Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2007

Škola aromaterapie: Co je co …? Aneb, co je to...?

Pokud se bavíme o kosmetice a chceme něco pochopit, musíme se chtě nechtě vrátit do minulosti. Řekl bych hodně vzdálené. A popřemýšlet nad tím, jak a z čeho tehdy byla kos­metika, na rozdíl ode dneška, vyráběna.

K dispozici byly prakticky jen rostlinné a živočišné tuky a její výroba probíhala, řekl bych, na zakázku. S příchodem průmy­slové revoluce se i v kosmetice začalo mnohé měnit. Rozvíjející se chemický průmysl se naučil rafinovat parafin a vazelínu. Dosažená vysoká čistota umožnila vyrábět kosmetiku, která z hlediska výrobců měla i jedinečnou vlastnost. Díky používání minerálních olejů nežlukla. Pokroku bylo dosaženo i při výrobě nových emulgátorů. Po tisíciletích „staré kosmetiky“ se objevila „nová, průmyslová kosmetika“. Noční, výživné, denní a hydra­tační krémy spatřily světlo světa. Chemický průmysl začal dodávat výrobcům kosmetiky (a nejen jim) i chemikálie, kterým dnes říkáme konzervační látky.

V zásadě se do kosmetiky přidávají dva typy konzervantů:

  1. konzervanty, které mají zabránit žluknutí tuků v preparátech
  2. konzervanty, které mají zajistit, aby se v preparátu nevyskytly žádné mikroorganismy
     

Rád bych se zde na chvíli zastavil a věnoval trošku pozornosti několika látkám, které se používají pro účely uvedené v bodě „a“. INCI zkratkou BHA se označuje butylhydroxyanisol. Jedná se o chemicky velmi stabilní chemikálii rozpustnou v tucích. Vysoce účinný chemický antioxidant, o kterém je známo, že může vyvolávat alergie, dráždí pokožku, oči i sliznice. S touto lahůdkou byly prováděny pokusy na zvířatech. Vyvolávala rakovinové bujení a poškozovala genotyp. „Odborníci“ použí­vající tuto chemikálii se snaží informace o BHA smést pod koberec s tím, že tyto účinky vykazují jen vyšší koncentrace, zatímco nízké jsou neškodné… Pro úplnost musím uvést, že škola aromaterapie to, co je na kosmetice označeno jako BHA, se používá i v potravinářství. Zde je ona lahůdka označována jako E 320. I zde se samozřejmě používají jen opravdu malé koncentrace. Bohužel, díky jejich chemické stabilitě dochází k jejich ukládání a kumulaci v játrech. A tak při matematickém vzorečku několikráte denně, 365 dní v roce po dlouhá léta se již v tělíčku něco nasbírá…. To, co bylo napsáno o BHA, platí prakticky beze změn i pro další antioxidant BHT, neboli butylhydroxytoluen.

I tuto látku nacházíme v potravinách, kde je její označení E 321. Dále zde máme skupinu antioxidantů zvanou galáty. Jedná se 0 propylgalát (E310), oktylgalát (E311), dodecylgalát (E312). Používání těchto látek přináší svá rizika a ve větším množství jsou lidskému organismu škodlivé. Principiálně by se neměly objevovat v potravinách či kosmetice pro malé děti, vyhýbat by se jí měli jak alergici, tak i astmatici.

Není bez zajímavosti, že vynikajícími antioxidanty jsou i různé vitamíny. Široce se používá např. vitamín C, ať již jako kyselina askorbová (E300) či její sodná sůl - askorbát sodný (E301) nebo vápenatá sůl - askorbát vápenatý (E302). Nutno uvést i v oleji rozpustnou formu vitamínu C, tedy askorbylpalmitát (E304). Používání vitamínu C jako antioxidantu je téměř bezrizikové. Jedná se o ve vodě rozpustný vitamín, který je z těla relativně rychle vyplavován. Odborná literatura sice uvádí, že nadměrné dávky kyseliny askorbové mohou vést k tvorbě ledvinových kamenů, ale to v tomto případě nehrozí. V kosmetice pak je jeho receptování omezeno kyselostí výrobku, která by běžně neměla jít pod pH = 4,5. Vyšší kyselost výrobku by mohla působit jako chemický peeling.

U vitamínů ještě zůstaneme. Vynikajícími antioxidanty jsou i tokoferoly tedy různé formy vitamínu E. A protože vitamíny ať již v potravinách či kosmetice považuji za to nejvhodnější řešení jsou i preparáty s logem proti žluknutí chráněny kompozicí lecitinu, vitamínu E a vitamínu C. Jedná se sice o tu nejdražší alternativu, ale… Pokožku máme přece jen jednu jedinou a na celý život.

K této poučce se pak váže i používání druhého typu konzervace, sloužící proti mikrobiální kontaminaci. Konzervování jak potravin, tak i kosmetiky je dnes chápáno jako standardní záležitost. Argumenty, že konzervované potraviny či kosmetika jsou méně nebezpečné než potraviny či kosmetika např. ples­nivé jsou sice pravdivé, ale na druhou stranu stejně hloupé jako konstatování, že smrt zastřelením je daleko příjemnější než přejetí parním válcem.

Vzhledem k daleko širší paletě různých chemikálií, v této oblasti používaných, potraviny vynechám a budu se věnovat výhradně kosmetice. Byť jsou to právě potraviny a s nimi poly­kané látky, které příroda nezná, a jsou nám naprosto cizí. Jedním z důvodů neustále se zhoršujícího se zdravotního stavu lidské populace jako takové, byť ze všech stran je nikoli garantována, pouze proklamována jejich nezávadnost.

V dobách, kdy jsem s kosmetikou začínal, přicházela i doba „přírodní kosmetiky“. Přírodní kosmetika a chemická konzer­vace? To nejen mně nějak nesedne. A tak se otevřel prostor pro diskusi. (V historii již zodpovězená) otázka zněla, zda lze vyrábět kosmetiku bez konzervace.

Nezbývá než přiznat, hledání odpovědi bylo je a i v budoucnu bude pro mě hnací silou.

Všechny živé organizmy na planetě Zemi potřebují ke svému životu zdroj energie a vodu.

Když jsem začal vyrábět bezvodou olejovou kosmetiku, byl jsem štěstím bez sebe, co se mi to podařilo objevit. Ne dlouho! Víc než brzy mi došlo, že již staří Egypťané, a všichni ostatní „Staří“… nemaje chemický průmysl, vyráběli nikoli hydratační (a Bůh ví jaké další) krémečky, ale vonné oleje a masti.

V průběhu staletí sbírali lidé empirické poznatky a využívali je ke svému prospěchu. Někdy to byl alkohol v koncentraci nad 20%, jindy laktobacil i jeho produkt kyselina mléčná, které byli součástí garance relativně dlouhé trvanlivosti (kysané okurky či zelí, jogurty apod.).

S příchodem technické revoluce se mění mnohé i v kosmetice. Nové suroviny jako vazelína, parafin, nové emulgátory umo­žňující emulgaci O/V a samozřejmě chemická konzervace umožňují přechod na průmyslovou výrobu kosmetiky. Tehdejší dobový pohled na vše nové byl dán pravděpodobně radostí z lidských schopností. Dávno pryč jsou však ty časy, kdy z pohledu novátorů optimistů, stály před chemií neome­zené možnosti. Průšvihy, které sebou chemie přinesla, nám jednoznačně dokazují, že člověk má původ v přírodě a nikoli v chemické retortě, a proto se dnes snažíme hledat jakousi rovnováhu a návrat k přírodě. To platí samozřejmě i o kosmetice. Reklama na dnešní kosmetiku je jeden jediný velikánský úsměv, avšak důsledky jejího používání nejen že nejsou důvodem k úsměvu, troufám si říci, že občas jej přímo zmrazí. Jedním z důvodů je i používání chemické konzervace v kosmetických výrobcích. Ochrana kosmetického výrobku by byla na místě, ale tyto látky nepřestávají působit po nanesení na pokožku… Chudák symbiotická mikroflóra.

Jedním z prvních konzervantů v kosmetice používaných byl formaldehyd. Vysoce účinný i v malých dávkách. Je schopen vysrážet bílkoviny. Zabíjel tedy nejen škodlivé mikroby, ale co tomu pak říkal kožní kolagen a elastin? V současné kosmetice je prakticky zakázán. A tak se nepoužívá formaldehyd, ale dle INCI označená látka Imidazolidinyl Urea. Tato látka s postupem času formaldehyd uvolňuje… Stejně tak 2bromo-2-nitro-1.3-propandiol a 5-bromo-5-nitro-1.3-dioxan. Dále benzylhemi-acetát a ještě několik dalších chemikálií, jejichž používání jsem však v kosmetice nezaznamenal, jsou známy stejnými vlastnostmi. Kyselina benzoová je látka, která se stále ještě používá hlavně v potravinářském průmyslu. „Většinou“ s ní nebývají škola aromaterapie problémy, ale může alergizovat a občas vyvolává alergickou kopřivku! Příbuznou je pak kyselina hydroxybenzoová známá pod označením paraben. Dalšími příbuznými jsou různé estery této kyseliny, kterých výrobci nabízí celou skupinu. methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben. Vzhledem k jejich schopnosti senzibilizovat pokožku, většinou výrobci používají sice koncentrace pod povoleným množstvím, ale několik konzervantů současně. Nutno podotknout, že senzibilizace nemusí být otázkou ani týdnů, ani měsíců, ale může probíhat i léta. Při vědomí následků používání takto „ochucené“ kos­metiky je mi nad slunce jasné, proč někteří odborníci doporučují měnit kosmetiku. Definovaný důvod, že by si pokožka na kos­metiku mohla zvyknout se mi jeví sice jako dobrý psychologický tah na neinformovaného spotřebitele, současně mi ale připadá divné, že si pokožka za celý život - v tomto smyslu - na vlastní tuky nezvykne …

Možná mi to jen uniklo, že na příkaz „shora“ a bez našeho vědomí, složení kožních tuků pokožka co rok či dva mění….

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Jistě se mnou budete souhlasit, že ten čas nějak podezřele rychle letí. Není to vůbec dlouho, co vánoční stromeček a dárky pod ním, potěšily naše srdíčka. Ve chvíli kdy píši tyto řádky je již sice léto za námi, ale babí léto má taktéž svá kouzla. Jen blázna však napadne spojovat babí léto s Vánocemi. To slovo blázen je v tomto smyslu pozitivní - výhradně a přísně vztaženo k mé osobě.

Novinky: Lipio–Sérum

Zabývat se vývojem kosmetiky, mimo jiného, znamená i stálé hledání a vyhodnocování nových surovin. Není dne, aby se na trhu neobjevila nějaká ta super novinka, která vzplane jak meteor, aby její „zázračné“ účinky stejně tak rychle pohasly.

Vánoce, Vánoce přicházejí ...: Kouzelné vůně Vánoc

O tom, že se blíží Vánoce se přesvědčujeme každý den. Nejen prodlužující se noci jsou toho nápovědou. Toto roční období se nám hlásí jak nedostatkem slunečního svitu, tak nám i dává pocítit, proč o něm říkáme, že je chladné. Nelze se divit, že právě v tomto období doma je prostě doma.

Vánoce, Vánoce přicházejí ...: Psal mi Ježíšek…?

Že jeden občas dostane nějakou tu smsku, je už dlouhou dobu zcela běžné. A tak smsky posíláme i přijímáme. Ani já nejsem výjimkou. Dostala jsem přímo výzvědně zajímavou smsku. Jakože co voňavého bych uvítala od Ježíška pod stromečkem. Zatajil se mi dech. Pro jistotu jsem nezjišťovala odesílatele. Ale signována byla písmenem „J“! Těch možností tak jako tak moc není, ale protože jsem hodná holka, to nemohl být nikdo jiný, jistě to byl sám Ježíšek!

Vánoce, Vánoce přicházejí ...

Aktuální téma: Aby nebyly omrzliny

Je tomu tak snad každý rok. Ve chvíli kdy nejen ranní chlad, ale i teploty přes den dávají tušit, že zima je nablízku, jako by se protrhl pytel s dotazy, jak správně ošetřovat pokožku v zimě. Dotaz, který bezesporu vede, se týká používání krémů v době mrazů. Smí se? Nesmí se?

Aktuální téma: Přezimování

Léto má již definitivně odzvoněno a letošní „listopad“ (tedy opad listí), zdá se mi, nastoupil jaksi brzy. Mrazivá zima sice ještě nezačala, ale za chvíli ji tady budeme mít v celé své… kráse…? Někteří z vás zimu a sníh jistě uvítají s potěšením a úsměvem, hlavně asi děti a milovníci zimních sportů. Někdo by zase nejraději „vzlétl a odtáhl“ ji přečkat do teplých krajin. A pak jsou tady tací, kteří se začínají z blížící se zimy stresovat již v září, neboť - dalo by se říci - již automaticky očekávají zhoršení stavu své pokožky a vůbec si neuvědomují, jak právě tímto vnitřním neklidem tomu ještě značně napomáhají… Myslím, že mnohem lepší je najít si způsob, jak si zimu zpří­jemnit a s úsměvem se dočkat jara.

Novinky a speciality: Ach, ty testery...

Celá dlouhá léta, co se věnuji výrobě kosmetiky, jsem měl vždy námitky proti výrobě testerů. Nejen měl, ale mám i nadále. Těch důvodů je hned několik. Z hlediska odborného je dle mého testovací vzoreček úplně na nic, mám zato, že těžko budeme hledat tak špatný (stejně tak i dobrý) preparát, aby již malý vzoreček něco víc napověděl. Snad u alergiků by mohl mít své opodstatnění.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Rozhovor s...

panem Vladimírem Němečkem - Známý brněnský masér pan Vladimír Němeček, zakladatel vlastní masérské školy, je od rána do noci, jak se patří vytížen. Přitom navíc bydlí mimo Brno. Proto jsme ocenili, že si našel čas odpovědět nám se svým typickým úsměvem na několik otázek.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Relaxační masáže při domácím použití

– šíje a ramena

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: CAYATHERM v praxi

CAYATHERM není zázrak, ale jedinečný preparát k odstranění nebo ztlumení různých bolestí. Ve svém kosmetickém salonu jsem měla možnost vyzkoušet tento výrobek z kategorie novinek, kterými jsem zbavovala své zákaznice bolestí. Kosmetička se ve své praxi setkává s lidmi, kteří kosmetické ošetření většinou vnímají velice příjemně.

Koutek pro maminky: Hyperaktivita dětí

Myslím, že je to víc než dojem, pokud řeknu, že aromaterapie prostě souvisí nejspíše se vším. Není snad dne, abych nedostal nějaký dotaz, zda by aromaterapie u daného problému mohla pomoci. Jedním z dotazů, který se opakuje relativně velice často, je problém hyperaktivity dětí.

Škola aromaterapie: Novoroční předsevzetí

Někdy je to svátek, jindy narozeniny, ale dle mého, nejvíce různých předsevzetí přichází s Novým rokem. Ne jinak tomu bude zcela jistě i letos. Předsevzetí co budeme dělat, nebo úplně naopak co dělat nebudeme, bývají opravdu velice různá. Jistě se i letos najde větší počet kuřáků, kteří se zamyslí nad tím, že kouření fakt nikdy nikomu na zdraví nepřidalo a je na čase s tím praštit.

Škola aromaterapie: Co je co …? Aneb, co je to...?

Pokud se bavíme o kosmetice a chceme něco pochopit, musíme se chtě nechtě vrátit do minulosti. Řekl bych hodně vzdálené. A popřemýšlet nad tím, jak a z čeho tehdy byla kos­metika, na rozdíl ode dneška, vyráběna.

Škola aromaterapie: Divní to dědicové Kleopatry

Kdysi jako malý kluk jsem četl knížku Aloise Jiráska „Z Čech až na konec světa“. Tato krásná kniha ve mně vzbudila touhy po návštěvě Španělska. Tyto se naplnily krátce poté, co mě semilští soudruzi coby osůbku pro ně politicky neúnosnou zbavili tehdy československého občanství a „poslali do světa“.

Škola aromaterapie: Rozpouští se…?

Toho času je nejen pomálu, ale i stále méně. Stává se to zřídka, že hodím oko do nějakého časopisu. Samozřejmě, že povídání o kosmetice nesmí chybět. Někdy se nestačím divit, jak krásně redaktoři dovedou psát i o věcech, o kterých nemají očividně ani páru. Pokud jsou to jen hloupůstky, lze to pominout s úsměvem. Občas ale narazíme na rady, jejichž následování by mohlo mít až nepříjemné dozvuky.

Z vašich dopisů: Abychom si nepletli její výrobky s Vašimi

Dobrý den, jen díky tomu, že ústecká firma v letním čísle Aromaterapie upozorňovala, abychom si nepletli její výrobky s Vašimi - a bylo zde foto Vašeho výroku, na kterém byla www adresa - se mi podařilo Vás najít.

Z vašich dopisů: Zkušenosti s olejem na vlasy

Posílám pozdrav ze severní Moravy Vám, pane Hadek, i všem těm, kteří aromakosmetické výrobky pro nás vyrábí a rozesílají. Chci se podělit o svoji zkušenost s vlasovými přípravky Vaší firmy.

Z vašich dopisů: Candiöl

Dobrý den, pane Hadku, ráda bych si touto cestou objednala další dávky Vašeho skvělého výrobku – CANDIÖL.

Z vašich dopisů: Proč už mi i kosmetika ATOK vadí

Dobrý den pane Hadek, Vaši kosmetiku používám od roku 1991. Jelikož jsem alergik a nemůžu mít jen tak nějaký krém, tak mi tenkrát moje kosmetička doporučila Váš LEVANDULOVÝ krém. Později jsem vyzkoušela i jiné výrobky a pak plně přešla na celý Váš sortiment. Proto se mi zdálo divné, že za poslední rok jsem začala reagovat i na některé z krémů značky ATOK, které mi nikdy nedělaly potíže.

Z vašich dopisů: Krém Saltia

…mohu poprosit o zaslání několika výtisků časopisu Aromaterapie, pro mé zákaznice? Ještě bych chtěla něco pěkného vzkázat panu Hadkovi. Tak tedy děkuji moc, moc, moc za úžasný krém SALTIA. Léta jsem bojovala s ekzémem na prstech ruky.

Z vašich dopisů: Herpilan KH je kamarád do nepohody

HERPILAN - balzám je pro mne opravdový kamarád do nepohody. Ten se vám opravdu povedl.

Z vašich dopisů: Olej na mytí vlasů

Olej na mytí vlasů používám již asi 12 let. Dlouhou dobu jsem potřebovala ten na mastné vlasy. Poté, co jsem si zničila vlasovou pokožku chemickými barvami, jsem přešla na olej pro suché vlasy.

Omluva

Když jsem dostal z Brna od dodavatele hlášení, že webové stránky jsou hotové, poskočil jsem radostí. Otevřel jsem je. Několik vteřin poté jsem otevřel i ústa.

Poradna

Poradna Karla Hadka: Thermo a Švejk

Nejen Švejk Josef trpěl revmatismem. S Opodeldokem sice vešel do dějin, ale stejně jako Švejk tak i Opodeldok dnes již patří historii. Bohužel nikoli revma. Občas se mě lidé ptají co, to vlastně byl ten Opodeldok. Mám sto chutí říci, že historický pokus o „taky aromaterapii“.

Hadkovská zamyšlení: Interview

Při pročítání novin, časopisů, při poslechu rádia, či sledování televize jsem si povšiml, že velmi často zařazují do programu různá interview s celebritami. Asi to bude tím, že je to pro čtenáře či posluchače velice zajímavé. A nejen to. Vyjádření samotné celebrity má úplně jinou úroveň než ono “jedna paní povídala“.

Hadkovská zamyšlení: Re..akce…

Když jsem v Aromaterapii č. 2 - 3 reagoval na pomluvy a doslova právní blábolení z Ústí iniciované kým jiným, než paní Skopalovou, tušil jsem, že nějaká ta reakce bude. Odpověď na webu na sebe opravdu nedala dlouho čekat.

Vánoční soutěž časopisu Aromaterapie

Ani se nechce věřit, že se blíží již 18-té Vánoce, kdy se hadkovské preparáty objevily i v České republice jako vítaný dárek pod stromečkem. Za ta léta se stala tato kosmetika nejen symbolem kvality, ale i účinnosti.

O kurzu aromaterapie: Voňavá reportáž.

Ono je vlastně úplně jedno, kde tato reportáž vznikla. Kurzy aromaterapie, které lektoruje osobně pan Hadek již od začátku devadesátých let, navštívilo od té doby více než 5000 účastníků. Nutno podotknout, nejen v České republice.