Časopis
Časopis Aromaterapie - 2-3/2007
Škola aromaterapie: Co je co…? Aneb co je to…?
Ač nerad, občas jsem jako chemik donucen zabývat se nejen tím co vyrábí firma AKH, ale i tím, co vyrábí jiní. Ale k tomu se vrátím později.
Kdysi, když jsem na začátku osmdesátých let s kosmetikou v Německu začínal, platily trošku jiné předpisy a tak dnes, samozřejmě že s nadsázkou, říkám, že tehdy byla kosmetika daleko ekologičtější. Kvůli její produkci se nepopsalo tolik papíru a nepotisklo tolik plastů. Dokonce nebylo třeba ani tolika zaměstnanců.
Jak známo doba se mění a s ní i předpisy. Ať již bývala dříve kosmetika jakákoli, vždy nějaké ty předpisy platily. Z pohledu státu a ekologů byly vždy samozřejmě nedostatečné a tak docházelo a stále dochází k jejich novelizaci. Nechci zde pitvat vše, co pamatuji, proto se budu věnovat jen fenoménu zvanému INCI, neboli povinnosti výrobce deklarovat složení kosmetických výrobků.
Do dnešních dnů na kurzech aromaterapie nejen říkám, ale i zdůvodňuji, proč zhruba 90 % toho, co se na trhu objevuje (jak před INCI, tak po INCI) není kosmetika, ale antikosmetika. Za těchto okolností naprosto souhlasím s názorem, který vedl k zavedení této nomenklatury. Každý spotřebitel má právo vědět, co obsahuje výrobek, který si buď chce zakoupit, či již zakoupil. I zde bych však volil trošku přísnější formu. Nikoli má právo vědět, ale povinnost! Za těchto okolností by pak ve školách musel být zaveden zcela nový předmět, něco jako kosmetická (a nejen kosmetická) sebeobrana občana. Tehdy se strhla diskuse a není bez zajímavosti, že požadavek na informování spotřebitele o složení výrobků byl výrobci komerční kosmetiky striktně odmítán. I oni měli srozumitelné důvody – obchodní tajemství, cena vývoje receptur ap. Tlak spotřebitelů však s časem rostl a náhle se stalo to, co nikdo neočekával, ani nepředpokládal… Starší argumentace, proč by se složení nemělo udávat doslova a do písmene, přes noc přestala existovat a přišlo se s naprosto novou politikou. Ač se to může zdát i humorné, byli to právě renomovaní výrobci komerční kosmetiky, kteří zcela dobrovolně začali složení deklarovat. Marketingoví psychologové jim dobře poradili. „Obyčejný spotřebitel stejně neví co je co, tak to tam napište a investujte do nového reklamního sloganu: Nemáme před vámi co skrývat, používáme jen to nejlepší a nejvhodnější…“ A že to zabralo jsem se přesvědčoval na vlastní oči.
Lidé v supermarketech (v Německu) otáčeli lahvičky či dózy s kosmetikou a měli zajímavé hodnotící kriterium. Je to tam, je to dobrá kosmetika, není to tam, je to špatná kosmetika. Ne každý je chemik, ne každý nosí INCI seznam v hlavě, aby se podle těchto údajů mohl rozhodovat. Jedna věc je přečíst si, co za složku tam je, a druhá vědět, proč byla použita, jakou má funkci. A samozřejmě vztah jak jednotlivých složek, tak celého výrobku k pokožce člověka. Tento problém přetrval až do dnešních dnů a já se mohu vrátit k první větě tohoto článku. Mnozí za mnou dochází s dotazy pane Hadku co říkáte…? A už mám v ruce nějaký ten výrobek jakéhosi výrobce. Přiznávám se, ač chemik, ani já nemám v hlavě všechny informace o všem. A tak se občas stává, že krom toho co posoudit mohu, musím taktéž odhadovat.
Dotazů, co je co, je stále dost, a tak jsem se rozhodl nejen napsat průvodní článeček k této problematice, ale na pokračování i některé pojmy objasnit.
Dnešní legislativa přikazuje, aby přímo na obalu, či pokud to není možné, pak na příbalovém lístku, který je nedílnou součástí kosmetického výrobku, byl nápis „Ingredients“ a poté vyjmenovány jednotlivé složky od největšího podílu v sestupné řadě. Nikoli však v českém či národním jazyce, ale dle tzv. INCI normy či seznamu. (INCI znamená internacionální nomenklatura kosmetických ingrediencí).
Zavedení tohoto opatření však dle mého není naplněním poslání, tedy práva na informace, neboť bych mohl jmenovat tisíc a jednu námitku. Ale abych byl konkrétní.
V seznamu ingredienci objevíme nápis Olea Europaea… ano, všem dobře známý olivový olej. Ale pokud nám to výrobce jinak neprozradí, nikdy se nedozvíme, zda se jedná o olivový olej lisovaný za studena či za tepla. Nedozvíme se ani, kdyby to byl olej vyzískaný chemickou extrakcí….
A pokud by to byl olej vyzískaný touto cestou, nikdy se nedozvíme, jak vysoký podíl organických (tedy chemických) rozpouštědel v něm zůstal. Legislativa ignoruje právo na informaci o takovýchto „zbytcích delikates“ v použitých kosmetických surovinách. Jiným příkladem může být například Arachis Hypogaea, tedy arašídový olej. Když jsem ho poprvé sháněl, moji dodavatelé znalí mých kvalitativních požadavků, mi samozřejmě dodali to nejlepší, co měli. V analytickém certifikátu jsem se dočetl i věcičku, která mě sice potěšila, ale neznalý problematiky pěstování, sklizně a skladování arašídů jsem ji prostě nevěnoval pozornost. Analytický certifikát potvrzoval, že dodaný olej prokazatelně neobsahuje aflatoxiny – extrémně jedovaté produkty látkové výměny specifických druhů plísní. Když byl arašídový olej z první zakázky prodán a já jsem učinil další objednávku, bylo mi řečeno, že v té původní kvalitě, tedy bez aflatoxinů prostě není. A já byl postaven před otázku, zda koupit pro zákazníky olej s aflatoxiny, byť v množství které je regulováno a tedy povoleno vládními směrnicemi anebo čekat. A tak jsem čekal a čekal, a zákazníci se mnou.
No a do třetice všeho dobrého i zlého. Triticum vulgare. Za tímto názvem se schovává dle INCI olej z pšeničných klíčků. Když jsem úplně na začátku sháněl různé informace, mnoho autorů psalo o tomto oleji, „že je to velmi silný olej a měl by se málo používat, protože může vyvolávat alergie“. Kurňa, kdo by se v dnešní době nebál alergie, že ano…? No a tak jsem sháněl olej z pšeničných klíčků lisovaný za studena a jak je v Německu zvykem i „naturbelassen“, tedy volně přeloženo nijak neupravovaný, či přírodně ponechaný. Přišly mi vzorky oleje, analytické certifikáty a při jejich pročítání se o mě pokoušela mrtvice. Spíše než kosmetický olej, bych to definoval jako olejovou sbírku těžkých kovů. Co si do dneška pamatuji, kvanta olova, niklu, rtuti a kadmia. Zapomenout nesmím ani na herbicidy, pesticidy a fungicidy v daném certifikátu a tedy i oleji. Volal jsem dodavateli, co mi to poslali, a dostal jsem ubezpečení, že jen to, co jsem si výslovně přál. Následovala lekce o pšenici od odborníků a já se dozvěděl, že pšenice je prostě magnet na těžké kovy, a tak v té mé nejvyšší, přírodně ponechané kvalitě, jsou prostě obsaženy. V tu chvíli mi došlo, proč je to „tak silný olej“, proč může vyvolávat alergické reakce. Pokud někdo alergicky reaguje na nikl a namazal by se tímto olejem, byl by to fakt zázrak, aby nezareagoval. Tehdy jsem se též dozvěděl, že to byli právě chemici, kteří vyvinuli technologii, jak z přírodně ponechaného oleje lze udělat olej použitelný. Šetrně jej zbavit těžko-kovové taky přírody, jakož i dalších jmenovaných jedůvek a udělat je použivatelným.
Jak už jsem psal, i přes INCI zůstává otazníku více než je zdrávo. Budu jen a jen rád, pokud tato rubrika bude živena dotazy zvídavých čtenářů. A bude mi potěšením, pokud se nám společně podaří některé otazníky prostě zrušit.
Phenoxyethanol - Jedná se o chemickou konzervaci, používá se velmi často u krémů a pleťových mlék a budeme ji nacházet někde u konce seznamu ingrediencí. Používání phenoxyethanolu nelze doporučit, protože je schopen vyvolávat alergie (kontaktní ekzémy).
V poslední době se v odborném tisku objevují i zprávy o výzkumu neurotoxicity phenoxyethanolu. I to jsou důvody, proč tato látka nebývá používána samostatně ve vyšší koncentraci, ale používá se v kombinaci s jinými konzervačními látkami, čímž za cenu nárůstu počtu konzervantů ve výrobku, lze dosáhnout snížení množství jednotlivých konzervačních složek.
Natriumlaurylsulfát (dále jen NLS) - tuto chemikálii můžeme najít sice ne ve všech, ale téměř ve všech mycích a čisticích prostředcích. Z hlediska chemického se jedná o ester, který vzniká reakcí laurylalkoholu s kyselinou sírovou. O NLS je známo, že je schopný alergizovat a dráždit pokožku. Jeho použití v kosmetice je dáno jeho nízkou cenou, vysokou mycí (odmašťovací) schopností a výbornou pěnivostí. Jeho HLB hodnota se pohybuje někde kolem 40, je tedy zřejmé že při aplikaci na pokožku ji musí extrémně silně odmašťovat. Při dlouhodobém používání (v pěnách do koupele, sprchovacích gelech, výrobcích pro intimní hygienu, šampony) dochází postupně k chronickým škodám na pokožce. Suchost, šupinatění a svědění jsou průvodní jevy. Pokud takto, po léta - a nyní jsem na pochybách, zda napsat „hýčkanou“ či likvidovanou - pokožku vystavíte slunečním paprskům… nezapomeňte na to, že díky používané (anti)kosmetice ji máte předpoškozenou a i sluníčka snese dááááleko (to není chyba tisku) méně. Jen tak mezi námi, vůbec mě nepřekvapuje, že po zavedení tenzidů do kosmetického používání, tedy nikoli výhradně jen NLS, se s několikaletým zpožděním začíná objevovat progresivní nárust počtu rakovinových onemocnění pokožky! Ale ono je to jednodušší udělat blbce ze sluníčka. Jedno je však jisté. Ve vzdálenosti zhruba 160 milionů kilometrů může být sluníčku ukradeno, co si na něj lidé, ať již obyčejní nebo i vysokoškolsky vzdělaní, zde na Zemi vymýšlí. Na principu věci samotné to jaksi nic nemění. Bohužel stejně tak nutno konstatovat, že nevědomí před následky neochrání!
No a na závěr něco jako přání dobré chuti… Není žádným tajemstvím, že NLS se celkem běžně používá i v zubních pastách…. Sice nevím a nechápu proč, ale to až někdy jindy. Jen okrajově se zmíním o negativním vlivu na symbiotickou ústní mikroflóru a fyziologické funkce dásní. Takže trošku černého humoru. Pokud máte v ústech nedostatek aftů, začněte používat zubní pasty s obsahem NLS. Při trošce štěstí nebude trvat dlouho a afty přestanou být ve vašich ústech nedostatkovým zbožím.
Karel Hadek
Převodní tabulka názvů preparátů
Preparáty vyvinuté panem Hadkem
Úspěšné novinky: Termorukavice
Věnovat péči pleti obličeje a těla jsme si už zvykli díky kosmetickým firmám, které se předhánějí v nabídce výrobků na ošetření, vylepšení a pěstění pleti. Téměř „popelkou“ je nabídka prostředků na ošetření rukou, které i při všech vymoženostech dnešní doby (pračky, myčky...) se stále více podepisují na vzhledu a zdraví našich rukou.
Hadkovská zamyšlení: Lehké šimrání u žaludku
Kdo by ten pocit neznal. Někdy příjemný, jindy nepříjemný. Jak tento pocit vzniká? Kdysi jsem četl nějaké to pojednání o Hitlerově „Třetí říši“ a takovéto šimrání jsem cítil. Šlo prostě o falšování dějin.
Aktuální téma: Advokátka
Na webu a v časopise Aromaterapie firmy Cosmetic Karl Hadek International jsem po laskavém upozornění některých čtenářů objevil zajímavé počteníčko paní právní zástupkyně firmy CKHI JUDr. Soni Rákosové.
Aktuální téma: Soutěž
Mnozí zákazníci odebírají Hadkovy voňavé preparáty již po dlouhá léta. Pro ně jsme připravili malou soutěž.
Aktuální téma: Plísně, plísně, pampeliška…
Již v dobách, kdy jsem s kosmetikou aktivně začínal, tedy na začátku osmdesátých let, mě okolnosti donutily si velice rychle povšimnout různých problémů s kosmetikou sice spojených, ale její rámec daleko překračujících. Jedním z těchto fenoménů jsou samozřejmě plísně.
Aktuální téma: Intima levnější...? Lepší!
Chtěl by tímto poděkovat všem, kteří vyjádřili své potěší nad větším obsahem nejen u preparátu HY-INTIMA, ale i u pleťových vod a tonik. Ano, v obou případech se objem zvětšil z původních 150 ml na nynějších 200 ml tedy o jednu čtvrtinu a cena zůstala stejná.
Aktuální téma: Ale jde to bez ní!
Někdy se stává, že se jeden nestačí divit. Cítím, že právě je někdy! Minulá Aromaterapie přinesla článek Bez konzervace. Snažil jsem se vysvětlit, že to, o čem se tak hlasitě a neustále mluví, co je přáním mnohých spotřebitelů, možné je. O to více mě překvapilo, že krom těch, kteří pochopili, je zde i pár těch, pro které je matička Země nejspíše stále ještě placatá a středem vesmíru.
Aktuální téma: Změnila se vůně?
Přišlo k nám několik dotazů ohledně změny vůně preparátů. Někomu i připadá, že po otevření krémů voní všechny stejně, a tak bych se ráda u této záležitosti zastavila a vše vysvětlila.
Novinky a speciality: Aktiderma LY
Pokud přednáším na kurzech aromaterapie, vědom si toho, že ani já nemám patent na rozum se snažím nezapomenout hned v úvodu účastníkům říci: „Nikdy, nikomu a ničemu nevěř!“ Hlavně proto, že oblast reklamy v kosmetice má více společného s dezinformováním, než informováním. Nehledě na to, že jeden se může i při dobré vůli zmýlit. Při pojednání o surovinách používaných v kosmetice téměř vždy přišla řeč i na med.
Novinky a speciality: Růžový pozdrav z Chile
Vždy když se rozpovídám o éterických olejích jako účinných látkách, jako jeden z prvních, důležitých faktů konstatuji, že abychom mohli éterické oleje používat v kosmetice či při masážích, musíme je nejprve „zředit“, neboť v koncentrovaném stavu jsou pro tyto účely nepoužitelné. Jako nosiče těchto účinných látek se ve vztahu k lidské pokožce nejlépe osvědčily tuky.
Novinky a speciality: Masážní olej Cayatherm
Myslím, že není bez zajímavosti podívat se do „rodného listu“ preparátu, který nyní přichází na trh se jménem CAYATHERM a který se rodil více než dlouho. Za všechno vlastně může moje návštěva ve voňavé porodnici v Klatovech, která se udála na přelomu tisíciletí.
Novinky a speciality: A je tu...
Poptávka po mycích olejích na ruce vznikla chvíli po první prezentaci koupelových a sprchovacích olejů dovážených z Německa v roce 1991. Až do poloviny roku 2005 jsem vždy, ať již na kurzech Aromaterapie, či v odpovědích zákazníkům říkal, že je to zbytečné, že mohou používat sprchovací oleje, neboť při sprchování si s nimi ruce myjí tak jako tak. Jak jsem ale vycítil, olej na ruce by měl být na ruce, nikoli na sprchování.
Dary přírody: Eleutherococc bude levnější…
Co se eleutherococcu týká, přestože obsahuje mimo jiných složek i stopová množství éterických olejů, rozhodně jej nelze řadit do siličnatých rostlin. A přesto si aromaterapii bez něj prostě neumím představit. Když už tam nepatří díky svému excelentnímu (bio)chemickému složení, pak tam zcela jednoznačně má své čestné místo díky svým „jedinečně voňavým“ účinkům.
Dary přírody: Podzim s eukalyptem Koala
Pomalu přichází doba, kdy začneme zřídkavěji otvírat okna, podzimní chlad nás přinutí přitápět a používání éterických olejů ať již do aromalamp či do zvlhčovačů vzduchu nabude na aktuálnosti.
Škola aromaterapie: Co je co…? Aneb co je to…?
Ač nerad, občas jsem jako chemik donucen zabývat se nejen tím co vyrábí firma AKH, ale i tím, co vyrábí jiní. Ale k tomu se vrátím později. Kdysi, když jsem na začátku osmdesátých let s kosmetikou v Německu začínal, platily trošku jiné předpisy a tak dnes, samozřejmě že s nadsázkou, říkám, že tehdy byla kosmetika daleko ekologičtější.
Škola aromaterapie: Aromaterapie?
Pokud se zamyslíme nad významem slůvka aromaterapie, pak asi ten nejvhodnější překlad by mohl být léčení vůněmi. V mezidobí se natolik vžil, že ho zcela jistě budeme používat i nadále i přes jeho nedostatečnost. Vůni vnímáme nosem… tedy léčení přes nos…?
Škola aromaterapie: O těkavosti éterických olejů
Jedním z dotazů, se kterým se velice často setkávám, je otázka odpařování éterických olejů. Přestože stanovení hodnot odpařování éterických olejů by nebyl v laboratorních podmínkách žádný velký problém, údajů v této oblasti je velmi málo a nutno zmínit fakt, že při jejich porovnání je zde možné zjistit odlišnosti.
Zkušenosti a rady: Pochvala zubnímu oleji
Protizánětlivé a zklidňující účinky ZUBNÍ OLEJ ZE 7 BYLIN jsou už všeobecně známé. Na moje doporučení ho již používá celá naše rozvětvená rodina.
Koutek pro maminky: Kinetózy…
Co se cestování po tomto světě týče, mám toho již opravdu hodně za sebou. Nejvíce jsem se napřesunoval autem, trochu v letadle, něco v autobusech, ve vlacích i na lodích (to je přehnané… spíše lodičkách). A abych nezapomněl i ve výtahu. To co píši se mě osobně sice netýká, ale když se tak ohlédnu zpět, nebylo jednoho jediného dopravního prostředku, který jsem zmínil, abych se nesetkal s někým, komu se udělalo šoufl.
Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: I na vlastní kůži odzkoušeno
Jsem velmi rád, že mi bylo umožněno panem Karlem Hadkem, výrobcem aromaterapeutické olejové kosmetiky, jako jednomu z prvních vyzkoušet a otestovat nový preparát CAYATHERM, ještě v jeho vývojovém stadiu.
Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Aromaterapie a stres
V dnešní době není nikomu cizí toto až fenomenální slovo STRES, které člověk v každém dni přijímá už jako samozřejmost. Stres nevzniká jen pod časovým tlakem, jak se mnozí domnívají.
Z vašich dopisů: Pohádka pro Hádka,
aneb o princezně Kůžičce, elfím králi a nepřející Mamonce
Z vašich dopisů: Testováno na zvířatech
Milý pane Hadku, je to už více než 13 let co používám Vaši kosmetiku a potěšilo mě, když jsem dostala do rukou Vaší „novou“ Aromaterapii. Jsem ráda, že jste se nám vrátil a vše se zase vrací do vyjetých kolejí. „Vaší“ kosmetiku jsem objednávala v Ústí, ale ani ve snu mě nenapadlo, jakou hru tam se zákazníky hrají. Doufám, že Vaše nové a hezké logo je a v budoucnosti bude zárukou hadkovské kvality jak ji v Aromaterapii garantujete.
Z vašich dopisů: Pozor na záměny
S oleji i krémy od pana Hadka mám velmi dobré zkušenosti. Například NEUTRÁLNÍ obličejový olej mám stále po ruce, má univerzální použití na jakékoliv potíže s pokožkou. Nedávno jsem své patnáctileté dceři koupila krém APISAN s obsahem medu pro jeho hojivý účinek na „problematickou“ pleť.