Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2020

AROMA-BALNEO – termoterapie

Podzim se nezadržitelně blíží, ruku v ruce s postupujícím časem přijdou i chladné dny a sychravé počasí. O nějaké to nastydnutí či rýmu zcela jistě nebude nouze, i pokud se nenaplní předpovědi ohledně druhé vlny koronaviru. O to více si v tuto roční dobu ceníme tepla domova. Když jeden přijde domů prokřehlý (a navíc zestresovaný), není snad nic milejšího, než se naložit do vany s příjemně teplou vodou a tělo krásně prohřát. Ona koupel nám zahřeje nejen prokřehlé tělo, ale i „zmrzlou“ náladu. Po náročném dni zasloužený relax. A nejen to. Od nepaměti je známo používání vody, včetně koupelí při různých zdravotních problémech. Osvědčí se při bolestivých kloubech, revmatizmu, ztuhlém svalstvu, zánětech dutin, nastydnutí a třeba i při začínající viróze. Působením tepla dochází k rozšíření cév, čímž se zlepší jak prokrvení, tak i látková výměna. Tím dochází ke zvýšenému přísunu kyslíku a živin, vylučování kysličníku uhličitého a metabolických produktů. Používání tepla k terapeutickým účelům je velice starou záležitostí. Z historických pramenů je známé používání slunečního tepla, případně dle příležitosti sloužily i geotermální zdroje. Na počátku našeho letopočtu dochází k rozkvětu lázeňství a budování lázní v římské říši. Koneckonců i v dnešní době různé formy tepla používané v lázeňství jsou díky své účinnosti velice populární

a uznávané. Ne s každým problémem musíme k lékaři či do lázní. Doslova a do písmene, při trošce informovanosti není problém si „lázně“ zařídit i doma.

Nejjednodušší a současně nejvíce používané a velice účinné jsou koupele, jejichž účinek lze podstatně posílit přidáním koupelových olejů s obsahem éterických olejů. Jejich nespornou výhodou oproti přípravkům vytvářejícím pěnu (obsahujícím tenzidy) je skutečnost, že pokožku nezbavují nadměrně tuků, tedy nevysouší ji. Delší pobyt v koupelové vodě s pěnivými přípravky sice pokožku očistí (bohužel příliš agresivně), zatěžuje pokožku a narušuje její přirozenou lipidovou vrstvu. Nutno též konstatovat, že tenzidy také likvidují symbiotickou kožní mikroflóru. Po pěnivé koupeli je kůže dehydrovaná, vysušená a má sklony k rychlejšímu stárnutí, někdy i svědivosti. Olejové koupele, ať již relaxační či terapeutické, lze provádět podstatně delší dobu, neboť nedochází k „rozmočení“ pokožky jako u pěnových koupelí v důsledku odmaštění a bobtnání. Při prvních projevech nastydnutí mohu doporučit koupel o teplotě kolem 35 °C, se specialitou pro tyto případy, EUKALYPTOVO-TYMIÁNOVÝM koupelovým olejem. Teplá lázeň zlepší prokrvení celého těla a éterické oleje se postarají, aby viry a bakterie byly prakticky bez šance. A nejen to, takováto koupel se pozitivně projeví svými sekretolitickými účinky v dýchacích cestách při rýmě či zánětech dutin. Dobrou službu zde mohou poskytnout i koupelové oleje BOROVICOVÝ, TYMIÁNOVÝ, ROZMARÝNOVÝ. Minimální doba koupele je v takovémto případě 20 minut. Pokud nejsou žádná zdravotní omezení, lze koupel prodloužit až na jednu hodinu. Jedním z neblahých faktorů, které nás každodenně provází, je stres, negativně ovlivňující imunitu, způsobuje nervozitu, mohou vznikat problémy s usínáním. Zde je v nabídce celá skupina doslova relaxačních koupelových olejů – LEVANDULOVÝ, MEDUŇKOVÝ, PELARGÓNIOVÝ, MANDARINKOVÝ, GRAPEFRUITOVÝ, BOROVICOVÝ, které v kombinaci s teplou lázní uklidňují a odbourávají stres a doslova nechají zapomenout na starosti všedního dne. Speciálně levandulové koupele mohu doporučit při problémech s usínáním. Dalším pozitivem pak může být využívání teplých relaxačních koupelí ke snižování krevního tlaku. Zde se osvědčily uklidňující éterické oleje, hlavně pak levandulový. Zmínit je nutno i kosmetické působení teplých olejových koupelí. Působením teplé lázně dochází k rozšíření pórů, čímž dochází k hlubší očistě pleti.

Oblíbené jsou i horké koupele s teplotou vody 40 až 43 °C. Zde je však podmínkou dobrý zdravotní stav. V domácích podmínkách bych doporučoval jen krátkodobé, delší koupele značně zatěžují organizmus, hlavně pak srdce. Zde velice rád vzpomínám na jeden z kurzů Aromaterapie v Rusku. Byl uspořádán v městě Ťumeň. Na Sibiři je opravdu zima jak na Sibiři, a tak jsem tam řádně prochladl. Dostal jsem nabídku jet do vesnice Dubrovinskoye, která se nachází 67 km východně od Ťumeně a mají tam termální bazén s vodou o teplotě 43 °C. Byl jsem tak prokřehlý, že prvních asi 10 minut jsem se i nadále klepal zimou, byť jsem vnímal onu značně horkou vodu. Cítil jsem, jak se mi zrychlil srdeční tep a po nějakých 20 minutách jsem musel koupel přerušit pro pocit nesnesitelného horka. Faktem je, že žádné obávané nastydnutí se nekonalo. Takováto horká koupel má i očistnou funkci pro organizmus. Potní žlázy odvádí díky zvýšenému pocení toxické produkty látkové výměny z podkoží, zvlášť pokud aplikujeme éterické oleje, podporující tok lymfatických tekutin, jako je např. jalovec či borovice. V žádném případě by se takovéto koupele neměly provádět po jídle, nejlépe je počkat minimálně dvě hodiny. Vzhledem k silnému pocení může vznikat silný pocit žízně. Horké koupele lze terapeuticky využít u artrózy, artritidy, některých forem revmatizmu a dále po operacích či úrazech pohybového aparátu. Tyto procedury bych vzhledem k možným zdravotním omezením vždy doporučoval konzultovat s lékařem. Opakem horkých koupelí jsou studené koupele, které se běžně moc terapeuticky nevyužívají, ale známe je např. ze saunování, kdy umožňují po horké fázi velice rychlé ochlazení. Občas se nevyužívá studená koupel, ale přímo vyválení ve sněhu. Ono střídání teplot bych označil jako vynikající trénink termoregulačního systému organizmu, tedy součást posilování imunity. Kombinace střídání delšího pobytu v teplé vodě a kratšího ve studené je známa z tzv. kneippování.

Za zmínku stojí i sedací koupele, které bych vzhledem k možnostem terapeutického využití označil jako dámskou specialitu. Jejich nejširší využití bude v oblasti gynekologie. I u těchto částečných koupelí lze využít účinků aromaterapeutických preparátů intimní hygieny HY-INTIMA případně i koupelových olejů s logem KH JALOVCOVÝ, LEVANDULOVÝ, ROZMARÝNOVÝ, ŠALVĚJOVÝ, TYMIÁNOVÝ a další. Teplotu koupelové vody bych doporučil v rozmezí od cca 37 do 42 °C. Doba sedací koupele by měla trvat kolem 20 minut. Mezi částečné koupele se řadí i koupele nohou. Od dob minulých, kdy koupelna či sprchovací kout nebyly standardní součástí domácnosti, oné terapeuticky významné procedury podstatně ubylo. Život se zrychlil, a tak dřívější „každodenní“ koupele nohou vystřídalo rychlé osprchování. Bohužel jen vystřídalo, nikoli nahradilo! Nohy nám slouží každý den, a i jim je třeba nabídnout jak odpočinek, tak i řádnou péči. Krom očisty nabízí koupel nohou i okamžité terapeutické účinky. Zbaví je nejen nečistot a únavy, účinně pomáhá, pokud se objevují otoky. Nutno zmínit i zlepšené prokrvení, jehož důsledkem je lepší přísun výživných složek do nohou, tak i podstatně zlepšená látková výměna dolních končetin, jinými slovy, vnitřní očista. Právě tento účinek je nutno označit jako jednu z nejlepších investic pro optimální funkčnost dolních končetin i v budoucnosti. Čtenář se mnou zcela jistě bude souhlasit, že kvalita života je značně ovlivněna právě schopností se bezproblémově pohybovat. Značná část populace trpí na plísňová onemocnění nohou. Ať již se jedná o plísně nehtů či plísně pokožky nohou, i zde jsou koupele velice důležitou součástí léčby. Účinek koupele lze posílit kyselým prostředím (to je toxické pro plísně), tedy přidáním např. jablečného octa či kyseliny citronové.Ktomutoúčeluposloužíikoupelovýolejnanohy, jenž obsahuje éterické oleje, které krom nabídky excelentní péče vykazují i protiplísňové účinky. Teplota koupelové vody by měla být co nejvyšší, na úrovni snesitelnosti, cca 42–44 °C. Doba koupele 20 minut. Během koupele je dobré dolévat horkou vodou. Aby byl účinek koupele co největší, je dobré při koupeli nohou nesedět, ale „šlapat vodu“, neboli pochodovat na místě, abychom podpořili jak tok krve, tak i tok lymfatických tekutin. Pokud bychom seděli, vahou těla zatížíme nohy a proudění krve i tok lymfatických tekutin značně omezíme. Uvedené teploty jsou vhodné pouze pro jedince, kteří nemají žádná zdravotní omezení, jako jsou např. křečové žíly, záněty žil, bércové vředy a podobně. při zdravotních omezeních je nezbytně nutné teplotu lázně uzpůsobit zdravotnímu problému. Koupele nohou nabízí 

účinnou pomoc i v chladném ročním období, kdy nachlazení bývá u mnoha jedinců průvodcem běžných dnů. Vysoká teplota lázně prohřeje nohy, zvýší teplotu celého organizmu a tím zvýší i aktivitu bílých krvinek, které jsou schopny likvidovat patogenní bakterie, viry a podobně. Koupele nohou mají navíc velice pozitivní vliv při bolestech hlavy, migréně, dně, chronickém revmatismu. Pokud na nás „leze“ chřipka, objeví se rýma, patří horká koupel nohou mezi první opatření, které brání jejich rozvinutí.

Dalším velice příjemným bonusem koupelí je i uvolnění stažených svalů a tím i příjemný relax. Pravidelné koupele nohou se osvědčily i u nespavosti. Ať již se rozhodnete pro jakoukoli formu koupele, vždy doporučuji vyhrazení dostatečné časové rezervy nejen na koupel samotnou, ale i následnou relaxaci, která ke koupeli zcela jednoznačně patří.

Karel Hadek 

Úvodní slovo pana Hadka

Nic netrvá věčně, i letošní léto se nám pomalu chýlí ke konci. Za pár dní zde bude podzimní rovnodennost a vlády se ujme podzim. Odpověď na otázku, jaké bylo to letošní léto by byla sice individuálně odlišná, byť v jistém slova smyslu letos vlastně žádné léto ani nebylo. Běžně je vnímáno jako čas prázdnin a dovolených, který je nerozlučně spojován s cestováním doslova po celém světě. Pandemie covidu přinesla restrikce ve formě karantény a tohoroční cestování se v principu téměř nekonalo.

ZMĚNA OBALŮ

Ano je to tak. Na žádost mnoha z vás měníme obaly kosmetických přípravků KAREL HADEK. Koupelové oleje, sprchovací oleje, pleťové vody a tonika, masážní oleje a lecitinové emulze budou v nové PET láhvi. Původní „TRAPÉZ“ obal nahradí obal „POLY“. Sehnat odpovídající obaly pro naše výrobky nebylo snadné. Vybrané obaly splňují přísná kritéria a mnoho požadavků nejen našich, ale i vás klientů.

Novinka! Pryskyřice MASTICHA pro péči o zuby a dutinu ústní

Naše novinka Vám může připomenou dovolenou strávenou u moře, pochází totiž z překrásného řeckého ostrova Chios, Homérova rodiště. Chioská masticha je pryskyřice získávaná ze stromu Pistacia lentiscus L.. Setkáte se s označením mastic, lentisk, mastiha, mastix, arbre au mastic, …

THYMICON je registrovanou desinfekcí

Mnoho z nás používá THYMICON v domácnosti. Profesionálové z oblasti služeb jím ošetřují pinzety, nůžky, lehátka, přezůvky. THYMICON je oblíbeným lihovým přípravkem, pomocníkem. Nechali jsme testovat jeho účinky a laboratoř nám potvrdila, že může být používán jako desinfekční přípravek v potravinářství, průmyslu, domácnostech a veřejných prostorách dle evropské normy EN 1500.

Laboratorní vyšetření potvrzují: THYMICON a FAUNA DESINF mají desinfekční účinky!

Přípravky účinné proti bakteriím, kvasinkám i plísním. Pro potvrzení účinnosti přípravků THYMICON a FAUNA DESINF jsme jeho vyšetření zadali Státnímu zdravotnímu ústavu – Národní referenční laboratoři pro desinfekci a sterilizaci. Jednalo se o stanovení desinfekční účinnosti pro oblast potravinářství, průmyslu, použití v domácnostech a veřejných prostorách a o vyšetření dle evropské normy EN 1500 (účinnost při použití jako hygienická desinfekce rukou).

Olej z černého pepře

Pokud bychom mluvili všeobecně jen o pepři, dostali bychom se k velice obsažné a doslova nepřehledné knize. Důvod je celkem jednoduchý. Jednotlivých druhů pepře existuje podstatně více než 1000. O pepři jako koření lze bez nadsázky říci, že se jedná o věrného souputníka člověka od pradávné historie. Údajně pochází z jižní Indie, v současné době se pěstuje v mnoha tropických zemích. Celosvětově se jedná o jedno z nejpoužívanějších koření.

Vitamín A

Dotazy na tento vitamín patří k těm, které přichází do poradny celkem pravidelně. V průběhu let jsem na ně sice již vícekrát odpovídal i v časopise Aromaterapie. Není to tak dlouho, co jsem odpovídal na dotaz ohledně pravdivosti údaje, že vitamín A může vyvolat rakovinu. Tato „může-fáma“ nejspíše pochází ze studie, která byla provedena na nemocných jedincích vysoce ohrožených rakovinou plic a kuřácích, kterým byly dlouhodobě podávány vysoké dávky betakarotenu a navíc i vitamínu A (předpokládám, že nejen betakaroten byl syntetického původu).

AROMA-BALNEO – termoterapie

Podzim se nezadržitelně blíží, ruku v ruce s postupujícím časem přijdou i chladné dny a sychravé počasí. O nějaké to nastydnutí či rýmu zcela jistě nebude nouze, i pokud se nenaplní předpovědi ohledně druhé vlny koronaviru. O to více si v tuto roční dobu ceníme tepla domova. Když jeden přijde domů prokřehlý (a navíc zestresovaný), není snad nic milejšího, než se naložit do vany s příjemně teplou vodou a tělo krásně prohřát.

Laboratorní vyšetření antibakteriálních vlastností éterických olejů

Éterické oleje mají řadu pro nás pozitivních vlastností – jednou z nich je, že působí antibakteriálně. To znamená, že tlumí růst bakterií nebo je přímo ničí. Je to ale velmi obecné tvrzení, protože každý éterický olej působí podle svého složení různě intenzivně. Navíc různé druhy bakterií jsou jinak vnímavé k různým éterickým olejům. Zjednodušeně řečeno – co působí na jednu bakterii, nemusí působit na druhou.

Jak éterické oleje ovlivňují naši psychiku?

Těm, kdo pracují s éterickými oleji, to je jasné –„ano, éterické oleje dokážou samozřejmě ovlivňovat emoce a naladění člověka!“ Pro nezasvěcené je to spíš úsměvné...„Jak by asi tak nějaké vůně mohly ovlivnit něco tak složitého, jako je lidská mysl?“

ECHINACEA PURPUREA – pomocník nejen při nachlazení

Echinaceu obdivujeme nejen pro její krásu, pokud zdobí náš květinový záhon, ale i pro její schopnosti léčivé byliny. V angličtině se setkáte s označením „černooká Susan“, český název této rostliny je třapatka nachová (čeleď Asteraceae – hvězdnicovité). Tato trvalka pochází z travnatých oblastí Severní Ameriky.

Aromaterapie – rady, tipy, zkušenosti a souvislosti

Hned na úvod chci napsat, že vše v tomto článku jsou mé poznatky z mého třicetiletého používání aromaterapeutických výrobků Karla Hadka a z knih, které mě oslovily natolik, že jsem se dostala ze všech svých zdravotních problémů, kterých nebylo zrovna málo a od kterých mi klasická medicína nepomohla. Tak jsem to zkusila jinak a povedlo se! Proto začnu od konce, a tudíž od souvislostí.

Zubům na zoubek

O tom, že jsou ZUBNÍ OLEJE zdraví prospěšnější alternativou zubních past, není pochyb. O jejich používání jsme psali již mnohokrát. Vzhledem k stále se opakujícím dotazům, ale i proto, že opakování je matkou moudrosti, se znovu podíváme ZUBNÍM OLEJŮM na zoubek.

Zázrak jménem CANDIOL

Zdravím tým AKH, chtěla jsem vám poděkovat za zázrak jménem CANDIOL. Nejdříve jsem ho začala používat na úpravu trávení a odvodnění organismu. Dvě tobolky denně (cca 10 kapek dohromady) – při mém cvičení mi to hodně pomohlo a srovnala jsem se. Žádné nafouklé břicho, trávicí potíže, připadala jsem si taková „lehčí“.

Kadidlo jako bojovník proti zánětům

Tento tým provádí již několik let výzkum. Ve svých pokusech použil syntetický protizánětlivý lék Zileuton a přírodní látky s protizánětlivým potenciálem, mezi nimiž bylo právě i kadidlo. Tým profesora Werze byl překvapen, že zatímco se Zileuton i další přírodní látky ihned usídlily přímo v aktivním centru enzymu, aby zablokovaly vznikající zánět, kadidlo postupovalo úplně jinak. Jeho substance se spojila s enzymem na místě mimo jeho aktivní centrum.

Ruka ruku myje

Nenechte se zmýlit, tento článek nebude návodem k zamaskování nekalého chování, ale zamyšlením nad hygienou rukou. Ruce jsou taková šedá eminence našeho těla. Dokud fungují, moc si jich nevšímáme. Přijde nám automatické, že hladí, gestikulují, pracují, píší na klávesnici. Vše se zdá samozřejmé.

Podpořte svou imunitu!

Součástí záplavy koronavirových zpráv byla i informace o tom, že klinické onemocnění covid-19 je způsobeno přehnanou imunitní odezvou organismu... Následně jsme se začali setkávat s dotazy, jestli bychom neměli nějaký přípravek na snížení imunity.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, pane Hadku, nejspíše jste v té záplavě proseb přehlédl mou poznámku o studii, která zmiňuje, že nejcennější složka česneku allicin je velmi prchavá a nelze ji udržet v jakékoli formě déle než pár minut po mechanickém rozdrcení buněk. Zajímalo by mě, zda je to pravda, přála bych si, aby nebyla a Váš olej zcela nahradil česnek čerstvý. Samozřejmě, jak uvádíte, při atace nemoci bychom doplňovali olej i čerstvým česnekem.

MULTIF BALZAM – pomocník při potížích s paranálními váčky u psů

Běžně se o paranálních váčcích hovoří jako o análních žlázách, i když to není zcela přesné označení. Ústí do nich pachové žlázy, proto obsahují poměrně zapáchající náplň, většinou hnědožluté barvy. Vzhled sekretu se liší u různých jedinců, vliv na jeho složení má i potrava.

Zkušenosti s našimi produkty z AROMAFAUNY

Dobrý den, chtěla bych se s Vámi podělit o své zkušenosti, resp. zkušenosti naší fenečky, s problémy s pokožkou a srstí a přípravky od AROMAFAUNY.

S hmyzem zatočíme!

Proč si léto neužít v klidu a pohodě? Všichni přece milujeme posedět si na čerstvém vzduchu. Jenže všude na nás číhá v bojové pohotovosti otravný a všudypřítomný hmyz. A ten, jak je nám známo, dokáže tyto báječné chvilky pořádně znepříjemnit. Proto vezmeme nejbližší drogerii útokem a nakoupíme spoustu chemie v domnění, že jsme udělali to nejlepší pro svoji ochranu. Ale je to pro nás a naše okolí opravdu zdravé a bezpečné? Nebylo by vhodnější použít něco šetrnějšího?

TOMCAT TOMMY

co k tomuto přípravku říct. Ten, kdo ho umíchal, měl úžasný nápad. U nás doma jsou kočky, pes, kouřící děda a jiné jinak vonící elementy. TOMCAT TOMMY používáme neustále při všech příležitostech, kde je potřeba osvěžit místnost i náladu. Vůně tohoto přípravku nás tak oslovila, že jej vozíme všude s sebou. Často jsou nám kladeny otázky, nebo se dozvídáme, co to tu tak pěkně voní. Děkujeme!