Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2009

Poradna

Dobrý den pane Hadku, 

zajímám se o masáže koní. Ráda bych věděla, zda mohu na masáž koní použít některý z vašich olejů. Jako masérka jsem velmi spokojena s olejem CAYATHERM, ale na zvíře mi připadá velmi radikální. Je hodně teplý a zvíře může mít odřeniny, o kterých nevím, čímž by mohl vzniknout problém. Mohl byste mi prosím poradit? Když vaše oleje skvěle fungují u lidí, nevidím důvod nepoužít je na zvířata. Jsou čistě přírodní, bez chemikálií, a tudíž zvířeti neublíží. Koně mívají často problémy s nohami, se šlachami. Je tedy otázkou, co byste mi mohl doporučit. 

Příjemný den a předem děkuji za odpověď. Naďa K.


Milá paní Naďo,

děkuji Vám za Váš mail i velice zajímavý dotaz, který jste mi zaslala.

Samozřejmě, že i já jsem zastáncem používání jemných aroma­terapeutických preparátů u našich čtyřnohých kamarádů. A nemusí jít jen o koníky. Psi, kočky, všichni občas potřebují naši „lidskou“ pomoc. O vhodnosti aromaterapie nemůže být pochyb ani v nejmenším.

Je zde však malý problém. Zvířata mohou vůni éterických olejů vnímat úplně jinak než člověk. Zde bych rád uvedl zajímavý příklad: Kozlíkový olej člověku povětšinou vůbec nevoní, ale pro kočky funguje jako afrodiziakum…

Ve svém mailu se zmiňujete o odřeninách. Z tohoto pohledu bych řekl, že je jedno, zda se jedná o koně, psa či kočku. Taková poranění jsou vstupní branou různých infekcí do organizmu zvířete. Stejně jako u člověka je nezbytně nutné zabránit sepsi. Zde bych pak v žádném případě používání CAYATHERMU nedoporučoval. Jako velice vhodný se mi v tomto případě jeví měsíčkový balzám, který se jmenuje  CALEN B a u něhož předpokládám, že bude zcela jistě vyhovovat díky svým proti­zánětlivým a hojivým účinkům.

Stejně tak bych mohl doporučit i TŘEZALKOVÝ OLEJ, který se mi osvědčil při hojení drobných poranění u psů. Samozřejmě, že jak CALEN B, tak i TŘEZALKOVÝ OLEJ lze v jejich účincích posílit i přidáním vhodného éterického oleje.

Při problémech se šlachami lze vyzkoušet olej THERMOTON, ale se vší opatrností, nejprve budete muset zjistit, jak koníkovi voní, zda ho neodmítá. Jinak na masáže koní lze pochopitelně použít prakticky kterýkoli rostlinný olej, byť z cenových důvodů bych doporučoval např.  SÓJOVÝ, či MANDLOVÝ. Stejně jako u lidí i zde záleží na zkušenostech a věřím, že jsou to právě zvířata, kdo má od přírody vyvinutý smysl pro posouzení, co jim udělá dobře a co nikoli. Chceme-li tedy používat aromaterapii u zvířat, je nezbytně nutné s nimi komunikovat a rozumět jim. 

Přeji Vám hodně spokojenosti s používáním preparátů KH i u čtyřnohých přátel. 

Karel Hadek 



Dobrý den. 

Prosím o pomoc. Moje maminka má již asi dva roky problém s bércovým vředem.

Během zimního období je vřed relativně v klidu a zavřený, ale jakmile se oteplí, vřed se otevře, jeho okolí začne červenat a mokvat. Maminka měla již spoustu přípravků, včetně anti­biotických mastí a kortikoidů.

Chtěla jsem se zeptat, jestli ve vaší nabídce existuje také něco na tento problém. 

Děkuji za odpověď. B. M.

 

Vážená paní, 

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte.

Dle mého názoru vzniká bércový vřed u generace dříve narozených jako důsledek nedokonalého prokrvování nohou a nedostatečné látkové výměny v této tělesné partii. Důsledkem je pak nedostatečná výživa, jakož i ukládání produktů látkové výměny v dolních končetinách. V zimním období, které je obdobím klidu, je možné, že dochází k relativnímu zklidnění a na jaře pak se zvýšenou biologickou aktivitou může přicházet zhoršení.

Osobně bych doporučoval pravidelné vlažné koupele, popřípadě i další vhodná opatření, například lymfatické masáže nohou, které pomohou zlepšit látkovou výměnu a lidově řečeno nohy „vyčistit“. Pokud se to povede, bércový vřed se pak sám uzavře. Zde je však potřeba postupovat velice opatrně, aby byl organizmus starších lidí schopen uvolněné toxické látky běžnými způsoby vyloučit, a ty nezůstávaly v těle.

Lze předpokládat, že jakýkoli pokus o „rychlé uzavření“ bércového vředu bez toho, že by se noha vyčistila, nevede k žádnému řešení a pokud by se to i povedlo, bércový vřed se s velkou pravděpodobností rychle obnoví.

Aby nedocházelo k infikování bércového vředu z venku, doporučuji jen mulové obklady s  levandulovým olejem. V případě zánětů pak doporučuji nahradit levandulový olej preparátem CANDISAN, který obsahuje mj. i u zánětů velice účinný  čajovníkový olej.

Budu rád, pokud Vám bude moje odpověď alespoň trošku Užitečná, a pokud mi sdělíte, jak se Vám moje doporučení osvědčila. V případě jakýchkoli dalších dotazů jsem Vám samozřejmě i nadále k dispozici.

Karel Hadek



Dobrý den, pane Hadku, 

obracím se na Vás jakožto na odborníka na kosmetiku i chemii a prosím o radu:

Přestávám používat běžně prodávané šampony (velmi mi vysušují vlasy), a ašla jsem hodně receptů na domácí šampony, jejichž základem je marseillské mýdlo nebo mýdlové vločky. Měla jsem vždy za to, že vlasům prospívá kyselejší nebo neutrální pH. Mýdlo je velmi zásadité. Domníváte se, že je dobré takového domácí produkty na vlasy používat? 

A druhý dotaz, máte v nabídce nějaký přípravek, který by suché vlasy napravil a ty po umytí nevypadaly mastně? 

Děkuji Vám mnohokrát za odpověď a přeji mnoho kosmetických i soukromých úspěchů. 

Ivana O.


Milá paní Ivano, 

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým „mýdlovým“ dotazem obracíte.

S tím mýdlem máte naprostou pravdu. Výrobu mýdlových přípravků na mytí vlasů bych označil jako „kříšení mrtvol“, které je důsledkem stále se zvětšující nespokojenosti se šampony. Lidé již v průběhu let zapomněli, jaké problémy s sebou používání mýdla na mytí vlasů přinášelo. Ať již Vámi zmíněná vysoká alkalita mýdel, která taktéž způsobovala silné odmaštění vlasů, či jejich schopnost vytvářet spolu s minerály obsaženými ve vodě jakési mazadlo, které následně nešlo smýt. Proto až do dnešních dnů můžeme od mnoha autorů (kteří píší hezky, ale nevědí o čem) číst, že vlasům prospívá dešťová voda, s odkazem na její široké používání v minulosti. To je samozřejmě pohádka. Tehdy bylo nutností opláchnout z hlavy mýdlo měkkou vodou, tedy bez minerálů. A tak velmi dobře sloužila voda dešťová. I to je důvod, proč jsem hledal a vymýšlel, čím vlasy mýt, až z toho vznikly hydrofilní vlasové oleje. Ani ty však nejsou dokonalé, a tak na jejich zdokonalení neustále pracuji. Drobná vylepšení se občas zdaří, a tak je mi potěšením, že nyní od září budou dodávány se znovu vylepšenou recepturou a lepší oplachovatelností.

Pokud byste však vlasy umývala mýdlem, považuji za nevyhnutelné následně spláchnout hlavu ještě citrónovou, tedy kyselou vodou.

A na úpravu suchých vlasů doporučuji směs tekutých rostlinných vosků HAARETOL. Vlasy po něm dostávají příjemnou poddajnost a přirozený lesk, navíc poskytuje i potřebnou ochranu před UV zářením. Na rozdíl od běžných olejů spočívá jeho další výhoda v tom, že nežlukne. 

Budu rád, bude-li Vám moje odpověď alespoň trošku užitečná. 

Karel Hadek



Dobrý den, pane Hadku, 

znovu se na Vás obracím s problémem v naší rodině. Můj dospělý syn, který nežije se mnou v domácnosti, má na rukou výsev lipomů.

Svěřil se nám teprve nyní, některé jsou však velmi zastaralé. K našemu obvodnímu lékaři šel pro radu, co s velkým lipomem na levém prsu, který ho už tlačí i do žebra.

Lékař mu doporučil chirurgické odstranění. Ale náš známý, který podstoupil již několik chirurgických odstranění lipomů, tvrdí, že se mu lipomy tvoří více než před chirurgickým zákrokem. Možná, že máte s tímto problémem nějaké zkušenosti od uživatelů Vašich preparátů. Prosím o radu, co by měl syn používat, hlavně na zastavení tvorby lipomů a potom na jejich zmenšování a odstraňování.

Znovu vám děkuji za vaše olejíčky, používáme je a jsme velmi zdravá rodina. ZUBNÍ, NOSNÍ, pleťový, na hygienu, opalovací s ANTIINSEKTEM, KAJEPUT. ČAJOVNÍK přichází ke slovu téměř denně na pupínky, odřeniny. Občas CANDIÖL, ELEUTHEROCOCC čaj a další speciality, které jsem dala své 84leté mamce. Dále mycí olej na vlasy a oční krém.

Vaše kosmetika je velmi účinná a rychlý pomocník. Stačí používat jen kapičky, takže svým účinkem se nedá srovnávat s různými výrobky jiných kosmetických firem. Pomáhá maximálně a dlouho a malinký olejíček a vydrží týdny, takže ani denní cena není až tak velká. 

Předem Vám děkuji za odpověď, Zdena B., Jižní Morava


Milá paní Zdeňko, 

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte. Já sám s popisovaným problémem nemám prakticky žádné zkušenosti. Lze ale konstatovat, že se jedná o problém látkové výměny.

Tukové bulky, které se tvoří pod pokožkou, jsou dle mého názoru důsledkem nevhodné stravy. Lze předpokládat nadměrnou konzumaci různých „novodobých zdravých tuků“, často chemicky nasycovaných vodíkem, tedy hydrogenovaných. Zde bych doporučoval vyloučit ze stravy margaríny, rostlinná másla, uzeniny, sýry, tučné mléčné výrobky a podobně.

Jako mimořádně důležité považuji doplnění stravy o slunečnicová, dýňová, lněná semínka, vlašské ořechy a vše co obsahuje lecitin. Dále bych doporučil stravu bohatou na syrovou zeleninu. V časopise Aromaterapie jsem již několikráte prezentoval i „trávu“, tedy pampelišku, jitrocel, řebříček a podobné bylinky. Tyto „nechutné lahůdky“ obsahují hořčiny a nestravitelnou celulózu, které nám v naší stravě prakticky chybějí, ale podstatným způsobem celkově zlepšují látkovou výměnu. Jako potravinový doplněk bych doporučoval vitamíny E a vitamín C.

Součástí protilipomové léčby by samozřejmě měla být i aktivní pohybová terapie vedoucí k redukci váhy – odbourávání tuků. To důležitější je napsáno. Aromaterapie zde také nabízí možnost používání preparátů s jalovcem a také s rozmarýnem. Míním tím koupelové či sprchovací oleje. Pozitivně se zcela jistě projeví i kúra s JALOVCOVÝM OLEJEM 3x denně 3 kapky po dobu 3 týdnů. Poté následuje třítýdenní přestávka a kúra se opakuje. Budu rád, pokud Vám bude moje odpověď alespoň trošku Užitečná, a pokud mi sdělíte, jak se Vám moje doporučení osvědčila. V případě jakýchkoli dalších dotazů jsem Vám samozřejmě i nadále k dispozici. 

Karel Hadek



Dobrý den, pane Hadku, 

chtěla bych Vás požádat o radu ohledně výběru správného přípravku pro intimní hygienu.

Asi v 17 letech jsem začala mít problémy s opakovanými záněty močového měchýře. Pravidelně jsem dostávala antibiotika, která zabírala více nebo méně. Podstoupila jsem řadu vyšetření, ale výsledek byl vždy stejný. Mám zcela zdravé ledviny, nadledvinky, močový měchýř i močové cesty.

Záněty se však stále vracely, dokonce v čím dál kratších intervalech. Můj praktický lékař nakonec doporučil vyšetření mého partnera u urologa, protože měl podezření, že ony záněty souvisí s pohlavním stykem. Partner tedy podstoupil výtěry, já podstoupila další testy a ukázalo se, že oba máme bakterii, která je prý u mladých lidí poměrně častá a přenosná pohlavním stykem. Tato bakterie některým lidem nemusí vůbec vadit, protože jejich imunitní systém se s ní dokáže vypořádat, někomu naopak způsobuje problémy.

To je přesně můj případ. Já i partner jsme tedy dostali antibiotika, která budeme dlouhodobě užívat. Dále mi můj praktický lékař řekl, že bakterie se nejspíše dostává do krve pomocí třeba i malé oděrky, která se může vytvořit v pochvě při pohlavním styku. Je totiž pravda, že jsem si i já sama občas všimla, že krvácím, i když velmi slabě.

I přesto, že dodržujeme veškerou nezbytnou hygienu před pohlavním stykem i po něm, problému se nemůžu zbavit. Nyní tedy bereme antibiotika, používáme prezervativ a také lubrikant, abychom snížili riziko vzniku oděrek a trhlinek. Chci Vás však poprosit, jestli mi můžete doporučit výrobek, který by posílil odolnost kůže a sliznice v intimních partiích těla. Dále také používám mýdlo pro intimní hygienu Lactacyd. Chci se tedy zeptat, zda po obdržení přípravku, který mi doporučíte a který následně budu používat, mohu zároveň i nadále používat Lactacyd nebo mám raději s jeho používáním přestat? 

Děkuji za Váš čas i ochotu a přeji hezký den. 

S pozdravem Alena K.


Milá paní Aleno, 

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou jste mi svůj dotaz zaslala. Asi jen malou útěchou Vám bude, že nejste jediná, kdo těmito problémy trpí.

Ale otázkou je, co se s tím dá dělat. Nevím, jak ve Vašem případě „zaberou“ antibiotika, ale podle mých zkušeností to nikdy nebyla žádná sláva a to nemluvím o jejich vedlejších účincích. Co se intimní hygieny týče, jakékoli mýdlo či tenzidové preparáty by měly být tabu. Vůči sliznici pohlavních orgánů jsou příliš agresivní a v žádném případě je nelze označit jako fyziologické. Doporučil bych Vám tedy dvě maličkosti: Jednou je úplně obyčejný bílý jogurt s živými kvasnými kulturami a tou druhou alternativou pak olejový mycí preparát HY-INTIMA.

Používání lubrikantů může být někdy vhodné, ale zde povětšinou zase dochází k tomu, že na trh jsou dodávány gelové produkty a aby se „nekazily“, jejich výrobci nešetří konzervačními látkami. Důsledkem pak může být i likvidace vyváženosti poševní mikroflóry a vznik nových problémů právě díky používání konzervovaných lubrikantů.

Zde bych navrhoval vyzkoušet „tukový lubrikant“. Buď preparát INTIMISS, a nebo FEMISHEA. Nejen že neobsahují žádnou konzervaci, ale díky účinným složkám napomáhají urychlené regeneraci sliznice pohlavních orgánů i vytváření kvalitního vícevrstvého poševního epitelu, takže i během pohlavního styku je daleko méně pravděpodobné, že dojde k nějakým drobným poškozením poševní sliznice.

Musím Vás však upozornit, že zároveň s těmito druhy lubrikantů je používání prezervativu prakticky nemožné, neboť tukové složky a obsažené éterické oleje by jej rozpustily. Na druhou stranu je nutno zdůraznit, že používáním výše uvedených preparátů dochází k takovému zlepšení, že užívání prezervativů z Vámi uvedených důvodů se stává zbytečným. Zvolený preparát pak v množství odpovídajícím lískovému oříšku doporučuji alespoň po dobu jednoho měsíce aplikovat denně na noc, bez ohledu na to, zda budete mít pohlavní styk, či nikoli. Při zánětech dolních cest močových se pak osvědčila kúra s JALOVCOVÝM OLEJEM. Tento olej je z organizmu vylučován právě močovými cestami a díky vysokému obsahu monoterpenických uhlovodíků a podílu monoterpenických alkoholů má velice silné antimikrobiální účinky, které se při vylučování z organizmu velmi dobře uplatňují právě při průchodu dolními močovými cestami. Zde bych pak doporučoval 3xdenně 3 kapky po dobu 3 týdnů. Po třech týdnech pak nahradit JALOVCOVÝ OLEJ OLEJEM ČAJOVNÍKOVÝM a se stejným dávkováním pokračovat další tři týdny. V případě potřeby lze zase pokračovat v kúře s JALOVCOVÝM OLEJEM.

Vzhledem k tomu, že při snížené imunitě se různé infekce mohou vždy „uplatnit“ podstatně snáze, doporučil bych i používání  ELEUTHEROCOCCOVÉHO extraktu

Karel Hadek



Vážený pane Hadku, 

není to poprvé, co se na Vás obracím s dotazem, který bych označila jak za kosmetický, tak i zdravotní. Ráda bych využila této příležitosti a poděkovala Vám i za odpovědi předešlé. Nejen, že mi pomohly, ale můj problém se mi takto podařilo vyřešit. Úspěchy se člověk rád pochlubí myslím, že je to zdraví, které je nutné k tomu, aby měl člověk i zdravé sebevědomí. Díky Vám, Vaší poradně a konec konců i aromaterapii se mi podařilo vyřešit problém, se kterým si lékaři nevěděli rady. I to je důvod, proč u Vás dnes hledám pomoc pro svou sestru, která trpí lupénkou ve vlasové časti pokožky. Doporučení lékařů nepomáhají. Doporučované šampony na mytí hlavy pak problém spíše ještě zhoršují. Mohl byste mi poradit, jak v tomto případě mýt hlavu, popřípadě i jak vlasovou pokožku ošetřovat? 

Předem Vám děkuji za Vaši odpověď. Jiřina F.


Milá paní Jiřino, 

děkuji Vám za Váš mail i konstatování, že Vám poradenství pomohlo. Byť i ve Vašem případě je to zásluha hlavně Vaše, že se Vám problém podařilo vyřešit. Byl to doslova a do písmene Váš problém a řešení tedy bylo jen a jen ve Vašich rukou.

Nyní však k výše uvedenému dotazu. Lupénka je celkem rozšířeným problémem, který má zcela jistě relativně velký počet vyvolávajících faktorů. Důvodem pro toto pojetí lupénky je fakt, že někdy se ji podaří přivést do latentního stadia řekl bych levou zadní, jindy dělej co dělej lupénka prostě jakoby byla „hluchá a slepá“. Prostě nic se neděje. Na ošetřování pokožky postižené lupénkou nabízí naše firma preparáty série Saltia. Jedná se o výrobky s vysokým obsahem soli z Mrtvého moře. Ve většině případů se osvědčují na ošetřování lupénkou postižené pokožky, byť i zde se může vyskytnout problém. V případě, že by byla pokožka v důsledku lupénky rozpraskaná až do krve, obsah soli by při použití vyvolával silný až nesnesitelný pocit pálení. Vzhledem k tomu, že nepředpokládám, že by pokožka ve vlasové části hlavy byla natolik poškozena, že by preparáty řady Saltia nebylo možné použít, doporučuji vyzkoušet vmasírování jmenovaného preparátu do vlasové pokožky po dobu cca 10 - 15 minut, a poté vypláchnout dostatečným množstvím vlažné vody. V případě, že toto ošetření budete provádět ve večerních hodinách, lze preparát ponechat na pokožce přes noc a vypláchnout jej až ráno. Preparát SALTIA je koncipován tak, aby byl vodou smývatelný. V případě pocitu pálení bych pak doporučil vyzkoušení preparátu LUPISAN, jehož účinnou složkou pak není sůl, ale éterické oleje.

Pěnivé výrobky nedoporučuji pro jejich agresivitu ani na zdravou pokožku, natož pak pro pokožku problematickou. A věřte mi, agresivitu a nevhodnost těchto chemikálií nemůže snížit ani fakt, že je doporučili lékaři… Další doporučení pak jsou u lupénky všeobecná. Zda pomohou, je velice individuální otázkou, neboť lupénka je až do dnešního dne považována za nevyléčitelnou. To ale v žádném případě neznamená, že se nedá vůbec nic dělat. A tak pro posílení imunitního systému doporučuji ELEUTHEROCOCC extrakt, dále pak vnitřně aplikovat BRUTNÁKOVÝ či PUPÁLKOVÝ OLEJ, snažit se o zlepšení látkové výměny, na škodu nejsou vitamíny.

V případě, že by nepomohl BRUTNÁKOVÝ či PUPÁLKOVÝ OLEJ, doporučuji vyzkoušet i olej lososovýV některých případech je jedinečným pomocníkem i sluníčko. Pokud se stav lupénky v letních měsících zlepšuje, doporučuji pro období „bez sluníčka“ senzibilizaci pokožky pitím třezalkového čaje.

A aromaterapie? V případě doporučovaného preparátu SALTIA se jedná o neutrální krém. Zde je možno přidat do preparátu i vhodné éterické oleje. Které to jsou, musí každý na sobě vyzkoušet sám. Statisticky vyjádřeno se osvědčily LEVANDULEBERGAMOTHEŘMÁNEKCEDROVÉ DŘEVO. V současné době experimentuji u několika psoriatiků s březovým éterickým olejem. Průběžné výsledky se sice jeví jako zajímavé, po dlouhodobých zkušenostech už si ale nedělám naděje, že se bude jednat o nějaký zázrak, spíše přibude jeden olej, který se u některých projevů lupénky osvědčí stejně, jako je tomu i u jiných olejů. Samozřejmě že mě i tentokráte potěší, pokud bude moje odpověď Vaší sestře alespoň trošku užitečná. 

Karel Hadek



Dobrý den, pane Hadku, 

ráda bych si objednala olej s vůní santálového dřeva, který by byl vhodný na masáže, nebo prosté potírání pokožky těla. Není mi jasné, jaký typ oleje si mám objednat. V masážních olejích jsem jej nenašla (katalog mám před sebou) a v éterických olejích uveden je, avšak nevím, jak bych s ním měla zacházet (čím ho ředit, do čeho jej přidávat, zda je vůbec vhodný pro tento způsob použití). 

Děkuji Vám předem za radu, s pozdravem a přáním příjemného dne Kateřina B.


Vážená paní Kateřino, 

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým „voňavým“ dotazem obracíte.

Přestože nabídka preparátů KH je velice široká, není prostě možné vyrábět vše, o co by byl občasný zájem. Důvod je jednoduchý. Při vzájemné kombinaci několika éterických olejů, se počtem možných kompozicí velice rychle přibližujeme číslu, které lze označit jako nekonečné… I to je jeden z důvodů, proč je aromaterapii nutno vnímat jako individuální záležitost, kde je každému jednotlivci nabízena možnost vytvořit si ten svůj, individuální, krásně vonící preparát.

Vzhledem k tomu, že zmiňujete přání mít masážní olej ať již na masáže, či jen hýčkání těla, pak bych Vám zde doporučil pořídit si neutrální olej  LECITOL NEUTRAL SUPER. Tento preparát je díky vysokému obsahu lecitinů pro Vámi definované použití ideální. Neobsahuje žádné éterické oleje, lze jej používat i v neutrální formě. Specialitu z něj pak uděláte přidáním některých z éterických olejů. Vy zmiňujete olej santálový. Jedná se sice o olej, jehož cena v posledních letech stále a nezadržitelně stoupá, ale jeho vůně je natolik krásná a exkluzivní, že je i nadále znalci nejen vysoce hodnocen, ale i často pořizován. Pokud se rozhodnete pro vlastní výrobu  santálového olejíčku, doporučuji přidat na 100 ml neutrálního preparátu  LECITOL NEUTRAL SUPER 2 - 2,5 ml, tj. cca 60 - 75 kapek, santálového oleje  a dobře protřepat. Intenzitu vůně preparátu je pak nezbytně nutné nezkoušet očicháváním hrdla lahvičky, ale dát pár kapek na pokožku a rozetřít.  Santálový olej patří k těm „hustším“ olejům s nízkou odpařivostí. Proto onen požadavek nechat jej nejdříve ohřát na tělesnou teplotu. Je zde riziko, že z lahvičky by nebyl vůbec, nebo jen málo cítit, což by svádělo k nadbytečnému dávkování, které by pak po ohřátí na pokožce mohlo být vnímáno jako příliš intenzivní. Jednou ze zajímavých vlastností santálového oleje je i velice dlouhá doba, po kterou je z pokožky uvolňován a vnímán okolím. Celkem běžné jsou údaje uživatelů definované časem kolem 48 hodin. Ve výjimečných případech až celý týden… A co se účinků týče, santálový olej je silné adstringens. Velmi se osvědčil u různých kožních zánětů. To však dokáží i jiné, podstatně levnější oleje. U  santálového oleje zcela jistě nejvíce oceníme jeho krásnou vůni, která nechá zapomenout na každo­denní stres a lze ji bez přehánění označit jako voňavé pohlazení duše. Další informace o preparátu  LECITOL NEUTRAL SUPER najdete jak na www.karelhadek.eu v e-shopu , tak i v časopisech Aroma­terapie, které jsou též na našem webu k přečtení či stažení. Mnohé praktické i užitečné rady a informace poskytuje i webová poradna. 

Budu rád, bude-li Vám moje odpověď alespoň trošku užitečná. 

Karel Hadek



Dobrý den, pane Hadku,

jak se Vám daří? Chtěla jsem Vás požádat o radu. Mám možnost pracovat s obličejovým ultrazvukem na vrásky. Tím se do pokožky zapracovává maska, která se aplikuje pod vodivý gel. Chtěla bych od Vás radu, zda mohu při tomto ošetření pracovat s maskou od KH (např. lecitinovou) a případně aplikovat vitaminy A a E od Vaší firmy. Předem děkuji za Vaši odpověď a přeji hodně zdravíčka! 

S pozdravem N. T.


Milá paní kosmetičko,

děkuji za Váš mail, i dotaz, jak se vede. Asi nic nespletu, když zopakuji svoji, již zažitou odpověď: Čím dál tím stejněji… Jinak práce se stále množí, dokonce ani stále se zhoršující ekologie ji v tom neomezuje. Je jí prostě více než nad hlavu. A nyní pár slov k Vašemu dotazu. Víte, od svých počátků v kosmetice jsem vždy vyzdvihoval práci rukou a hlavy kosmetičky. Na tomto pohledu již asi nikdy nic nezměním, hlavně nejspíš proto, že moje maminka, ať mi bylo jako děcku cokoli, mě nikdy na žádné přístroje nenapojovala. Byla to její ruka, která pomáhala ode všeho, co mě trápilo. A když nic netrápilo, ono pohlazení bylo nejen příjemné, ale nade vše…

Proto zastávám názor, že každá kosmetička, ať si to uvědomuje, či nikoli, je i „náhradní“ matkou své klientky, která daleko více, než jakéhokoli „kámoše ze zásuvky či baterie“, potřebuje dotek lidské ruky.

Skutečnost, že preparáty KH jsou vyráběny z rostlinných olejů pokožce příbuzných, garantuje jejich vynikající vstřebatelnost i účinky, a to i bez ultrazvuku.

No a na závěr jen věcnou poznámku. Vrásky opravdu nejsou záleži­tostí ultrazvuku, žehliček, rychlosti vstřebávání a podobně. Zde je „pomocníky“ nutno hledat úplně, ale úplně jinde… Moje odpověď Vás asi moc nepotěší, ale i takový už je život. Konec konců, ani všechny růže nejsou růžové, a některé dokonce ani nevoní… 

Přeji Vám nejen hezké, ale i voňavé dny příští, krásné slunečné léto, jakož i hodně spokojenosti s používáním preparátů KH. 

Váš Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Už je to hrozně dávno, to jsem ještě býval malý kluk. Můj dědeček měl tenkrát živnost. Nevím proč, neříkalo se tomu holičství, ale oficína. Krom toho, že tam někdy stříhal a někdy „štucoval“ hlavy sousedů, také občas kamsi odcestoval s prázdným kufrem, aby se později vrátil s plným.

Novinky: Atemol

Zatímco pro většinu z nás ta největší příjemnost léta, spojovaná s dovolenými a prázdninami, začíná cestou na jih a končí cestou zpět na sever, tedy domů, sluníčko se tradičně pomalu, ale jistě, touto dobou „stěhuje“ právě naopak, tedy k jihu. Dny se nám zase krátí a nejen to. Slunečných dnů pomalu ubývá, nepříjemně chladná rána jsou stále častěji na každodenním pořádku. Nebude dlouho trvat a nepostradatelným průvodcem se nám opět stane (ne)přítel kapesník.

Novinky: Lecitol MSC-N pro maséry

Potěšitelné informace od klientů, kteří si vyzkoušeli Lecitoly „na vlastní kůži“, jednoznačně svědčí o spokojenosti, kterou tyto lecitinové multifunkční preparáty díky svým vlastnostem vyvolávají.

Novinky: Aroma-Budík

Pojem, kterému jsou věnovány následující řádky, se pro mnohé řidiče stává doslova a do písmene postrachem. Kdo by neznal termín mikrospánek, když jeho hrůzné důsledky vídáme vpravdě pravidelně, např. na televizních obrazovkách.

Novinky: Ochranné roušky; Neprasečí dovětek

S přicházejícím chladným ročním obdobím by jistě nebylo rozumné brát na lehkou váhu varování, že kromě krás podzimu bude toto období příhodné pro šíření různých chorob, včetně prasečí chřipky.

Novinky: Rozmarýn až z konce světa

Kdysi takovéto označení platívat mohlo. Konec konců mě k němu inspirovala kniha Aloise Jiráska „Z Čech až na konec světa“. Moje španělské řádky však budou úplně o něčem jiném. O krásně teplém olejíčku ze slunné Andalusie.

Novinky: Voňavé Lecitoly

Multifunkční oleje LECITOL NEUTRAL Z a LECITOL NEUTRAL SUPER se po zařazení do nabídky firmy staly pro mnohé doslova kosmetickými miláčky.

Novinky: Lindenol proti svědění

Jak jsem se již v úvodním textu zmínil, různých kožních problémů v populaci neustále přibývá a mnohé z nich mají i velice nepříjemné průvodní projevy. Jedním z nich je svědění, které je svou intenzitou někdy „pouze nepříjemností“, jindy, bez jakéhokoli přehánění, může přivádět pomalu až k šílenství.

Novinky: Lecitol Royale

Přestože pojednání o tomto preparátu by mohlo začínat chvalo­zpěvy o jeho překrásné, podmaňující vůni, začnu jej předsta­vovat slovy, která slýchám až neobvykle často: „Tak takovéto informace o možnostech použití olejů jsem ještě neslyšela…“

Novinky: Lecitol Ylja

Hned v úvodu bych rád ubezpečil, že LECITOL YLJA je aromaterapeutickou novinkou a nikoli nějakým tím dědictvím po Vladimíru Yljičovi, který se tenkráte ještě psal s měkkým I. Pojmenování dostává tento skvost po dvou krásně vonících éterických olejích, YLangu a JAsmínu.

Novinky: Lecitol Walo

Po Lecitolech ROYALE a YLJA, jež kromě specifických účinků okouzlí hlavně svými vůněmi, následuje specialita, LECITOL WALO, kde v popředí nestojí půvabná vůně, zato však jeho velice zajímavé terapeutické účinky.

Novinky: Virosan

O antimikrobiálních účincích éterických olejů toho víme na základě empirických poznatků celkem dost a musím říci, že tyto znalosti se v praxi každodenně velice efektivně uplatňují.

Novinky: Jalovec extra

V prvním letošním čísle časopisu Aroma­terapie jsem na str. 4 a 5 věnoval pár řádků éterickému oleji z jalovcových bobulí. Psát další řádky o této „čističce“ těla už by asi bylo jen nošením dříví do lesa. Dnešní pojednání se však netýká účinků tohoto oleje, ale kvalitativní novinky.

S přicházejícím podzimem se o slovo hlásí „posilovna“ imunity Eleuterokok!

Chcete více informací?

Aktuální téma: Nejen o prasečí chřipce

Je to už nějaký ten pátek, co ve světě dělala humbuk ptačí chřipka. Přiznávám, vůbec jsem se s touto potvorou od okřídlených spoluobyvatel planety Země netoužil seznámit. Pandemie se nekonala, mé přání bylo vyslyšeno. Vzpomínám si, že jsem jí tenkrát věnoval nikoli pár, ale větší počet párů řádků.

Aktuální téma: Čajovník roste…

Jak začínat takové sdělení… Moc se mi do toho nechce, už i proto, že na to nemám vůbec žádný vliv. Po „poklidné“ letní hladině cen éterických olejů na světových trzích se přehnal čajovníkový hurikán.

Aktuální téma: Aromaterapie a ošetřování pokožky na podzim

Letní dny pomalinku končí. S podzimem nás budou lákat jiné barvy, jiná strava a jiné vůně. Ze skříní vyndáme teplejší oblečení. Stejně bychom měli pozměnit i ošetřování pokožky. Pomalinku začneme vynechávat preparáty, které pokožku osvěžují a ty, které ji chrání před nadměrným UV zářením. Tam, kde se objevilo větší množství pih nebo pigmentových skvrn, sáhneme po preparátech, které tyto potíže odstraňují. Jak by mělo vypadat klasické ošetření pokožky?

Aktuální téma: Našly se!

V Aromaterapii č. 2/2009 vyšel článek s podobným titulkem. Který zněl „Najdou se?“. Týkal se chybějících výtisků Aromaterapie č. 1/2008 ve firemním archivu. Jak už sám titulek napovídá snaha o jejich zpětné získání byla korunována úspěchem.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Ohlédnutí a milá vzpomínka

Pokračovací kurz aromaterapie, který se konal v květnu 2009 v Ostravě, byl jedním z kurzů, na které se nezapomíná. Sešli se na něm lidé, kteří vytvořili úžasnou atmosféru. Byli velice zvídaví, přátelští, dochvilní a vzájemně ohleduplní.

Škola aromaterapie: Rozmarýnový olej

Z hlediska botanického je rozmarýn příbuzným královny levandule. Rostlinky jsou to sice rozdílné, ale už se mi několikráte stalo při návštěvách jižních krajin, že si je laici popletli. V aromaterapii by se pak takováto záměna neměla přihodit ani náhodou, neboť rozmarýn nejen úplně jinak voní, ale také jeho účinky jsou na jiné úrovni.

Škola aromaterapie: Vitamin A

Po vitaminu E je na čase seznámit se s další velice zajímavou účinnou látkou v kosmetice. Její název je retinol a stejně jako o vitaminu E o něm lze říci, že by v dobrém kosmetickém preparátu neměl chybět. Vitamin A je stejně jako vitaminu E rozpustný v tucích a je přítomen v lidském organizmu.

Stěhování

Přicházející podzim s sebou přináší další novinku. Nikoli „voňavou“, ale mimořádně náročnou. Třetí strana obálky nejen napoví, ale poskytne i nezbytně nutné informace. Po několika letech působení firmy Aromaterapie Karel Hadek v Uherském Brodě došlo v posledních srpnových dnech k jejímu přestěhování. Jak sídlo firmy, tak i výroba se přestěhovaly do nového působiště v západních Čechách, konkrétně do Stříbra.

Z vašich dopisů: 1. mezinárodní kurz aromaterapie v Toroni vedený p. Karlem Hadkem

Milí čtenáři Aromaterapie, chci se s vámi podělit o jedinečnou zkušenost, pro kterou jsem si letos koncem června zajela do řeckého letoviska Toroni.

Z vašich dopisů: Víte že...

naše zdraví závisí na harmonii našeho života? Pokud nám v životě harmonie chybí, dostaví se nemoc, což je vlastně dar, který nás jistým způsobem chrání před dalšími nástrahami, omyly a chybami.

Z vašich dopisů: Jak mne ovlivnilo absolvování kurzu Aromaterapie

Na začátku se vrátím zpět. Je rok 1994. Tehdy moje nemocná, ani ne tříletá, dcera prohlásila: „Mami, tohle léčení je k ničemu.“

Z vašich dopisů: Poděkování

Dobrý den, chtěla bych moc poděkovat za Váš skvělý olej na jizvy.

Poradna

Třezalkové poděkování

Když jsem v loňském roce plánoval jarní kurzy, měl jsem takový maličký „black-out“. Ani ve snu mě nenapadlo, že právě na dobu, kdy jsem přislíbil termín kurzu v Řecku, povětšinou připadá sběr třezalky.

Koutek pro maminky: Děti a aromaterapie, aromaterapie a děti

Rýma je častým onemocněním v přechodovém období léto – podzim. Pokud u někoho vydrží zase až do dalšího přechodového období jaro – léto, jde o tzv. chronickou rýmu – zátěž. V každém případě záleží na kvalitě našeho imunitního systému.

Na poslední stránce: Fotosoutěžení