Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2010

Zamyšlení: Smutně Veselý

Myslím, že není kurzu, na kterém bych opomněl nejen připomenout, ale i zdůvodnit jedno z úsloví, které jakoby stále více nabíralo na platnosti: „Nikdy, nikomu a ničemu nevěř“. Samozřejmě, že ani já si nečiním nárok na výjimku.

Důvod proč to říkám, je zcela jednoduchý. Aromaterapie je velice individuální a „co voní jednomu, nemusí vonět druhému“. Ale ono nejde jen o vůně. Stejně tak tomu je i s účinky éterických olejů, např. ve vztahu k momentálnímu zdravotnímu stavu. Proto je důležité mít dostatek informací a hodnotit je svým vlastním rozumem. Podívá-li se člověk na reklamu, a nemusí to být zrovna a jen kosmetika, pak se jeden nestačí divit. Nemožné se děje na počkání a zázraky do tří dnů. Zde bezmyšlenkově uvěřit...? Ne, ne, ve většině případů by brzo následovalo nějaké to potrestání za hloupost. Asi i proto se poradna vůbec nemusí obávat o dotazy i z této oblasti, kterých přichází stále víc a víc.

Před pár dny jsem dostal velice zajímavý dotaz. Odpověď na něj není záležitostí „poradny“, spíše je vhodné se nad ním zamyslet.

 

Dobrý den pane Hadek.

Zdravím Vás a rovnou jdu na věc. V dnešním deníku Právo a jeho příloze Styl vyšel zajímavý článek: „Provokativní novinky v péči o dětskou pleť a rady Dr. Michaela J. Corka z Univerzity v Sheffieldu“. Myslím, že to ovlivní názor hodně lidí. Pán brojí proti kosmetice bez konzervantů a proti olivovému oleji na dětskou pokožku, že je lepší slunečnicový, který tolik nenarušuje barieru kůže. Prosím Vás mrkněte na to a pomozte nám kosmetičkám se v tom množství informací fundovaně orientovat.

Děkuji a přeji pěkné dny.

Vaše kosmetička Eva W.


Již toto upozornění mi nedalo spát a tak jsem si hned zmíněný deník i s přílohou nechal obstarat.

Přiznávám, oči jsem měl navrch. Co se dělo na onom, v článku jmenovaného kongresu primární péče v Praze nevím, přítomen jsem nebyl. To, co říkal pan Dr. Cork, jsem na vlastní uši neslyšel, zato na vlastní oči četl, dokonce několikráte, co napsal pan Petr Veselý.

Nutno říci, v článku je mnohé s čím musí jeden souhlasit. Bohužel, ale nejen to.

Podle článku pana Veselého olivový olej škodí pokožce díky obsahu kyseliny olejové. Doporučuje maminkám malých dětí olej slunečnicový a jeho argumentem je vysoký obsah kyseliny linolové. Zmíněné obsahy mastných kyselin fakt souhlasí, jen pro upřesnění dodávám, že olivový olej obsahuje kyseliny olejové (C18:1) zhruba kolem 75 %. Slunečnicový olej se pak může pochlubit zhruba 70 % dvojnásobně nenasycené kyseliny linolové (C18:2).

Autor článku straší olivovým olejem, to mu nejspíše k živobytí stačí. Argumenty mu nejspíše uvízly v prázdné lahvi od daného oleje.

Nezbývá tedy než doplnit, že olivový olej obsahuje i kolem 15 % kyseliny linolové. Dále se v něm nachází steroly, fosfolipidy, polyfenolické složky, tokoferoly (vitamin E) a další, velice zajímavé bioaktivní složky. Jedná se o relativně stabilní tuk, který se od nepaměti používá jak v kosmetice tak i dermatologii. Asi ne nadarmo se jedná i o olej lékopisný. Nikoli články páně Veselého či názory Dr. Corka, ale tisícileté empirické poznatky vedly k používání olivového oleje jak v kosmetice, tak i dermatologii. Olivový olej se projevuje normalizací funkcí pokožky, při suchosti redukuje tvorbu šupin, vykazuje protizánětlivé účinky. Tyto skutečnosti potvrdí každý, kdo s olivovým olejem pracuje.

U těch nejmenších bych ho ale také nedoporučoval. Jejich pokožka je velice vnímavá a olivový olej bych označil v tomto případě jako biologicky příliš aktivní. Hlavně pak ten superkvalitní, tedy lisovaný za studena. Mohlo by se, byť výjimečně, stát, že bude hůře snášen. Dále pak v něm postrádám i vhodné emulgátory V/O, jakož i voskové složky, které jsou běžnou součástí kožních lipidů.

Jen pro zajímavost bych zde vyslovil obavu, že i velice jemný mandlový olej, navzdory tisíciletým zkušenostem asi někdo brzy vyhlásí za nevhodný pro děti. Vždyť i mandlový olej se taktéž chlubí vysokým podílem kyseliny olejové. Tedy konkrétně kolem 70 %.

Jako náhradu doporučuje pan Dr. Cork slunečnicový olej… Maminky brzděte. Pokud to není chyba překladu, pak pan Dr. Cork neví, o čem mluví. Slunečnicový olej patří do tzv. vysychavých olejů a právě díky vysokému obsahu kyseliny linolové by u něj mělo být vždy varování, že by se neměl používat u normální a suché pokožky. On je terapeuticky také velice účinný, zvláčňuje pokožku, je to vynikající olej, ale specialita na mastnou pleť! Proto jej receptuji, buď samostatně, či s podobnými oleji s vysokým podílem vícenásobně nenasycených mastných kyselin výhradně do preparátů na tento typ pleti. A ošetřovat se samotným slunečnicovým olejem malé děti…? Tak to považuji za hodně nejapný, byť doktorský, vtip. Upřímně řečeno, svého syna bych Dr. Corkovi fakt nesvěřil, dokonce ani, když zlobí. Nepřál bych si, abych po půl roce konstatoval, že produkci jeho vlastních kožních tuků zasáhla „corkovo-slunečnicová krize“.

Zde však nutno podotknout, že je známo několik biotopů slunečnicového oleje, dokonce i takové, které se skládají až z 80 % kyseliny olejové. Vzhledem k tomu, že pan Veselý lobuje pro kyselinu linolovou, nutno předpokládat, že pánové mají na mysli v obchodní síti standardně nabízený slunečnicový olej.

Z výše uvedených důvodů téměř vždy doporučuji používání rostlinných olejů nikoli samostatně, ale ve směsích. Zde pak netřeba mít strach ani ze slunečnicového oleje.

Pan Veselý se dále rozepisuje o Dr. Corkovi a starších detergentech. Zde máte plně pravdu. Ty jsou pro pokožku nejen nevhodné, ale přímo pohroma. Doporučuje se používat „moderní mycí prostředky“. Co je tím myšleno, Dr. Cork však opomněl konkretizovat. Nebo že by autor článku? O odstavec dál se pak lze dočíst, to prostě musím citovat: „Na aktivitu proteáz mají vliv například zásadité mycí prostředky, to jsou třeba klasická mýdla. Proto je doporučujeme nahrazovat šetrnějšími moderními tekutými mýdly“.

Máte představu, co tvoří ta vaše šetrnější tekutá mýdla…? Pane Dr. Corku i Petře Veselý, jsme zpět u detergentů. A jestli jsou moderní nebo ne… Detergenty jsou prostě agresivní vůči pokožce! Je to dáno jejich HLB hodnotou, která se u nich vždy pohybuje nad úrovní HLB 30. HLB kožních tuků Vám nejspíše absolutně nic neříká. Kožní lipidy nejsou emulgovány detergenty, ale vykazují V/O emulgaci. Vaše „moderní tekutá mýdla“ kožní hydrolipidový kyselý plášť narušují, rozpouští a způsobují vysoušení pokožky.

Tam jste opravdu již jen zapomněli doporučit dodatečně hydratační krémy i pro dětičky…

Tak trochu mi to připadá, jako kdyby internista říkal pacientovi s diabetem: „Člověče, ne aby vás napadlo si dávat do čaje krupicový cukr starého typu. Čaj si musíte jako diabetik sladit moderním kostkovým cukrem“.

Ale on je takovýmito nepovedenými doktorskými vtípky prošpikován celý článek. Obyčejná voda škodí a tak „expert“ doporučuje moderní tekutá mýdla (co takhle opatřit vodu podobně jako cigarety varovným nápisem, že poškozuje pokožku, to vás ještě nenapadlo?). Vědecky lze přece dokázat, pane Dr. Michaeli Corku, že každý kdo používal obyčejnou vodu na mytí a koupání nejpozději do 120-ti let od prvního umytí zemřel...!  Přírodní kosmetika se dle vás kupuje výhradně „někde na trhu“, kosmetické preparáty bez chemické konzervace jsou nebezpečnější než ony konzervované… Že by zde platilo přísloví: „Podle sebe soudím Tebe“? Promiňte, vycházím z toho, že nejste chemicky konzervován…

Že by konzervanty likvidovaly symbiotickou mikroflóru, že by alergizovaly, jste ještě neslyšel nejspíše jen a jen proto, že v Anglii se jezdí na silnici vlevo. A že by byly konzervační složky v preparátech v tak malém množství, že by se děcko muselo koupat a ošetřit 50 milionkrát denně, aby to mohlo uškodit, pane doktore, tak tohle vyjádření není ani na úrovni anglického královského Dr. Šaška.

Také se mi líbí, že byste dal na internet rodičovský filtr, kvůli nebezpečným informacím. Pokud Vás smím poprosit, začněte u sebe, už jste jich do světa jen v tomto článku vypustil až neúnosně mnoho.

V článku též radíte: „Co nejvíce mluvit s doktory“. Souhlas! Ale zapomněl jste napsat s kterými. Doufám jen, že tím nemíníte podobné rádce, jako jste Vy sám. Víte, znám špičkové lékaře, jsou chloubou medicíny, ale znám i takové, jimž jejich „odborná výbava“ dovolí např. předepsání kortikoidů měsíčnímu děcku na nezánětlivý atopický ekzém (samozřejmě jdeme s dobou, tedy kortikoidů nových typů…).

Co říci závěrem..? 500 let v historii vývoje člověka není téměř nic. Před 500 lety to byli vědci, kdo tvrdili, že Země je středem vesmíru. Kdo tomu nevěřil, nebyl filtrován přes internet, ale upálen. Je třetí tisíciletí a já mám pocit, že pro některé „učence“ je Země stále ještě středem vesmíru. Jsem rád, že po dokončení tohoto článku nebudu nejen upálen, ale ani corkovsky přefiltrován.

A pan Veselý..? Napsal to fakt až dojemně hezky. V souvislosti právě s takovýmito články na kurzech Aromaterapie pak dávám k dobru i další poznatek. Novinářem často bývá člověk, který má od Boha dar, že umí krásně psát. A tak „krásně“ píše i o věcech, kterým ani za mák nerozumí.

V Čechách pak je známo i přísloví: „Koho chleba jídáš, toho píseň zpívej“. Nemohu se zbavit dojmu, že se v tomto článku jedná o dobře placené „public relations“ pro chemické a farmaceutické firmy.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Po dlouhé a bílé zimě, která tento rok jakoby nechtěla vzít konce, se konečně projevil vliv sluníčka, stěhujícího se z jihu pomalu ale jistě k nám na sever. Prodlužující se teplejší dny nás lákají z příbytků ven, do přírody.

Novinky: Změnil se nám k nepoznání…

Krém s včelí mateří kašičkou patřil k oné skupině prvních krémů, které spatřily světlo světa v mé laboratoři. Těžko říci, jak dlouhá je historie používání mateří kašičky. Bez nároku na přesnost lze ale konstatovat, že opravdu dlouhá. Lidé jí doslova od nepaměti věnovali mimořádnou pozornost a nelze se tomu ani divit.

Novinky: Dobrý, lepší, špičkový

Stejně jako krém GELEE ROYALE i ELEUTHEROCOCC krém má za sebou cestu dlouhou již více než čtvrt století.

Novinky: ORANGE-SANITOL KH

Asi je zbytečné se rozepisovat o širokých možnostech, které nám aromaterapie nabízí. Čtenáři časopisu Aromaterapie jsou v této oblasti dobře informováni. Ve chvíli, kdy vyřkneme slovo čistota, nejspíše si představíme koupelovou vanu s nějakým tím voňavým olejíčkem, možná sprchovací kout. Těžko bych však očekával, že by si někdo při vyslovení slov aromaterapie a čistota představoval uklizený a navíc krásně vonící byt.

Novinky: HAPPY-DEO

Používání deodorantů má tradici pravděpodobně stejně starou jako kosmetika sama. Konec konců, ono bohatě zmiňované: „Již staří Řekové, Římané, Egypťané...“ Ano předchůdci dnešních deodorantů měli daleko blíže k aromaterapii, byly to vonné oleje a masti a jednou z jejich funkcí bylo i vylepšit vlastní tělesnou vůni.

Novinky: Trička

Popravdě řečeno, některé věci trvají déle než by bylo žádoucí. Už delší dobu slýchávám dotazy klientů, zda má firma v nabídce trička s logem firmy. A tak jsem již delší dobu sliboval, že budou. Bohužel, vždy bylo něco důležitější, trička prostě musela počkat. Již v loňském roce bylo jejich pořízení „na spadnutí“, ale jak už to bývá, čas byl zase rychlejší. Vzhledem k tomu, že se jedná o značně sezónní záležitost, uložil jsem realizaci jejich zajištění k zimnímu spánku.

Novinky: AUTO-PARFÉMY?

Hned v úvodu musím napsat, že nabídky na různé voňavé složky, vhodné jako parfémy, které mi různé firmy ve snaze něco prodat zasílají včetně malých vzorků, nejsou určeny pro autíčka, ale pro lidičky. Bohužel, z mého pohledu jsou pro výrobu aromaterapeutické kosmetiky naprosto nevhodné. Dbám na to, aby v preparátech s logem KH byly vždy jen přírodní éterické oleje, a to ještě jen ty nejvyšších kvalit.

Novinky: Skleněné pilníčky

Jednou z častých otázek, hlavně pak při telefonických objednávkách, na které musíme odpovídat, jsou dotazy na skleněné pilníky. Říci jednou „nemáme“ je jednoduché. V tomto případě pak rozhodně neplatí, že opakování je matkou moudrosti. A tak nezbylo než přislíbit, že budou.

Z vašich dopisů: Přípravky firmy Hadek pohledem diabetika

Jako diabetik druhého typu s komplikacemi, jezdím často do lázní. Diabetes jsem podědil od otce, projevil se však až v mém seniorském věku. Navzdory údajným pokrokům lékařství se v podstatě léčím podobnými přípravky jako můj otec před 30 lety.

Z vašich dopisů: Přípravky firmy Hadek pohledem diabetika II.

Nejen diabetik dostane katar horních cest dýchacích, tedy obyčejnou rýmu. Pro část mé rodiny je to sice věc nepříjemná, ale pro druhou část rodiny je to záležitost doslova fatální, kdy první den nos a krk jen tak trošku laškuje, ale další dva dny jsou příšerné a následující dva ještě horší.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,

asi jako mnozí lidé, tak i já jsem měla v hlavě zmatek z informací z různých zdrojů (spíše však dezinformací), ohledně volby vhodného opalovacího přípravku. Doma jsme vedli diskuse, co si pořídit na naši cestu za sluncem do Tunisu. V květnu jsem se rozhodla požádat Vás o radu.

Z vašich dopisů: Vážení hádkovci,

dovolte, abych vám současně s mojí novou objednávkou poděkovala za vaše opalovací oleje.

Koutek pro maminky: Dejme dětem to nejlepší z přírody…

Když poprvé držíte v ruce narozené dítě, usilovně přemýšlíte, čím ošetříte jeho pokožku. Mnohé z toho co přijde na pokožku, se dostane do krevního oběhu, tedy ke každé buňce těla.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Čokoládová masáž s mandlí a grepem…

Čokoláda je oblíbená lahůdka nejenom u naších dětí. S kouskem dobré čokolády se stáváme dětmi i my sami. Mnohdy vzpomínáme na dětská léta, tahle byla méně sladká, tahle je víc lojovitá. Vzpomínám na tu se sójou a arašídy. Ta byla pěkně tvrdá, ani ukousnout se nedala. A takhle bych mohla pokračovat a stejně bych nenašla všechna přirovnání a ani vzpomínky.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: BERGAMOT – Citrus aurantium var. Bergamia

Podle latinského názvu nám již název napovídá, že se jedná o silici citrusové vůně. Je to druh pomerančovníku, pochází z tropických oblastí Asie a pěstuje se v jižní Itálii, na Sicílii a Pobřeží slonoviny.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Letní péče nejenom o pokožku

Podle tradiční čínské medicíny je květen spojen s orgánem srdce. Otevíráme se nejen lásce, ale i náš srdeční meridián dostává možnost aktivace. S tím jsou spojeny i různé projevy těla.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: APLIKACE ÉTERICKÝCH OLEJŮ

V letošním jarním čísle Aromaterapie bylo již ve dvou článcích popsáno, jak nakládat s neutrálními oleji/krémy a éterickými oleji, abychom si sami doma vytvořili vonnou kompozici ušitou na míru pro naše tělo i čich. Ráda takto pracuji ve svém kosmetickém a masérském studiu, neboť míchání a kombinování vůní a účinků éterických olejů přímo dle potřeb konkrétního klienta dělá z aroma-amatéra kvalifikovaného aromaterapeuta.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: HOMEOPATIE A JINÉ PŘÍRODNÍ METODY LÉČENÍ

Jmenuji se Hana Červenková. Homeopatii jsem se začala věnovat od roku 1991 po boku svého dlouhodobého učitele, zkušeného homeopata, který byl zároveň i léčitelem a zabýval se alternativní medicínou více jak 30 let. Před třemi lety jsem převzala jeho ordinaci.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: ŽITÍ A PŘEŽITÍ

Jelikož jsem se narodila v roce 1951, mohu srovnávat, jak se žilo dříve a jak se žije dnes. Vlastně za to děkuji, protože všechny ty dnešní rádoby vymoženosti trhu mě tolik neoslovují. Dříve byly děti hodně venku. Hrály různé míčové hry na něčem, co jen vzdáleně připomínalo dnešní hřiště. Chodily řádit do lesů a o pohyb nebyla nouze.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Vážený pane Hadku,

dovolte, abych Vám touto cestou poděkovala za Vaši poradnu. Nejen, že jste mi rychle odpověděl na můj dotaz, ale Vaše rada se mi opravdu osvědčila. Jak jsem Vám ve svém mailu slíbila, sděluji Vám i své poznatky.

Poradna

Škola aromaterapie: Betakarotén

Ono "mrkvové barvivo" betakarotén je stejně tak dobře známo pod označením provitamin A. V organizmu pak dochází k přeměně tohoto vitamínového předstupně na vitamín A. Je všeobecně známo, že nedostatek vitamínu A v těle vede k různým problémům.

Zamyšlení: Smutně Veselý

Myslím, že není kurzu, na kterém bych opomněl nejen připomenout, ale i zdůvodnit jedno z úsloví, které jakoby stále více nabíralo na platnosti: „Nikdy, nikomu a ničemu nevěř“. Samozřejmě, že ani já si nečiním nárok na výjimku.

Zamyšlení: Objednávka odchází…

Objednávat preparáty KH lze mnoha způsoby. Tím ideálním je dle mého internet. V E-shopu lze vyhledat potřebné preparáty, získat informace o účinku použití, objemu i ceně. Pro někoho může být pohodlnější zaslání objednávky mailem.

Aktuální téma: Anglická čeština?

V 18. století se tvůrci tzv. "českého národní obrození" snažili oživit český jazyk a motivovat tak český národ k větší uvědomělosti zachovat češtinu. Je to právě diakritika, která náš mateřský jazyk krásně foneticky zpestřuje, a proto bychom na ní neměli zapomínat. Dokonce ani při psaní objednávek.

Aktuální téma: Wellness centrum v Léčebných lázních Bohdaneč

Wellness centrum Léčebných lázní Bohdaneč a.s. je jedno z nejmodernějších relaxačních zařízení v České republice.

Na poslední stránce: Mikrotenové taštičky

Někteří zákazníci upřednostňují možnost nakoupit si své vyvolené preparáty přímo u nás ve Stříbře. Pokud se jedná jen o pár výrobků, odnášejí si je v pevných elegantních bílých mikrotenových taštičkách, na nichž se pyšní chráněné logo firmy AROMATERAPIE Karel Hadek.

Na poslední stránce: Kádinky

Před časem firma AROMATERAPIE Karel Hadek měla v nabídce skleněné kádinky, jejichž hlavním odběratelem byli především ti, kteří se starají o potřebné blaho naší častokráte přetěžované i bolavé tělesné schránky - maséři.