Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2022

Opalování se blíží

Neznám nikoho, kdo by se netěšil na jaro a léto. Sluníčko nás zbaví zbytků zásob letargie z chladného období. S potěšením budeme využívat možnost pobytu v přírodě. Krom procházek a výletů v zeleni luk a lesů je jedním z příjemných způsobů trávení času v přírodě opalování. Pobyt na sluníčku a jeho UV záření zajišťuje tvorbu vitamínu D, o jehož zásoby nás připravilo chladné roční období a deficit slunečního svitu. Pobyt v přírodě a naše zvýšená pohybová aktivita má pozitivní vliv na hormonální činnost, zlepšuje krevní oběh a látkovou výměnu, zvyšuje odolnost vůči infekčním nemocem. Mnohým, jež trpí na různé kožní problémy (lupénka, ekzémy, akné apod.), je zvýšená sluneční aktivita nápomocna pro zlepšení jejich zdravotního stavu.

Také tvorba oné krásné bronzové barvy pokožky je jedním z víta- ných projevů opalování. Toto je však jen jedna strana mince. Opa- lování se poslední dobou stalo značně diskutovanou záležitostí. Odborníci poukazují na nebezpečí, která mohou být s opalováním spojena. Za nejmenší následky lze označit rychlejší stárnutí pokožky a tvorbu vrásek. Přílišné a nadbytečné opalování může mít daleko horší následky, včetně rakoviny pokožky. I nefyziologické ošetřování pokožky (pěny do koupele, sprchové gely či jiné tenzidové přípravky) ji funkčně oslabuje, poškozuje a snižuje její jak obranné, tak i regene- rační schopnosti. Jako obyvatele mírného pásma nás samotný vývoj uzpůsobil právě klimatickým podmínkám daným tímto pásmem.

Ať jsme kdekoli na sluníčku, je nutné vždy vycházet z tzv. vlastního ochranného faktoru. Ten je naprosto individuální, lze jej definovat jako čas v minutách, který je potřebný k prvotním projevům zarudnutí pokožky. U světlovlasých jedinců bude čas k dosažení tzv. minimální erytémové dávky podstatně kratší než tmavovlasých. Tyto údaje platí pro počátek opalování pro tzv. nepřipravenou pokožku. Opakovaným opalováním se vlastní ochranný faktor prodlužuje a dosáhne maxima po zhnědnutí pokožky zhruba 4 až 10násobku původních hodnot. I zde je opatrnost matkou moudrosti a správné opalovaní má svoje zásady. I minimální dávky UV záření již mají na pokožku negativní vliv. Pokud nepřesáhneme onu minimální erytémovou dávku, se však jedná o poškození, která organismus bezproblémově v rámci regenerace odstraňuje. V případě, že je ona dávka zhruba 4násobně překročena (zde již jde o popáleniny pokožky), vznikají nenapravitelné škody. Pokud se dopustíme takovéhoto „opalování“ vícenásobně, nelze se divit, že se zpožděním i několika desítek let zjistíme ony neblahé následky.

Aby opalování bylo prospěšné zdraví, je jedním z nejdůležitějších faktorů již sama příprava na opalovací sezónu. Zhruba šest týdnů (nejméně však jeden měsíc) před započetím opalovací sezóny je vhodné věnovat pozornost našemu jídelníčku. Zde dbáme na zvýšený příjem vitamínu E a provitamínu A. Bohužel potraviny bohaté na vitamín E jsou současně velice bohaté na tuky, a tedy i doslova kalorické bomby. Potřebu provitamínu A pak lze zajistit každodenním konzumováním většího množství zeleniny s vysokým obsahem betakarotenu (bohatými zdroji jsou mrkev, špenát, brokolice, kapusta, rajčata, paprika). Že je organismus dostatečně zásoben betakarotenem, nám napoví ono typické žlutooranžové zabarvení pokožky. V případě potřeby si organismus z betakarotenu vytvoří potřebné množství vitamínu A, který je velmi citlivý na UV záření, a právě při opalování se může lehce stát, že je ho nedostatek. Obě jmenované složky jsou rozpustné v tucích a jejich požití musí být doprovázeno i konzumací tuku (např. mrkvový salát se lžicí oleje a citronovou šťávou).

Jak vitamín E, tak i betakaroten jsou silnými antioxidanty a chrání kožní buňky před poškozením volnými radikály, jež jsou vytvářeny v důsledku expozice pokožky UV zářením. Organismus s dostatkem jmenovaných vitamínů nejenže vykazuje minimálně dvojnásobný vlastní ochranný faktor, ale je schopen daleko rychleji a efektivněji napravovat poškození. Vitamín E má v souvislosti s opalováním ještě jednu velice pozitivní vlastnost. Vzhledem k jeho rozpustnosti v tucích je velice vhodnou součástí opalovacích olejů, kde krom silných regeneračních účinků na pokožku působí i jako UV filtr

v oblasti kratších vln, které způsobují zarudnutí, případně i spáleniny pokožky. Každé navýšení obsahu o 1 % vitamínu E zvyšuje ochranný faktor o jednu jednotku. Zde bych však doporučil nejvyšší dávkování vitamínu E v opalovacích přípravcích kolem 10 %.

V případě zamýšleného delšího pobytu na sluníčku se nabízí možnost používání různých opalovacích přípravků. V naší nabídce se pro tyto účely nacházejí speciální opalovací oleje s ochrannými faktory 6, 10, 15, 20. Jedinečnost těchto přípravků spočívá v jejich složení. Již při jejich vývoji jsem dbal na použití výhradně rostlinných olejů (např. z pšeničných klíčků, jojobový, sezamový), které jsou vynikajícím nosičem jak vitamínů, tak i dalších obsažených účinných látek. Koneckonců, jedná se o prověřené přípravky. Zákazníci, kteří je používají, potvrzují jejich excelentní kvalitu a účinky. Vzhledem k použitým surovinám rostlinného původu jsou pokožkou velice dobře absorbovány. To znamená, že nezůstávají na povrchu a nezanechávají nepříjemný pocit „umaštěnosti“ či lepkavosti. Jsou i velice úsporné. Na závěr bych již jen zdůraznil, že i opalovací oleje jsou vyráběny bez konzervantů, barviv, syntetických a minerálních olejů.

 

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Již samotné pojmenování měsíce května napovídá, že je to měsíc zvyšující se sluneční intenzity, stoupajících teplot, projevující se nejen kvetoucími stromy a loukami, ale i úžasnými vůněmi.

Certifikáty a zase certifikáty

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 1223/2009 je vhodným právním nástrojem, který stanovuje jasná a podrobná pravidla, jež nenechávají prostor pro rozdílné provedení Zhodnocení bezpečnosti kosmetického přípravku. Nařízení platí ve všech členských státech EU a definují přesné požadavky na kosmetické přípravky, povolené používané suroviny a především na jejich koncentrace používané v kosmetickém přípravku.

Novinka: Zubní olej pro děti ZOUBEK s rybízovým aromatem africké BUCHU

Po přivonění k éterickému oleji z BUCHU neuvěříte, že nestojíte vedle keře černého rybízu. Éterický olej buchu je neobvyklou surovinou, v aromaterapii se nevyužívá často. Díky krásnému rybízovému aromatu se používá v potravinářství pro dochucení nápojů, sladkých potravin a cukrovinek.

BUCHU s exotickým ovocným aromatem

Buchu (latinsky Agathosma betulina), správně vyslovováno “búkú”, pochází z oblasti jižní Afriky. Tímto slovem je v jazyce původních obyvatel označována jakákoli bylina používaná jako sušená. Českým názvem těhozev březový patří do čeledi routovitých, stejně jako třeba citrusy nebo amyris. Je označována také jako bookoo, buku, diosma, bucku nebo bucco.

Fototoxicita éterických olejů

Při studování účinků bylin a éterických olejů můžete u některých druhů objevit varování před fototoxicitou. Co si pod tímto termínem představit a na co si dát pozor?

Limetkový éterický olej: parní destilace vs. lisování

V naší široké nabídce naleznete limetkový éterický olej získávaný pomocí parní destilace ze sušené kůry plodu. Setkáváme se s dotazy, proč nenabízíme olej získávaný lisováním za studena, že ten je lepší... Opravdu je tomu tak? Pojďme si objasnit rozdíly mezi těmito dvěma produkty.

Registrovaní & neregistrovaní

V loňském roce jsme vás informovali o našem novém e-shopu. S touto změnou byly spojené kroky potřebné k dalšímu nákupu. Přihlášení na novou doménu, vyplňování kontaktních údajů, pak následovalo velké množství souhlasů nutných i těch volitelných. Souhlas s GDPR a obchodními podmínkami, souhlas se zasíláním novinek, požadavek na zasílání tištěného časopisu a souhlas se zasíláním elektronických informací.

Bergamotový olej

iž samotný vznik pojmenování bergamot lze označit za zajímavý. Původní označení pochází z turečtiny – „beg- armūdi“. Jistá fonetická podobnost a skutečnost, že nejkvalitnější druhy pocházejí z Itálie, vedla k tomu, že byl tento strom/plod v názvu přizpůsoben pojmenování po italském městě Bergamo. To se však nachází v severní Itálii, zatímco pěstování se daří daleko jižněji.

Brutnákový olej

Brutnák lékařský je léčivka původem z oblasti Středomoří. Latinské označení je Borago officinalis. V současnosti se vyskytuje i ve střední Evropě, velice často zplaňuje. Zajímavostí je, že brutnák má chuť okurky a lze se setkat i s označením „okurková bylina“. Občas bývá používán jako součást salátových koření.

Opalování se blíží

Neznám nikoho, kdo by se netěšil na jaro a léto. Sluníčko nás zbaví zbytků zásob letargie z chladného období. S potěšením budeme využívat možnost pobytu v přírodě. Krom procházek a výletů v zeleni luk a lesů je jedním z příjemných způsobů trávení času v přírodě opalování. Pobyt na sluníčku a jeho UV záření zajišťuje tvorbu vitamínu D, o jehož zásoby nás připravilo chladné roční období a deficit slunečního svitu.

Hyperpigmentace pleti

Naše pleť bývá v určitých obdobích nadměrně zatěžována. Vlivem různých vnějších i vnitřních faktorů ztrácí svěžest, je ochablá a mohou se na ní objevit tmavé pigmentové flíčky. Pigmentové skvrny jsou častým tématem naší poradny, proto jsme vám shrnuli nejdůležitější informace o vzniku hyperpigmentace.

Slunce je lék. Dávkujte ho s mírou, nenechte se spálit

Dnes už existuje mnoho studií, které dokazují pozitivní účinky slunečních paprsků nejen na naši dobrou náladu, ale i na naše zdraví. Všichni známe dávné rčení „Kam nemůže slunce, tam chodí lékař“.

Štípance – co pomůže?

S jarním oteplením se na nás v přírodě chystají i drobné nepříjemnosti v podobě kousavých breberek. Nastává čas vybavit se repelentními přípravky. Mezi nejúčinnější repelentní éterické oleje patří ten z citronové trávy, pelargonie, hřebíčku, bazalky, eukalyptu a máty.

Aromaterapeutický kufřík na léto (aromaterapie na cesty)

Léto máme za dveřmi a my bychom už měli začít s vybavováním našich cestovních lékárniček, které nám pomohou se situacemi, jež nás doma běžně nepotkávají.

Poklady z úlu v našich přípravcích

Květen je v plném proudu a dělá čest svému jménu. Příroda je jako velká rozkvetlá zahrada a zvuk slastného bzučení nenasytných včel zní jako relaxační hudba. Výsledkem neúnavné práce včel jsou biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky, jako je med, propolis, mateří kašička a včelí vosk.

SALTERICA a SEBOÖL aneb s vůní táborových ohňů

Určitě všichni víte, jak kouřově „voní“ vaše oblečení po večerním posezení u venkovního ohně. Je prosycené nostalgickými vzpomínkami na dětství, na mastný špekáček a v hlavě se pomalu rozeznívají první tóny krásné Dajány.

Trendem letošní sezóny je samet

Známkou luxusu nemusí být jen drahá auta a nejmodernější technologické výstřelky, ale také to, že halíte své tělo do drahých látek, např. do sametu

RECENZE

ORANGE SANITOL Ověřený zákazník Agáta 100 % Doporučuje produkt • Neskutečně omamná vůně pomeranče! • Krásně čistí