Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2019

Heřmánci

Dle pojmenování článku by se mohlo zdát, že jeho tématem bude pojednání o voňavých aktivitách u firmy v Heřmanově Městci. Nikoli. Zkusím to tedy jinak. Heřmánky. Ano, na mysli mám heřmánkový olej, nikoli však v čísle jednotném, na místě je plurál. Různých heřmánků nám příroda nabízí povícero, a tedy i existence vícera heřmánkových olejů je nabíledni. Dokonce existují i heřmánkové oleje, které vlastně vůbec heřmánkové nejsou, i když heřmánkově voní a původní bylinky jsou heřmánku podobné.

 

Ale vezměme to hezky po pořádku. Pokud se setkáme s názvem éterický heřmánkový olej, případně v latině Matricariae aetheroleum, pak by se mělo jednat o pravý heřmánek, ale občas je nesprávně použito i jako obecné označení oleje heřmánku. Popisované oleje se vyzískávají parní destilací květů „heřmánku“. Rozlišovat musíme mezi heřmánkem pravým, též označovaným jako heřmánek lékařský, případně i německý. Při destilaci pak vzniká jen u pravého heřmánku z bezbarvé složky matricin modře zbarvený chamazulen, jenž mu propůjčuje onu typickou modrou barvu a vůni. Zde se jedná o heřmánek s latinským označením Matricaria chamomilla, případně Matricaria recutita. V naší nabídce se nachází pod označením „Heřmánek“ a jeho kódové označení je 4086. Dále zde máme „heřmánek římský“. Toto běžně používané označení není nejvhodnější. Tento olej pochází z rostliny s latinským pojmenováním Chamaemelum nobile či Anthemis nobilis. Správné české pojmenování rostliny by bylo rmenec sličný, další lokální modifikace názvu jsou rmen, rmen sličný, rmen římský. Posledním, asi nejméně známým a současně v aromaterapii nejmladším, je heřmánek marocký, zvaný též žlutý.

Setkal jsem se i s pojmenováním divoký heřmánek. Tento olej pochází z rostliny s latinským názvem Cladanthus mixedus, rozšířené je též synonymum Ormenis mixta. Roste volně v přírodě a pro aromaterapii byl objeven a je destilován od začátku devadesátých let. Tento olej se odlišuje hlavně barvou, jak již název napovídá, není modrá, ale žlutá. Označení marocký odpovídá zemi původu, byť tuto rostlinu lze dnes najít i v Alžírsku, Libyi, Tunisu a dalších středomořských zemích. Heřmánkové drogy se odlišují obsahem účinných látek, nejinak tomu je i s vyzískanými oleji. Když již jsme u té barvy, ani římský heřmánkový olej není modrý, ale bezbarvý  či do žluta. Zásadní heřmánkovský rozdíl bude v tom, že pravý heřmánek vykazuje extrémně silné protizánětlivé účinky, zatímco římský heřmánek díky vysokému podílu na obsažených esterech má schopnost uvolňovat křeče a působit uklidňujícím způsobem na centrální nervový systém. Nejdůležitějšími obsahovými složkami pravého heřmánkového oleje jsou seskviterpeny, alfa bisabolol a chamazulen. Za nejznámější použití heřmánku lze označit přípravu čaje. Silný heřmánkový čaj je navíc velice účinný na mytí či obklady při zánětech pokožky (např. akné), případně i očí. V ústní hygieně se osvědčil jako kloktadlo. Použití oleje z pravého heřmánku je velice široké, seznam možných aplikací by byl neskutečně dlouhý. Jediné, co brání širokému využití éterického oleje z pravého heřmánku, je stále rychle rostoucí cena. Přesto jej lze v mnoha případech označit jako nenahraditelný a cena se stává nepodstatnou. To lze říci u různých zánětů, ať již pokožky či sliznic. Zde jej lze použít ve formě koupelového či sprchovacího oleje, případně i krémů (Baby K, Rea, Lipio-Sérum Heřmánek nebo i regeneračního oleje). Pro excelentní terapeutické vlastnosti nutno extra zmínit heřmánkový balzám Intimiss, který se v průběhu let stal doslova všelidovým balzámem.

Intimiss urychluje hojení drobných poranění, lze ho označit za specialitu u zánětlivých onemocnění kůže a sliznic celého těla. Koneckonců ne nadarmo byl původně vyvinut jako specialita na problémy v genitální oblasti. Vynikající účinnost vykazuje i heřmánkový dětský nosní olej Baby jak u běžné rýmy, tak i u alergické. Tento olej se osvědčil i u zánětů ucha. Zmínit nutno i preparát Baby-Dent, který krom jiného nabízí dobré služby těm nejmenším, když se svými bolestmi přihlašují vyrůstající první zuby. Heřmánkové preparáty lze všeobecně označit jako velice vhodné pro ústní hygienu. Další použití pravého heřmánku se nabízí u akné furunklů a abscesů. Vynikající služby poskytnou protizánětlivé složky heřmánkového oleje při hojení různých poranění pokožky, jakož i po nadměrném slunění. Zde však vzhledem k již zmíněné vysoké ceně heřmánku lze použít stejně dobrý, ale podstatně levnější éterický olej levandule. Taktéž směs levandule a heřmánku má excelentní protizánětlivé účinky. Na rozdíl od tendenčně šířených (dez)informací, že „heřmánek“ alergizuje, mám s heřmánkovým olejem naprosto opačné zkušenosti. Nutno ale zdůraznit, že „není heřmánek jako heřmánek“ a je zásadní rozdíl mezi heřmánkovým extraktem a heřmánkovým olejem. Proto při výrobě preparátů s logem KH nejsou používány žádné heřmánkové extrakty, ale je používán výhradně vysoce kvalitní pravý heřmánkový olej. Nelze se divit, že i u alergických reakcí, hlavně pak různých vyrážek, je uklidňující účinek preparátů s heřmánkovým olejem doslova udivující. To je dáno hlavně obsahem seskviterpenů. Koneckonců v praxi to potvrzuje studie, která byla provedena v devadesátých letech ve spolupráci s Výzkumným ústavem pediatrie, porodnictví a gynekologie při Akademii medicínských věd Ukrajiny. Velice zajímavé vědecké poznatky z testování „hádkovských preparátů“ jsou shrnuty v brožuře „Perspektivy použití aromaterapeutických prostředků v porodnické a neonatologické praxi“. Tato brožura je k dispozici v elektronické podobě na našem webu v nabídce „KE STAŽENÍ“. 

 

Heřmánek římský

Jak již jsem výše uvedl, označení římský heřmánek je sice běžně a široce používáno, za správné jej však označit nelze. Předpokládám, že jde o překlad původního německého „römische Kamille“. Aby v hlavě nevznikl guláš „co je co“, bude dobré pohlídat si latinské označení, v tomto případě Chamaemelum nobile či Anthemis nobilis. Latinské označení bych přirovnal k rodnému číslu u člověka. A tak i přes název římský heřmánek má tento olej k heřmánku dost daleko. Mimo jiného, tento olej neobsahuje chamazulen, a tak i přes jistou heřmánku podobnou vůni nemá modrou barvu. Vysokým obsahem různých esterů (až 80%) se tento olej odlišuje od pravého heřmánku jak složením, tak i některými použitími. Na prvním místě bych zmínil jeho vynikající spasmolytické účinky. V aromaterapii patří olej z římského heřmánku k tomu nejlepšímu, co může aromaterapie nabídnout. Dobré účinky nabízí při bolestivosti, případně spazmech způsobených PMS. Složení oleje jej činí vhodným v masážních preparátech při křečích, případně bolestivosti svalstva. Osvědčil se i v masážních preparátech u syndromu neklidných nohou, případně podobných problémech, jež velice často postihují generaci dříve narozených. V návaznosti na uvedené nutno zmínit i dobré účinky analgetické. Obsažené estery dělají z tohoto oleje i dobré sedativum. Díky jemnosti tohoto oleje pak lze preparáty pro tyto účely používat jak v těhotenství, tak i u dětí.  Již i při velice nízkých koncentracích vykazuje uklidňující účinky. Vzhledem ke skutečnosti, že estery vykazují i fungicidní účinky, bylo by možné tento olej označit i jako velice vhodný při výskytu různých plísňových onemocnění. Zde však vzhledem k vysoké ceně tohoto oleje budeme zcela jistě upřednostňovat oleje z přijatelnější cenové kategorie, jako jsou lavandin, levandule, pomerančové listí, čajovník a mnohé další. To samozřejmě platí i pro mnohá další terapeutická využití, jež by se u tohoto oleje nabízela. Pro případné zájemce zařazujeme do nabídky i tento druh oleje. Jeho kódové označení bude 4109.

 

Heřmánek marocký

I tento olej s kódovým označením 4024 se nachází v naší nabídce pod názvem heřmánek žlutý. Jeho INCI označení pak zní: Ormenis multicaulis Flower Oil. Dříve než zmíním jeho složení a účinky, musím konstatovat, že všichni tři (vlastně čtyři) „heřmánci“ mají jednu vlastnost společnou. Tou je velice nízký obsah éterických olejů v původní rostlině a z toho pak vyplývající vysoká cena, která je všechny zařazuje do kategorie značně exkluzivních cen. Za úvahu by stála i změna obchodního jména na Marocký žlutý heřmánek, neboť se často stává, že jako žlutý bývá nabízen i olej rmence sličného, tedy římský heřmánek. Aby oněch nepřesností nebylo málo, musím v této souvislosti uvést, že některé firmy nabízí ještě „modrý marocký heřmánek“.  Zde se jedná o olej označovaný v angličtině jako blue tansy. Volně přeloženo modrý vratič. Latinské označení rostliny, z níž olej pochází, je Tanacetum annuum. Modrou barvu oleji propůjčuje azulen stejně jako u heřmánku pravého. Z uvedeného je evidentní, že nejen v lokálních pojmenováních, ale i internetových pojednáních existuje značná anarchie, a tak jistotu vždy nabídne latinské označení oleje či byliny, z níž je olej vyzískán. To považuji za obzvláště důležité právě u těchto drahých olejů, kde takovéto nepřesnosti lokálních názvů mohou při jejich pořízení způsobit problémy, či spíše zklamání, a to nejen ve vztahu k financím. Z heřmánkových olejů je onen žlutý, marocký olej v aromaterapii nejméně známý a též málo používaný. Daleko více slouží díky své vůni v oblasti parfumerie. Z obsahových složek jsou nejdůležitější terpeny, které vykazují jak antivirální, tak i protizánětlivé účinky. Dále jsou obsaženy monoterpenické alkoholy, které působí též antivirálně, dále antisepticky a baktericidně. Zmínit nutno i seskviterpeny s protizánětlivými a antialergickými účinky. V menší míře jsou obsaženy i estery se svými uklidňujícími účinky. Z vlastních zkušeností mohu uvést, že se osvědčil v koncentraci kolem 1 % v preparátech s brutnákovým či pupalkovým olejem při neurodermatitidě a atopickém ekzému. Tím samozřejmě výčet možných použití nekončí, ale i v tomto případě je to vysoká cena, která je vždy důvodem hledání cenově příznivějších alternativ.

 

Karel Hadek

Rezistence proti antibiotikům – jak mohou éterické oleje pomoci?

I když řada z nás pomoc antibiotik příliš nevyhledává a třeba při angíně sáhne spíše po CANDIOLU, někdy se jim přeci jen nevyhneme. Možná se (ne)budete divit, ale vědci zabývající se antibiotiky zaměřují svůj výzkum i na éterické oleje.

S aromaterapií od hlavy až k patě

A to doslova! Pokud si začneme představovat sebe jako celek, největší část, kterou na těle máme, je kůže, naše celoživotní „oblečení“. Jakmile se o ni začneme starat tak, jak to potřebuje, odmění se nám za to svým dobrým vzhledem.

HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁHA – AKNÉ

Nevzhledné aknózní „pupínky“ na obličeji, krku, hrudníku, zádech trápí nejen dívky, ale i chlapce. Projevy v obličeji bývají na doporučení zakrývány make-upy, tím však problém nazvaný „akné“ není řešen. Na období dospívání bychom měli děti, ale i sebe připravit. Předcházet potížím, které se v období dospívání objeví.

Element Oheň

Prošli jsme obdobím elementu DŘEVO a dostáváme se do období elementu OHNĚ. Jedná se o nejjasnější z pěti čínských elementů. Dřevo živí/sytí oheň. Jak logické. Zkuste si představit, co se Vám vybaví, když se řekne OHEŇ. Léto, opékání špekáčků, táborová vatra, horko, pohoda, sušení oblečení u ohně, láska, oheň v srdci, svatojánské ohně…

Milý příteli

píši, abych ti poděkovala. Promiň, pokud se ti zdá mé oslovení příliš osobní. Přítel je ale přeci ten, kdo je připraven pomoci, kdo pomůže, stojí při tobě v časech zlých, a to ty jsi.

Ženská intuice

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenost, kterou jsem získala před pár dny. Produkty vlasové kosmetiky KH používám už dva roky. Ostatní preparáty KH donedávna postávaly malinko stranou a pomalinku mi vstupovaly do života s famózními výsledky.

Opalovací olej

S produkty značky Karel Hadek jsem se poprvé setkala u své kosmetičky, která s nimi pracovala. Byla a je s nimi velmi spokojená. Když jsem se zmínila, jaký opalovací přípravek by mi na základě své praxe doporučila, vůbec neváhala a po samých kladných odezvách svých klientek doporučila opalovací oleje zmiňované značky. Zvolila jsem Opalovací olej SPF 10.

Ahoj Michaelo

na podzim loňského roku jsem se s Tebou radila ohledně oleje, který by mohl být účinný na opistorchiózu. Díky Tvé konzultaci jsem doporučila tuto následující směs: červený tymián (30 %), cypřiš (25 %), bobule jalovce (20 %), šalvěj lékařskou (10 %), hřebíček (10 %) a česnek (5 %) v třezalkově - olivovém oleji 010, který má příznivé účinky na játra.

Velká podpora a pomocník

Chtěla bych se s Vámi podělit o můj příběh. Pocházím z rodiny, ve které ženy pečovaly o všechny ostatní, jen ne o sebe. Odnesla jsem si proto do života zprávu, že péče o sebe je něco, co není potřeba, maximálně se člověk může jednou za týden „napatlat“ krémem.

Element ZEMĚ

Nejvyšším vyjádřením tohoto elementu je EMPATIE. Po vládě elementu OHEŇ přebírá žezlo element ZEMĚ. Ačkoliv to není ještě jasně patrné, přichází konec léta. Rostliny nejsou již tak svěží, vzduch už není tak průzračný a voda jiskřivá. Během srpna zahalí krajinu melancholie, kterou někteří citliví jedinci mohou vnímat.

Rostlinné oleje KH u vás v kuchyni

Rostlinné oleje KH u vás v kuchyni - Semínkové krekry – zdravá svačinka - Kuřecí maso s cayanským pepřem a sladkou chilli omáčkou - Dresink k masu - Mlsání bez výčitek

Ukliďme Česko

Zaměstnanci 1. Aromaterapeutická KH a. s. a Aromaterapie Fauna s. r. o. se zúčastnili akce. V Kšicích uklízelo 23 zaměstnanců kolem firmy a okolí silnice vedoucí do Stříbra.

Úvodní slovo pana Hadka

Nejkrásnější roční období i se všemi půvaby je zde. Musím se přiznat, můj osobní latentní začátek jara je každoročně kolem 21. prosince, kdy sluníčko ukončí svoji pouť na jih, udělá čelem vzad a šouravým krokem se k nám začíná vracet.

Onrit

Jak se užívá cyklistův přítel, aneb když Vás na kole bolí… Příčiny diskomfortu v sedacích partiích při jízdě na bicyklu jsou mnohé: nízká trénovanost (sedací partie sedlu nepřivykly, nejsou tzv. osezené), špatně nastavený posed na kole, nevhodně zvolené oblečení, příliš velký tlak v pneumatikách atd.

To za Hadka nebylo…

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem zmiňoval, že zaměstnanci poslední dobou slýchají častěji od některých popuzených klientů, že si budou stěžovat u pana Hadka na novoty, které se u firmy zavádí. Dalším okřídleným úslovím se stalo rčení „No to za Hadka nebývalo“. Souhlasím s takovýmto konstatováním snad u všeho, ale…

Heřmánci

Dle pojmenování článku by se mohlo zdát, že jeho tématem bude pojednání o voňavých aktivitách u firmy v Heřmanově Městci. Nikoli. Zkusím to tedy jinak. Heřmánky. Ano, na mysli mám heřmánkový olej, nikoli však v čísle jednotném, na místě je plurál. Různých heřmánků nám příroda nabízí povícero, a tedy i existence vícera heřmánkových olejů je nabíledni. Dokonce existují i heřmánkové oleje, které vlastně vůbec heřmánkové nejsou, i když heřmánkově voní a původní bylinky jsou heřmánku podobné.

Voňavý jarní úklid

Při běžné návštěvě supermarketu jsem tak trochu nechtěně zavítal k regálu s čisticími prostředky, takzvanou „domácí chemií“. Vznikl ve mně pocit, že každá maličkost domácnosti nejen potřebuje, ale i má nějaký ten svůj speciální čistič. Své dělá i reklama do zpitomění opakující nutnost přítomnosti oné široké chemické nabídky proto, aby naše domovy byly prosté různých choroboplodných bakterií.

Kosmetické alkoholy

Občas se stává, pokud někdo věnuje pozornost složení preparátu dle INCI, zjistí, že se v preparátu, krom jiného, nějaký ten alkohol vyskytuje. A tak vzniká fůra různých „alkoholických“ otázek, na něž odpověď není vůbec jednoduchá. Hlavně pak proto, že oněch různých alkoholů je doslova nepřeberné množství.