Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2012

Slovo odborníka: Minerály – organické a anorganické

Minerální látky jsou stavební prvky a jsou velmi důležité pro správnou činnost těla, chemické reakce a pochody. Informace známe všichni, ale neuvědomujeme si, co to přesně obnáší. Minerály v těle necítíme, nebolí, tak nás ani nijak netrápí jejich nedostatek nebo nadbytek. Občas prostě sáhneme po tabletách a nějaké „vyvážené“ minerály doplníme.

V tabletách jsou většinou ukryty právě minerály anorganické, které jsou nejlevnější, nezkazitelné, a tudíž zisk z prodeje vysoký s minimem starostí a nákladů. Ale tak, jako nám škodí nedostatek, tak nám může škodit i nadbytek minerálů. Pokud máme nedostatek nebo nadbytek určitých minerálů, neprobíhají v těle chemické reakce, tak, jak by měly.

Například sodík. Když ho máme nedostatek, nemůžou se dostat přes buněčnou membránu živiny do buňky a buňka strádá, nepracuje, jak má. V globálním měřítku člověk ztrácí energii. Je unavený. Pokud je ho nadbytek, vede to naopak k zadržování vody v těle a člověk začíná být „opuchlý“, oteklý, celulitidový, zavodněný. Toto platí o všech minerálech, proto bychom neměli doplňovat minerály naslepo. Je lepší udělat si jasno, co v těle mám a nemám, co to pro mě znamená. Proč a jak funguje mé tělo lze velmi přesně zjistit diagnostikou z vlasů, a následně tento stav cíleně regulovat.. Z krve se dá zjistit jen momentální, okamžitý stav, který může být za hodinu úplně jiný. Některé minerály nenajdeme v krvi, ale ukládají se jen v tkáních. Měli bychom si uvědomit i rozdíl mezi organickými a anorganickými minerály.

Anorganické minerály jsou „kameny“, nerosty. Tyto látky dokáží přirozeně, v přírodě, přijímat a využívat pouze rostliny.

Člověk je vyšší živočich, a tak tyto látky přijímá a dokáže využít jen z rostlin nebo jiných živočichů. Nemáme kořeny. Nemůžeme se zasadit do hlíny a růst. Abychom přežili, musíme přijímat hodnotnou potravu. Z rostlin či živočichů. Takže i minerálky jsou vhodné spíše na zalévání. Proto ani tyto minerály naše tělo nedokáže zpracovat. Pokud je do těla přijmeme, zapříčiňují pro naše tělo další zátěž. Musí se z těla vyloučit! Většinou pro oslabený vylučovací a detoxikační systém tyto látky v těle zkrystalizují, sanitrují. Určitě to znáte z koupelen, jak těžce se čistí a zbavuje tohoto nánosu. Z vodovodního potrubí to jde ještě hůř a v těle je to podobné.

Vápníkem se zanáší cévy. Vznikají tromby, křečové žíly. A stejný proces se děje nejen na povrchu, ale i uvnitř těla, na „méně“ viditelných místech. Třeba na mozku nebo srdíčku a můžou být příčinou mnoha obtíží. Od bolestí hlavy (špatného prokrvení), srdeční slabosti a arytmii po mrtvici nebo infarkt. Ale tyto „odpady“ se ukládají i v ledvinách jako písek a kamínky, čímž dále snižují jejich čisticí schopnost (ucpávají sítko – zvyšuje se krevní tlak), nebo ve žlučníku navázané na cholesterol, který brání právě zavápnění cév. Tyto orgány pak dráždí (stresují) a zhoršují dále jejich funkčnost. A když máme zánět žlučníku, tak ho prostě vyřízneme. Ale problém proč se žlučník takto ucpal se neřeší. A tak se problém pomalu zhoršuje a projeví se na jiné části těla. Odpadní látky se ukládají v kloubech, ve střevě, prostě kde to jde, kde to ještě lze. A časem se to někde nějak projeví. Nějakou nemocí.

Organické minerály, které naše tělo přirozeně získává z potravy, jsou pro náš organizmus využitelné. Nejsem chemik, a tak nerozumím termínům pravotočivosti a levotočivosti látek nebo energetickými částicemi, ionty ovlivněná živost, zpracovatelnost stejné chemické sloučeniny. Ale líbilo se mi přirovnání, které mě vedlo k zamyšlení.

„Chemická látka je klíč a zámek je proces, který musí vykonat. Ale i když budete mít stejný klíč – minerál, zastrčíte ho do zámku a otočíte v protisměru, tak ne odemknete. Neuděláte činnost, kterou je potřeba. Neuděláte činnost, pro kterou je klíč – minerál, určen.“ Výživa

Nejvíce minerálů je v zelenině a ovoci. Jejich nedostatek v těle je zapříčiněn tím, že máme nevhodnou skladbu stravy. Naše strava se vyznačuje velmi malým příjmem zeleniny, ovoce, ořechů a vysokým příjmem „chemických“ pochutin. Nedostatek „doháníme“ přijímáním chemických vitamínů. Tablet, jejichž vstřebatelnost přes střevní stěnu je cca 30% a to ještě podle stavu střeva. Zbytek musí tělo vyloučit!

Pokud se zaměříme na zvýšení příjmu harmonické stravy, časem se bude náš stav zlepšovat. Například jsme přesvědčováni o potřebě vápníku z jogurtů. V jogurtech je organický vápník. Tělo ho dokáže velmi dobře přijmout. Ale aby se vstřebal a navázal do kostí a tkání, potřebuje synergické působení hořčíku a vitaminu D. Tyto látky ale jogurt neobsahuje, a tak je tělo musí dodat ze svých zásob. Tím dochází ke snižování hladiny hořčíku v těle a následným křečím. Proto je důležité dbát na harmonii! Vhodné je dodat hořčík, který je vysoce obsažen v semenech – vlašské ořechy nebo v čokoládě, banánech. V čínské medicíně je výživě věnována velká pozornost. Jaká chuť nebo jaká barva potravy působí na určité orgány. A také zde platí, že jemné působení pomáhá, ale přetěžování – nadbytek určité potravy škodí.
 

Například:
Bílé potraviny a pikantní chuť pomáhají plicím. Křen – ten pěkně protáhne dýchání. Celer – velmi zemitá kořeněná chuť – silně zásadotvorný pro organizmus!

Červené a kyselé pomáhají srdci. Višně, třešně, červená řepa, meruňky – vysoký obsah draslíku, který je důležitý pro správnou činnost srdce.

Zelené a hořké pomáhá játrům. Na jaře čerstvé rostliny. Medvědí česnek působí proti parazitům, podporuje jaterní imunitu. Kopřivy čistí krev, Chlorella – chlorofyl rostlin – obdoba hemoglobinu, podpora krevního barviva. Tyto potraviny dodávají minerály, které se uskladňují v játrech a jsou důležité pro krev, kterou játra tvoří.

Hořké věci stahují nejen v ústech, střevech, ale stahují i cévy. Žlutá barva a sladká chuť – pomáhají slezině a slinivce. Nadbytek sladkostí, brambor vede k cukrovce a špatnému štěpení cukru v buňkách. A samozřejmě k nadváze. Naopak ořechy, pohanka, jáhly pomáhají.

Černá a slaná chuť pomáhají ledvinám. Právě sodík je velmi důležitý pro vodní hospodářství v buňkách, v těle Tyto zásady jsou velmi jednoduché a je snadné se jimi řídit. Nejúčinnější jsou jednoduché věci.

Přeji Vám hodně zdraví a radosti. Ať vám chutná jak jídlo, tak i život.

Jarmil Hellinger, Studio zdraví a harmonie
masazebreclav.euweb.cz

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Jak jsem se zmínil již v předchozím čísle Aromaterapie, letošní firemní „jaro“ začalo již v lednu. Přesto jsme se snad všichni těšili nejen na příchod onoho kalendářního jara, ale hlavně onoho jara, které je dáno hřejivým sluníčkem, rozkvétající přírodou, zelenou trávou.

Novinky: BORO-BORO balzám

Často se mi stává, že je mi, jen tak „mezi řečí“, položen dotaz, jakéže chystám novinky pro potěšení ať již jen nosánku, či celého těla.

Novinky: DeoBotas

Jaro, léto, podzim, zima. Čtyři roční období, která mají, krom jiného, společné to, že nosíme boty. Někteří bezproblémově, jsou ale i jedinci, kde šířící se pachovou informaci po jejich vyzutí z bot ani omylem nebudeme spojovat s francouzskými parfémy.

Novinky: Speciální krém Salterica

Některým preparátům je dáno do vínku, že jakmile se objeví v nabídce, stávají se prostě hitem. Tento osud preparát SALTERICA zcela jistě nepotká, tím jsem si jistý.

Novinky: Olej z černého kmínu LZS

Olej z černého kmínu je poněkud tajemný název. Toto české označení získal nejspíše přímým překladem z němčiny. Původní rostlinka má i český název: černucha setá.

Novinky: Leciderma Supra s OF 6

Je to novinka, není to novinka? Tak na tuto otázku si každý musí odpovědět sám. V časopise Aromaterapie č. 3/2011 byl popis tehdy nově vzniklého lecitinového krému LECIDERMA SUPRA.

Novinky: Mandlový olej LZS

Představovat mandlový olej na stránkách Aromaterapie mi připadá tak trochu jako nošení dříví do lesa. Od první chvíle, kdy jsem se začal kosmetikou zabývat, se bez mandlového oleje prakticky nic neobešlo.

Novinky: Změny, změny a zase změny…

Od září roku 2011 vás provázíme mnoha změnami. Nejprve uzavření firmy, čtyři měsíce bez preparátů. Od 24. ledna 2012 jste dostávali zboží od firmy Service Karel Hadek s. r. o.

Novinky: Aloe Vera gel koncentrát

Psal se rok 2010, když jsem vyslyšel přání mnoha zákazníků, a do nabídky jsme zařadili ALOE VERA GEL. Seznámit se s touto novinkou bylo možné v časopise Aromaterapie 3/2010.

Novinky: Lipio-Séra na léto

Obliba těchto lecitinových preparátů je obrovská. Protože jejich OF je dán výhradně použitými surovinami a z tohoto pohledu relativně slabý, dochází i zde k inovaci.

Hadkovské zamyšlení: Palermo v Belgii?

Již kdysi jsem se zmínil, že jako žák základní školy jsem nebyl nic extra. Některé předměty mě nebavily. Asi i proto, že mě učili lidé, kteří se dle mého dnešního pohledu prostě jen spletli s povoláním a neměli mi co říci.

Slovo odborníka: Do léta s krásným dekoltem

Rčení, že péče o pokožku obličeje by měla končit péčí o dekolt, je stále aktuální. Zvláště ženy středního věku, které se nechtějí smířit s povadlým poprsím, ale i mladé maminky po ukončení kojení, musí této partii věnovat náležitou péči a pozornost.

Slovo odborníka: Pleťové vody a tonika

V minulém čísle časopisu Aromaterapie jsem se věnovala pojednání o velmi důležitém stadiu (faktoru) péče o pleť obličeje, čištění. Ještě jednou připomínám, že naše pleť potřebuje každodenní mytí vodou, s jemnými preparáty,

Slovo odborníka: Jaro, léto a pokožka

Pleť potřebuje vhodnou ochranu v kterémkoli ročním období. V zimě a z počátku jara před chladem a větrem. Na jaře a v létě před nadbytkem ultrafialového záření, tepla, vysokou vlhkostí či naopak suchem.

Slovo odborníka: Minerály – organické a anorganické

Minerální látky jsou stavební prvky a jsou velmi důležité pro správnou činnost těla, chemické reakce a pochody. Informace známe všichni, ale neuvědomujeme si, co to přesně obnáší. Minerály v těle necítíme, nebolí, tak nás ani nijak netrápí jejich nedostatek nebo nadbytek.

Slovo odborníka: Podpora látkové výměny při detoxikaci

V předešlých článcích jste se mohli dočíst, že naše tělo to s námi opravdu nemá jednoduché. Ale nepropadejte beznaději, pozitivní myšlení je potřebné a velice prospěšné našemu tělu. Aromaterapie, její účinné složky, mohou pomoci.

Slovo odborníka: Detoxikace, stres a éterické oleje

Bergamot, Vetiver, Zázvor ...

Zkušenosti a rady: Alergie

V dnešní době slovo alergie slýcháme stále častěji. Klasická medicína dovede mnoho příčin zdravotních potíží odhalit, ale i přesto lidí s alergiemi stále přibývá. Nejsou to jen dospělí, ale už i malé děti mají různé formy alergií. Tím jsou odkázány na léky a různá životní omezení. Co je však nejhorší, většinou se alergie nezbaví, takže se s ní musí naučit žít.

Zkušenosti a rady: Pedikúra s Hadkem

S výrobky pana Hadka pracuji od začátku svojí pedikérské praxe a jsem s nimi moc spokojená. Ráda při své práci zkouším jeho novinky a využívám je v praxi.

Zkušenosti a rady: Leciderma Supra a Metonon v praxi

Po „znovurozjezdu“ firmy jsem ráda za nové produkty, se kterým, přichází firma Hadek na trh. Jedná se především o řadu Menoton a o LECIDERMA SHEA SUPRA, které jsem již stihla jednak vyzkoušet osobně a jednak mám už i zpětné vazby od zákaznic.

Zkušenosti a rady: Více než jen na mytí vlasů

Jako většina lidí jsem měla od dětství husté, objemné vlasy, se kterými jsem neměla sebemenší problém. Vlasy jsem si myla dvakrát týdně a nepřidělávaly mi vůbec žádné starosti. Avšak postupem času se problémy začaly dostavovat: vlasy ztratily lesk, prořídly, během česání a mytí ve velkém množství vypadávaly, začaly se třepit konečky.

Zkušenosti a rady: Dobrý den pane Hadku.

Děkuji za zaslaný preparát BORO-BORO. Nevím, co tam ten Hadek zase nacpal, ale ta konzistence je prostě vynikající.

Aktuálně: Expedice

V novém vydání našeho časopisu bychom chtěli našim milým zákazníkům přiblížit práci expedice, která se stará o včasné vyřízení objednávek. Zde vše začíná a končí.

Z dopisů: Salterica se osvědčila

Krém SALTERICA jsem začal aplikovat na konci února, tedy těsně po zkouškovém období na vysoké škole, kdy jsem byl psychicky a částečně i fyzicky vyčerpaný. Můj zdravotní stav nebyl nejlepší a díky nervozitě se i vyrážka stávala agresivnější.

Z dopisů: Vážený pane Hadku,

asi před měsícem jsem se na Vás obracela s prosbou o radu v případě nemoci mého syna. Jsou mu dva roky a onemocněl kožní infekcí, kterou způsobil zlatý stafylokok.

Poradna

Koutek pro maminky: Kdo maže, ten jede

To, že tuk prospívá našemu tělu, je známá věc. Mažeme si s ním kůži, aby byla zdravá, jemná, elastická. Mycí oleje jemně a důkladně čistí pokožku a podporují její slabě kyselý ochranný plašť neboli ochranný hydrolipidový film.

Koutek pro maminky: Jak pečovat o dětské vlásky

V poslední době se na nás začaly maminky obracet s dotazem, zda je nutné umývat dětem vlásky a jak dostat z hlavičky ty žluté šupinky. Proč na vlasovou pokožku našich nejmenších raději zvolit přírodní cestu než chemický koktejl?

AromaFauna: Artico Danetta Goddess – „aroma dítě“

Kosmetiku AromaFauna používám u svých psích mazlíčků již třetím rokem a jsem maximálně spokojená.

AromaFauna: Děkuji…

Tímto bych ráda ještě jednou poděkovala Aromaterapii Fauna a panu Hadkovi. Na podzim jsme si koupili štěňátko maltézáčka. Bylo nádherné a bylo to vlastně jako naše druhé dítě, takže jsme pro něj chtěli jen to nejlepší.

AromaFauna: Z praxe – pokračujeme

Jsem ráda, že se s vámi v časopise Aromaterapie mohu podělit o své postřehy a zkušenosti s kosmetikou AromaFauna.

AromaFauna: Endoparazin

Preparát, který můžete najít mezi produkty řady AromaFauna, a který vzbuzuje pozornost mnohých pečlivých http://eshop.karelhadek.eu/tujovy-etericky-olejčtenářů a příznivců aromaterapie.