oblasti spotřeby tuků doporučuji ve stravě podstatně zredukovat příjem „z titulu reklamy zdravých“ olejů, jako je slunečnicový (O6 až 70%), sójový (O6 60%), kukuřičný (O6 60%), případně i průmyslových výrobků s jejich obsahem. Z tohoto pohledu bych jako vhodné oleje doporučil oleje olivový (O6 6%) a mandlový (O6 21%). Jako zajímavost bych uvedl olej konopný. Ten sice obsahuje kolem 50% O6, ale zde je to vyváženo vysokým obsahem až 20% O3. Taktéž řepkový olej lze označit za vhodný potravinářský olej vzhledem k obsahu O6 kolem 20% a O3 kolem 10%. Při pořizování olejů bychom měli dbát na to, aby neobsahovaly konzervanty (jedůvky BHT a BHA), které jsou přidávány za účelem prodloužení trvanlivosti (a podkopávání zdraví). Z uvedeného je zřejmé, že mnohé „vědecké“ informace, nám podsouvané, nemají větší hodnotu než dezinformace a manipulace. Koneckonců k tomuto účelu jsou vytvářeny reklamními agenturami za peníze svých chlebodárců. Strava je nejen zdrojem energie pro člověka, nutno ji vnímat i jako soubory chemikálií, které ovlivňují funkčnost organizmu, tedy naše zdraví. Jsme součástí přírody, a proto i v oblasti stravy návrat k přirozeným zdrojům nedenaturovaných potravin nám pro zdraví může poskytnout daleko více než ministerstvo zdravotnictví, farmaceutický průmysl a lékaři dohromady. Záněty, jak jsem již psal v úvodu, představují pro každého jedince značné riziko.

 

Ne vždy to jsou jen viditelné kožní projevy jako např. akné. Chronické záněty uvnitř organizmu jako Crohnova choroba, arteriální záněty, plicní, jakož i další zánětlivé procesy lze označit doslova za pomalé zabijáky. V konečném zúčtování je zde široká paleta důsledků. Od onemocnění srdce až po rakovinová onemocnění. Nezbývá tedy než konstatovat, že v tomto smyslu je možné jako synonymum slova zdraví označit termín zdravý selský rozum. A zdravý selský rozum mi napovídá, že návrat ke stravě našich předků může pro naše zdraví udělat více než samotná návštěva lékaře a jím doporučená, či dokonce na receptu předepsaná „aditiva“ farmaceutického průmyslu.

 

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Pomalu se nám již zase chýlí ke konci. Ano, mám na mysli ten letošní rok. K jeho konci bývá zvykem ohlédnutí po tom, jaký ten rok byl. Asi se moc nespletu, když napíši, že v principu téměř jako každý jiný. Utekl stejně rychle jako každý jiný, i když mám subjektivní pocit, že utekl rychleji.

CLIMAFRESH jako vánoční dárek

Někdy přemýšlím nad tím, že bych se měl nechat naklonovat. Ne, že bych toužil být obklopen stejnými jedinci, jako jsem já (celkem hororová představa), tato myšlenka povstala na základě dotazů, které mi přichází do poradny.

Gothea Dream

Ať již přiznaným, či nepřiznaným přáním snad každého člověka je buď nestárnout vůbec, což je nesplnitelné, nebo alespoň stárnout co nejpomaleji, což naopak možné je.

Zjednodušené nakupování

Již od května tohoto roku jsme usilovně pracovali na lepším průběhu vašich registrací, objednávek, zapomenutých údajů, nebo dokonce na pomoci při telefonických objednávkách.

Záněty

Nejčastější dotazy, které do poradny dostávám, mají společného jmenovatele, byť naprosto rozdílné projevy. Jedná se o různé záněty. Mohou se projevovat na povrchu pokožky jako např. akné, jindy skrytě uvnitř organismu, jako je např. Crohnova choroba.

Badyánový olej

Pokud budeme hledat vánoční vůně, pak mezi ně zcela jistě zařadíme jehličnany. I vánoční pečivo svými ingrediencemi vytváří svoje pro tuto dobu specifické vůně. Vanilka, kakao, med, skořice…

Výběr kosmetických přípravků na čištění pokožky

Toto téma se týká volby kosmetických přípravků na očistu pokožky. Doufám, že mi dáte za pravdu, málokdo se zamýšlí nad skutečností, že pokožka je vlastně největším orgánem lidského těla. Kůže plní celou řadu velmi důležitých funkcí a její zdraví v mnohém definuje i zdraví člověka. Jak se starat o pokožku, abychom ji nepoškozovali, ale naopak ji pěstovali a vytvořili podmínky pro její normální fungování?

Profesionální aromalampa NEFERTUM

Aromalampa Nefertum vznikla jako přirozená reakce na neutěšené zkušenosti s různými aromalampami, které jsem denně používal při práci s čakrami. Nespokojenost s vlastnostmi aromalamp mne vedla k rozhodnutí vyrobit si svou vlastní, která bude splňovat mé potřeby.

Hygge – synonymum štěstí

Hygge je slovo vyjadřující pocit štěstí, kterému daly vzniknout nevlídné zimy v Dánsku. Na rozdíl od Švédska a Norska je Dánsko placaté, a tak se tam v zimě nedá nic jiného dělat než hygge, tedy vytvářet pohodu. Hygge vzniká tak, že se lidé pravidelně stýkají s přáteli a rodinou, prožívají spolu chvíle radosti a pohody.

Je tady podzim…

Letošní krásné léto skončilo, většinou jsme si oddechli od horka a hodně vysokých teplot. Najednou se přihlásil podzim se svými nízkými teplotami, deštěm, větrem, zkrátka nevlídným počasím, kdy na nás číhají různé podzimní neduhy, jako je kašel, rýma nachlazení…

Chraňtě svou pleť před sychravým a mrazivým počasí

Léto skončilo, máme tu podzim, zanedlouho zimu a s nimi i sychravé a mrazivé počasí.

Chladová alergie

Už je to celkem čtyři roky, kdy mě trápí chladová alergie a procházky v zimním období se pro mě staly téměř nemožné. Neustále svědivé a oteklé ruce s obličejem se staly mou součástí, ideálním řešením byly jen silné rukavice a zakrytý obličej.

VŮNĚ VÁNOC

Někdo si pod Vánoci představí shon, stres a velké výdaje. Já patřím mezi ty lidi, kteří Vánoce milují. Zbožňuji především vánoční atmosféru, kdy cítím vůni cukroví a vánočního stromečku a kdy koukám na pohádky.

Záchranář jalovec

Na přelomu května a června loňského roku jsme byli na dovolené v Chorvatsku. I když bylo nádherné teplo, někdy až úmorné, voda v moři byla stále ještě studená. Právě chladná voda mi způsobila první zánět močového měchýře. Kdo tento problém měl, ví, jak moc je to nepříjemné a bolestivé. Od té doby jsem zánět měla ještě čtyřikrát. Hlavním problémem je ovšem samotná léčba zánětu – antibiotiky.

Vážení přátelé,

Jsme rádi, že Vám cestou časopisu Aromaterapie můžeme poděkovat za Vaši přízeň.

Vánoční soutěž s Českou poštou

Posílejte si své nákupy z e-‑shopů balíky s Českou poštou a vyhrajte na www.vyhrajsbalikem.cz jeden z mnoha vánočních dárků. Česká pošta i na letošek připravila tradiční Vánoční soutěž, ve které bude nadělovat výhry každý den.

Děkuji Vám za vstřícnost.

Dobrý den, včera jsem zaplatila první fakturu a dnes druhou pro AKH i třetí pro AF.

Poděkování

V době, kdy budete číst poslední letošní časopis Aromaterapie, bude měsíc listopad, ale i přesto bych chtěla poděkovat všem vám, kteří máte rádi naši kosmetiku a naše přípravky. Děkuji vám za vaši přízeň, za trpělivost, která je občas potřebná při u nás probíhajících změnách. A že jich je v tomto roce až moc. Děkuji vám i za důvěru, se kterou se na nás obracíte při řešení zdravotních potíží vašich i vašich blízkých. Děkuji vám za důvěru, se kterou naše výrobky doporučujete svým kamarádkám, kamarádům.

Buď bdělý

Při sychravém počasí těchto podzimních dní je nálada na čtení a pořádný hrnek čaje o trochu silnější než obvykle. Využila jsem tedy volnou sobotu a můj program byl jasný. Tentokrát jsem však nesáhla po klasické knize, nýbrž deníku. Deníku, který jsem si psala během svého pobytu na Srí Lance, kam jsem odjela meditovat, poznávat a porozumět sama sobě.

Poradna

Pane Hadku, chci se Vás zeptat na plastové lahvičky, do kterých stáčíte své přípravky.

Plasty

Kontrolujte označení na plastových lahvích a obalech. Určitě i vy stále narážíte na ulici na pobíhající lidi držící v ruce plastové lahve s vodou. Tyto lahve však nejednou obsahují velké množství škodlivých chemikálií.

Aromaflora a puklice

Puklice či štítenky si nejčastěji přineseme domů ze skleníků, které nejsou dostatečně ošetřovány zahrádkáři, anebo si napadenou rostlinu koupíme v květinářství apod.

HADKOVSKÝ KALENDÁŘ

A jakou slevu jsme pro Vás letos připravili?