Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2021

Masážní koupele

Současný životní styl v našem přetechnizovaném světě se mění čím dál tím rychleji. Stále objevujeme nové věci a zapomínáme mnohé empiricky ověřené moudrosti a dobré zvyky našich předků. V zapomenutí upadly např. koupele připravené za použití různých rostlinných olejů kombinovaných jak s příjemně vonícími, tak i zdraví podporujícími éterickými oleji. Takovéto koupele bývaly v dobách minulých značně oblíbené. Lidé neměli k dispozici nabídku „zázraků“ chemie tak, jak ji známe dnes. Jejich potřeby kryla výhradně a jenom nabídka přírody. Pro Egypťany, Římany a mnohé další z dřívějších vyspělých civilizací planety Země byly takovéto blahodárně působící koupele nedílnou součástí jejich kultury. Dnešní civilizační standard nás nenutí vyhledávat veřejné lázně a svěřovat se do péče lazebníků, byť i dnes je balneoterapie v lázeňství spojená s aromaterapií nejen vysoce ceněna pro svoji příjemnost, ale nabízí i vynikající terapeutické výsledky.

Téměř každá domácnost má k dispozici jak koupelnu s vlastní vanou, tak i dostatkem teplé vody. Balneoterapeutické procedury spojené s aromaterapií lze tak praktikovat i v domácích podmínkách. Bohužel všudypřítomná reklama nás přesvědčuje, že právě reklamou propagovaný výrobek (velice často na přírodní bázi), je tím nejlepším pro nás, naši pokožku a pohodu, naši krásu i zdraví. Podobné proklamace a „jemná pěna“, která koupajícího doslova pohltí, se v poslední době, ať se nám to líbí, či nikoli, stala symbolem čistoty. Téměř naprostou samozřejmostí se stalo sdělení, že přípravek je nastaven na statistickou hodnotu kyselosti pokožky pH 5,5. Chtělo by se říci, že o pokožku je doslova vědecky postaráno. Při dlouhodobém používání tenzidových přípravků však dochází k postupné kumulaci negativního působení. Mnozí zjišťují po několikaletém používání pěn do koupelí (občas i dle tvrzení na obalu klinicky a dermatologicky testovaného), že oněmi proklamovanými „blahodárnými“ účinky jsou jako důsledek suchá, svědivá a šupinatá pokožka. Existují i cesty, jak se takovýmto nepříjemnostem vyhnout. Stačí nespoléhat na reklamu a věnovat pozornost osvědčenému.

Olejové koupele bych označil vzhledem k jejich působení na pokožku doslova za péči z oblasti snů. K ní poslouží jak koupelové oleje z naší nabídky, tak i speciality, které si každý může vyrobit v domácích podmínkách. Do vhodné nádobky dáme 10 – 20 ml masážního či rostlinného oleje (MANDLOVÝ, JOJOBOVÝ, Z PŠENIČNÝCH KLÍČKŮ), případně i TŘEZALKOVÝ MACERÁT a dle požadovaného účinku 3 až 10 kapek éterického oleje, případně i jejich směsi (max. 2 %). Řádně promícháme a vlijeme do vany s napuštěnou vodou. Olej je lehčí než voda, plave na vodní hladině a při vstupu do vany se olej zachycuje na pokožce. Čas strávený ve vaně věnujeme relaxaci a jemnému vtírání (vmasírování) oleje do pokožky celého těla. I tato forma „podvodní masáže“ by měla probíhat vždy směrem k srdci. Doba trvání koupele by měla být minimálně 20 minut, ale může trvat i podstatně déle. Po ukončení koupele setřeme případné přebytky olejů na pokožce do osušky. Já sám používám a za nejvhodnější považuji bavlněnou kojeneckou osušku, která je velice jemná, a její další obrovskou předností je možnost praní s vyvářkou. Jako doporučeníhodná je i následující cca hodinová relaxace na lůžku.

Po olejové koupeli s masáží je pokožka nejen perfektně ošetřená, ale i velice jemná, vláčná a dostatečně zásobená jak vlhkostí, tak i tukem. To přispívá jak k její regeneraci, tak odbourávání stresu a celkové psychické pohodě a vyrovnanosti. Již po první koupeli je patrný příjemný pocit na povrchu těla. Při dlouhodobém používání olejových koupelí se vytrácí pocit suchosti, svědivosti i šupinatost. Dochází k optimalizaci funkce pokožky. Na závěr již jen upozornění na skutečnost, že část olejů se uchytí i na vaně, která se tím stává kluzkou. Proto je nezbytně nutná zvýšená opatrnost, aby nedošlo k uklouznutí.

 

 

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Poslední den roku je tradiční příležitostí řádně se rozloučit s oním právě končícím. Loučení s právě ukončeným starým rokem nebylo vůbec obtížné. Rok dvou dvacítek velké většině lidí navzdory přáním „všeho nejlepšího“ z předchozího devatenáctkového Silvestra mnoho potěšení nepřinesl, o tom „nejlepším“ raději pomlčet.

MĚNÍME SE PRO VÁS a stále v tomto úsilí pokračujeme

V minulém vydání časopisu jsem vás informovala o připravovaných změnách, spojeném nákupu a především o novém termínu zprovoznění nového e-shopu. Na únor letošního roku jsme se těšili všichni. Situace s nemocí COVID-19 se však promítla i do oblasti IT a na nový e-shop si budeme muset ještě počkat.

COPAFLEX – nový pomocník pro bolavé svaly a klouby

Pro začátek nového roku jsme nachystali další novinku, která vám společně s HARPAGOFYTOVÝM EXTRAKTEM nebo HARPAGOFYTOVÝM PRÁŠKEM pomůže (nejen) s bolavými klouby. Pokud patříte mezi ty, které kvůli zimě potíže s klouby trápí zas o něco víc, bude vás masážní přípravek COPAFLEX zajímat.

Pokračujeme v testování desinfekčních přípravků – potvrzena účinnost pro oblast zdravotnictví

U desinfekčních přípravků vyráběných společností 1. Aromaterapeutická KH a.s. pokračujeme v dalších vyšetřeních jejich účinnosti. Testování je prováděno v akreditovaných laboratořích. Novinkou je výsledek, který potvrzuje účinnost desinfekční lecitinové emulze DESISTRONG nejen dle normy ČSN EN 1500 pro hygienickou desinfekci rukou, ale i dle ČSN EN 12791+A1 pro chirurgickou desinfekci rukou.

Masážní koupele

Současný životní styl v našem přetechnizovaném světě se mění čím dál tím rychleji. Stále objevujeme nové věci a zapomínáme mnohé empiricky ověřené moudrosti a dobré zvyky našich předků. V zapomenutí upadly např. koupele připravené za použití různých rostlinných olejů kombinovaných jak s příjemně vonícími, tak i zdraví podporujícími éterickými oleji.

Jak éterické oleje ovlivňují naši imunitu?

Imunita je častým tématem - chceme ji podporovat, zvyšovat, stimulovat… Rad, jak toho docílit, se na nás valí spousta. Představíte si pod pojmem imunita/obranyschopnost organismu něco konkrétního, nebo je to pro vás spíš abstraktní termín? A jak takový složitý mechanismus dokážou ovlivnit třeba právě éterické oleje?

Kvasinkové onemocnění pohlavních orgánů

V principu lze říci, že vzhledem k anatomii pohlavních orgánů se jedná o téměř výhradně ženskou záležitost. Kvasinkové problémy patří k těm, o kterých se jen velice těžko mluví, neboť tyto infekce v oblasti genitálií u mnohých vyvolávají pocit studu, nehledě na možný pocit zanedbané hygieny.

Olej růžové palmy

Zcela jistě nebude na škodu alespoň v krátkosti zmínit rostlinu, z níž se výše jmenovaný olej vyrábí. Vzrůst a podoba rostliny nemá nic společného ani s růží, ani s palmou, jak by se nechalo usuzovat na základě jména rostliny. Díky vysokému obsahu geraniolu má v sobě olej růžové palmy jistou, byť vzdálenou, růžovo-pelargoniovou pachovou podobu.

Plísně nohou

Plísňová onemocnění nohou se šíří v naší populaci stále rychleji, bez nadsázky je lze označit jako epidemii. Tuto skutečnost potvrzuje nejen celá řada pedikérských či dermatologických pracovišť, jedná se i o velice frekventovaný dotaz na poradnu. Reálná situace může být i ještě horší, neboť mnozí takto postižení se ostýchají pedikúru navštívit, případně vyhledat pomoc.

Dezinfekce v praxi

Mnoho let přichází řada dotazů ohledně dezinfekce rukou, prostorů a nástrojů v kosmetické i masérské praxi. Výjimkou nebyly ordinace. S klidným svědomím mohu napsat, že od roku 2021 máme prostředky vhodné k dezinfekci splňující zákon o biocidních přípravcích č. 324/2016 Sb. v platném znění.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, pane Hadku, potřebovala bych něco, co pomůže na hojení jizvy. Jedná se o velkou čerstvou jizvu po operaci srdce. Aby se vše dobře hojilo. Děkuji Iva F.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, přišla jsem kvůli covidu (pevně věřím, že dočasně) o čich. Můžete mi, prosím, poradit, který z vašich nosních olejů byste mi doporučili, aby se zrychlila regenerace? Předem děkuji. S pozdravem Adéla N.

Dotaz na pana Hadka

Dobrý den, ráda bych se podělila o zkušenosti s CANDIÖLEM při napadení virem covid. Na začátek musím uvést, že patřím do rizikové skupiny z důvodu přetrvávajících potíží se srdcem po prodělané chřipce. Po zjištění, že kolegyně v práci nemá jenom rýmičku, jsem začala hned při prvních příznacích užívat CANDIÖL.

Zkušenosti našich zákazníků - Máme doma miminko

Máme doma miminko. Když jsem se dozvěděla, že budeme mít doma malý přírůstek, intenzivněji jsem si naordinovala přípravky AKH, které jsem do té doby používala a byla jsem vždy spokojená. Začala jsem si mazat bříško masážním olejem MUTTISOFT, který zajištuje pokožku pružnější a zabraňuje tvoření strií.

MUTTISOFT pro krásné bříško bez strií

Těhotenství je velmi zvláštní období plné kladů i záporů. Nad roztomilým rostoucím bříškem se každá nastávající maminka rozplývá a v jednom kuse jej láskyplně hladí. Jenže s rostoucím bříškem roste i strach ze vzniku strií. Ani já jsem v tomto nebyla výjimkou. Proto jsem od čtvrtého měsíce začala pravidelně používat masážní olej MUTTISOFT.

(NÁ)DECH bez omezení

Už to bude rok, co nám bez pozvání do života vstoupily a zabydlely se v něm ROUŠKY. Doufejme, že ne na trvalo. Jestliže v loňském roce byly nejvíce namáhaným orgánem ruce, od podzimu jsou to jednoznačně plíce. Před příchodem koronaviru jsme naše plíce vnímali spíše až v tu chvíli, kdy jsme se dusili při rychlejší chůzi.

Základ zdravého stravování

Chcete zhubnout? Zapomeňte na zázračné diety na pár týdnů. Překopejte své stravovací návyky a naučte se správně jíst – natrvalo. Ve zdravém stravovacím plánu by měli být všichni zástupci maker. Zda se bude jednat o redukční či objemový jídelníček, už záleží na jejich množství, nikoliv na druhu potravin, ten je víceméně stejný.

Čím trénovat čich?

Ještě před půl rokem bylo téma čichového tréninku na míle vzdálené běžnému českému smrtelníkovi a tato trochu nezvyklá činnost patřila do sfér profesionálních parfumérů či degustátorů. A ejhle, život nám převrátil jeden malý vir a z čichového tréninku je náhle TÉMA. Ztráta čichu a chuti bývá někdy jediným příznakem koronavirové infekce.

Ztráta čichu a takzvaný čichový trénink

Ve spojení s onemocněním COVID 19 vychází nejrůznější více i méně odborné články o prevenci a posilování imunity. Lidé jsou informováni o tom, jak důležité je mýt si ruce, jakým způsobem si budovat a zvyšovat imunitu. Všichni již víme, jak nemoci předcházet a jak se chránit před nakažením. Avšak přibývá lidí, kteří již onemocnění prodělali a nyní trpí následky vážné nemoci.