Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2019

TRADIČNÍ ŠTĚDROVEČERNÍ VEČEŘE – BYLO NEBYLO

Jakmile skončí léto, začnou se nevyhnutelně blížit Vánoce. Samotné slovo v nás vyvolává mnoho pocitů, někomu se vybaví vzpomínky na dětství, vůni vanilkových rohlíčků či babiččiny vánočky, ale pro mnohé bohužel znamená i mnoho stresů a honění se za dárky. Zastavme se, nadechněme se a vytvořme si to pravé české kouzlo Vánoc, kde měla prostor lidová tvořivost i představivost, ale především pouto rodiny.

Vrcholem celého Štědrého dne byla večeře, u které se sešla celá rodina, ke stolu se ovšem mohlo usednout, až vysvitla první hvězda na obloze.  Stůl obepínal řetěz nebo provaz symbolizující soudržnost rodiny. Štědrovečerní večeři předcházel půst. Naopak večer se hodovalo i v těch nejchudších rodinách. Věřilo se na tzv. ,,kouzelné devatero“. Čím více chodů – tím bohatší úroda v následujícím roce.

Štědrovečerní menu našich předků bylo prostší a rozhodně zdravější. Nepatřil k nim, pro nás už tradiční, smažený kapr a bramborový salát.  Jaká tradiční jídla bychom na stole tedy našli??

VÁNOČKA

Dodnes moje prababička dělá vánočku. A ta vůně?

Nezaměnitelná, o chuti radši nemluvím.

Recept:

75 dkg polohrubé mouky

15 dkg cukru

15 dl tuku – olej MANDLOVÝ LZT/ Z VLAŠSKÝCH OŘECHŮ LZT

3 žloutky

lžička soli

vanilkový cukr

koření (mletý anýz a fenykl) – lze použít v nízké koncentraci éterický olej – nejlépe přidat do oleje, aby se spojily s tukem

citronová kůra

7 dkg droždí

teplé mléko

2 lžíce rumu

rozinky

mandle

Sypké ingredience přidáme do mouky. Do hrnku nadrobíme droždí, přidáme cukr, rozmícháme, zalijeme teplým mlékem, přidáme hrst mouky a zaděláme na kvásek. Necháme na teplém místě vzejít. Mezitím si připravíme žloutky, tuk. Kvásek, tuk, žloutky, rum a teplé mléko (podle potřeby) vmícháme do mouky. Vařečkou vypracujeme těsto, přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě nakynout. Při posledním zpracování přidáme rozinky a vytvarujeme vánočku. Polotovar necháme ještě jednou nakynout na zahřátém vymaštěném plechu. Potřeme žloutky, posypeme mandlemi a dáme do dobře vyhřáté trouby (ne rozpálené). Pečeme tak dlouho, kolik je použito mouky. Půlkilová vánočka – půl hodiny, kilová vánočka by se pekla cca hodinu.

ŠKVARKOVÉ CUKROVÍ:

 20 dkg hladké mouky

25 dkg umletých škvarků

15 dkg cukru

dvě lžíce kakaa

1 celé vejce

lžička skořice a tlučeného hřebíčku (lze použít éterické oleje, krásně provoní)

strouhaná citronová kůra

Z vypracovaného těsta formujeme kuličky, vytlačíme do nich důlek, případně do důlku vtlačíme mandli nebo lískový oříšek a pečeme do růžova. Za tepla obalíme ve vanilkovém cukru. Cukroví se peče cca tři týdny před Vánocemi, aby se uleželo.

ČERNÝ KUBA = tradiční štědrovečerní jídlo 

 

Do měkka uvařené sušené houby se solí a kmínem zamícháme i s vodou, ve které se vařily, do uvařených krupek nebo lámanky. Krupky předem uvaříme ve slané vodě se lžicí oleje – doporučuji neutrální SLUNEČNICOVÝ nebo MANDLOVÝ LZT. Směs krupek s houbami ochutíme česnekem, pepřem a majoránkou, urovnáme do vymaštěného pekáčku. Zapečeme do červena.

Jaká další jídla jsou typická?

Jáhelník – tradiční starodávný štědrovečerní pokrm. Dříve mu lidé přisuzovali magickou moc. Věřili, že žluté jáhly jim přinesou peníze v následujícím roce.

Domácí chleba – symbol dostatku. Nesměl chybět na žádném štědrovečerním stole našich předků.

 

Sára Celundová

Úvodní slovo pana Hadka

Ani letos kalendář nemění svůj rytmus. Horké léto vystřídal každoročně se opakující, barvami hýřící podzim. A pokud se podíváme do blízké budoucnosti, nutno konstatovat, že další Vánoce se blíží mílovými kroky. Vánoce bývají hezké, veselé, šťastné, příjemné, klidné, pro příznivce aromaterapie i voňavé. Tradice je tradice. Bez bohatě napečeného voňavého vánočního cukroví by snad ani Vánoce nemohly být.

VÁNOCE AKH

Nebe je blankytně modré a bez jediného mráčku. Stále vládnou tropické teploty. Tyto řádky píši sice na podzim, ale v Hurghadě. I když tropické počasí tomu vůbec neodpovídá, letošní Vánoce jsou nedaleko a nezadržitelně se blíží.

Čajovníkový olej

Hned na úvod bych rád zmínil i další, v ČR běžně používaná označení, Tea Tree Oil, případně jen zkratku TTO. Zde se jedná o převzaté anglické označení tohoto oleje. Každopádně věčně zelený keř či strom, z jehož listů se čajovníkový éterický olej vyzískává, má latinské označení Melaleuca alternifolia.

Palisandr

Palisandr aneb indické růžové dřevo. O každém éterickém oleji lze říci, že má nějaké to nej. U oleje z růžového dřeva bych řekl, že ono „nej“ spočívá ve schopnosti nejvíce zamotat hlavu. Poté, co éterický olej růžové dřevo brazilské provenience díky ochraně stromu s latinským názvem Aniba rosaeodora doslova zmizel ze světa, všichni, kdo ho používali, za něj hledali náhradu.

Vnitřní použití éterických olejů

Jedním ze značně frekventovaných dotazů, na které celkem pravidelně odpovídám, je ověřování různých informací ohledně éterických olejů dostupných na internetu. I když jsem na mnohé tázané zcela jistě již v minulosti v časopisu Aromaterapie odpovídal, bude dobré se problematice používání éterických olejů věnovat opakovaně.

Bezpečnostní symboly na našich produktech – neděste se

Na lahvičkách s našimi éterickými oleji se setkáte s řadou upozornění a značek, které bohužel na první pohled člověka spíš vyděsí. Proto se nás ptáte, co že je na éterických olejích tak hrozného, že je takto označujeme. Pokud se chcete dozvědět více, čtěte dál!

ELEMENT VODA

Posledním elementem, o kterém se zmíníme, je element VODY. Přestože jím končíme, jedná se o element, ve kterém se vše začíná. Něco končí, aby něco nového mohlo začít. Počátek veškerého života je ve vodě. V lidském životě je to těhotenství. V profesním období je to situace, kdy přemýšlíte nad změnou zaměstnání, ale zůstává zatím jen u nápadu.

TRADIČNÍ ŠTĚDROVEČERNÍ VEČEŘE – BYLO NEBYLO

Jakmile skončí léto, začnou se nevyhnutelně blížit Vánoce. Samotné slovo v nás vyvolává mnoho pocitů, někomu se vybaví vzpomínky na dětství, vůni vanilkových rohlíčků či babiččiny vánočky, ale pro mnohé bohužel znamená i mnoho stresů a honění se za dárky.

DOTYKY

Žijeme v době dotykové. Bohužel více než živých tvorů se poslední dobou dotýkáme obrazovek. Dotyk má pro naše životy mnohem větší význam, než si myslíme. Jedná se o formu kontaktu a komunikace. Jeho nedostatek může být příčinou celé řady potíží. Deprese, stavy úzkosti, poruchy nálady a oslabení imunitního systému jsou jen špičkou ledovce.

ZKUŠENOSTI s AROMATERAPIÍ

Snad už každému z nás se přihodila v životě nějaká ta ,,nehoda,, . Je dost lidí, kteří ji tomu druhému třeba i přejí, kteří mají radost z cizího neštěstí. Je to smutné, ale tito lidé ubližují takovými myšlenkami hlavně sami sobě! Někteří jen škodolibě komentují např. takzvaný ,, silniční lišej,, a někdo třeba takto postiženou osobu polituje.

ROVNÁTKA V KAŽDÉM VĚKU

Je mi 25 let a rozhodla jsem se pro rovnátka. Od mala byl můj sen mít krásné rovné zuby. Místo toho mám jedničky přes sebe a ještě k tomu předkus.

Dobrý večer pán Hadek,

ďakujem Vám za odpoveď. Prečítala som si odporučenia. Čo sa týka ďalších preparátov aj s manželom sme verní odberatelia od roku 2002. Manžel používa po holení Citrónovú pleťovú vodu. Povedal, že až keď začal používať túto vodu po holení, prestal mať problémy so zarastaním fúzov do pokožky. Hovoril, že vždy sa mu niektoré otočili a zabodli sa mu späť do pokožky a musel si ich odtiaľ vyťahovať ihlov.