Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2019

Kosmetické alkoholy

Občas se stává, pokud někdo věnuje pozornost složení preparátu dle INCI, zjistí, že se v preparátu, krom jiného, nějaký ten alkohol vyskytuje.  A tak vzniká fůra různých „alkoholických“ otázek, na něž odpověď není vůbec jednoduchá. Hlavně pak proto, že oněch různých alkoholů je doslova nepřeberné množství. Liší se jak chemickým složení, tak i vlastnostmi a účinky. Pro laika, nechemika, těžce nepřehledná situace.

 

Nebudu zde probírat alkoholy sice existující, ale v kosmetice nepoužívané. Jako příklad lze uvést pro člověka jedovatý metylalkohol, zkráceně metanol, neblaze známý z „metanolové aféry“. Jedním z nejpoužívanějších alkoholů v kosmetice je etylalkohol, zkráceně též etanol. Ten je však širší populaci daleko známější jako kvasný líh z alkoholických nápojů. Co se týká vhodnosti jeho použití v kosmetice, myslím, že je to tak trochu jako s jeho pitím. Vyšší koncentrace alkoholu (až na výjimky, např. lokální dezinfekce) nemají na pokožce co pohledávat, neboť z hlediska chemického se nejedná o nápoj, ale organické rozpouštědlo, které pokožku zbavuje tuku a i dehydruje. Při použití nižší koncentrace etanolu, tedy pod 10 %, výše popsané negativní účinky se nekonají, zde dochází vlivem etanolu k tonizaci pokožky. Pokud bychom použili i vyšší koncentraci etanolu v krému či jiném podobném emulgovaném výrobku, pak to může být jistou předností. Preparát se díky obsaženému etanolu rychleji vstřebá, ale díky obsaženému tuku a vodě pokožku ani neodmašťuje, ani nedehydruje.  No a díky faktu, že se nanesením na pokožku ohřeje, se samozřejmě i rychle odpaří. Etylalkohol v preparátech doprovází i izopropylalkohol.  Ten má různých dalších názvů několik, velmi častý je např. isopropanol. Důvod jeho použití v kosmetice je doslova na úrovni financí. Krom jiných použití je ze zákona definován i jako povolená denaturační látka pro etylalkohol. Prostě činí etylalkohol nepoživatelným.

 

Tím odpadá placení „spotřební daně z lihu“ státu, která činí u tzv. čistého alkoholu (koncentrovaný kvasný líh v potravinářské kvalitě) 285,- Kč na litr. To však ještě není vše, následuje i skryté druhé zdanění ve formě DPH, takže konečná lihová daň vyleze až na 344,85 Kč za litr. Stručně vyjádřeno, preparáty by čistý, v tomto smyslu poživatelný, alkohol podražil.  Ve srovnání s etanolem je isopropanol při dermálním použití stejně netoxický a též se velice rychle odpařuje. Další skupinou alkoholů v kosmetice široce používaných jsou mastné alkoholy. Stejně jako mastné kyseliny, z nichž se skládají rostlinné oleje, nikomu nepoleptají pokožku a jsou součástí potravinového řetězce člověka, u preparátů s logem KH slouží jako nosiče éterických olejů, stejně tak mastné alkoholy nikomu nepřinesou promile do krve. Mastné alkoholy bych označil za vynikající složky či suroviny v kosmetice. Díky dlouhým uhlíkovým řetězcům mají pevné skupenství a mohou sloužit jako základní složky krémů a látky regulující jejich konzistenci. Empiricky je prokázáno, že nevysušují ani nedráždí pokožku. Lze je označit jako fyziologické suroviny a tím, že při vhodném receptování v preparátech napomáhají optimalizovat funkce pokožky. Typickou ukázkou by mohl být cetylalkohol. Jeho zkrácené pojmenování je cetylol, případně cetanol. To druhé pojmenování přivedlo jednu tazatelku k formulování dotazu, zda se u cetanolu jedná o alkohol s vitamínem C. Přiznávám, hodně dlouho jsem se této zdravotně zcela jistě prospěšné kombinaci smál, ale ještě déle jsem přemýšlel, co nejinformativněji odepsat, byť by stačilo jediné slůvko ne. Kdyby býval tento dotaz přišel 1. dubna, nejspíše bych na něj neodpověděl. Byl to právě cetylalkohol, který byl původně, z dnešního pohledu již dávné minulosti, vyráběn z velrybího tuku. Koneckonců ona část pojmenování „cetyl“ je odvozena od označení pro kytovce – cetacea. Ze známých technologií výroby bude asi nejzajímavější výroba z palmového oleje.  V palmovém oleji obsažená kyselina palmitová se procesem hydrogenace „předělá“ na cetylalkohol. Díky této skutečnosti se pak můžeme u cetylalkoholu setkat i s dalším označením „palmitylalkohol“.

 

Na závěr, aby toho nebylo málo, bych snad ještě zmínil i alkoholy aromatické. To považuji za nutnost, neboť právě aromatické alkoholy jsou rozšířenou složkou obsaženou v éterických olejích. Jak již sám název napovídá, bude se jednat o vonné složky. Pokud si čichneme např. k oleji máty peprné, ucítíme typickou vůni danou obsahem aromatického alkoholu mentolu. Mentol pak najdeme nejen v kosmetice, ale i v nápojích, žvýkačkách a podobně. A takto bych mohl pokračovat o voňavých alkoholech ve skořici, levanduli a mnoha dalších éterických olejích.  Jak vidno, není alkohol jako alkohol. Alkoholy jako takové jsou velice široké téma organické chemie. Budu rád, pokud toto jednoduché pojednání o alkoholech v kosmetice alespoň trochu ozřejmí základní informace o nich.

 

Karel Hadek

Rezistence proti antibiotikům – jak mohou éterické oleje pomoci?

I když řada z nás pomoc antibiotik příliš nevyhledává a třeba při angíně sáhne spíše po CANDIOLU, někdy se jim přeci jen nevyhneme. Možná se (ne)budete divit, ale vědci zabývající se antibiotiky zaměřují svůj výzkum i na éterické oleje.

S aromaterapií od hlavy až k patě

A to doslova! Pokud si začneme představovat sebe jako celek, největší část, kterou na těle máme, je kůže, naše celoživotní „oblečení“. Jakmile se o ni začneme starat tak, jak to potřebuje, odmění se nám za to svým dobrým vzhledem.

HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁHA – AKNÉ

Nevzhledné aknózní „pupínky“ na obličeji, krku, hrudníku, zádech trápí nejen dívky, ale i chlapce. Projevy v obličeji bývají na doporučení zakrývány make-upy, tím však problém nazvaný „akné“ není řešen. Na období dospívání bychom měli děti, ale i sebe připravit. Předcházet potížím, které se v období dospívání objeví.

Element Oheň

Prošli jsme obdobím elementu DŘEVO a dostáváme se do období elementu OHNĚ. Jedná se o nejjasnější z pěti čínských elementů. Dřevo živí/sytí oheň. Jak logické. Zkuste si představit, co se Vám vybaví, když se řekne OHEŇ. Léto, opékání špekáčků, táborová vatra, horko, pohoda, sušení oblečení u ohně, láska, oheň v srdci, svatojánské ohně…

Milý příteli

píši, abych ti poděkovala. Promiň, pokud se ti zdá mé oslovení příliš osobní. Přítel je ale přeci ten, kdo je připraven pomoci, kdo pomůže, stojí při tobě v časech zlých, a to ty jsi.

Ženská intuice

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenost, kterou jsem získala před pár dny. Produkty vlasové kosmetiky KH používám už dva roky. Ostatní preparáty KH donedávna postávaly malinko stranou a pomalinku mi vstupovaly do života s famózními výsledky.

Opalovací olej

S produkty značky Karel Hadek jsem se poprvé setkala u své kosmetičky, která s nimi pracovala. Byla a je s nimi velmi spokojená. Když jsem se zmínila, jaký opalovací přípravek by mi na základě své praxe doporučila, vůbec neváhala a po samých kladných odezvách svých klientek doporučila opalovací oleje zmiňované značky. Zvolila jsem Opalovací olej SPF 10.

Ahoj Michaelo

na podzim loňského roku jsem se s Tebou radila ohledně oleje, který by mohl být účinný na opistorchiózu. Díky Tvé konzultaci jsem doporučila tuto následující směs: červený tymián (30 %), cypřiš (25 %), bobule jalovce (20 %), šalvěj lékařskou (10 %), hřebíček (10 %) a česnek (5 %) v třezalkově - olivovém oleji 010, který má příznivé účinky na játra.

Velká podpora a pomocník

Chtěla bych se s Vámi podělit o můj příběh. Pocházím z rodiny, ve které ženy pečovaly o všechny ostatní, jen ne o sebe. Odnesla jsem si proto do života zprávu, že péče o sebe je něco, co není potřeba, maximálně se člověk může jednou za týden „napatlat“ krémem.

Element ZEMĚ

Nejvyšším vyjádřením tohoto elementu je EMPATIE. Po vládě elementu OHEŇ přebírá žezlo element ZEMĚ. Ačkoliv to není ještě jasně patrné, přichází konec léta. Rostliny nejsou již tak svěží, vzduch už není tak průzračný a voda jiskřivá. Během srpna zahalí krajinu melancholie, kterou někteří citliví jedinci mohou vnímat.

Rostlinné oleje KH u vás v kuchyni

Rostlinné oleje KH u vás v kuchyni - Semínkové krekry – zdravá svačinka - Kuřecí maso s cayanským pepřem a sladkou chilli omáčkou - Dresink k masu - Mlsání bez výčitek

Ukliďme Česko

Zaměstnanci 1. Aromaterapeutická KH a. s. a Aromaterapie Fauna s. r. o. se zúčastnili akce. V Kšicích uklízelo 23 zaměstnanců kolem firmy a okolí silnice vedoucí do Stříbra.

Úvodní slovo pana Hadka

Nejkrásnější roční období i se všemi půvaby je zde. Musím se přiznat, můj osobní latentní začátek jara je každoročně kolem 21. prosince, kdy sluníčko ukončí svoji pouť na jih, udělá čelem vzad a šouravým krokem se k nám začíná vracet.

Onrit

Jak se užívá cyklistův přítel, aneb když Vás na kole bolí… Příčiny diskomfortu v sedacích partiích při jízdě na bicyklu jsou mnohé: nízká trénovanost (sedací partie sedlu nepřivykly, nejsou tzv. osezené), špatně nastavený posed na kole, nevhodně zvolené oblečení, příliš velký tlak v pneumatikách atd.

To za Hadka nebylo…

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem zmiňoval, že zaměstnanci poslední dobou slýchají častěji od některých popuzených klientů, že si budou stěžovat u pana Hadka na novoty, které se u firmy zavádí. Dalším okřídleným úslovím se stalo rčení „No to za Hadka nebývalo“. Souhlasím s takovýmto konstatováním snad u všeho, ale…

Heřmánci

Dle pojmenování článku by se mohlo zdát, že jeho tématem bude pojednání o voňavých aktivitách u firmy v Heřmanově Městci. Nikoli. Zkusím to tedy jinak. Heřmánky. Ano, na mysli mám heřmánkový olej, nikoli však v čísle jednotném, na místě je plurál. Různých heřmánků nám příroda nabízí povícero, a tedy i existence vícera heřmánkových olejů je nabíledni. Dokonce existují i heřmánkové oleje, které vlastně vůbec heřmánkové nejsou, i když heřmánkově voní a původní bylinky jsou heřmánku podobné.

Voňavý jarní úklid

Při běžné návštěvě supermarketu jsem tak trochu nechtěně zavítal k regálu s čisticími prostředky, takzvanou „domácí chemií“. Vznikl ve mně pocit, že každá maličkost domácnosti nejen potřebuje, ale i má nějaký ten svůj speciální čistič. Své dělá i reklama do zpitomění opakující nutnost přítomnosti oné široké chemické nabídky proto, aby naše domovy byly prosté různých choroboplodných bakterií.

Kosmetické alkoholy

Občas se stává, pokud někdo věnuje pozornost složení preparátu dle INCI, zjistí, že se v preparátu, krom jiného, nějaký ten alkohol vyskytuje. A tak vzniká fůra různých „alkoholických“ otázek, na něž odpověď není vůbec jednoduchá. Hlavně pak proto, že oněch různých alkoholů je doslova nepřeberné množství.