Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2022

Bergamotový olej

Již samotný vznik pojmenování bergamot lze označit za zajímavý. Původní označení pochází z turečtiny – „beg- armūdi“. Jistá fonetická podobnost a skutečnost, že nejkvalitnější druhy pocházejí z Itálie, vedla k tomu, že byl tento strom/plod v názvu přizpůsoben pojmenování po italském městě Bergamo. To se však nachází v severní Itálii, zatímco pěstování se daří daleko jižněji. Město Reggio di Calabria se nachází na samém jihu Itálie při Messinské úžině přímo naproti ostrovu Sicílie. Občas mívají lidé právě tuto oblast spojenou s mafií, z hlediska aromaterapie je však zajímavé, že právě tato oblast je známa produkcí nejkvalitnějšího bergamotového oleje.

Bergamot se samozřejmě pěstuje a zpracovává i v jiných zemích, například v Indii nebo západní a jižní Africe, Kalifornii, Brazílii, Španělsku. Kvalitativně nejvýše oceňován je ale především bergamotový olej z oblasti Reggio di Calabria a ze Sicílie. Uvádí se, že zhruba 80 % oleje pochází právě odsud. Bergamot vznikl křížením citronu a hořkého pomeranče. Jeho plody jsou kulaté, případně mírně hruškovité. Hmotnost plodů se pohybuje zhruba mezi 100 až 200 g. Sklizeň probíhá od listopadu až do března. Plody bohužel nejsou příliš vhodné ke konzumaci pro jejich velice silnou kyselost a hořkost. Bergamot má v době květu bílé květy, které vydávají krásnou vůni.

Éterický bergamotový olej se vyrábí z kůry plodů, obvykle nikoli parní destilací, ale lisováním. Kůra plodu se rozemele s vodou na kaši, následně jsou odfiltrovány pevné části a zbyde voda s éterickým olejem. Éterické oleje se s vodou nemísí, a proto vyzískaný olej, který je podstatně lehčí než voda, plave na povrchu. Vyzískaný olej má nažloutlou až nazelenalou barvu. Stárnutím olej hnědne. Na vyzískání 1 litru oleje se spotřebuje kolem 200 kg plodů. V kůře plodu bergamotu je obsaženo velké množství oleje. Stačí i malý tlak, aby se tento olej uvolnil. Jednou z původních metod vyzískávání oleje bylo vytlačení oleje na houbičky a následné vymačkání do sběrné nádoby. INCI označení bergamotového oleje je Citrus aurantium bergamia Peel Oil. 

Vůně oleje je velice příjemná, ovocně typická pro citrusové plody. Svěží, lehce nasládlá a květinová. Jinými slovy, typicky bergamotová. Nelze se divit, že je to olej cenný nejen pro aromaterapii, v oblibě jej mají i tvůrci parfémů. Je jednou z nejdůležitějších součástí všeobecně známé kolínské vody (Eau de Cologne), jejíž původní recepturu vytvořil v roce 1709 italský parfemář Johann Maria Farina žijící v Kolíně nad Rýnem. Zajímavé je i použití v potravinářství. Asi nejznámější je jako přísada černých čajů, které pak jsou označovány jako Earl Grey.

Složení bergamotového oleje se dle místa původu může hodně lišit. Ze složek bergamotového oleje je zajímavý vysoký obsah monoterpenického esteru linalylacetátu až 60 %, monoterpenických uhlovodíků limonenu až 45 % a beta-pinenu až 5 %. Další významnou složkou je monoterpenický alkohol až 20 %. Dalšími obsahovými složkami jsou kumarin (citropten), furanokumariny (bergamottin, bergapten, bergaptol). Právě mezi posledně jmenovanými složkami se nachází látky, které nejen podstatně zvyšují vnímavost pokožky vůči UV záření (fotosenzibilizace), ale mohou být i fototoxické. Pokud po aplikaci bergamotového oleje na pokožku (případně přípravků s jeho vyšším obsahem) dojde k expozici UV zářením, může dojít velice rychle k zarudnutí, případně se mohou vytvářet tmavě hnědé fleky.

Mezi éterickými oleji však má bergamotový olej jedno výsadní postavení. O inhalacích, masážích či koupelích s bergamotovým olejem lze říci, že mají nejsilnější vliv na psychiku. Působí proti depresím, stresu, uvolňují nervové napětí. Je o něm známo, že zlepšuje i náladu. V dnešní době plné stresu, spěchu a nepříznivých zpráv je vynikajícím olejem na aromatizaci prostorů, v nichž trávíme svůj čas. Jsou známy i jeho synergické účinky v kompozicích s levandulí, pelargonií, růžovou palmou, majoránkou a římským heřmánkem.

Bergamotový olej díky obsahovým složkám (linalylacetát, monoterpenické uhlovodíky a monoterpenické alkoholy) vykazuje i dobré protizánětlivé a protivirové vlastnosti. Toho lze velice dobře využít při nachlazeních, případně i horečkách. Protizánětlivé účinky lze v daném případě posílit například éterickým olejem z mateřídoušky či červeného tymiánu. Bergamotový olej lze označit jako vynikající součást masážních olejů. Osvědčil se u svalových napětí a bolestí. Prakticky stejných účinků lze dosáhnout, pokud se použije jako složka v koupelových olejích.

Je velice vhodným olejem k provonění obývaných prostor pro jeho dlouhodobější inhalaci. Vůně bergamotového oleje je příjemná a oblíbená, je schopna pozitivně ovlivnit náladu, doslova ji lze označit za účinné psychotonikum. Bergamotový olej se též velice osvědčil jak při potlačování oněch specifických pachových

informací daných nemocničním prostředím, tak i pozitivním působením na náladu pacientů. Osvědčil se i k potlačení nevábných pachů, např. zakouřených prostor, byť řádné větrání samozřejmě nenahradí. Vykazuje stimulační a regenerační účinky, detoxikuje, osvěžuje pleť a podporuje hojení drobných mikrotraumat. Díky jeho aktivní příjemné vůni funguje i jako deodorant. Pro své antiseptické vlastnosti bývá bergamotový olej také často používán v krémech určených na nečistou nebo mastnou pleť.

 

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Již samotné pojmenování měsíce května napovídá, že je to měsíc zvyšující se sluneční intenzity, stoupajících teplot, projevující se nejen kvetoucími stromy a loukami, ale i úžasnými vůněmi.

Certifikáty a zase certifikáty

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 1223/2009 je vhodným právním nástrojem, který stanovuje jasná a podrobná pravidla, jež nenechávají prostor pro rozdílné provedení Zhodnocení bezpečnosti kosmetického přípravku. Nařízení platí ve všech členských státech EU a definují přesné požadavky na kosmetické přípravky, povolené používané suroviny a především na jejich koncentrace používané v kosmetickém přípravku.

Novinka: Zubní olej pro děti ZOUBEK s rybízovým aromatem africké BUCHU

Po přivonění k éterickému oleji z BUCHU neuvěříte, že nestojíte vedle keře černého rybízu. Éterický olej buchu je neobvyklou surovinou, v aromaterapii se nevyužívá často. Díky krásnému rybízovému aromatu se používá v potravinářství pro dochucení nápojů, sladkých potravin a cukrovinek.

BUCHU s exotickým ovocným aromatem

Buchu (latinsky Agathosma betulina), správně vyslovováno “búkú”, pochází z oblasti jižní Afriky. Tímto slovem je v jazyce původních obyvatel označována jakákoli bylina používaná jako sušená. Českým názvem těhozev březový patří do čeledi routovitých, stejně jako třeba citrusy nebo amyris. Je označována také jako bookoo, buku, diosma, bucku nebo bucco.

Fototoxicita éterických olejů

Při studování účinků bylin a éterických olejů můžete u některých druhů objevit varování před fototoxicitou. Co si pod tímto termínem představit a na co si dát pozor?

Limetkový éterický olej: parní destilace vs. lisování

V naší široké nabídce naleznete limetkový éterický olej získávaný pomocí parní destilace ze sušené kůry plodu. Setkáváme se s dotazy, proč nenabízíme olej získávaný lisováním za studena, že ten je lepší... Opravdu je tomu tak? Pojďme si objasnit rozdíly mezi těmito dvěma produkty.

Registrovaní & neregistrovaní

V loňském roce jsme vás informovali o našem novém e-shopu. S touto změnou byly spojené kroky potřebné k dalšímu nákupu. Přihlášení na novou doménu, vyplňování kontaktních údajů, pak následovalo velké množství souhlasů nutných i těch volitelných. Souhlas s GDPR a obchodními podmínkami, souhlas se zasíláním novinek, požadavek na zasílání tištěného časopisu a souhlas se zasíláním elektronických informací.

Bergamotový olej

iž samotný vznik pojmenování bergamot lze označit za zajímavý. Původní označení pochází z turečtiny – „beg- armūdi“. Jistá fonetická podobnost a skutečnost, že nejkvalitnější druhy pocházejí z Itálie, vedla k tomu, že byl tento strom/plod v názvu přizpůsoben pojmenování po italském městě Bergamo. To se však nachází v severní Itálii, zatímco pěstování se daří daleko jižněji.

Brutnákový olej

Brutnák lékařský je léčivka původem z oblasti Středomoří. Latinské označení je Borago officinalis. V současnosti se vyskytuje i ve střední Evropě, velice často zplaňuje. Zajímavostí je, že brutnák má chuť okurky a lze se setkat i s označením „okurková bylina“. Občas bývá používán jako součást salátových koření.

Opalování se blíží

Neznám nikoho, kdo by se netěšil na jaro a léto. Sluníčko nás zbaví zbytků zásob letargie z chladného období. S potěšením budeme využívat možnost pobytu v přírodě. Krom procházek a výletů v zeleni luk a lesů je jedním z příjemných způsobů trávení času v přírodě opalování. Pobyt na sluníčku a jeho UV záření zajišťuje tvorbu vitamínu D, o jehož zásoby nás připravilo chladné roční období a deficit slunečního svitu.

Hyperpigmentace pleti

Naše pleť bývá v určitých obdobích nadměrně zatěžována. Vlivem různých vnějších i vnitřních faktorů ztrácí svěžest, je ochablá a mohou se na ní objevit tmavé pigmentové flíčky. Pigmentové skvrny jsou častým tématem naší poradny, proto jsme vám shrnuli nejdůležitější informace o vzniku hyperpigmentace.

Slunce je lék. Dávkujte ho s mírou, nenechte se spálit

Dnes už existuje mnoho studií, které dokazují pozitivní účinky slunečních paprsků nejen na naši dobrou náladu, ale i na naše zdraví. Všichni známe dávné rčení „Kam nemůže slunce, tam chodí lékař“.

Štípance – co pomůže?

S jarním oteplením se na nás v přírodě chystají i drobné nepříjemnosti v podobě kousavých breberek. Nastává čas vybavit se repelentními přípravky. Mezi nejúčinnější repelentní éterické oleje patří ten z citronové trávy, pelargonie, hřebíčku, bazalky, eukalyptu a máty.

Aromaterapeutický kufřík na léto (aromaterapie na cesty)

Léto máme za dveřmi a my bychom už měli začít s vybavováním našich cestovních lékárniček, které nám pomohou se situacemi, jež nás doma běžně nepotkávají.

Poklady z úlu v našich přípravcích

Květen je v plném proudu a dělá čest svému jménu. Příroda je jako velká rozkvetlá zahrada a zvuk slastného bzučení nenasytných včel zní jako relaxační hudba. Výsledkem neúnavné práce včel jsou biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky, jako je med, propolis, mateří kašička a včelí vosk.

SALTERICA a SEBOÖL aneb s vůní táborových ohňů

Určitě všichni víte, jak kouřově „voní“ vaše oblečení po večerním posezení u venkovního ohně. Je prosycené nostalgickými vzpomínkami na dětství, na mastný špekáček a v hlavě se pomalu rozeznívají první tóny krásné Dajány.

Trendem letošní sezóny je samet

Známkou luxusu nemusí být jen drahá auta a nejmodernější technologické výstřelky, ale také to, že halíte své tělo do drahých látek, např. do sametu

RECENZE

ORANGE SANITOL Ověřený zákazník Agáta 100 % Doporučuje produkt • Neskutečně omamná vůně pomeranče! • Krásně čistí