Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 1/2015

Poradna

Dobrý den,

našla jsem na vašich stránkách olej THYMION na bradavice. Po opakované návštěvě bazénu se mi udělaly dvě bradavice na chodidle levé nohy. Chtěla bych se zeptat, zda můžu tento olej používat i v těhotenství, jsem ve čtvrtém měsíci. 

Předem děkuji za odpověď.

S přáním příjemného dne

Hana Šefčíková


Milá paní Hanko,

děkuji Vám za přízeň, kterou věnujete našim přípravkům i Vámi zaslaný dotaz. Preparát THYMION je možné používat i během těhotenství a kojení. Nemusíte se obávat. Ošetřují se pouze malá místa, proto systémový vliv je téměř nulový. Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná. V případě jakýchkoli dalších dotazů jsem Vám samozřejmě i nadále k dispozici.

Přeji Vám příjemné dny.

Váš Karel Hadek



Vážený pane Hadku,

nejprve ze všeho bych Vám chtěla poděkovat za Vaše vynikající preparáty, které mně i rodině již několikráte pomohly. Taktéž Vaše poradna je prostě úžasná. Dnes se na Vás obracím s dotazem, který se týká použití jojobového oleje v kuchyni. Doslechla jsem se, že neobsahuje žádné kalorie a lze ho výhodně použít jako součást redukční diety. Mohl byste mi sdělit, zda je to pravda?

Alena D.

 

Milá paní Aleno,

děkuji Vám za Váš mail, Vámi vyslovenou pochvalu i Vámi zaslaný dotaz.

Bohužel v tomto případě Vám neposkytnu žádnou konkrétní odpověď, spíše pár informací, které mám k dispozici. Důvod je zcela jednoduchý, já sám jsem nikdy jojobový olej jako součást potravinového řetězce nepoužíval, hlavně pak kvůli obsahu kyseliny erukové. Přesto však lze konstatovat, že Vaše úvaha je v principu správná, byť hned připojuji slůvko „ale.“

Hned v úvodu nutno zmínit, že jojobový olej vlastně ani olejem není. V principu se totiž jedná, díky jeho chemickému složení, nikoli o olej, ale o tekutý vosk. Bohužel vosky mají za běžné teploty, dle našeho vnímání, vždy pevnou konzistenci (včelí, karnaubský a další vosky). Rostlinné oleje pak tekutou. Nelze se divit, že pro jojobový vosk, díky jeho „tekutosti“, zlidovělo označení „olej“. Pravdou je, že se jedná o „tuk“, který je vlivem chemického složení rezistentní vůči hydrolýze a nelze jej tedy strávit. Z tohoto pohledu by to byla, byť sice poněkud drahá, ale přesto, z hlediska chemického, vynikající surovina hlavně při pečení, smažení či fritování. Bohužel jednou ze složek jojobového oleje je i kyselina eruková (C22 : 1), které obsahuje v průměru kolem 15 %. O této složce je pak k dispozici velké množství protichůdných informací.

Podle jedné informace by kyselina eruková měla způsobovat patologické změny srdce, jakož i ukládání tuku v srdci. To alespoň tvrdí jedna část vědců. (Kdysi bylo „dokázáno“, jak jinak než vědecky, že Země je placatá). Pokud by však měli pravdu, pak bych rozhodně jojobový olej používal v kosmetických a masážních preparátech, ale do kuchyně bych mu vstup prostě nepovolil.

S těmito vědeckými poznatky však nekorespondují dlouholeté poznatky empirické. V dřívějších dobách se běžně používal řepkový olej jako potravinářský. Ten tehdy obsahoval dokonce kolem 50 % kyseliny erukové. Zde pak považuji za zvláštnost, že žádné negativní vlivy na zdraví člověka nikdy pozorovány ani prokázány nebyly. Vkrádá se však myšlenka, že problémy mohly i vznikat, ale nikdo je nedával do souvislosti s kyselinou erukovou.

Nutno zmínit i fakt, že v Indii se od nepaměti běžně používá dodnes hořčičný olej, který obsahuje kolem 40 % kyseliny erukové. Ani zde neexistují žádné poznatky, že by konzumace, ať již hořčičného oleje či v něm obsažená kyselina eruková, způsobovaly výše zmiňované zdravotní potíže.

Pokud dnes jdete koupit řepkový olej, pak i ten jisté malé množství kyseliny erukové obsahuje. Na trh je dodávaný řepkový olej s obsahem až 2 % C22:1.

Australský „Food Standards“ stanovil pro člověka jako zdraví nezávadnou dávku 500 mg.

Pokud budeme vycházet z tohoto velice kritického údaje, pak byste směla použít denně 3,5 g jojobového oleje, aby ona denní dávka byla dosažena. Takže z tohoto pohledu by jmenované množství, jež odpovídá cca jedné čajové lžičce, zcela jistě žádný přínosem k redukci tělesné váhy nebylo.

Na závěr tedy nezbývá než konstatovat, že jsou k dispozici mnohé další možnosti, jak redukovat tělesnou váhu, která jsou naprosto bezriziková. Na rozdíl od dermálního použití jojobového oleje (kosmetika, masáže, vlasy), kde se jedná zcela jednoznačně o excelentní kosmetickou surovinu, která by v žádném kvalitním preparátu doslova neměla chybět, v kuchyni jojobový olej, díky výše jmenovaným možným negativním vlivům na zdraví, doporučit nelze. Zde je lepší jít cestičkou jistoty.

Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude užitečná.

Z egyptské Hurghady Vám přeji hezký zimní víkend.

Váš Karel Hadek



Vážený pane Hadku,

společně s mojí kamarádkou kupujeme Vaše jedinečné preparáty. Jsme s nimi spokojeny, ale přesto mám červíka v hlavě. Můj dotaz se týká možnosti přidávat do nich vitamíny, hlavně pak vitamín E a vitamín A z Vaší nabídky. Můžete mi napsat, zda by se takto Vaše výrobky daly ještě „posílit“ v účinku, nebo by to bylo zbytečné. Moje kamarádka někde slyšela, že vitamíny jsou drahé, a proto se jich tam dává málo a je dobré si je tam dodat. Jedná se mi hlavně o krémy a také LipioSéra.

Předem Vám děkuji za odpověď.

Marie H.


Milá paní Marie,

nejprve pozdrav pro Vás i Vaši kamarádku, která dobře slyší jen na jedno ucho. Zde vycházím z toho, co, jak píšete, slyšela. To ucho, co slyšelo, že vitamíny jsou drahé, je naprosto v pořádku. To druhé, které slyšelo, že vysoká cena je důvodem, proč se jich dává do kosmetiky málo, neslyšelo správně. Výroba kosmetiky je v dnešní době sešněrována předpisy (jak jinak než vševědoucích z EU), které u mnohých účinných látek v kosmetice používaných stanovují maximální množství, jež se smějí používat. Jako výrobce kosmetiky jsme těmito direktivami vázání. Pochopitelně, že stát má i kontrolní úřady a občas bývají různé kosmetické výrobky těmito orgány pořizovány a vyhodnocovány. Nebýt těchto limitů, i já bych rád receptoval v některých speciálních preparátech, které zůstávají na pokožce delší dobu (např. krémy, Lipio séra, regenerační oleje, masážní oleje apod.), i vyšší dávky Vámi zmíněných vitamínů. Jistě by se tím i účinnost preparátů v odůvodněných případech trošku zvýšila. Avšak ani od zvýšeného množství vitamínů nelze očekávat nějaké kosmetické zázraky. I zde platí, že někdy je méně více. Vitamíny jsou, zjednodušeně řečeno, katalyzátory, které jsou nezbytně nutné, aby organizmus řádně fungoval. Lze předpokládat, že za normálních okolností má organizmus vitamínů dostatek. Vámi zmíněný vitamín E je rozpustný v tucích (vitamín A také), v preparátech je používán jako velice dobrý antioxidant. Zde dobře slouží i jako ochrana před oxidací samotného vitamínu A v preparátech. Způsobuje zlepšení mikrocirkulace krve v pokožce a aktivuje tvorbu nových buněk. Zlepšuje  chopnost pokožky vázat na sebe vodu. Tato vlastnost je dána mimo jiné i jeho rozpustností v tuku. Nutno zmínit jeho protizánětlivé účinky, kterých lze využít v preparátech pro problematickou pleť. Málo známou skutečností je, že vitamín E je schopen absorbovat UV‑B záření a z tohoto důvodu jej lze považovat za důležitou součást fotoprotekce. Obsah od 0,5 % do 2,0 % VITAMÍNU E v preparátech bych považoval za běžný standard. Pokud si připravuji svůj opalovací třezalkový olej, zde používám koncentraci 5,0 %, a pokusně jsem vyzkoušel i dlouhodobé opalování s obsahem 10 % VITAMÍNU E. Dodávám, že k mé plné spokojenosti. Z výše uvedeného pak vyplývá, že jako smysluplné bych viděl přidávání VITAMÍNU E u suchých typů pokožky, případně v době vysoké sluneční intenzity v množství do 2,0 % a u opalovacích olejů pak do 5,0 %.

U vitamínu A je pak situace podstatně složitější. Důvodem je skutečnost, že na rozdíl od vitamínu E se lze vitamínem A velice rychle předávkovat. Při předávkování (hypervitaminóze) se pak již vůbec nejedná o pozitivní účinky na lidský organizmus, ale zcela naopak, stává se toxickým. Veškeré zde uvedené údaje se vztahují pouze k vitamínu A s logem KH, neboť na trhu se nachází velice různé „kvality“. Slovo kvality jsem dal do uvozovek hlavně proto, že u vitamínu A se používá ke specifikaci jeho obsahu vyjádření v internacionálních jednotkách (IU). Námi nabízený VITAMÍN A pak obsahuje na jeden jediný gram 1 700 000 I.U. Pokud dostávám dotazy, zda tento vitamín A lze používat vnitřně, pak striktně říkám NE! Důvodem je jeho extrémně vysoká koncentrace. Jeden jediný gram tohoto vitamínu by pokryl průměrnou denní potřebu člověka až na 1 000 dní! Jedna jediná kapka pokrývá více než měsíční potřebu! I v kosmetických výrobcích nutno dávkovat vitamín A v optimálních dávkách. Při použití vysokých koncentrací bychom to na pokožce rychle poznali. V rámci oxidace vitamínu A vzniká kyselina retinolová a ta by působila jako chemický peeling s možným šupinatěním pokožky. Vitamín A se velice dobře vstřebává do organizmu přes pokožku a jeho nadměrné množství v kosmetice by mohlo též vést k A‑hypervitaminóze. A tak např. u regeneračních krémů se v 50 ml krému nachází cca 200 000 I.U. VITAMÍNU A, což odpovídá cca 0,20 %. Zde se vitamín A spolupodílí na zlepšené látkové výměně, funguje jako antioxidant a brání tvorbě vrásek. U zánětlivé pleti podporuje hojení. V případě jeho nedostatku organismus vytváří nedostatečné množství keratinu s projevy suchosti pokožky. VITAMÍN A je pak důležitou složkou preparátů, která je u fyziologických preparátů schopna v komplexu s dalšími složkami zpomalit stárnutí. Velice dobrých výsledků s vitamínem A v kombinaci s vitamínem E je dosahováno u aknózních a zánětlivých problémů. Spolu s vitamínem E podporuje prokazatelně vitamín A při dlouhodobém používání tvorbu vlastního kolagenu a elastinu v pokožce, která tak získává mladistvější vzhled. Při vysokých dávkách vitamínu A v preparátech je zde, jak již jsem zmínil, riziko, že způsobí peeling, a proto by se pokožka neměla vystavovat slunci. V odůvodněných případech doporučuji používání výrobku s vysokým obsahem vitamínu A v zimních měsících, které jsou chudé na sluneční, a tedy i UV záření. Dostatečné zásoby vitamínu E a A v organismu jsou důležité při opalování. Tyto dva jmenované vitamíny se aktivně účastní „oprav“ poškození, která v organizmu způsobují ultrafialové paprsky. Na závěr bych již jen dodal, že kvalita kosmetického preparátu je dána nikoli jen obsahem zmiňovaných vitamínů, ale i dalších použitých složek, tedy základních i účinných látek. Jedná se o dvě účinné látky, které bych označil jako nezbytně nutnou součást každého kosmetického preparátu. Samotný jejich obsah v kosmetickém preparátu, byť i v optimálním množství, však zdaleka ještě není zárukou kvality preparátu.

Karel Hadek



Dobrý večer pane Hadku.

Jak si můžete přečíst v emailech, které jsme si psali zhruba před rokem, trápily mě dlouholeté záněty uší, které jsem vždy, i několikrát za měsíc, léčila antibiotickými kapičkami. Na Vaši radu jsem si koupila NOSNÍ OLEJ BABY, ale ten mi nepomohl. Záněty se dělaly, dokud jsem nepřišla na jiný Váš zázračný přípravek, a to TŘEZALKOVÝ OLEJ W/10. Pro mě to zázrak opravdu je, protože nejen mé záněty vždy do 2–3 dnů vyléčil, ale poslední 3 měsíce se mi žádný zánět už neobjevil!!!

Pokud to jde, byla bych strašně ráda, kdybych se mohla se svojí zkušeností podělit i s ostatními, které trápí podobné problémy.

Ještě jednou strašně moc děkuji.

Radka Kunešová


Milá paní Kunešová,

děkuji Vám za Váš mail i Vámi zaslaný dotaz.

U Vámi zmiňovaného problému souhlasím s tím, že pokud voda zůstane v uchu, může způsobit ať již nepříjemnosti, nebo i zánět. Zde bych Vám doporučil vyzkoušet nakapat do ucha dětský NOSNÍ OLEJ BABY. Nejenže se jedná o bezvodý preparát, ale díky obsaženým éterickým olejům vykazuje protizánětlivé účinky. Svou tekutou olejovou konzistencí napomáhá i rozpouštění ušního mazu a umožňuje jeho odtok z ucha. Jmenovaný preparát se velice osvědčil při zánětu středního ucha.

Prakticky stejné poznatky jsou i s preparátem DONOSOL. No a co se týká zánětu dolních močových cest, zde se osvědčil éterický JALOVCOVÝ OLEJ EXTRA. Tento olej je vylučován z těla močovými cestami, kde působí jako širokospektrální ATB, byť s antibiotiky nemá nic společného. Dávkování je 3 až 5 × denně 3 kapky. Zde se dělá měsíční kúra. Bohužel, tyto záněty jsou způsobovány živými mikroorganismy a i po vyléčení je nutné dbát na prevenci.

Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná.

Karel Hadek



Vážený pane Hadku,

děkuji za cenné informace o užívání brutnákového oleje. Ještě bych se ráda s Vámi podělila o mou zkušenost s používáním ORANGE-SANITOLU. V době, kdy jsem ho prvně testovala a běžně přilívala k přípravku na mytí podlah, bylo vše v pořádku (dnes už běžné přípravky vůbec nepoužívám). Vůně pomeranče se linula celým domem (přehlušila i nějakou tu nemastnou neslanou vůni obyčejných čističů) a vše živé i neživé si v těchto prostorách lebedilo a užívalo. Velká změna nastala, když mi ORANGE-SANITOL došel a i přesto, že objednávám poměrně často, jsem na něj minimálně 2x zapomněla.

Nedovedete (nebo možná dovedete) si představit, co to způsobilo s celým domem. Bez vůně pomerančů byly místnosti najednou jaksi prázdné a pocitově chladné. I když jsem přilila více obyčejného čističe, nebylo to ono a dny v těchto místnostech se zdály býti opravdu smutné. Nemohla jsem přijít na to, co se to vlastně stalo. Pak se ale stal zázrak a přijel princ na bílém koni (respektivě paní pošťačka) s další várkou Vašeho čisticího pomeranče a vše bylo zase v pořádku a v harmonii. Do této doby jsem se nepovažovala za člověka „cítícího“, ale teď už o svých „pocitech“ nepochybuji. S vůní pomerančů se do domu vrátila opět radost a smích. Je to až k neuvěření, jak velký rozdíl to ve mně vyvolalo. Až bych řekla, že jsem se stala při umývání podlah závislá na Vašem přípravku a předtím nijak záživné běžné uklízení se stalo zábavným a někdy se na to přímo těším :-). Chtěla jsem se tedy podělit s Vámi o tuto mou zkušenost, protože zpětná vazba od zákazníků a ještě když je pochvalná, je dle mého důležitá. Stav rovnovážné psychiky s nábojem radosti je v dnešní uspěchané době snad něco nedosažitelného a přepychem určité hrstky lidí a já Vám tímto děkuji, že se mi to daří prožívat s vůní sladkých pomerančů.

S pozdravem do slunné Hurghady

Andrea Bezděková


Milá paní Andreo,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte.

BRUTNÁKOVÝ OLEJ obsahuje vysoký podíl nenasycených mastných kyselin, především  kyseliny gamalinolenové (cca 20 %), která je důležitá při tvorbě prostaglandinů (hormonální oblast).

Tělo si tuto kyselinu dokáže povětšinou vyrobit z kyseliny linolové. Ovšem v některých případech je nutné gamalinolenovou kyselina tělu dodávat. Při poruchách syntézy kyseliny gamalinolenové dochází k potížím, jako například lupénka, ekzémy, premenstruační syndrom atp. Dávkování oleje je dvakrát až třikrát denně zhruba patnáct kapek, ideálně s jídlem. Olej je třeba uchovávat v lednici. Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná a v případě dalších dotazů jsem Vám samozřejmě i nadále k dispozici.

S přáním hezkého odpoledne z Hurghady

Váš Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Kam až mi paměť sahá, loučení se starým rokem obsahuje i ono přání všeho nejlepšího do roku nového. Konec konců, kdo by si nepřál, aby ten nový rok byl lepší než onen předešlý, který byl takový, jaký byl.

NOVINKY: Novinka Hvězda

Vánoce s sebou přináší, řekl bych, hned dvojitou radost. Tu má jak obdarovaný, který objeví nějaký ten dáreček se svou jmenovkou pod stromečkem, samozřejmě pak i „Ježíšek“, který své blízké obdaroval.

Slovo odborníka: Zázvor a jeho olej

Zázvor, ani jeho éterický olej nepatří k oněm nejznámějším v aromaterapii. To bude nejspíše dáno skutečností, že jeho domovem jsou tropické a subtropické oblasti.

Slovo odborníka: Atopický ekzém

Kdysi, z dnešního pohledu již „v dávných dobách“, když jsem s aromaterapií začínal, se stávalo, že občas přišel „exotický“ dotaz, který se týkal problému, jenž v průběhu let natolik zevšedněl, že dnes bohužel pomalu není dne, aby někdo nepožádal o radu týkající se atopického ekzému jak u dospělých, tak i u dětí, včetně těch nejmenších.

Zkušenosti a rady: Jarní vykročení – provoněná cesta ke zdraví

Už naši předkové dobře znali vonné oleje a masti, které přinášely úlevu od bolestí, příjemnou relaxaci a radost ze života…, s příchodem nových a zázračných lákadel jsme však pomalu zbloudili do slepých uliček.

Zkušenosti a rady: Přítel na celý život

Řízením osudu jsme byli s manželem nuceni postarat se o rodný dům se zahradou, který byl od našeho bydliště vzdálen několik desítek kilometrů.

Zkušenosti a rady: LEVANDULE LÉKAŘSKÁ – Lavandula angustifolia

Nový pohled na královnu mezi éterickými oleji?

Zkušenosti a rady: Obličejový olej místo pleťového krému – řešení vysušené kůže i odstranění mílie

Co mi má paměť sahá, mám tendenci mít spíš mastnou než olupující se suchou kůži.

Zkušensti a rady: Péče o pleť v zimním období aneb Opět sláva Lecidermám

Zimní počasí má vyšší nároky na naši pleť, ale i v tomto období můžeme sáhnout po „Hadkovi“.

Zkušenosti a rady: Lymfatické ošetření pleti obličeje a dekoltu

Nový rok je v plném proudu a již brzy se bude lámat zima s jarem. Co můžeme my, ženy, udělat pro svoji krásu, abychom v jarních dnech zazářily stejně jako sluníčko, na které se už tak těšíme? :-)

Zkušensoti a rady: Meridiánové masáže a aromaterapie

Jednou z úžasných harmonizačních (ale i léčebných) metod, které nám přinesla čínská medicína, je meridiánová masáž.

Zkušenosti a rady: ELEMENT DŘEVO

Symbolizuje růst a výstavbu substance.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

rozhodla jsem se podělit o své zkušenosti s přípravkem FEMISHEA.

Zkušenosti a rady: Dobrý den pane Hadku,

chtěli bychom Vám moc poděkovat za preparát ORANGE‑SANITOL.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku

včera jsem si vyzvedla na poště balíček s mojí objednávkou a bez nadsázky – měla jsem takové předčasné Vánoce, i když ještě bez stromečku a bez kapra se salátem.

Zkušenosti a rady: Jak za mě pomeranč umyl nádobí

Po zjištění neblahé skutečnosti, že naše tři roky stará myčka, kterou jsme zapínali většinou pouze jednou týdně, musí nutně do nemocnice, přišla na řadu zdánlivě nepříjemná zpráva číslo dvě: Myčka je plná špinavého nádobí a ta špína je slušně zaschlá.

Zkušenosti a rady: Milý pane Hadku,

jménem manžela Vám děkuji za výborné preparáty. Manžela dlouhodobě znepokojovala velmi suchá pokožka hlavy, už to nebyly ani lupy, ale souvislá plocha, svědivá.

Zkušenosti a rady: Pozdrav ze Slovenska - Jar v Bratislave bude éterická

Osobitne od 10. do 12. apríla!

Zkušenosti a rady: Péče o ruce – krása, která se vám dostane pod kůži

zimních měsících trpí naše ruce nejvíce.

Zkušenosti a rady: Jak jsem si zachránila víčka

Můj problém začal nenápadně, občas mi natekla oční víčka, nevěnovala jsem tomu velkou pozornost, prostě jsem si řekla, že jsem asi unavená od věčného sedění u počítače.

Zkušenosti a rady: Rady (nejen) pro začínající maséry

Srdečně zdravím všechny čtenáře Aromaterapie.

Poradna

Koutek pro maminky: Aby miminku život voněl…

Malé děťátko je zázrak nad zázraky! Křehký a citlivý človíček, který žádá naši lásku a plnou pozornost. Dopřejme mu tedy voňavou a jemnou péči, která je pro něj pohlazením.

AromaFlora: Výsev semen do půdy ošetřené přípravkem PLANT-PROTEKTOR

Jelikož se množí dotazy ohledně možnosti vysévání semen (rajčat, paprik, atd.) pro předpěstování sazenic, bylo by dobré si říci pár důležitých informací ohledně používání přípravku PLANT-PROTECTOR a možnostech jeho využití.

AromaFauna: Blechy, blechy, blechy

Blechy jsou opravdu neustálý problém a boj. Jelikož se blechy, na rozdíl od klíšťat, neukládají k zimnímu spánku, jsou problémem celoročním.

AromaFauna: Milá paní Švorcová,

děkuji Vám moc za Vaše skvělé rady. Když jsme spolu minulý týden telefonovaly, byla jsem už hodně nešťastná, protože náš pejsek měl víc než tři týdny vši a nedokázali jsme se jich zbavit.

AromaFauna: Dobrý den paní Švorcová,

náš příběh ohledně vší má ale pokračování. Napsala jsem Vám mail a spokojeně šla do postele. Druhý den ráno (5 dní po odvšivení medem) ke mně přiběhl Kristi a kňučel.

AromaFauna: Moje cesta k Aromce

po úmrtí mé milované fenky plemene shih-tzu jménem Kety jsem si pořídila štěňátko stejného plemene. Jelikož Ketynka zemřela na problémy s dýcháním, tak mě velice vystrašila nová obyvatelka naší domácnosti Amy, když začala mít stejné problémy.