Časopis
Časopis Aromaterapie 2/2015
Poradna
Dobrý den,
měla bych dotaz, zda byste mi mohli poradit, které z vašich výrobků by bylo nejvhodnější na kvasinkové výtoky. Lékařkou mi bylo sděleno, že se u mě jedná o chronickou záležitost, která je neléčitelná. Veškeré léky, které mi kdy byly předepsány, mi sice pomohly od velmi nepříjemných pocitů, jako je svědění či pálení a též došlo ke zmírnění výtoku. Po vysazení léků bylo během několika dnů vše při starém. Prosím o doporučení výrobků, které mohu používat i v těhotenství.
Předem vám děkuji za odpověď.
Marcela D.
Milá paní Marcelo,
děkuji Vám za mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte. Přemnožená kvasinka Candida albicans v organizmu je bohužel stále častějším dotazem, který trápí mnoho lidí. V Americe už začali toto téma řešit na lékařské úrovni, ovšem v Čechách máme evidentně na vše dost času.
Samozřejmě existují i tzv. systémová antimykotika, které mohou lékaři předepsat k vnitřnímu užívání. Ovšem mají poměrně mnoho nežádoucích vedlejších účinků. A pokud pacient nezmění radikálně svou životosprávu, i po využívání antimykotik nedochází k dlouhodobé úlevě, jelikož se potíže poměrně brzy vrátí. Nehledě na to, že účinnost některých léků je velice pofidérní, vzhledem k faktu, že u patogenních mikroorganizmů, plísně nevyjímaje, vznikla vůči nim rezistence.
Hned v úvodu nutno zmínit, že cukry jsou zdrojem energie pro kvasinky. To je důvod, proč je nezbytná protikvasinková dieta nejen s vyloučením cukrů, ale i jejich substitutu alkoholu a vyšších forem, tedy enzymaticky štěpitelných polysacharidů (mouka, brambory, škrob). Dále je nutné provést očistu trávicího traktu, jakož i posílit vlastní imunitní systém.
Na zvýšení imunity bych doporučil ELEUTHEROCOCC extrakt. Doporučené dávkování může být až do 30 kapek 3x denně. Při dodržení doporučeného dávkování lze užívat ELEUTHEROCOCCOVÝ extrakt prakticky neomezeně dlouho. Bohaté informace o extraktu jsou k dispozici v elektronické podobě na našem webu v nabídce „KE STAŽENÍ“. Zde je brožurka o eleutherococcu, kterou lze i stáhnout, případně vytisknout.
Z vlastní zkušenosti Vám také mohu doporučit konzumaci pampeliškových listů. Pampeliškové listy jsou dobré k očistě organismu a regeneraci jater. Pampeliška nejen napomáhá regeneraci jater a pročištění krve, ale její složky jsou velice prospěšné v trávicím traktu. Pomáhá jak detoxikovat, tak i regeneruje a posiluje imunitní systém. Obsahuje také hořčiny, které jsou velice účinné proti plísním. Krom toho je bohatá na vlákninu, která mechanicky čistí i střevní stěny. V době vegetace jsou vhodné čerstvé pampeliškové listy (denně natrhat a sníst cca 30 listů - 3x 10 listů pampelišky).
Na zimu doporučuji nasušit si pampelišku z vlastního sběru. Kupovat sušenou nedoporučuji, povětšinou je nabízena jen v podřadné kvalitě. Sušenou pampelišku doporučuji rozemlet v tříštivém kávovém mlýnku na prach a dávkovat 1 kávovou lžičku 3x denně.
V archivní Aromaterapii z roku 2007 č. 2/3 na stranách 7 až 9, která se nachází ve formátu PDF na našem webu, si můžete o pampelišce přečíst více.
Pampeliškové listy by bylo dobré doplnit ještě preparátem CANDIÖL. Dávkování pro dospělého je běžně 5x denně 5 kapek. Vhodnější je aplikace na tzv. chlebovou tabletu, plus jednu kapku kápnout přímo do úst. Je to z toho důvodu, že použitím tobolek se sice eliminují plísně v zažívacím traktu, ale z dutiny ústní se dostávají další a další. Když použijete již zmíněné chlebové tablety, může být vliv CANDIÖLU již v ústech, ale dají se spolknout i tak, že v puse nic nezůstane. Z toho důvodu kapka do pusy. Mimo jiného je doporučeníhodná i bohatá a pravidelná konzumace česneku. Lze nahradit i éterickým olejem. Česnekový éterický olej mohou užívat jak dospělí, tak děti, pokud ho akceptují. Dávkování pro dospělého je 2 – 3x denně 1 kapka na tzv. chlebovou tabletu, pro děti stačí 1 kapka 1× denně (také na chlebovou tabletu).
U Vámi zmíněných problémů vzniká otázka, co použít zevně? Určitě bych doporučil vyhnout se mycím přípravkům obsahujícím tenzidy, které pokožku a ošetřené sliznice vysušují, narušují biologickou rovnováhu a v konečném důsledku poškozují. Tenzidy poznáte jednoduše – pění. Doporučuji nahradit je mycími oleji, které kůži nejen že nepoškozují, ale navíc podporují její elasticitu a fyziologické funkce. Ze sprchových a koupelových olejů jsou nejvhodnější ty, které obsahují čajovníkový olej a tymiánový olej. Ideálně kombinovat ČAJOVNÍKOVÝ sprchovací olej a koupelový olej TYMIÁNOVÝ.
Na intimní partie je vhodný intimní mycí olej pro ženy – HY‑INTIMA. V případě potíží doporučuji aplikaci preparátu FEMISHEA formou zavádění. Lze doporučit i aplikaci směsi éterických olejů CANDISAN. Nakapat pár kapek na tampón a vkládat. Rozhodnete‑li se pro kombinaci obou preparátů, což doporučuji, pak CANDISAN na tamponu je lépe zavádět ráno a čípek z balzámu FEMISHEA zavádět na noc. Na případné ošetření vnějších sliznic lze použít jak FEMISHEU , tak i balzám INTIMISS.
Jestli jsem to správně z Vašeho e‑mailu pochopil, trpíte kandidózou delší dobu. Ano, kandidóza nevzniká ze dne na den, ale také nezmizí jako mávnutím proutku. Je třeba obrnit se trpělivostí, léčba trvá několik měsíců. I po vyléčení je třeba dbát na prevenci, v principu celoživotně. Kvasinky jsou mikroorganizmy, které v případě, že jim dáme příležitost, se velice rády vrací. Pokud se postižený nezbaví plísní v trávicím traktu, pak análním otvorem neustále dochází k výsevu do okolí konečníku. Vzdálenost konečníku a pohlavních orgánů nepředstavuje pro plísně naprosto žádnou překážku a díky jejich migraci dochází k permanentnímu přenosu na pohlavní orgány. No a co se týká poslední části otázky. Zmíněné preparáty neobsahují nic, co by mohlo mít negativní vliv na průběh těhotenství. Naopak jsou to plísně, které díky produkci toxických látek intoxikují organizmus těhulky, zaměstnávají nadměrně imunitní systém, čímž ho oslabují. Nutno zmínit i fakt, že v době porodu by rodička měla být naprosto zdravá. Rodící se děcko přichází ze sterilního prostředí plodové vody a při průchodu pochvou se setkává s prvními mikroorganizmy. A pokud jsou to přemnožené plísně, bude mít novorozenec zdravotní problémy od prvních dnů života.
Karel Hadek
Dobrý den, pane Hadku,
ráda bych Vás požádala o radu, jak ošetřovat pokožku s růžovkou a jaké Vaše výrobky by byly vhodné na takto postiženou pokožku. Jedná se o problém v obličeji.
Na doporučení lékařky jsem používala konopnou kosmetiku, bohužel bez jakýchkoli výsledků.
Předem Vám děkuji za Vaši odpověď.
Jana M.
Milá paní Jano,
děkuji Vám za Váš e‑mail i za důvěru, se kterou se na mě obracíte se svým dotazem.
Vámi dotazované ošetřování růžovky by mělo začínat již vhodným mytím takto postižené, velice citlivé pokožky. Určitě bych Vám doporučil vyhnout se přípravkům obsahujícím tenzidy, které pokožku vysušují, narušují biologickou rovnováhu a v konečném důsledku poškozují. Poznáte je celkem jednoduše – pění. Totéž platí u používání zubních past a ústních vod.
Na mytí jsou vhodnější beztenzidové olejové přípravky, které kůži nejen nepoškozují, ale navíc podporují její elasticitu a fyziologické funkce. Na obličej jsou ideální hydrofilní mycí oleje – např. HY-OLEJ NEUTRÁLNÍ, případně HY-OLEJ Z RŮŽOVÉHO DŘEVA. Jmenované hydrofilní oleje jsou určeny pro omývání suché a citlivé pokožky. Určitě bych doporučil nepoužívat řádovou vodu, která běžně obsahuje chlor a často i větší množství minerálů. Vodu je vhodné v tomto případě převářet – ideální doba je cca 10 minut.
Na následné ošetření pokožky přichází v úvahu celá řada preparátů. Mohly by to být oleje nebo krémy série Althea. Z dalších preparátů se alternativně nabízí vynikající protizánětlivý a uklidňující HEŘMÁNKOVÝ BPJ regenerační olej, dále RO LEVANDULOVO MRKVOVÝ, možná i GERADERM.
Jsou zde i uklidňující krémy, např. LECIDERMA SHEA LAVENDEL, případně LECIDERMA SHEA ROSE, případně Lipio Sera LEVANDULE, HEŘMÁNEK či RŮŽE. Do chladného počasí jsou vhodnější spíše oleje a krémy aplikované až na noc. Bohužel předem nelze určit, který ze jmenovaných krémů či olejů bude pro Vás tím nejvhodnějším preparátem. Při volbě je nezbytně nutné akceptovat, že preparát vykazuje protizánětlivé účinky, ale vzhledem k citlivosti pleti je současně i jemný.
Běžné zubní pasty, bohužel i většina dětských, obsahují tenzidy – např. natrium lauryl sulfát, ale také sporný fluor. Jak jsem již uvedl, tenzidy ošetřené sliznice vysušují, narušují biologickou rovnováhu a v konečném důsledku funkčně oslabují. Poškozená sliznice je pak mnohem lépe napadnutelná různými patogeny. Od virů, přes bakterie až po plísně. To se pak samozřejmě může projevit i na pokožce obličeje. Proto bych doporučoval vyměnit takovéto zubní pasty za beztenzidové preparáty např. ZUBNÍ OLEJ ZE 7 BYLIN či ústní olej KARIOSAN. Dalším velice vhodným preparátem ústní hygieny je ústní výplachový olej DENTAROM.
Pro vnitřní užití pak doporučuji ELEUTHEROCOCC extrakt. Podstatným způsobem navyšuje imunitu organizmu a napomáhá optimalizovat jeho funkce. Informace o extraktu najdete na našem webu v nabídce „KE STAŽENÍ“. Zde je o něm brožurka, kterou lze stáhnout, případně i vytisknout. Doporučené dávkování je 3x denně 15 až 30 kapek.
Jako velice důležité považuji u rosacei používání po dobu cca čtvrt roku 25.000 ij (internacionálních jednotek) betakaroténu. Později snížit na 10 000 až 15 000. Vhodný by byl i vitamin E s denním dávkováním 1x denně 400 ij. Jak betakarotén, tak vitamín E jsou rozpustné v tucích, proto bych je doporučoval brát vždy po jídle.
Pro zlepšení stavu pokožky je také vhodné užívat BRUTNÁKOVÝ, či PUPÁLKOVÝ olej. Dávkování 3x denně 30 kapek oleje PUPÁLKOVÉHO, nebo 3x denně 15 kapek oleje BRUTNÁKOVÉHO - nejlépe s jídlem. Vyzkoušet byste mohla i účinky ALOE VERA GELU Vzhledem ke skutečnosti, že ALOE VERA GEL obsahuje konzervaci 0,1 % benzoanu sodného a 0,1 % sorbanu draselného, je vhodnější používat koncentrát.
Poměr konzervantů v dávce se tak sníží na 1/10. Pro dávkování by pak bylo ideální kapátko. Dávkování koncentrátu pro dospělého je 3x denně 60 kapek. Aloe Vera Gel není vhodné používat dlouhodobě. Doporučovaná doba je 6 týdnů. Do začátku je lépe začít s poloviční dávkou a je‑li vše v pořádku, pomalu navyšovat na dávku doporučenou.
Z potravy je vhodné vynechat všechna dráždivá jídla – ostrá nebo horká, včetně kávy a alkoholu. Vhodné není ani intenzivní opalování, prudké změny teplot (sauna, horké sprchy či koupele v zimě), rychlé změny prostředí (mráz a teplo), přemíra námahy, stres, agresivní ošetřování pokožky (peeling, ovocné kyseliny), konzervanty v kosmetice, kortikoidy, léky, jejichž úkolem je rozšiřovat cévy.
Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná.
Karel Hadek
Novinky: Třetí vlašský olej
Kdysi jsem slyšel krásné přísloví, že dobrých zpráv není nikdy dost. Ač optimista, musím konstatovat, že i ony mizerné zprávy se řídí naprosto stejným příslovím.
Novinky: Molunol
Jedním ze stále častějších dotazů, které přichází do poradny, je virové onemocnění pokožky, zvané molusky. Onemocnění se projevuje tvorbou kožních pupínků, které mají ve svém středu proláklinu. Jedná se o nakažlivé přenosné onemocnění pokožky.
Novinky: Litsea‑Cubeba olej
Již sám název napovídá, že se jedná o exotický olej. Litsea Cubeba pochází z tropických oblastí jižní a jihovýchodní Asie. Nejdůležitějšími dodavateli jsou Čína a Vietnam. Občas je olej Litsea Cubeba nabízen i pod názvem May Chang.
Novinky: Jak objednávat?
Nejjednodušší a nejlepší variantou podání objednávky je prostřednictvím e‑shopu. Je tím sníženo riziko chyb z vaší i naší strany při zadávání požadavků.
Novinky: Milí čtenáři
Jistě jste si stačili povšimnout jistých změn, které probíhají na našich e‑shopových stránkách. Že nevíte, které to jsou? Nevadí, pojďme si je společně projít.
Slovo odborníka: Slunce je lék!
Stejně jako každým rokem i letos s postupem jara bude přibývat slunečných dnů.
Slovo odborníka: O nich a hlavně bez nich… Lesní školky, školy v přírodě
Na většině přihlouplých volebních plakátech nominovaní politici slibují nejen modré z nebe, ale kdyby to bylo třeba, nebyl by pro ně problém zajistit návrat mistra Jana Husa z Kostnice v plné životní síle.
Zkušenosti a rady: Aby dovolená „nebolela“!
Na dovolenou se těšíme, a přesto se na ní můžeme dočkat nejednoho nemilého překvapení. Proto je nutné kromě vhodného a účelného oblečení pamatovat i na různé problémy, které nás mohou na dovolené potkat, zvláště když jedeme k moři za sluníčkem. Aby nás nic nepřekvapilo a nezaskočilo, je dobré mít na paměti několik rizik, které nás mohou potkat, a proto je nutné na ně pamatovat a náležitě se připravit, abychom si dovolenou užili a také se nádherně, ale bezpečně opálili. A jak na to?
Zkušenosti a rady: Meridiánové masáže a aromaterapie - ELEMENTY OHEŇ A ZEMĚ
Po elementu DŘEVO následuje v pentagramu dle čínské medicíny element OHEŇ. Vztahuje se k období začínajícího léta. OHEŇ vzniká z DŘEVA, jehož třením je OHEŇ zažehnut a DŘEVEM je vyživován. OHEŇ po sobě zanechává popel, z něhož vzniká ZEMĚ. Symbolizuje pozdní léto a začínající podzim.
Zkušenosti a rady: Kurzy s aromaterapií v Brně
Vzdělání je nedílnou součástí každého z nás. Začínáme už jako úplně malí v mateřské školce. Poté nás čeká 9 let povinné školní docházky. Máme 9 let na to, abychom si uvědomili, co nás baví, čím (a kým) bychom chtěli být. Musíme se rozhodnout, jakou cestou se náš život bude ubírat. Řekla bych, že je to jedno z nejtěžších rozhodnutí. Většina z nás má v 15 letech úplně jiné zájmy než řešit, kým se stát za pár let. Proto poslechneme rodiče (kteří nás přeci znají nejlíp a mají už pár let jasno, co by se k nám hodilo nejvíce), prarodiče či názory okolí.
Zkušenosti a rady: Jak voní svěží vítr v plachtách našeho života?
MÁTA PEPRNÁ – Mentha piperita
Zkušenosti a rady: „Královská Aromaterapie – cesta k propojení“
- přirozené propojování tělesné, duševní i duchovní roviny s použitím kvalitních éterických olejů.
Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,
chtěl bych Vám tímto moc a moc poděkovat za kurz aromaterapie, který jsem absolvoval již minulý rok. Původně jsem chtěl napsat toto poděkování již cca týden po kurzu, ale trošku shon a trošku ostýchavost mi v tom zabránily. Nicméně v tuto chvíli jsem velice rád za obé, protože za ten rok se toho v mé masérské praxi odehrálo více než dost a většina právě i díky olejům a ÉO. Přiznám se, že především povzbuzen Vámi a Vaším přístupem, který jsem si dovolil nazvat „zdravý selský rozum“, jsem Vám trošku fušoval do řemesla.
Zkušenosti a rady: Dobrý den,
na začátku ledna jsem řešila problém. Dcera si, nejspíš ze školky, přinesla roupy. Musím moc poděkovat paní Švorcové za velmi milý a ochotný přístup a za rychlost v zařízení objednávky. Poradila nám hlavně ENDOPARAZIN, který jsem preventivně nasadila i synovi a sobě.
Zkušenosti a rady: "…SHEA" – základ kosmetické taštičky
Ráda bych se s vámi podělila o zkušenosti s preparáty Aromaterapie Karel Hadek.
Zkušenosti a rady: Sluníčko má i odvrácenou tvář
Většina z nás se nemohla dočkat prvních slunečných dnů, kdy sluníčko má skoro zázračný vliv na naši náladu a dny jsou delší a delší. Jenže sluníčko nás bohužel umí i potrápit, a to především naše nejmenší. Stačí pár minut a pobyt na slunci se může proměnit v nepříjemný zážitek, ne‑li až ve zdravotní risk.
Zkušenosti a rady: Péče o aknózní pleť
Akné dokáže potrápit nejen dospívající adolescenty, ale i dospělé lidi. Projevuje se vřídky zvanými furunkly, které vznikají zánětem vývodů mazových žláz. Příčinou bývá zejména hormonální aktivita v období dospívání, kdy mazové žlázy neúměrně pracují a produkují nadměrné množství mazu, také stres a nevhodná strava.
Zkušenosti a rady: AKH v Nizozemí a Belgii
Konečně si plním přání a jedu se zúčastnit kurzu Aromaterapie pro začátečníky. Už je na čase, protože otázek mám poslední dobou víc než odpovědí.
Zkušenosti a rady: Úspešný 1. Kurz Aromaterapie Karel Hadek v Bratislave
alebo: „Konečne nám to niekto poriadne vysvetlil!“
Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,
Vaši kosmetiku už používám dlouho (i když čas je relativní), vlastně od svého prvního těhotenství.
Úvodní slovo Karla Hadka
Není tomu tak dlouho, co jsem se těšil na počátek cesty sluníčka zpět na severní polokouli. Když tento moment nadešel, hned se objevilo další očekávání. Tím byla jarní rovnodennost. I tato chvíle již zapadla v závějích jarního přídělu sněhu. A tak zde máme jaro, které nám s každým přibývajícím dnem prodlužuje příděl životodárného světla.
Koutek pro maminky: Děti a léto
Kůže je největší orgán lidského těla a v průběhu dětství se teprve vyvíjí. Ochranná vrstva je tedy slabší, nedokonalá, dětská pokožka je tak citlivější než kůže dospělého člověka.
AromaFlora: Jarní ošetřování zahrad - květen, červen
Ze škůdců hlavně sledujte první výskyty mšic, třásněnek, svilušek, housenek motýlů. Pozor na šíření houbových chorob na bramborách, rajčatech, okurkách, cibuli, jádrovinách, révě vinné a dalších citlivých plodinách.
AromaFauna: PAPENDO
Dlouho očekávaný přípravek Papendo je v prodeji. Trochu unáhleně jsem vás v listopadu informovala o novince pro naše malé, a to i přímo nejmenší, miláčky. Záměr byl jej prodávat již v prosinci či lednu, ale schválení Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv jsme obdrželi až v dubnu.
AromaFauna: Léky i éterické oleje jsou "chemické látky"
Měli bychom však rozlišit formu jejich vzniku, původu. Veliká škoda je, že farmaceutický průmysl nemusí k lékům přidávat bezpečnostní list nebo bezpečnostní symboly tak, jako je tomu v případě éterických olejů.
AromaFauna: "Aroma šampion" ARTICO DANETTA GODDESS
Chtěla bych pozdravit příznivce a uživatele veterinární kosmetiky AromaFauna. A také moc poděkovat lidičkám, kteří Artíka sledují a fandí jeho úspěchům na výstavách.