Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2020

Ořechové hody

Vlašské ořechy – jeden z typických znaků Vánoc. Vánoční dekorace, cukroví, dokonce i lidové zvyky. Bez vlašských ořechů si to nedokážeme zkrátka představit. Řekněme si o nich něco víc.

Tyto plody ořešáku královského jsou nejen dekorační a chuťovou lahůdkou, ale mají i úžasné účinky na zdraví – vnitřní i vnější. Proč tedy konzumovat (nejen) vlašské ořechy? Především pro bohatý obsah zdravých tuků. Zdravé tuky jsou důležité pro fungování organismu, snižují špatný cholesterol, riziko srdečních onemocnění aj.

Olej z vlašských ořechů zvláčňuje pokožku, má regenerační vlastnosti, velice oblíbený při masážích. Pro kosmetické účely bych doporučila OLEJ Z VLAŠSKÝCH OŘECHŮ LZS (lisovaný za studena). Skvělým pomocníkem je i v kuchyni, pro svou ořechovou příchuť je skvělý pro zálivky, ale i na smažení či pečení! Zde bych doporučila OLEJ Z VLAŠSKÝCH OŘECHŮ PRA (přažených) kvůli výrazné ořechové chuti.

 

(NE) VÁNOČNÍ INSPIRACE:

Rizoto s gorgonzolou

Ingredience:

• 30 g vlašských ořechů, nasekaných nahrubo, 2 lžíce oleje z vlašských ořechu PRA,

• 1 lžíce másla,

• 1 cibule, nakrájená nadrobno

• 275 g kulatozrnné rýže na rizoto, např. Arborio

• sůl a čerstvě mletý pepř

• 100 ml suchého bílého vína

• 850 ml zeleninového nebo drůbežího vývaru

• 80–100 g sýra gorgonzola, rozdrobeného,

• lístky bazalky na ozdobení.

 

V suché pánvi na mírném ohni lehce opražíme ořechy a odložíte stranou.

Orestujeme cibuli do sklovita. Přidáme rýži, osolíme a mícháme, dokud zrnka nezprůhlední a neabsorbují většinu tuku. Zvyšíme teplotu, vlijeme víno a mícháme, než se vstřebá. Přidáme sběračku horkého vývaru a mícháme. Vaříme dokud nebude vývar vstřebaný. Postup s dalším vývarem opakujeme do té doby, až bude rýže příjemně měkká, ale uvnitř ještě na skus a celé rizoto bude příjemně krémové.

Odstavíme, vmícháme gorgonzolu a většinu ořechů. Doladíme chuť solí a pepřem a podáváme posypané pepřem, zbylými ořechy, a chceme-li, také bazalkovými lístky. Podáváme hned, rizoto rychle tuhne a ztrácí krémovou konzistenci.

 

 

Zdravá vláčná buchta

Ingredience:

• hrníček pomletých vloček

• hrníček nasekaných vlašských ořechů

• půl hrníčku hladké mouky s kypřícím práškem

• půl hrníčku oleje z vlašských ořechů PRA

• půl hrníčku mléka

• hrníček hnědého cukru

• kelímek bílého jogurtu

• dvě jablka

• skořici

• holandské kakao

• 2 vejce

Ingredience smícháme. Jablka nastrouháme najemno a přimícháme ke zbytku směsi. Na pečícím papíru pečeme cca 30–45 minut při 190 °C.

 

Tipy na vánoční cukroví:

Pro zvýraznění chuti můžeme použít olej z vlašských ořechů – či jiné ořechové oleje (mandlový, makadamiový,...) do cukroví (rohlíčky atd.) – cukroví je pak hezky vláčné.

Skladujete cukroví v krabicích? Kápněte kapku éterického oleje (vanilkový, skořicový,..) do krabice a cukroví „načichne“ krásnou vůni daného éterického oleje.

 

 

Sára Celundová

Úvodní slovo pana Hadka

Další rok, tentokráte s kulatou dvacítkou na konci, se pomalu chýlí ke svému konci. Již dnes lze říci, že vše bylo úplně jinak, než jsme mohli předpokládat a než jsme si se svými blízkými vzájemně přáli ve chvíli, kdy nám odcházel rok předešlý a tento současný se hlásil o slovo. Již leden, tedy první chladný měsíc tohoto roku, přinášel „horké zprávy“ o výskytu jakési nové nemoci ve vzdálené Číně. Netrvalo dlouho a ona čínská inovace byla „úspěšně“ exportována do všech koutů naší planety.

Měníme se pro vás

Není to tak dávno, co vznikla společnost 1. Aromaterapeutická KH a.s., výrobce aromaterapeutických produktů značek KAREL HADEK, AROMAFAUNA a AROMAFLORA. Psal se rok 2012. V loňském roce společnost rozšířila výrobu o aromaterapeutické parfémy a esenciální směsi značky BELAIR PUR. Letos přidala produkty značky AKH a AROMASANITY.

Novinky pro děti? Ano!!!

Maminky chtějí pro své děti to nejlepší, o tom asi nemusíme diskutovat. I ženy, které se dříve o složení kosmetiky nezajímaly, tuto otázku začnou řešit při vybírání krémů a mycích přípravků pro děti. Mám dva malé syny a takové produkty kupuji u 1. Aromaterapeutické KH, hlavně MANDLOVÝ MYCÍ OLEJ, dětský krém BABY L, FENYKLOVÝ MASÁŽNÍ OLEJ (který používám i na mazání hrudníčku při kašli), NOSNÍ OLEJ BABY... a samozřejmě INTIMISS na dětskou prdelku proti opruzeninám. Vůni heřmánku úplně nemusím, proto bych určitě ocenila rozšíření dětské řady o další produkty.

Baby novinky/Novinky pro děti

Dlouho očekávané přípravky pro děti jsou tady. Vybrat vhodné varianty nebylo snadné. Nakonec jsme se rozhodli pro lecitinové emulze, čtyři mycí oleje a jeden intimní olej, které budete moci zakoupit. Nové přípravky jsou určené dětem s normální i problematickou pokožkou ke každodennímu používání. Volili jsme suroviny vhodné pro jemnou dětskou pokožku, pokud možno bez alergenních látek. V nových přípravcích není olej z pšeničných klíčků ani žádný živočišný produkt. Základ tvoří rostlinné oleje a másla spolu s lecitiny a éterickými oleji.

SPAJKOVÝ OLEJ

Pojednání o tomto oleji nelze začít jinak, než konstatováním, že toto české pojmenování nemusí být až tak úplně správné či vhodné, byť je běžně používáno. Důvod je jednoduchý. Slůvkem spajk bývají označovány i jiné rostliny. Jako příklad lze uvést alpskou valeriánu, případně i alpský modrý petrklíč.

HARPAGOFYT – pomoc pro bolavé klouby a svaly

Čertův dráp nebo také čertův spár, anglicky Devil’s claw – co se skrývá za tímto trochu čarodějnickým názvem? Jedná se o rostlinu pocházející z jižní Afriky, harpagofyt ležatý (latinsky Harpagophytum procumbens). Náleží do čeledi sezamovitých. Dosahuje i 1,5 m a je celkem pěkný na pohled, zdobí jej růžové až tmavě růžové nebo fialové květy. Stonky jsou poléhavé, odtud pojmenování„ležatý“. Svůj název získal díky zahnutým útvarům na svých plodech. V období sucha přežívá díky rozsáhlému kořenovému systému a zásobním hlízám. Dříve byly tyto hlízy získávány sběrem ve volné přírodě, v současnosti je už harpagofyt pěstován komerčně. V Evropě je známý až od 19. století.

Roušky, desinfekce, ANEMOS a další „vůně“

Sychravé počasí a roušky se nám vrátily. Mezi nejčastější dotazy patří: „Co mám dělat s rouškou, je vlhká, nevoní. Pokud ji nechám složenou v kapse, vznikají tam plísně, drží se v nich bakterie.“ Ano, to vše se může dít, pokud roušku pravidelně nepereme, nevyváříme. Ale co s těmi jednorázovými? Měli bychom je likvidovat. Ale v nich se i nadále drží mikroorganismy.

Éterické oleje pro lepší spánek

Spánek je životní nezbytností, která udržuje fit naše tělo i psychiku. Je velmi důležitý pro regeneraci organismu. Nedostatek spánku působí negativně na imunitní systém a metabolismus i na naši náladu. Ne každý ale má to štěstí, že spí jako špalek...

...itis

O slovo se hlásí ono, pro většinu populace méně příjemné, chladné roční období. To se nám ve své sychravosti prezentuje každoročně doslova přemírou nezvaných návštěv, jejichž označení končí na ...itis. Jmenované nepříjemnosti zcela jistě nikoho nepotěší. Rhinitis, česky pak rýma, je touto dobou asi nejrozšířenější, nežádoucí a také protivnou ...itisovou záležitostí. Chlad a sychravost venkovního prostředí je dobrým důvodem, proč jej tak rádi měníme za příjemnost teplého domova. Krom dalších faktorů se na zvýšené náchylnosti na rýmu podepisuje právě ono příjemné teplo. Ve většině případů ona hřejivá příjemnost způsobuje i podstatné snížení relativní vlhkosti vzduchu. Vdechovaný suchý vzduch pak vysouší i nosní sliznici, funkčně ji oslabuje a činí daleko náchylnější na nasídlení a množení ať již bakterií či virů.

THYMICON a FAUNA DESINF účinné i proti virům

Možná už vám informace o různých desinfekcích lezou krkem – odpusťte nám ale ještě tento krátký článek... Rádi bychom vás totiž informovali o výsledcích vyšetření účinnosti desinfekčních přípravků THYMICON a FAUNA DESINF proti virům. Testování probíhalo ve Státním zdravotním ústavu v Ostravě dle normy ČSN EN 14476+A2: 2020: hygienické drhnutí rukou a dezinfekce povrchů ve zdravotnictví. Toto vyšetření probíhalo jako doplnění již potvrzeného účinku proti bakteriím, plísním a kvasinkám.

KOPAIVA – důležitá součást „aroma-lékárničky“

KOPAIVA, známá i pod názvem KOPAIBA/COPAIBA, je mohutná dřevina vyskytující se v tropických oblastech Ameriky, Asie i Afriky. Náleží do čeledi bobovitých. „Náš“ éterický olej je vyráběn z pryskyřice stromu Copaifera reticulata, který se vyskytuje v Brazílii. Pryskyřici a odvary využívají už po několik set let amazonští indiáni.

Kurkumový éterický olej

Kurkumu si většina z nás spojí s kořením, které se používá v indické kuchyni do curry. Pro svou typickou barvu je nazývána také indický šafrán, zlaté koření, zlatá bohyně nebo indický žlutý kořen. Výborný je z ní ale i čaj, třeba s příměsí červeného pepře. Z této rostliny s latinským názvem Curcuma longa se vyrábí také éterický olej.

Jak mi u porodu pomohla aromaterapie?

Jako druhorodička mohu srovnávat porod BEZ a porod S aromaterapií. Ano, s aromaterapií je to mnohem lepší.

Ahoj Karle,

posílám otázku od kosmetičky, která pracuje s éterickými oleji již mnoho let. Ona chce znát Tvůj názor, případně Tvoje úvahy. Otázka zní: Může dlouhodobý příjem olejů (pokožkou a vnitřně) ovlivnit složení krve? Například na leukocytech? Leukocyty 3.0, počet leukocytů a další testy jsou normální.

Vážený pane Hadku,

ráda bych Vám moc poděkovala za Vaše přípravky ATOP- DERM a MYKOSA N, které mi "zachraňují" nohy. ATOP-DERM a ATOPINAL jsme používali už u naší dcerky, která dlouho trpěla atopickým ekzémem a tyto krémy pomáhaly tlumit svědění, vysychání a velmi přispěly k tomu, že se ekzém časem úplně vytratil. Já trpím ekzémem a zároveň plísněmi na nohou už od dětství a nemohu se jich zbavit. Obzvláště v letních měsících, kdy se chodidla potí, stav bývá někdy dost nepříjemný. Váš krém přináší úlevu, napjatá pokožka povolí, ztlumí se svědění. Doktorka na kožním mi předepsala samozřejmě kortikoidy, ale já zatím zvládám nepříjemné stavy pouze s Vašimi přípravky.

Dobrý den,

ráda bych se podělila o svou zkušenost s přípravky Karel Hadek. Po porodu se mi rozjel ekzém hlavně na rukou- suché ruce popraskané do krve. Jezdila jsem všude možně po doktorech, nikde mi nebyli schopní pomoci. Vyzkoušela jsem různé mastičky, léky, ale žádné zlepšení. Moje kamarádka mi poradila, abych vyzkoušela ATOP-DERM. Malé zlepšení bylo, nicméně místo popraskaných rukou se mi pro změnu začaly dělat puchýřky. Po odborné konzultaci s paní Rigovou z týmu AKH jsem vyzkoušela jiný krém – konkrétně TANADERM.

Dobrý den,

ráda bych vám touto cestou chtěla moc poděkovat za vaše rady a hlavně za opravdu úžasný lék, který jsme využili na léčbu bradavice u devítiletého chlapce.

Ořechové hody

Vlašské ořechy – jeden z typických znaků Vánoc. Vánoční dekorace, cukroví, dokonce i lidové zvyky. Bez vlašských ořechů si to nedokážeme zkrátka představit. Řekněme si o nich něco víc.

Vážně nevážně o jalovci aneb JÁ LOVE JALOVEC

Než jsem začala pracovat v Aromaterapii Karel Hadek, věděla jsem o JALOVCI pouze to, že se má přes něj přeskakovat rovnýma nohama, pravděpodobně pro štěstí.

Adventní věnec, vánoční dekorace plná symbolů

Jistě mi dáte zapravdu, když řeknu, že advent je obdobím, kdy si dáváme na výzdobě domácnosti opravdu záležet. Někdo má raději tradiční dekorace, jiný dává přednost módním trendům. Jedním z prvních symbolů Vánoc, který je s adventem spjatý, je adventní věnec.

Děti tvoří

Nejlepší dárek je z lásky darovaný! Toto moudro se dozvíte v každé pohádce. A já dodávám „vlastnoručně vyrobený“. Odmala jsem měla ráda vyrábění dárků. Možná to bylo také tím, že jako děti jsme jinou možnost než vyrobit dárek samy neměly. Peníze jsme běžně k dispozici neměly, nebo jen pár korun na roksové lízátko či limonádu a vesnický krámek rozhodně neoplýval bohatou nabídkou dárkových předmětů.

Vánoce s AKH

Pomalu a jistě přichází vánoční svátky. Za pár týdnů bude první adventní neděle. V domovech zavoní vánoční cukroví, perníčky, svařák. V tomto roce potřebujeme kouzlo Vánoc víc než kdy jindy. Klidná vánoční atmosféra v rodinném kruhu, setkávání se s rodinnými příslušníky... Kapr, bramborový salát, vánočka, vánoční stromeček a především dárky.

HARPAGOFYT – pomoc pro bolavé klouby a svaly

Čertův dráp nebo také čertův spár, anglicky Devil’s claw – co se skrývá za tímto trochu čarodějnickým názvem? Jedná se o rostlinu pocházející z jižní Afriky, harpagofyt ležatý (latinsky Harpagophytum procumbens). Náleží do čeledi sezamovitých.