Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2012

Poradna

Vážení,

již dlouhá léta používám k mé plné spokojenosti vaši nejen krásně voňavou, ale i velice účinnou kosmetiku. Manžel má v současné době zdravotní problémy a po prostudování vaší fantastické poradny bychom je rádi řešili vnitřním použitím éterických olejů. Je vhodné brát éterické oleje před jídlem, nebo lépe po jídle? Konkrétně se mi jedná o váš CANDIÖL.

Přeji vám hodně úspěchů a předem děkuji za vaši odpověď.
Alena J.


Milá paní Aleno,

děkuji Vám za Váš mail i zaslaný dotaz.

Domnívám se, že odpověď na Vaši otázku již v poradně časopisu zmíněna byla, ale jak přísloví praví, opakování je matkou moudros­ti. Hned v úvodu, jen aby nedošlo k neporozumění, zmíním, že ne vše, co trh nabízí, svou kvalitou umožňuje vnitřní aplikaci. Mnohé na etiketě označené jako např. 100% čisté éterické oleje mají, co se čistoty týká, jen čistou lahvičku, zatímco obsah je syntetická napodobenina přírodního ole­je. K dnešnímu dni zde bohužel neexistuje v tomto smyslu zákonná ochrana spotřebitele, která by od výrobce, přes prodejce, až ke spotřebiteli definovala označení, ze kterého by i kvalita byla zřejmá. Doufám ale, že i zde se blýská na lepší časy. K vnitřnímu použití se nehodí oleje označované jako „éterické“, ale nejsou rostlinného původu. To jisté sa­mozřejmě platí i o olejích pančovaných, kde (malá) část je původu přírodního, zbytek syntetika. K vnitřnímu použití jsou tedy vhodné jen ty nejkvalitnější, éterické oleje rost­linného původu.

Samotné použití je pak dáno i složením jednotlivých éte­rických olejů, jakož i použitým množstvím. Éterické oleje, jak známo, jsou nerozpustné ve vodě. Sliny však mají jis­tý „emulgační“ potenciál, a tak by většinou nebyl problém jednu kapičku kápnout do úst, smíchat se slinami a ná­sledně polykat. Toto dokonce doporučuji, pokud se v ústní dutině objevují plísně. Běžně je však doporučováno vnitřní použití éterických olejů buď na „tabletě“ doma vyřezané z měkkého pečiva (chleba, houska apod.) či v tobolce s ná­sledným zapitím vodou. Pokud bychom polknuli tabletu či tobolku před jídlem s větším počtem kapek, mohlo by se stát, že budou dráždit žaludek. Tomu se samozřejmě nechá předejít i tím, že nepoužijeme ani tabletu, ani tobolku, ale daný éterický olej přidáme do malého množství nějakého rostlinného oleje a takto jej „naředíme“. Zde pak poslouží např. moka lžička rostlinného oleje. V tako­vém případě pak nic nebrání éterické oleje či i jejich směsi používat i před jídlem. Po­kud požijeme éterické oleje po jídle, nic tím nemůžeme zkazit, v žaludku se smísí se stravou, která navíc vždy nějaké ty tuky obsahuje, a tím je prakticky i vyloučena možnost, že by mohlo dojít k dráždění žaludeční sliznice. Uvedené se týká orál­ního použití všech éterických olejů, tedy i jejich směsí, nikoli jen Vámi zmíněného CANDIÖLU. Budu rád, pokud Vám moje od­pověď bude užitečná.

Karel Hadek


 

Dobrý den,

je užívání DONOSOLU vzhledem k obsahu čajovníkového oleje vhodné i pro malé děti (4leté)? Kamarádka homeopatička mě upozornila, že tento olej způsobuje alergie a jeho vdechnutí může poškodit plíce a způsobit např. zápal.

Na internetu jsem také našla; např.: 
Jedna studie ukazuje, že olej z čajovníku může měnit hladi­nu hormonů. Existují tři případy nevysvětlitelného zvětšení prsní tkáně u chlapců. Lidé hormonálně citlivější, lidé mající rakovinu, těhotné nebo kojící ženy by neměly používat olej z čajovníku, pokud mají jinou možnost přírodní léčby. Občas se mohou objevit alergické reakce, počínaje mírnými derma­titidami až po těžké puchýře. U někoho může čajovníkový olej zapříčinit podrážděnou kůže, zčervenání a svědění. Čajovníkový olej by se neměl užívat vnitřně ani v malých dávkách. Může způsobit zhoršenou imunitu, průjem a potenciálně smrtelnou depresi centrálního nervové­ho systému (přílišnou spavost, zmatek, koma). Olej z čajovníku v zubních pastách a ústních vodách je obecně považován za neškodný, protože se nepolyká. Neužívejte čajovníkový olej, když jste těhotná nebo kojíte. Dejte jej pryč z dosahu dětí a zvířat.

Používala jsem teď DONOSOL na synovu rýmu, zdá­lo se mi, že mu to pomohlo, ale nemohu mu tím také ublížit?

Vy ho pro děti nenabízíte. Poradíte mi prosím?

Děkuji Lenka

 

Milá paní Lenko,

každý z nás se něčím živí. Někdo tím, co umí, jiní se živí tím, že třeba píší o věcech, o kterých občas nemají ani po­tuchy.  Vaší paní kamarádce homeopatičce bych doporučil, při vší úctě k homeopatii, aby se vyjadřovala jen k tomu, čemu rozumí a k tomu, kde má osobní praktické zkušenosti.

Rady typu nekupujte máslo, protože když ho vyndáte z mrazáku a spadne někomu z 15. poschodí na hlavu, tak dotyčného zabije, jsou sice v principu absolutně pravdivé, současně však neskutečně hloupé. Takže, to, co jste četla, by mohlo být pravda, kdyby někdo používal excesívní dáv­ky. Mezi námi, alkohol by se také neměl podávat dětem, je to jed. Pokud je ale jako extrakční činidlo v léku, použí­vá se po kapkách, tedy v naprosto neškodném množství. Tělo i u malého děcka ho pak obdrží podstatně méně, než když sní zákusek, vypije sladký čaj či nějakou ovocnou šťávu obsahující cukry.

Bezpečné používání čajovníkového oleje je běžné, pokud se používá kvalitní olej, ve fyziologických dávkách a pracují s ním odborníci. Lze s ním také strašit, pokud sice umíme psát, ale nemáme žádné praktické zkušenosti. Nebo chceme úmyslně lhát… V zubních pastách je čajovníkový olej bezpečný, pro­tože se nepolyká… Zajímavé! Takže dle autora kon­taktní alergii vyvolat nemůže, na sliznice přijít smí a sliznicemi se nevstřebává! Dle autora by se musel polykat… Zajímavá snůška hloupostí. Zde mohu jen a jen konstatovat, že ani námi nabízené čajov­níkové preparáty nejsou nabízeny jako „potravinové doplňky“. To se samozřejmě týká i DONOSOLU.

To, co jste mi poslala, jsou v jistém slova smyslu bláboly. Já nepatřím k fanatickým obdivovatelům čajovníku, ale mohu prohlásit, že např. pokud obsahuje jen kolem 0,2 % cineolu, pak alergizovat prakticky nemůže. Skladováním dochází k chemickým procesům, oxidaci a tím se:

a) zvyšuje jeho účinnost, ale i

b) dermální dráždivost.

Pak se lidé diví, jak je možné, že někdy používají čajovní­kový olej bezproblémově (čerstvý olej). Anebo naopak je olej dráždí či alergizuje (starý oxidovaný olej). Já osobně jsem se již načichal v životě čajovníkového oleje opravdu hodně a přísahám, nejen že netrpím „smrtelnou depresi centrálního nervového systému“, ale dokonce mi po něm ani prsa „nevysvětlitelně“ nenarostla.

A tak Vás mohu uklidnit, DONOSOL, byť malé množství prakticky bezcineolového čajovníkového oleje obsahuje, je naprosto bezpečný, ať již podobní pisálkové píší, co je v bujné fantazii napadne, nebo je farmaceutický průmysl za podobné písemné ptákoviny platí sebelépe.

Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná.

Přeji hezký zbytek dne.

Karel Hadek



Dobrý den,

mám dotaz na používání balzámu FEMISHEA. Píšete, že se osvědčila u žen na výtoky náchylných jako excelentní lipi­dový lubrikační a preventivní preparát. No, ale zároveň je zde uvedeno, že tato kompozice rozpouští latex, z něhož jsou kondomy vyrobeny. Jelikož nemohu používat hormo­nální antikoncepci, jsem odkázána na používání kon­domů, ale zároveň jsem náchylná na výtoky. Existuje ně­jaká přírodní varianta lubrikačního preparátu vhodného i pro mne (tedy použitelného v kombinaci s kondomem)? Děkuji

Janina V.


Milá paní Janino,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte. Ano, zde máte pravdu, latex je tuky rozpouštěn a éterické oleje v tukových preparátech obsažené tuto schopnost ještě umocňují.

Na trhu se nachází celá řada gelů, speciálně definovaných jako lubrikační. Má to ale jeden háček. Myslím, že snad všechny takovéto přípravky jsou „kontaminovány“ che­mickými konzervanty. Ty pak nejen chrání gel před mik­robiální kontaminací, ale při aplikaci likvidují i přirozenou poševní mikroflóru použivatele. U žen náchylných na vý­toky je pak na problém zaděláno. Bohužel nemám přehled, jaká je opravdová situace v dané nabídce. Pokud se roz­hodnete pro „průzkum trhu“, požadujte gel bez chemické konzervace.

Předpokládám, že by bylo možné si takový gel vyrobit i po­domácku. K tomuto účelu by se mohl hodit škrob, který si uvaříte, a tím Vám vlastně gel vznikne (1 čajová lžička škrobu na cca 200 ml vody). Aby nevysychal, tedy aktiv­ně držel vlhkost, bylo by nutné jej doplnit glycerínem. Cca 50 - 100 ml. Další alternativou by mohl být po doma vyro­bený gel z agaru, popřípadě xanthanu. Výhoda je zřejmá. Lze připravovat malá množství na okamžitou spotřebu, či na několik dní a schraňovat v uzavřeném obalu v lednici. Trvanlivost preparátu by se nechala prodloužit vždy před uzavřením postříkáním víčka obalu preparátem THYMICON, který vykazuje excelentní antimikrobiální a protiplís­ňové účinky.

Takovýto postup sám aplikuji např. u otevřených potravin.

Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná. Přeji Vám hezký podzim, plný slunečných dnů.

Karel Hadek



Dobrý den,

prosím o radu. Ráda bych svému příteli pořídila něco, co by mu pomohlo od páchnoucích nohou. Zápach je opravdu silný. Často se mu také během pár sekund zpotí dlaně. Také se mu v létě na kůži (hruď) dělají bílé flíčky. Zároveň prosím o radu pro mě na opakující se infekce kandida. V létě jsem prošla detox programem Colo Vada Plus, užívám Aloe vera firmy LR, ale stále se problémy vrací.

Děkuji za odpověď.

PS: SANITOL je v domácnosti opravdu zázrak. Bydlím se dvě­ma velkými psy v bytě a byt nádherně voní.

Zuzana W.


Milá paní Zuzano,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte. Zde bych Vám mohl doporučit KOUPELOVÝ OLEJ na pravidelné koupele nohou. Dále pak speciální preparát DEOPROFUSS, který je směsí éterických olejů, které zabraňují mikrobiálnímu rozpadu potu a tím i vzniku onoho typického zápachu. V případě suchosti pokožky lze apli­kovat i krém BODY SALVIA.

Co se Vašich problémů týká, zde bych doporučil protiplísňovou dietu. Vyloučit ze stravy na přechod­nou dobu cca 3 měsíce veškeré cukry, jejich substituty (alko­hol) i polysacharidy (mouka, škrob apod.). Stravu doplnit o vlákniny z lékárny (Psylli­um) a ještě je čas nasbírat si i na zimu dostatečné zásoby listu pampelišky a nasušit ji. Ta obsahuje jak hořčiny, kte­ré v trávicím traktu likvidují plísně, tak i vlákniny. Váže na sebe toxické produkty lát­kové výměny jak použivatele, tak i plísní. V neposlední řadě bych doporučil i pravidelné vnitřní používání preparátu CANDIÖL, 5x denně po 4 kapkách. Pokud jsou plísně v trá­vicím traktu, opouští tělo análním otvorem a jsou pak per­manentním infekčním zdrojem i pro plísňová onemocnění v oblasti pohlavních orgánů.

Ale ani vyléčení není absolutní výhrou. Plísně jsou živé organismy a velice rády se vrací. I po vyléčení je nezbytně nutné dbát na prevenci. Význačnou roli u podobných pro­blémů hraje i imunita. Ta je pak ve značné míře dána právě stavem trávicího traktu. Je nezbytně nutné dbát i na pravi­delné každodenní vyprazdňování. A právě zde mohou na­pomoci jak sušená pampeliška, tak i psyllium. Na posílení imunity mohu dále jen a jen doporučit ELEUTHEROCOCC extrakt. Nejen, že se za jeho pomoci zvýší schopnost orga­nismu vyrovnat se s plísněmi, ale organismus uživatele se stává celkově odolnější vůči všem chorobám.

Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná.

Karel Hadek


 

Dobrý den,

chtěla jsem se optat a zároveň možná dát typ na ušní olejíček, tedy preparát, kterým by bylo možné jemně čistit ouška malým dětem i dospělým. V nabídce jsem ho nenašla. Děkuji. Hezký den!

Jitka K.


Milá paní Jitko,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kte­rou se na mě se svým dotazem obracíte. Myslím, že by bylo nadbytečné za drahý peníz připouštět a zařazovat do nabíd­ky další preparát, který by byl speciál­ní pouze názvem. Pro Vámi zmiňované účely, tedy čištění oušek, je zde hned ně­kolik vynikajících preparátů, kde určení původního poslání je trochu jiné. Zde se nabízí využití NOSNÍ OLEJ BABY, stejně tak můžete použít i dětský masážní olejíček Baby či masážní olejíček FENYKLOVÝ. Všechny jmenované preparáty Vám poslouží stejně dobře.

Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná. Přeji Vám hezký podzim plný slunečných dnů.

Karel Hadek

 

 

Dobrý den,

Již delší dobu mě trápí nadýmání a plynatost. Snažím se jíst zdravě, pravidelně sportuji, přestala jsem i kouřit (s pomocí preparátu ANTINIKOTIN), ale stále se to nelepší. Chtěla bych Vás požádat o radu, zda by mi pomohl nějaký Váš preparát. Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem vaše obdivovatelka Iva


Milá paní Ivo,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte. Vámi popisované nadýmání a ply­natost bývá typickým projevem plísňových onemocnění trávicího traktu. Vámi přijatá opatření jsou naprosto v po­řádku, ale na daný problém mají jen nepatrný vliv. Zde bych Vám doporučil jako dietetické opatření vyloučit dočasně ze stravy cukry, včetně zdravého ovoce. Dále i substituty cuk­ru (alkohol), stejně tak vyšší stravitelné formy (škrob, mou­ka apod.).

Dále doporučuji pravidelnou aplikaci preparátu CANDIÖL, 5x denně po 4 kapkách, po dobu cca 2 měsíců. Preparát sice nemá žádnou příjem­nou chuť, ale je to otázka zvyku. Dále Vám doporučuji nasbírat si list pampelišky, usušit a rozmělnit, nejlépe semlít v mlýnku na kávu a 3x denně použít jednu moka lžičku pampe­liškové „mouky“ a zapít. Nejlépe minerálkou s bublinkami, která s pampeliškou vytvoří pěnu a snadno se polyká. Pampeliška je hoř­ká a ve střevech se podílí nejen na likvidaci plísní, ale i na očistě střev díky vysokému ob­sahu nestravitelných složek - celulózy.

V lékárnách je nabízena speciální vláknina pod názvem Psyllium. Pravidelné užívání pampelišky a psyllia dále na­pomáhá absorbovat toxiny plísněmi vyprodukované. Opo­menout nelze ani posílení vlastní imunity. Zde mohu do­poručit používání extraktu ELEUTHEROCOCC 3x denně 15 - 20 kapek. Hlavně v tomto ročním období může být ELEUTHEROCOCC extrakt používán dlouhodobě.

Musím Vás ale upozornit, že ani samotné vyléčení není dů­vodem k oslavám. Plísně jsou živé mikroorganismy a jako takové se rády vrací. Proto je nutné dbát i po vyléčení na prevenci. Tou pak je „správná a zdravá“ mikroflóra v trá­vicím traktu.

Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná a pomůže Vám vyřešit Váš problém.

Karel Hadek






Úvodní slovo Karla Hadka

To, na co se zrovna dvakrát netěším, je zde. Ono chladnější roční období. Léto 2012 patří minulosti. Ve chvíli, kdy píši tyto řádky, se snad lze ještě těšit na hezké dny babího léta.

Novinky: Novinky-změny

S nástupem nového roku bývá zvykem i zavzpomínat na rok odcházející. Pro nás byl rok 2012 úspěšný, plný radosti po starostech z konce roku předešlého.

Novinky: Lecitinové preparáty Gothea

Pokud budeme hledat materiály, ze kterých se spřádají sny o kráse a zdraví, pak jedno z těchto jmen zní lecitin. Nezbytný je v potravinách pro životní funkce každého člověka. A kosmetika? Bez lecitinu by prostě byla prostě jen „nějaké to mazání“.

Novinky: LECITINIA BODY MONTANA

V podzimním vydání časopisu jsme Vám představili novinku jménem LECITINIA BODY BALM. Dnes máte možnost seznámit se s novinkou druhou v této řadě, nesoucí název LECITINIA BODY MONTANA.

Novinky: Masážní balzámy Oleosol

Hned na úvod prozradím, že se jedná o speciality, které prozatím v naší masážní nabídce neměly žádnou alternativu. Jak již sám název napovídá, vychází ze složení Oleosolů, nejdůležitějšími složkami těchto preparátů jsou oleje a sůl.

Novinky: Drahý pane Hadku!

Chtěla bych Vám poděkovat za úžasný dárek, který jste mi poslal, za dvě neobyčejné novinky, které jste nedávno vytvořil OLEOSOL CELLU a OLEOSOL JAGR. Velmi ráda jsem je vyzkoušela.

Novinky: Excelentní JOSHEA

Třezalkový olej má své pevné místo nejen v nabídce firmy, ale je hojně využíván i v recepturách mnohých preparátů.

Novinky: Joshea – hurááá, je zpět!

Proč tolik nadšení? Vrátím se několik let zpět. Naše nejmladší, tehdy ještě malé mimčo, reagovala na očkování hexavakcínou těžkým ekzémem.

Novinky: Vážený pane Hadku,

nejdříve ze všeho bych Vám chtěl poděkovat, že jste byl tak laskav a nabídl mi k vyzkoušení Vaši třezalkovou mast JOSHEA.

Novinky: TANADERM

Různé záněty pokožky nejsou v populaci žádným ojedinělým jevem. Ať již se jedná o důsledky drobných poranění, či doprovodné jevy spojené s různými problémy, jako jsou např. atopický ekzém, či onemocnění samotné jako akné, je tedy zde „nabídka“ původců zánětů více než široká.

Hadkovské zamyšlení: Thymicon a ráj blbů

Trochu divný titulek článku, že ano. Pokud budete číst i další řádky, pochopíte. Přejde vás humor a nejspíše popadne i vztek. Záchvaty smíchu, vyplývající bohužel ze zoufalství, nevylučuji.

Slovo odborníka: Tymián obecný (Thymus vulgaris)

Tymián je aromatická bylinka, dříve nazývaná „vlašská mateřídouška“, která byla již odedávna užívána jako koření a lék.

Slovo odborníka: Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Vytrvalý polokeř, vysoký 20 až 70 cm, silně aromatický. Lodyha přímá, obvykle nevětvená, olistěná, šedoplstnatá. Listy vstřícné, řapíkaté, podlouhlé až eliptické, jemně vroubkované, někdy na bázi se 2 vykrojenými segmenty,

Zkušenosti a rady: Aromaterapie v Mladé Boleslavi

Letos v únoru jsem si dovolila uspořádat v Mladé Boleslavi kurz Aromaterapie I. Vedla mne k tomu nejen zvědavost znát víc, ale i moje koupelna, plnící se stále více bílo-zelenými voňavými věcičkami.

Zkušenosti a rady: Alergie podruhé

Když jsem psala článek Alergie do Aromaterapie 2/2012, vůbec mě nenapadlo, kolik takto ,,postižených“ lidí mi bude psát. Lze z toho usoudit, že tento problém je mezi lidmi velice rozšířen, což vlastně z praxe znám, ale asi jsem si to neuvědomovala.

Zkušenosti a rady: Vážená redakce časopisu „Aromaterapie“!

Děkuji Vám za vydávání tak zajímavého a užitečného časopisu. Po přečtení článků specialistů a nebo reakcí spotřebitele se člověk dozví nejen něco nového o ,,starších“ preparátech, ale také se rodí nové nápady a stimuly pro vlastní experimenty.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadek!

Ráda bych Vám napsala o účincích krému TAMANU-DERM. Po pravidelném použití mi z obličeje a ramen velmi rychle zmizely papilomy.

Zkušenosti a rady: Oleosol v praxi

Děkuji za možnost vyzkoušet preparát Oleosol. Kdo by čekal nějaký masážní balzám, je na omylu. Jedná se o speciální preparát vybočující z běžných „hadkovských“ přípravků.

Zkušenosti a rady: Apisan – medové pohladenie

Hľadáte krém, ktorý pohladí vašu pokožku? Vyberte si mimoriadne príjemný a luxusný krém APISAN.

Poradna

Koutek pro maminky: Pohodové těhotenství s Hadkem

Milý pane Hadku, od naší poslední korespondence už uběhl nějaký čas, v němž se mnohé událo, a tak se zas můžu vrhnout na hodnocení toho, jak se mi osvědčily vaše preparáty. Úvodem předesílám, že mé hodnocení je opět kladné :-)

Koutek pro maminky: A co mi doporučíte do porodnice?

Na základě pozitivních zkušeností s kosmetikou Karel Hadek v těhotenství, kdy se maminkám osvědčilo bambucké máslo, které výborně promastí rostoucí se bříško a tím pádem zabrání nebo alespoň zmírní popraskání namáhané pokožky.

AromaFauna: Kosmetika a zvířata… Stále opakované téma

I zvířata v dnešní době potřebují péči. Zvířata žijící ve volné přírodě se bez kosmetiky obejdou, ale ta, která žijí s lidmi, již ne. Myslím si, že to začalo různými spreji na blechy a následovaly šampony. Díky kosmetice pro domácí zvířata chtěli lidé chránit sebe a svoje děti před různými nežádoucími mikroorganizmy.

AromaFauna: Dobrý večer, Míšo,

o tohle se s Vámi musím podělit... :) Zkoušela jsem dnes poprvé naší krysařici naservírovat Endoparazin - a čekala jsem, že to bude přímo válečná vřava...

AromaFauna: Fauna Happy

Dlouho očekávaný a vámi žádaný produkt nesoucí název Fauna Happy je připraven. Jedná se o směs éterických olejů s uklidňujícím, adaptogením účinkem pro kinetózy a stres způsobený stěhováním.

AromaFauna: Prevence a spokojená zvířátka

Představte si Zoo obchod o 300 m2. Trvale je zde velké množství různých druhů zvířat. Akvária s různobarevnými rybkami, hadi, želvy, leguáni, morčata, křečci, králíčci, myšky, opice, psouni, drobné exotické ptactvo.