Časopis
Časopis Aromaterapie - 2-3/2007
Poradna
Vážená redakce,
před časem jsem si u vás pořídil kořen ELEUTHEROCOCCU a z něho dle návodu ve vašem katalogu připravuji čaj. Cítím se lépe, řekl bych, že účinky byly již po několika dnech pozorovatelné. Byl však u mě na návštěvě kamarád a ten se podivoval tomu, že kořen zalévám vařící vodou a nechávám v termosce do příštího rána vyluhovat. Dle jeho názoru se tím účinné látky ničí. Byl bych rád, kdyby jste se mi k jeho názorům mohli vyjádřit, popřípadě i potvrdit, že vámi uvedený návod na přípravu čaje je správný.
Předem vám děkuji za vaši odpověď
Jan S. Brno
Vážený pane Jane, po světě „běhá“ mnoho různých informací, týkajících se přípravy výluhů z léčivých rostlin. Hned na začátku bych chtěl potvrdit, že návod který je uveden v katalogu je naprosto správný. Léčivek máme několik set druhů a co léčivka to jiné složky, které pak ve výluhu působí na použivatele. A jsou to právě fyzikálně-chemické vlastnosti jednotlivých (bio)chemikálií v jednotlivých léčivkách, které rozhodují o tom, jakým způsobem se správně výluh připravuje. Ve vztahu k eleutherococcu jsou obavy Vašeho kamaráda naprosto zbytečné, eleutherococc neobsahuje žádné termolabilní složky, které by se teplotou vařící vody rozkládaly, či by byl jejich účinek snižován, popřípadě neutralizován. Někteří autoři dokonce píší, že výluh získáme vařením kořene po dobu od 5 min. až do půl hodiny. Já zastávám názor, který vychází z dlouhodobé praxe, že půl hodiny je sice více než pět minut, ale přesto málo.
K tomu, aby se vyluhovalo co nejvíce účinných látek je zapotřebí přece jen trošku více času.
Když jsem s eleutherococcem začínal, samozřejmě jsem zkoušel různé postupy a tento se mi osvědčil nejvíce. Proto jej, pokud si připravuji tento výluh používám i sám a stejně tak jej doporučuji i v katalogu. Takovýto způsob přípravy výluhu lze pak aplikovat u všech léčivek, které obsahují termostabilní účinné složky. K léčení jsou však požívány i rostliny, u kterých by tento způsob účinné složky zničil. Zde bych za všechny jmenoval jmelí. Tato rostlina obsahuje látky, které jsou termolabilní, teplem se rozkládají a pokud by si někdo chtěl připravit výluh ze jmelí bílého, pak by téměř vše probíhalo stejně, až na tu teplotu vody. Ta by nesměla přesáhnou při nalévání do termosky 40 ° C. Je tedy zřejmé, že domněnka Vašeho kamaráda sice úplně scestná nebyla, ale pro eleutherococc prostě neplatí.
Vzhledem k tomu, že každý zveřejněný příspěvek je honorován, můžete v příštích dnech očekávat balíček s 250 g ELEUTHEROCOCC kořene.
Karel Hadek
Vážený pane Hadku,
nejprve bych Vám chtěla poděkovat za vše krásné a voňavé nabízené ve Vašem novém katalogu. Bylo nám divné, že jste se ztratil z časopisu, Vaše články vždy patřily u nás doma k těm nejčtenějším, ať již to byly články odborné, Vaše zamyšlení či Vaše poradna. Již dříve jsem si kolikráte říkala že Vám napíši, protože kosmetika z Ústí honosící se Vaším jménem se podle mého názoru oproti dřívějšku zhoršila. Po rozhovoru s Vámi, který jsem si v Aromaterapii přečetla s Vámi souhlasím, že pokud tam nejste a oni nadále používají Vaše jméno, receptury i myšlenky, jinak než parazitování to nelze nazvat. Jistě nejen já, ale i jiní zákazníci ústeckou kosmetiku kupovali a do nynějška kupují v domnění, že tam nade vším bdíte. Vy jste se nám ale vrátil a tak bych se na Vás ráda obrátila s dotazem. Moje kamarádka je krátce v jiném stavu a neví zda může i nadále používat ROZMARÝNOVÝ koupelový olej, který má velice ráda. Nemůže vyvolat předčasný porod? Dle rady v katalogu se ptala svého lékaře a dostala zajímavou odpověď. Nepoužívat, rozmarýn je zdrojem alergií.
Alena H. České Budějovice
Milá paní Aleno,
nejprve bych Vám chtěl poděkovat za milá slova Vašeho dopisu. Nechci aby se náplní nové Aromaterapie stalo praní špinavého prádla. Na druhou stranu strkat hlavu do písku a dělat že se nic neděje, nereagovat na reakce zákazníků jako jste Vy, tedy těch pro které byla ústecká kosmetika spojena s mojí osobou by též nebylo ideální řešení. Poslední dobou se dozvídám mnohé i od „bývalých zaměstnanců Hadka“ z Ústí a tak mohu vzít jed i na to, že tento článek budete číst nejen Vy, ale i ta paní, která na mém jménu i původních recepturách a patentu parazituje a nemůže překousnout, že jsem se vrátil. Pokud má v těle zbytkové slušnosti alespoň za mák, pak i toto je cesta jak ji pomoci pochopit, že by měla Cosmetic Karl Hadek International velmi rychle přejmenovat, stejně jako nechala pozměnit moje receptury, aby „nebyly moje“, Místo právního blábolení o zodpovědnosti za moji kosmetiku by bylo vhodnější nalít zákazníkům čistého vína. Tím se dotýkám i kvality, kterou zmiňujete. Prokázat, že pozměnila, či spíše nechala pozměnit receptury není žádný problém, neboť zákonnou povinností výrobce kosmetiky je deklarovat použité ingredience dle INCI indexu. U mnohých výrobků jsem zjistil používání surovin, které mnou nebyly nikdy v recepturách používány. To vše se však dělo tajně, zákazník se nesměl nic dovědět, ba naopak byl bez mého vědomí a svolení krmen reklamou typu: „Bude ještě pohádka po koupeli od Hadka?“
No a nyní k ROZMARÝNOVÉMU koupelovému oleji a Vaší těhotné kamarádce. Sice nevím, kde lékař Vaší kolegyně sehnal tu zajímavou informaci o rozmarýnu jako zdroji alergií, připouštím však, že se domníval, že rozmarýn je skrytá forma niklové bižuterie. Ono upozornění v katalogu opravdu není o alergiích, nutno jej vztáhnout k jeho povzbuzujícím a prokrvujícím účinkům. Pokud věnujeme pozornost informacím o těhotenství, pak zjistíme, že permanentně přibývá žen, které mají problémy s udržením plodu. Riziková těhotenství se bohužel stávají pomalu, ale jistě normálem. Jak jsem se již zmínil, rozmarýn má prokrvující a povzbuzující účinky a proto je třeba jisté opatrnosti. V takovémto případu, bych koupele v rozmarýnové lázni Nedoporučoval. Už i proto, že co by „nezvládl“ rozmarýn, mohla by zvládnout příliš teplá koupel. Pokud je nastávající maminka zdravá, je samozřejmé, že s narůstajícím bříškem a tím přibývajícími kilogramy se stále silněji projevuje i únava. Zde naopak může být rozmarýnová koupel velmi žádoucí. V této souvislosti bych však rád věnoval pozornost teplotě vody nejen u rozmarýnové koupele, ale u koupelí všeobecně. Čím teplejší voda, tím více prohřeje a prokrví. Proto v tomto období, žádné horké koupele, ale jen příjemně teplé. Pokud Vaše kamarádka žádné zdravotní problémy nemá a pokud byla zvyklá jej používat, nevidím důvod proč by měla v tomto směru cokoli měnit. U zdravé těhulky rozhodně ROZMARÝNOVÁ koupel předčasný porod vyvolat nemůže. Jako odměnu za Váš příspěvek Vám zasílám jedno balení ROZMARÝNOVÉHO koupelového oleje .
Karel Hadek
Vážený pane Hadku,
mého manžela trápí již delší dobu velice nepříjemný problém, se kterým si nevíme rady. Na základě doporučení lékaře manžel absolvoval různá vyšetření trávícího traktu i plic a vše se zdá být v pořádku. Bohužel, ať děláme co děláme zápachu se prostě zbavit nelze. Pro mě je obtížné mluvit s manželem, děti od něho utíkají a manžel to samozřejmě též velice těžce nese. Moje kamarádka, které jste kdysi dobře a nezištně poradil mi dala na Vás kontakt. Předem Vám děkuji za radu či pomoc. To víte, tonoucí se stébla chytá.
Jitka L. Hradec Králové
Milá paní Jitko,
nemám sice naprosto žádnou představu o tom, jak dalece je tento problém v populaci rozšířen, jedno vím ale jistě. Pokud je někdo takto postižen, pak to není jen jeho záležitost, ale dotýká se to i jeho nejbližšího okolí. Mluvím z vlastních poznatků, už se mi párkrát stalo, že někdo tímto problémem postižený na mě promluvil a bez přehánění, málem jsem upadl. Hned na začátku bych chtěl říci, že řešení není žádnou krátkodobou záležitostí. Vaše konstatování ohledně odborného vyšetření trávícího traktu a dýchacích cest lze kvitovat s povděkem. Málokdy se však stává, že původ zla pochází právě odsud (zhruba jen asi 10 %). Úplně obráceně, prakticky vždy se původce skrývá v ústní dutině. Pochopitelně, že jeho jméno je bakterie. A ne ledajaké, jedná se o bakterie, které produkují látky obsahující organickou síru, která je pak původcem onoho otřesného zápachu…(Zde bych rád použil „sirné“ přirovnání. Pokud sníme větší množství česneku, který taktéž obsahuje organicky vázanou síru dojde po krátké době
k vylučování těchto složek z těla buď dechem či pokožkou a konzument je taktéž řádně cítit.) Je to však jen slabé přirovnání, nutno dodat, že pachová aktivita sirných složek produkovaných těmito mikroorganismy je až stonásobně vyšší než u česneku! Vzniká otázka co se s tím dá dělat. Nezbytně nutné je věnovat pozornost speciální ústní hygieně. Čistit zuby ano, ale zubní pasty se svými tenzidy, konzervačními látkami pomoci nemohou. Spíše obráceně, tato mixáž je schopna napomáhat likvidaci přirozené ústní mikroflóry a usnadňovat tak nasídlení a existenci patogenní mikroflóry v ústní dutině. Jmenované mikroorganizmy jsou anaerobní, to znamená, že ke své existenci nepotřebují vzdušný kyslík. Proto je budeme nacházet v mezizubních prostorách, v dásních u krčku zubů, zadní části jazyku. Ústní hygiena se tedy nebude vztahovat jen na čištění zubů, ale i mezizubních prostorů a samozřejmě i jazyka, hlavně pak jeho zadní část, kde se na něm většinou vytváří povlak. Zde může posloužit jeho odstranění nerezová lžička, byť pro tyto účely lze sehnat speciální „škrabku“ na jazyk. A právě proto, že se jedná o bakterie, aromaterapii prostě nelze přehlédnout. Prakticky všechny éterické oleje mají specifické antibakteriální účinky. Jde o to vybrat ty, které budou na tyto gramnegativní, anaerobní potvůrky nejvhodnější. ZUBNÍ OLEJ a výplachový olej DENTAROM splňují prakticky všechny, na vhodný preparát kladené, požadavky. K čištění zubů olejem snad netřeba nic psát, co se DENTAROMU týče, myslím že ano. Nejprve bych chtěl upozornit, že oproti mnou původně vyvinutému preparátu Stomaromöl má DENTAROM vylepšenou, aktivnější recepturu. Tento preparát bych označil jako protestsong proti ústním vodám, plným chemikálií. Slouží vyplachování ústní dutiny hlavně pak po ránu. U postižených zápachem z úst bych pak doporučoval vyplachování úst DENTAROMEM, na začátku zhruba každé dvě až tři hodiny, později 3 až 5x denně. Vyplachování by mělo být aktivní, včetně „protahování“ vzniklé emulze mezi zuby a kloktání s ní. Čas zde hraje též důležitou roli. Aby obsažené éterické oleje měly optimální možnost ukázat bakteriím co umí, aby jejich účinek nebyl jen povrchový, ale mohl se projevit i hloubkově, měl by každý výplach trvat mezi 10 - 15ti minutami. Zvláštní pozornost pak nutno věnovat i jazyku. Hlavně pak partii u kořene jazyku a též odstraňování povlaku. Snad ještě jednu maličkost bych rád zmínil. Zvláště u parodontoidních procesů v ústech lze očekávat podstatně zvýšený výskyt zápachu z úst. Je známo, že parodontózní projevy jsou doprovázeny i podstatně zvýšeným počtem patogenních mikroorganismů v ústech. I zde je samozřejmě DENTAROM jedinečným terapeutickým doplňkem. A úplně na závěr bych zde zmínil éterický olej z MÁTY PEPRNÉ. Velice pronikavá svěží vůně přímo nabízí jeho použití jako deodorant dechu a překrytí zápachu. A není to rada od věci, nejde jen o překrytí zápachu. Olej z MÁTY PEPRNÉ gramnegativním bakteriím, aromaterapeuticky vyjádřeno, vůbec nevoní.
Karel Hadek
Máte problémy s Halitosis, tedy zápachem z úst? Můžete mi psát na e-mailovou adresu: hadekk@seznam.cz. Nabízí se možnost vyzkoušení vývojového preparátu s názvem HALITOSAN (Halitoöl). Diskrétnost jako vždy garantována.
Vážený pane Hadek,
na kurzu aromaterapie jste přednášel mimo mnoha jiných věcí i kúře s brutnákovým olejem. Bohužel, nic jsem si k tomuto tématu nepoznamenala. Prosím, můžete mi napsat k čemu slouží, jak se užívá a jakou dobu?
Jinak Vám chci napsat, jak je mi báječně s vašimi přípravky. Každý večer ulehám s nohama ošetřenýma preparátem PREVENTY a zabalenýma do folie. Na zbytek těla používám regenerační krém na ruce SHEADERM TH, ale on báječně působí i na obličej. No jsem celý jeden Váš preparát. Z příští výplaty si samozřejmě koupím další výrobky. Pane Hadek, ta božská vůně preparátů, to je prostě úžasné.
S pozdravem Jana R. Ostrava
Milá paní Jano,
Vaše sdělení bylo i pro mě milou vzpomínkou na ostravský kurz. Jsem rád, že se Vám mnou vyvinuté preparáty zalíbily a že Vám, jak píšete, božsky voní.
No a nyní tedy troška opakování…
Brutnákový olej je zajímavý hlavně tím, že obsahuje vysoký podíl vícenásobně nenasycené kyseliny gamalinolenové - kolem 20 %. Podobně je na tom i olej z pupálky, který ale obsahuje jen kolem 10 % této účinné složky. Kyselinu gamalinolenovou
potřebuje každý člověk, aby procesy látkové výměny mohly v organizmu řádně probíhat (tvorba prostaglandinů - hormonální činnost).
Za normálních okolností, tedy u zdravého člověka to není žádný problém, neboť organismus je schopen tuto složku syntetizovat - vyrábět z kyseliny linolové, která je obsažena jako naprosto běžná složka různých potravinových olejů. Např. zhruba 70 % slunečnicového oleje tvoří právě kyselina linolová. Bohužel, právě zdravíčko mnoha jedinců v dnešním světě není 100%. Jedním z bohatého výběru zdravotních nedostatků nejen může, ale očas i bývá neschopnost organismu vytvářet právě kyselinu gamalinolenovou buď v dostatečném množství, popřípadě vůbec. Nedostatek, či absence této složky v organismu vede k mnoha problémům, u každého jedince to může být něco jiného. Ekzémy (včetně atopického), lupénka, premenstruální syndrom, náchylnost k tvorbě krevních sraženin a takto by se dalo hodně dlouho pokračovat.
Medicína nejen že není schopna tento problém léčit, občas u jmenovaných chorob lékaři ani netuší co je ovlivňuje, či je příčinou jejich vzniku.
To že píši, že tyto problémy jsou neléčitelné, ještě zdaleka neznamená, že by byly neřešitelné. Řešení se nabízí v možnosti, že to co tělíčko nezbytně nutně potřebuje a není schopno samo vyrobit, mu dodáme náhradní cestou, tedy jako součást stravy. BRUTNÁKOVÝ (či PUPÁLKOVÝ) olej podáváme dvakrát - třikrát denně v množství zhruba po patnácti kapkách (pupálkového oleje dvojnásobek). K dostání jsou sice i želatinové kapsle, kde reklama správně upozorňuje na jejich jednoduché dávkování (s čímž beze zbytku souhlasím), ale zapomíná informovat, že tyto kapsle se vyrábí v obrovském množství, tedy do zásoby a jejich relativně dlouhou trvanlivost zajišťují povětšinou – jak jinak než chemikálie BHT a BHA (s čímž beze zbytku zase naopak nesouhlasím) a proto každému doporučuji BRUTNÁKOVÝ či PUPÁLKOVÝ olej v onom původním stavu, bez výše jmenovaného „(chemického) koření“.
Jinak jak BRUTNÁKOVÝ olej, tak i PUPÁLKOVÝ olej se neodlišují od ostatních olejů, teoreticky by bylo možné je běžně používat v kuchyni, ale jejich cena… nejen vysoký, tedy terapeuticky účinný obsah kyseliny gamalinolenové, ale i jejich cena z nich činí exkluzivity.
Zapomenout nelze ani jeho použití v kosmetice. Kožní problémy jsou každodenními průvodci mnohých z nás. Lze ho doporučovat jako součást preparátů u pokožky postižené ekzémy, lupénkou, alergií, atopickým ekzémem. Je empiricky ověřeno, že vykazuje protizánětlivé účinky a působí proti svědivosti. Jako účinná složka najde jedinečné uplatnění i u preparátů na tzv. zralou pleť. Ne náhodou jsem jak BRUTNÁKOVÝ tak i PUPÁLKOVÝ olej receptoval v mnohých preparátech s logem Karel Hadek.
Karel Hadek
Převodní tabulka názvů preparátů
Preparáty vyvinuté panem Hadkem
Úspěšné novinky: Termorukavice
Věnovat péči pleti obličeje a těla jsme si už zvykli díky kosmetickým firmám, které se předhánějí v nabídce výrobků na ošetření, vylepšení a pěstění pleti. Téměř „popelkou“ je nabídka prostředků na ošetření rukou, které i při všech vymoženostech dnešní doby (pračky, myčky...) se stále více podepisují na vzhledu a zdraví našich rukou.
Hadkovská zamyšlení: Lehké šimrání u žaludku
Kdo by ten pocit neznal. Někdy příjemný, jindy nepříjemný. Jak tento pocit vzniká? Kdysi jsem četl nějaké to pojednání o Hitlerově „Třetí říši“ a takovéto šimrání jsem cítil. Šlo prostě o falšování dějin.
Aktuální téma: Advokátka
Na webu a v časopise Aromaterapie firmy Cosmetic Karl Hadek International jsem po laskavém upozornění některých čtenářů objevil zajímavé počteníčko paní právní zástupkyně firmy CKHI JUDr. Soni Rákosové.
Aktuální téma: Soutěž
Mnozí zákazníci odebírají Hadkovy voňavé preparáty již po dlouhá léta. Pro ně jsme připravili malou soutěž.
Aktuální téma: Plísně, plísně, pampeliška…
Již v dobách, kdy jsem s kosmetikou aktivně začínal, tedy na začátku osmdesátých let, mě okolnosti donutily si velice rychle povšimnout různých problémů s kosmetikou sice spojených, ale její rámec daleko překračujících. Jedním z těchto fenoménů jsou samozřejmě plísně.
Aktuální téma: Intima levnější...? Lepší!
Chtěl by tímto poděkovat všem, kteří vyjádřili své potěší nad větším obsahem nejen u preparátu HY-INTIMA, ale i u pleťových vod a tonik. Ano, v obou případech se objem zvětšil z původních 150 ml na nynějších 200 ml tedy o jednu čtvrtinu a cena zůstala stejná.
Aktuální téma: Ale jde to bez ní!
Někdy se stává, že se jeden nestačí divit. Cítím, že právě je někdy! Minulá Aromaterapie přinesla článek Bez konzervace. Snažil jsem se vysvětlit, že to, o čem se tak hlasitě a neustále mluví, co je přáním mnohých spotřebitelů, možné je. O to více mě překvapilo, že krom těch, kteří pochopili, je zde i pár těch, pro které je matička Země nejspíše stále ještě placatá a středem vesmíru.
Aktuální téma: Změnila se vůně?
Přišlo k nám několik dotazů ohledně změny vůně preparátů. Někomu i připadá, že po otevření krémů voní všechny stejně, a tak bych se ráda u této záležitosti zastavila a vše vysvětlila.
Novinky a speciality: Aktiderma LY
Pokud přednáším na kurzech aromaterapie, vědom si toho, že ani já nemám patent na rozum se snažím nezapomenout hned v úvodu účastníkům říci: „Nikdy, nikomu a ničemu nevěř!“ Hlavně proto, že oblast reklamy v kosmetice má více společného s dezinformováním, než informováním. Nehledě na to, že jeden se může i při dobré vůli zmýlit. Při pojednání o surovinách používaných v kosmetice téměř vždy přišla řeč i na med.
Novinky a speciality: Růžový pozdrav z Chile
Vždy když se rozpovídám o éterických olejích jako účinných látkách, jako jeden z prvních, důležitých faktů konstatuji, že abychom mohli éterické oleje používat v kosmetice či při masážích, musíme je nejprve „zředit“, neboť v koncentrovaném stavu jsou pro tyto účely nepoužitelné. Jako nosiče těchto účinných látek se ve vztahu k lidské pokožce nejlépe osvědčily tuky.
Novinky a speciality: Masážní olej Cayatherm
Myslím, že není bez zajímavosti podívat se do „rodného listu“ preparátu, který nyní přichází na trh se jménem CAYATHERM a který se rodil více než dlouho. Za všechno vlastně může moje návštěva ve voňavé porodnici v Klatovech, která se udála na přelomu tisíciletí.
Novinky a speciality: A je tu...
Poptávka po mycích olejích na ruce vznikla chvíli po první prezentaci koupelových a sprchovacích olejů dovážených z Německa v roce 1991. Až do poloviny roku 2005 jsem vždy, ať již na kurzech Aromaterapie, či v odpovědích zákazníkům říkal, že je to zbytečné, že mohou používat sprchovací oleje, neboť při sprchování si s nimi ruce myjí tak jako tak. Jak jsem ale vycítil, olej na ruce by měl být na ruce, nikoli na sprchování.
Dary přírody: Eleutherococc bude levnější…
Co se eleutherococcu týká, přestože obsahuje mimo jiných složek i stopová množství éterických olejů, rozhodně jej nelze řadit do siličnatých rostlin. A přesto si aromaterapii bez něj prostě neumím představit. Když už tam nepatří díky svému excelentnímu (bio)chemickému složení, pak tam zcela jednoznačně má své čestné místo díky svým „jedinečně voňavým“ účinkům.
Dary přírody: Podzim s eukalyptem Koala
Pomalu přichází doba, kdy začneme zřídkavěji otvírat okna, podzimní chlad nás přinutí přitápět a používání éterických olejů ať již do aromalamp či do zvlhčovačů vzduchu nabude na aktuálnosti.
Škola aromaterapie: Co je co…? Aneb co je to…?
Ač nerad, občas jsem jako chemik donucen zabývat se nejen tím co vyrábí firma AKH, ale i tím, co vyrábí jiní. Ale k tomu se vrátím později. Kdysi, když jsem na začátku osmdesátých let s kosmetikou v Německu začínal, platily trošku jiné předpisy a tak dnes, samozřejmě že s nadsázkou, říkám, že tehdy byla kosmetika daleko ekologičtější.
Škola aromaterapie: Aromaterapie?
Pokud se zamyslíme nad významem slůvka aromaterapie, pak asi ten nejvhodnější překlad by mohl být léčení vůněmi. V mezidobí se natolik vžil, že ho zcela jistě budeme používat i nadále i přes jeho nedostatečnost. Vůni vnímáme nosem… tedy léčení přes nos…?
Škola aromaterapie: O těkavosti éterických olejů
Jedním z dotazů, se kterým se velice často setkávám, je otázka odpařování éterických olejů. Přestože stanovení hodnot odpařování éterických olejů by nebyl v laboratorních podmínkách žádný velký problém, údajů v této oblasti je velmi málo a nutno zmínit fakt, že při jejich porovnání je zde možné zjistit odlišnosti.
Zkušenosti a rady: Pochvala zubnímu oleji
Protizánětlivé a zklidňující účinky ZUBNÍ OLEJ ZE 7 BYLIN jsou už všeobecně známé. Na moje doporučení ho již používá celá naše rozvětvená rodina.
Koutek pro maminky: Kinetózy…
Co se cestování po tomto světě týče, mám toho již opravdu hodně za sebou. Nejvíce jsem se napřesunoval autem, trochu v letadle, něco v autobusech, ve vlacích i na lodích (to je přehnané… spíše lodičkách). A abych nezapomněl i ve výtahu. To co píši se mě osobně sice netýká, ale když se tak ohlédnu zpět, nebylo jednoho jediného dopravního prostředku, který jsem zmínil, abych se nesetkal s někým, komu se udělalo šoufl.
Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: I na vlastní kůži odzkoušeno
Jsem velmi rád, že mi bylo umožněno panem Karlem Hadkem, výrobcem aromaterapeutické olejové kosmetiky, jako jednomu z prvních vyzkoušet a otestovat nový preparát CAYATHERM, ještě v jeho vývojovém stadiu.
Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Aromaterapie a stres
V dnešní době není nikomu cizí toto až fenomenální slovo STRES, které člověk v každém dni přijímá už jako samozřejmost. Stres nevzniká jen pod časovým tlakem, jak se mnozí domnívají.
Z vašich dopisů: Pohádka pro Hádka,
aneb o princezně Kůžičce, elfím králi a nepřející Mamonce
Z vašich dopisů: Testováno na zvířatech
Milý pane Hadku, je to už více než 13 let co používám Vaši kosmetiku a potěšilo mě, když jsem dostala do rukou Vaší „novou“ Aromaterapii. Jsem ráda, že jste se nám vrátil a vše se zase vrací do vyjetých kolejí. „Vaší“ kosmetiku jsem objednávala v Ústí, ale ani ve snu mě nenapadlo, jakou hru tam se zákazníky hrají. Doufám, že Vaše nové a hezké logo je a v budoucnosti bude zárukou hadkovské kvality jak ji v Aromaterapii garantujete.
Z vašich dopisů: Pozor na záměny
S oleji i krémy od pana Hadka mám velmi dobré zkušenosti. Například NEUTRÁLNÍ obličejový olej mám stále po ruce, má univerzální použití na jakékoliv potíže s pokožkou. Nedávno jsem své patnáctileté dceři koupila krém APISAN s obsahem medu pro jeho hojivý účinek na „problematickou“ pleť.